طراحی مطب و کلینیک – نکستا دیزاین

برای اینکه بتوانیم از تحقق رضایت بخش صحبت کنیم، مهم است که رفاه مشتری  شما را در نظر بگیریم. با در نظر گرفتن این موضوع، ایجاد فضای داخلی با یادآوری احساس در دسترس بودن و استقبال ضروری خواهد بود. ممکن است بی اهمیت به نظر برسد، اما این جنبه ها بر روان هر موضوعی تأثیر می گذارد و احساسات مثبت یا منفی را برمی انگیزد.

واضح است که هدف برانگیختن احساس رفاه است.

در مرحله ساخت و ساز، منطقه بالینی نقش برجسته ای را بر عهده می گیرد: در این موارد، اطمینان از توزیع خدمات مشتری نه تنها از نظر عملکرد، بلکه از نظر کیفیت تکمیل و رنگ نیز مهم است.

در این راستا، انتخاب باید بر اساس آنچه می تواند عملیات نظافت و نگهداری و همچنین رفاه مشتری را تسهیل کند، باشد. همیشه لازم است اطمینان حاصل شود که مشتری بالقوه در مطب پزشکی احساس راحتی می‌کند. به راحتی می توان دید که چگونه طراحی داخلی اطلاعات زیادی را به بیمار منتقل می کند.

دستورالعمل مبلمان برای طراحی مطب دکتر

محل برگزاری باید حداقل به دو قسمت تقسیم شود: اولی به استقبال انتظار اختصاص داده شده است، دومی که بازدیدها به صورت فیزیکی انجام می شود.

هر نوع بیمار که باشد، محیط باید از همان ابتدا امنیت و آرامش را القا کند.

اتاق انتظار باید شامل یک قسمت ورودی، مجهز به پذیرایی در محیط های ساختارمندتر باشد، که در آن پیشخوانی برای پذیرایی از بیماران توسط کارکنان تعبیه شده باشد، باید جادار باشد تا کار آسانی داشته باشد و مجهز به کلیه تجهیزات اولیه باشد. می توان آن را با یک گیاه یا یک سینی با آب نبات شخصی کرد.

قسمت دوم در عوض برای انتظار واقعی رزرو می شود، ما باید صندلی های راحت را ترجیحاً در امتداد دیوارها، احتمالاً با پشتی قرار دهیم. آنها باید از یکدیگر فاصله داشته باشند تا تحرک را تضمین کنند، اما در عین حال باید از ارتباط بین افراد منتظر حمایت کنند.

در مورد مبلمان، یک میز مرکزی کم یا چند میز کناری کوچکتر باید ضروری باشد، جایی که بروشورها، بروشورهای اطلاعاتی و مجلات را در آن قرار دهید، یا در صورت محدود بودن فضای موجود، یک قفسه کتاب یا یک قفسه مجلات دیواری. نکته مهم این است که برای تقلب در زمان انتظار، اقلام “فرغت” را فراهم کنید.

ایده آل این است که یک تلگراف نوشیدنی تهیه کنید، اگر این امکان وجود ندارد، حداقل باید یک تلگراف آب تعبیه شود.

در مورد دیوارها، آنها نباید خالی باشند، نقاشی ها یا عکس ها برای گرما دادن و همچنین قرار دادن برخی گیاهان، شاید در یکی از گوشه های اتاق، ایده آل هستند.

رنگ دیوارها

رنگ دیوارها یکی دیگر از عناصر بسیار مهم است. در طراحی مطب پزشک عمومی که بیشتر بیماران بزرگسال هستند، بهتر است رنگ های سفید یا ملایم را انتخاب کنید که حس تمیزی و حرفه ای بودن را القا می کنند.

نکات اتاق اطفال

از طرف دیگر، اگر یک استودیوی اطفال داریم، چراغ سبز برای تخیل، دیوارها باید رنگی و پر از حیوانات و شخصیت های تخیل باشند.

در یک کلینیک اطفال، حتی انتخاب مبلمانی که باید به کار گرفته شود باید از قوانین کمی متفاوت باشد، همیشه باید صندلی های راحت را برای انتظار قرار دهیم، اما بهتر است رنگ های روشن و زنده را انتخاب کنیم، فضای خالی مرکزی باید برجسته تر باشد. برای اطمینان از تحرک آسان برای کودکان، آنها باید سبدها یا قفسه هایی با بازی ها، کتاب ها و رنگ ها قرار دهند تا اطمینان حاصل شود که حواسشان پرت می شود، میزها و صندلی های سفارشی در جایی که بیماران کوچک می توانند بازی کنند و رنگ آمیزی کنند، ضروری هستند. اوقات انتظار برای بیماران کوچک باید در شادی و بی خیالی سپری شود.

همچنین توصیه می شود اتاق را با وسایل کوچکی برای مراقبت از کودک مانند شیشه گرم کن، میز تعویض لباس و غیره تجهیز کنید.

اتاق انتظار

در اتاق های انتظار صرف نظر از نوع، نور نیز بسیار مهم است، بهتر است برای فیلتر نور طبیعی محیطی پنجره دار انتخاب شود، جایی که امکان پذیر نیست یا در هر صورت کافی نیست، لازم است از چراغ‌هایی استفاده کنید که خیلی قوی نباشند، برای ایجاد محیطی دلپذیر و نه خیلی استریل، لامپ‌ها، به‌ویژه در محیط‌های اطفال، باید در بالا قرار گیرند تا از تصادف با بچه‌ها جلوگیری شود.

تجهیز کلینیک سرپایی

در طراحی مطب و کلینیک، اتاق دوم مطب ما کلینیک سرپایی خواهد بود که در آن ویزیت ها به صورت فیزیکی انجام می شود.

با توجه به این محیط، مبلمان شامل یک میز بزرگ مجهز به کامپیوتر و چاپگر، یک صندلی ارگونومیک برای پزشک و دو صندلی ساده تر برای بیماران خواهد بود.

5/5 - (1 امتیاز)