تصویر راهنمای جامع انتخاب فرش

راهنمای جامع انتخاب فرش

تصویر راهنمای جامع انتخاب فرش

فرش یکی از مهمترین اجزای تزئینی هر خانه است. فرش‌ها، به‌ویژه فرش‌های دست‌بافت ایرانی، به‌عنوان آثار هنری ارزشمند هستند و در طرح‌ها و سبک‌های گوناگونی عرضه می‌شوند که هر کدام از آن‌ها جلوه و حس خاص خود را به فضا می‌دهد. این تنوع اغلب منجر به گیج شدن خریداران و انتخاب نامناسب فرش می شود.در ادامه راهنمای جامع برای انتخاب فرش براش شما عزیزان گرداوری کرده‌ایم.

این واقعیت که هر فرشی، هر چقدر هم که دوست‌داشتنی و باکیفیت باشد، برای هر خانه‌ای ایده‌آل نیست و راهنمای جامع و نکات و دستورالعمل‌هایی برای انتخاب فرش مناسب وجود دارد، چیزی است که گاهی نادیده گرفته می‌شود.

فرش باید بر اساس نوع دکوراسیون و کاربری مورد نظر انتخاب شود.

فرش چیست ؟

تصویر فرش چیست

در عربی کلمه فرش به معنای زمین و در فارسی به معنای زیرانداز و کف پوش است. بنابراین، هر یک از موارد زیر: قالی، قالیچه، جاجیم، زیلو، پلاس و غیره نوعی فرش محسوب می شود، اما در واقع فرشی که از آن به عنوان فرش ایرانی یاد می کنیم، همان قالی است.

انواع فرش کدامند ؟

تصویر انواع فرش کدامند

فرش‌ها معمولاً بر اساس جنس، اندازه و طرح، انواع مختلفی دارند:

 • فرش تمام پشمی
 • فرش چله پشم
 • فرش تمام ابریشم
 • فرش گل‌ابریشم
 • قالیچه
 • کلگی
 • کناره
 • فرش طرح لچک ترنج
 • فرش طرح خشتی
 • فرش طرح افشان

نکات کلیدی و راهنمای جامع انتخاب فرش :

در هنگام انتخاب فرش به این نکات توجه کنید. باید خیلی جدی و بدون اغراق بدانید که نادیده گرفتن هر یک از این موارد فاجعه ای بدتر از هدر دادن پولتان را به همراه خواهد داشت: خانه ای زشت، غیر جالب و شلوغ! که علاوه بر اینکه بارها به شما یادآوری می کند که پول خود را هدر داده اید، با قرار دادن شما در این خانه غیرجذاب، زندگی شما را تلخ می کند.

 1. تناسب و ابعاد فضا
 2. مبلمان اصلی
 3. شدت روشنایی و نورپردازی داخلی
 4. نوع استفاده از فرش
 5. ساکنین خانه
 6. مقدار بودجه
 7. نظر و سلیقه

یک: ابتدا اندازه های فضایی که فرش در آن قرار می گیرد را مشخص کنید.

تصویر یک: ابتدا اندازه های فضایی که فرش در آن قرار می گیرد را مشخص کنید.

شاید برجسته کردن این موضوع غیرضروری باشد. از قبل می دانید که فرش دوازده متری در اتاق خواب نه متری جا نمی شود و نمی توانیم از فرش دوازده متری به تنهایی برای پذیرایی چهل متری استفاده کنیم. با این حال، بدون اندازه گیری دقیق و بررسی چیدمان اتاق، نمی توان دقیقاً مشخص کرد که چه نوع و چه اندازه فرش برای یک فضا مناسب است.

در انتخاب تعداد، مدل، طرح و ابعاد فرش مناسب فضا باید به میزان مبلمان و تعداد و ابعاد آنها توجه کرد.

دو: هر قطعه اصلی از مبلمان ثابت و سیار خانه شما.

در دکوراسیون کلاسیک، فرش‌ها بخش بزرگ‌تری از فضای داخلی را اشغال می‌کنند و طرح‌های اریب، فرش‌های گرد و فرش‌های کوچک‌تر یا تکه‌تکه همگی به راحتی قابل استفاده هستند. اما تنها در صورت وجود توجیه صحیح و ساختار منطقی و هندسی برای آن، این موارد در طراحی دکوراسیون داخلی خانه به سبک کلاسیک قابل تصور است.

برای اینکه یک اتاق زیبا به نظر برسد، ممکن است بخواهید یک فرش و برخی از مبلمان اطراف آن را به روشی مدرن قرار دهید و بچینید.

همانطور که گفته شد، بهتر است از قرار دادن یک فرش کج یا مورب بین مبلمان و لوازم جانبی که به طور صاف چیده شده‌اند خودداری کنید، اما گاهی اوقات ممکن است لازم باشد بخشی از اتاق را کاملاً مورب طراحی کنید. با این حال، در طراحی دکوراسیون کلاسیک، تنها زمانی می‌توانید چیدمان کج را استفاده کنید که یکی از دیوارهای ساختمان به صورت مورب ایجاد شود. در واقع، شما آن را در یک طرح کج قرار نمی دهید، بلکه آن را صاف و عمود بر آن دیوار قرار می دهید!

البته استثناهایی برای این استانداردهای اولیه وجود دارد و بهتر است یک طراح این تصمیمات را بگیرد. این استثناها ممکن است به ندرت یا تحت شرایط منحصر به فرد رخ دهند. به طور کلی هنگام انتخاب و چیدمان فرش این نکات را در نظر داشته باشید.

هنگام انتخاب فرش، باید به سبک دکور و همچنین رنگ و سبک سایر وسایل نیز توجه کرد. فرش هایی که در کفپوش های تیره قرار می گیرند باید جلوه درخشانی داشته باشند تا رنگ و نقش آنها به وضوح دیده شود و بهتر است برای مبلمان با طرح های شلوغ به فرش هایی با طرح خلوت تر و ساده تر فکر کنید.

تنها چیزی که می توانم به طور خلاصه در مورد هماهنگی رنگ برای شما توضیح دهیم این است که در دکوراسیون داخلی خانه باید به یک طرح رنگی توجه کرد. رنگ فرش یکی از رنگ های این پالت است و همراه با رنگ های دیگر، حال و هوا و تم فضا را تثبیت می کند.

سه: نور سرچشمه همه زیبایی هاست.

تصویر سه: نور سرچشمه همه زیبایی هاست

مهمترین نکته ای که بر رنگ فرش تأثیر می گذارد، ممکن است میزان نور خانه شما باشد. به عنوان مثال، حتی اگر یک فرش قرمز تیره یا آبی کلاسیک برای پذیرایی بر اساس طرح رنگ، طراحی مبلمان و سبک دکوراسیون خانه شما مناسب باشد، اما اگر این فضا فاقد نور کافی باشد، چیدمان آن در خانه شما نامناسب خواهد بود.

می توانید از فرش هایی با پس زمینه تاریک در اتاقی با نور کافی استفاده کنید، حتی اگر کفپوش آن چندان درخشان نباشد. طبیعتاً وسعت محوطه و نحوه استفاده از فرش در این موضوع تأثیر دارد.

به طور طبیعی، استفاده از رنگ تیره در زمینه یا طرح اصلی یک فرش بستگی به میزان بکارگیری آن رنگ در زمینه یا نقوش دارد و به صرف وجود یک رنگ زمینه ای نمی توانید یک فرش خاص را برای یک فضا مناسب قلمداد نمایید.

اگرچه زمینه اصلی فرش اکر ممکن است روشن یا سفید باشد، نقوش قرمز تیره یا سورمه ای به فرش، نمای رنگی تیره یا تند می بخشد. هنگام انتخاب طرح رنگ و فرش برای خانه خود، حتما به این عوامل توجه کنید.

چهار: این فرش در کجا قرار می گیرد ؟

تصویر چهار: این فرش در کجا قرار می گیرد

انتخاب فرش، چه به لحاظ طراحی و سبک و چه اندازه به کاربرد آن بستگی دارد.فرش پذیرایی باید با در نظر گرفتن طرح رنگ و ایده های طراحی خانه انتخاب شود، در حالی که توجه اصلی فرش اتاق خواب باید اندازه و محل قرارگیری تخت باشد.

در انتخاب فرش برای آشپزخانه لازم است توجه کنیم که طرح و مدل فرش با کفپوش های پذیرایی یکسان نباشد و همچنین هنگام انتخاب فرش برای راهرو، توجه به طراحی راهرو و فضای اصلی که راهرو به آن منتهی می شود بسیار مهم است.

پنج: چه کسانی از فرش استفاده می کند ؟

تصویر پنج: چه کسانی از فرش استفاده می کند

افراد در سنین مختلف، خلق و خوی و شیوه های حرکت، کاربران فرش را تشکیل می دهند. دو خانه یکسان را تصور کنید، یکی دارای یک خانواده چهار نفره با دو فرزند پسر خردسال و دیگری دارای یک خانواده چهار نفره با دو فرزند دختر نوجوان است. خانه ها از نظر اندازه، نور و حتی مبلمان اصلی یکسان خواهند بود. به اتفاقاتی که هر روز در این خانه‌ها می‌افتد توجه کنید: بچه‌های کوچکی که با آب بازی می‌کنند، اسباب‌بازی‌های خود را با رنگ‌های روشن و تیره به این طرف یا آن طرف فرش می‌کشند و اشیاء کوچک و عروسک‌های متعددی را در همه جا پراکنده می‌کنند.

در خانه مقابل،دو دختر نوجوان اغلب ساعات روز را در مدرسه یا در کلاس‌ها و فعالیت‌های دیگر می‌گذرانند و عصرها را بدون ایجاد صدا یا حرکت غیرعادی در اتاق خود در خانه می‌گذرانند.

آیا اکنون می بینید که در هنگام انتخاب فرش توجه به کاربران مورد نظر یک خانه چقدر اهمیت دارد؟ احتمالاً بهتر از من می‌دانید که فرشی با زمینه سفید و نقش‌های شادی‌بخش که جلوه‌ای روشن و شاد را به پذیرایی می‌بخشد، می‌تواند انتخابی عالی برای خانه دوم باشد و البته بهتر از من می دانید که چنین فرشی با وجود دو پسر خردسال بازیگوش،نمایی نازیبا و کدر در دکوراسیون داخلی خانه اول ایجاد می کند.

البته که همیشه هم نکته تا این حد مشکل ساز نیست، اما بهرحال لازم است به کسانی که قرار است از این فرش استفاده کنند دقت کافی داشته باشید.

ششم: چه بودجه ای برای فرش خود در نظر گرفته اید ؟

تصویر ششم: چه بودجه ای برای فرش خود در نظر گرفته اید

به عبارت ساده تر، چه نوع فرشی و با چه قیمتی قرار است انتخاب کنید؟ قبل از تصمیم گیری در مورد سبک و تناسب فرش، این نکته یکی از عوامل بسیار مهمی است که باید به آن پرداخت.

با توجه به اینکه فرش‌های دستباف دارای طرح‌ها، رنگ‌ها و حتی اندازه‌های سفارشی هستند، خرید فرش ماشینی نباید از نظر مالی سخت باشد. اما قبل از پرداختن به عناصر دیگر، باید به رنگ ها و اندازه هایی که برای فرش دستبافت و ابریشم ارائه می شود فکر کنید.

علاوه بر این، فرش‌های گران‌قیمت ممکن است شما را با مساله میزان بودجه در دسترس برای دکوراسیون نیز مواجه کنند، بنابراین مهم است که ابتدا قیمت این فرش‌ها، ابعاد آن‌ها و تعداد آنها را بدانید. همچنین باید نحوه چیدمان و ترکیب فرش را با سایر لوازم خانه به دقت بررسی کنید.

هفتم: نظر و سلیقه

می دانید که توجه به نکات انتخاب فرش به حدی اهمیت دارد که بی توجهی به آن ها و مقدم دانستن سلیقه شخصی، می تواند دکوراسیون منزل تان را به میزان قابل توجهی زشت و نامناسب جلوه دهد.

تنها پس از اینکه تمام نکات قبلی برای فرش تایید شد، می توان سلیقه و دیدگاه مالک و همچنین طراح را در نظر گرفت.

 • تمام موارد فوق نیاز به راهنمایی جامع و مفید در مورد فرش دارد که ما سعی کردیم مطالب مفید ارائه کنیم.
 • آپدیت های این مطلب در آینده نزدیک منتشر می‌شود.

سخن پایانی:

یکی از اجزای ضروری خانه‌های ایرانی فرش است، اما راهنمای جامع و مفید انتخاب فرش مناسب شامل نکات‌ خاصی است ،تا این بخش مهم از دکوراسیون بتواند تاثیر زیادی در زیبایی خانه شما داشته باشد.

تصویر راهنمای جامع انتخاب فرش

Rate this post

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط