تصویر راهنمای جامع انتخاب پرده

راهنمای جامع انتخاب پرده

تصویر راهنمای جامع انتخاب پرده

پرده ها یک جزء کلیدی در زیبایی دکوراسیون اتاق های مختلف خانه هستند. اما باید توجه داشته باشید که برای دو برابر شدن زیبایی خانه، پرده ها را باید با دستورالعمل ها و قوانین خاصی مانند اندازه خانه، مدل دکوراسیون و سبک مبلمان خانه انتخاب کنید. برای یادگیری اصول راهنمای جامع در مورد انتخاب پرده به خواندن ادامه دهید.

12 اصل مهم راهنمای جامع انتخاب پرده :

یکی از اجزای کلیدی در ساخت خانه پنجره ها هستند. پنجره ها این پتانسیل را دارند که به جذابیت و زیبایی خانه کمک کنند. پرده مهمترین عامل در دوچندان کردن زیبایی پنجره ها و به تبع آن فضای داخلی منازل است. چیدمان و طراحی خانه های ایرانی دارای پرده های پر جنب و جوش است.

استفاده از پرده هایی که مکمل سبک و رنگ دکوراسیون داخلی خانه هستند بی شک جذابیت آنها را افزایش می دهد. اما برای این کار باید چند نکته را رعایت کرد. مدل ها و سبک های مختلفی از پرده ها وجود دارد.

 1. تصمیم بگیرید که چرا می خواهید پرده نصب کنید.

تصویر تصمیم بگیرید که چرا می خواهید پرده نصب کنید.

اگر قصد دارید فضا را با آنها بپوشانید و تاریک کنید بهتر است از پرده های آستردار را انتخاب کنید. اگر نصب پرده صرفاً برای تزئین و دکوری است، پرده های بدون استر گزینه بهتری هستند. آسترها این مزیت را دارند که از پرده ها در برابر نور خورشید محافظت می کنند و عمر آنها را افزایش می دهند. همچنین باعث زیباتر و شیک‌تر دیده شدن پرده‌ها نیز می‌شوند.

 1. پرده ای را انتخاب کنید که با سبک خانه شما هماهنگ باشد.

تصویر پرده ای را انتخاب کنید که با سبک خانه شما هماهنگ باشد.

بدون شک پنجره که می تواند جزء مهمی از فضای داخلی اتاق باشد، از ویژگی های فضای داخلی هر خانه است. علاوه بر این، انتخاب پرده مناسب برای این پنجره که به عنوان یکی از سطوح اصلی اتاق خودنمایی می کند، می تواند به طور قابل توجهی بر جذابیت زیبایی دکوراسیون تاثیر بگذارد. سعی کنید پرده ای را انتخاب کنید که در نتیجه حال و هوا، سبک و دکوراسیون اتاق را تکمیل کند.

 1. جنس پرده را انتخاب کنید.

تصویر جنس پرده را انتخاب کنید.

پرده های ابریشمی یا مخملی برای استفاده در محیط های رسمی که نیاز به تمیز کردن خشک دارند مناسب هستند. برای این فضا ها که تمیز کردنشان ساده است، می توانید از ترکیب پارچه ساتن، نخ یا ابریشم طبیعی یا مصنوعی نیز استفاده کنید.

پرده های دوخته شده از مخمل و کتان برای محیط های معمولی و غیر رسمی مناسب هستند. پرده های نخی حس نرمی را ایجاد می کنند و برای اکثر دکورها مناسب هستند.

پارچه های مورد استفاده برای دوخت پرده اغلب حریر نازک، ساتن، مخمل ضخیم یا تور هستند. بسته به اینکه پنجره کجاست و در چه فصلی است، ممکن است در نوع و جنس پارچه استفاده شده برای پرده ها تفاوت وجود داشته باشد.

 • پرده های آلومینیومی

پرده های آلومینیومی سبک هستند و اغلب به عنوان کرکره استفاده می شوند. این پرده‌ها در رنگ‌های متنوعی هستند و با اتاق‌های مختلف خانه همخوانی دارند. این نوع پرده بیشتر برای استفاده در فضاهایی مانند سالن هایی که در مقابل حیاط قرار دارند مناسب است. آنها نیازی به زیر پرده ندارند زیرا در برابر نور خورشید مقاوم هستند و رنگ آنها محو نمی شود.

 • پرده های پارچه ای

انواع رنگ ها و طرح ها برای پرده های پارچه ای موجود است. آنها از توری های ظریف و حریرهای نازک گرفته تا مخمل های ضخیم را شامل می شوند. هر کدام از این پرده ها را می توان در اتاق های مختلف خانه استفاده کرد.

اتاق نشیمن می تواند از پرده های مخملی ضخیم بهره مند شود، اما برای دوام بیشتر باید زیر پرده ای داشته باشد. بسته به سلیقه خود می توانید هر چیزی را از رنگ های گرم و تیره گرفته تا رنگ های سرد و روشن آن انتخاب کنید.

 1. رنگ پرده را انتخاب کنید.

تصویر رنگ پرده را انتخاب کنید.

هنگام انتخاب پرده، باید رنگ پرده را در نظر بگیرید و تصمیم بگیرید که آیا از رنگی استفاده کنید که با دکور تضاد دارد یا رنگی که با آن مطابقت دارد. در صورت انتخاب پرده ای با همان رنگ، ترجیحاً پرده ای را انتخاب کنید که کمی پر رنگ‌تر یا کمرنگ‌تر از رنگ دیوار باشد یا می توانید رنگی را انتخاب کنید که به یکی از وسایل اتاق مانند فرش نزدیک باشد.

 1. طرح پرده را انتخاب کنید.

تصویر طرح پرده را انتخاب کنید.

در این مورد، قاعده کلی این است که اگر مبلمان اتاق طرح دار باشد، پرده های ساده ترجیح داده می شوند و اگر مبلمان ساده باشند، پرده های طرح دار ترجیح داده می شوند. ترجیحاً پرده های طرح دار با الگوهای ظریف و ملایم انتخاب شوند.

 1. طول و عرض یک پرده را انتخاب کنید.

قبل از انتخاب پرده دقت کنید که اندازه دقیق و درست آن را محاسبه کنید. به خاطر داشته باشید که سه نوع پرده وجود دارد که می توان دوخت: بدون چین، کم چین و پر چین . پس مقدار پارچه استفاده شده به ترجیحات شما بستگی دارد. علاوه بر این، پرده اغلب 20 سانتی متر از دو طرف پنجره بیشتر است.

همچنین، لازم نیست که پرده تا سطح زمین کشیده شود. به ویژه در مکان هایی با پنجره های کوچکتر و مبلمانی که زیر پنجره قرار دارند.

بسته به سلیقه شما، طول پرده می تواند درست در زیر پنجره انتخاب شده تمام شود یا تا سطح زمین ادامه یابد.

اگر پنجره ای در اتاق نشیمن بدون مانعی مانند شوفاژ دارید و نمی خواهید از فضای زیر آن برای اهداف کاربردی استفاده کنید، طبیعتاً ترجیح داده می شود که پرده تا زمین کشیده شود.

 1. انتخاب پرده برای اتاق نشیمن و پذیرایی

 

تصویر انتخاب پرده برای اتاق نشیمن و پذیراییمیله پرده در اتاق پذیرایی خانه را تا جایی که می توانید بالاتر نصب کنید تا سقف بلندتر به نظر برسد. هر چه پرده ها بالاتر باشند، فضای خانه بزرگتر به نظر می رسد. در پنجره‌هایی که فضای باز بین آنها زیاد نیست، برای بزرگتر و عریض‌تر نشان دادن فضای خانه پرده را یک سره نصب کنید. برای پنجره های بلند، از قاب های چوبی بلند استفاده کنید. برای پنجره های کوتاه و پهن، از پرده هایی با تزئینات اضافی در حاشیه پایین دارند، استفاده کنید.

 1. انتخاب پرده برای اتاق خواب

تصویر انتخاب پرده برای اتاق خواب

برای اتاق خواب، معمولا در هر فصل باید پرده مناسب آن فصل استفاده شود. باید به دو مدل از دو جنس متمایز توجه کرد، یکی برای فصل بهار و گرم و دیگری برای فصل پاییز و سرد. پرده های نازک حریر و ساتن که هوای اتاق را بیش از حد گرم نمی کنند برای فصل گرما مناسب هستند و پرده های مخملی، پشم سبک یا پارچه هایی که از الیاف فشرده تشکیل شده اند برای فصل سرد مناسب هستند تا از ورود هوای سرد جلوگیری کنند.

 1. انتخاب پرده برای اتاق خواب کودکان و نوجوانان

تصویر انتخاب پرده برای اتاق خواب کودکان و نوجوانان

رنگ پرده مناسب برای اتاق خواب کودکان و نوجوانان آبی با ترکیبی از زرد و سبز است. این انعکاس‌های رنگی خواب سالم را در شب تقویت می‌کنند و انرژی اتاق و بچه‌ها را در طول روز افزایش می‌دهند. هرگز در اتاق خواب کودک از پرده ای که تک رنگ است و بدون ترکیب رنگ ها استفاده نکنید. خلق و خو و روان کودکان تا حد زیادی تحت تاثیر رنگ ها است.

 1. انتخاب پرده برای آشپزخانه

تصویر انتخاب‌پرده برای آشپزخانه

بهترین پرده برای آشپزخانه احتمالاً پرده ای است که مواد طبیعی را تداعی کند و در عین حال مکمل لوازم جانبی آن و دکوراسیون منحصر به فرد طراحی شده برای آشپزخانه باشد. یکی از مهم ترین نکاتی که در انتخاب رنگ پرده آشپزخانه باید رعایت شود، رنگ کابینت است. پس از انتخاب رنگ باید در انتخاب متریال و جنس پرده دقت کنید. می توانید از پرده های بالا رونده و پرده‌های نیمه در آشپزخانه استفاده کنید، زیرا به نور زیادی نیاز دارد. چون فضای کمی را اشغال می کنند و به متراژ کمتری نیاز دارند. پرده های کرکره ای برای استفاده در آشپزخانه کاملاً نامناسب هستند. اگر دیوار آشپزخانه دارای طرح است، یک پرده ساده و بدون طرح انتخاب کنید.

 1. توجه به نحوه شستشو و تمیز کردن پرده

تصویر توجه به نحوه شستشو و تمیز کردن‌پرده

قبل از انتخاب پرده، حتماً از نوع شستشوی پارچه‌ی پرده اطمینان حاصل کنید. برخی از پارچه ها را می توان با دست یا در ماشین لباسشویی شست. اما تنها راه تمیز کردن برخی از آنها خشکشویی است .

اگر علاقه مند به شستن و لکه گیری دائمی پرده های خود هستید، پارچه ای را انتخاب کنید که به راحتی شسته شود و سریع خشک شود (به طوری که پس از شستن هیچ لکه آب روی آن باقی نماند) چراکه سپردن متعدد پرده‌ها به خشک‌شویی کاری زمان‌بر، هزینه بر و پرزحمت است.

 1. مدل های مختلف برای انتخاب پرده

تصویر مدل های مختلف برای انتخاب پرده

امروزه با توجه به کاربرد های متعدد پرده در طراحی داخلی منازل، مدل های متنوعی از پرده دوخته می شود.

انواع مدل پرده عبارتند از :

 • پرده زبرا
 • پرده شید
 • پرده آستری
 • پرده کرکره ای
 • پرده لوردراپه
 • پرده پانچ
 • پرده پلیسه
 • پرده والان
 • پرده رومی
 • پرده عمودی
 • پرده آویز
 • پرده بالا رونده
 • پرده چاپی
 • پرده رول دوبل
 • پرده تصویری

سخن پایانی:

پرده ها نه تنها به زیبایی دکوراسیون می افزایند، بلکه سبک شخصی شما را نیز منتقل می کنند. در واقع، حال و هوای شما را می‌توان از رنگ، طرح و مدل منحصر به فرد پرده‌های خانه نیز استنباط کرد. بنابراین، بهتر است هنگام خرید پرده های مناسب برای خانه خود بهترین انتخاب را انجام دهید. ما در راهنمای جامع انتخاب پرده سعی کردیم مطالب مفید و ارزنده ارائه کنیم.

تصویر پرده

Rate this post

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط