تصویر دکوراسیون داخلی کلاسیک

آشنایی با دکوراسیون داخلی کلاسیک

تصویر آشنایی با دکوراسیون داخلی کلاسیک

ستون‌ها، گچ بری‌های خلاقانه، قالیچه‌های دست‌بافت، مبل‌های منبت کاری شده با تکیه‌گاه و دسته‌های بزرگ – که معمولاً عتیقه هستند – همه از ویژگی‌های سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک که سبکی گران قیمت و نفیس است، هستند. متریال های طبیعی و قیمتی مانند صدف، عاج و چوب های گرانبها جایگاه ویژه ای در این سبک منظم و متقارن دارند. طرفداران دکوراسیون داخلی کلاسیک باید بدانند که اجرای آن گران و پرهزینه است و باید از استفاده از اشیاء بی ارزش کاملاً خودداری کنند.

دکوراسیونی داخلی کلاسیک چیست ؟

تصویر دکوراسیونی داخلی کلاسیک چیست

برخلاف تصور رایج، سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک مترادف با سبک سنتی نیست. در عوض، این سبک یک تکنیک معماری و دکوراسیون فوق العاده است که اصول معماری رنسانس، یونانی و رومی را با هم ترکیب می کند.

سه قانون اساسی دکوراسیون داخلی کلاسیک استحکام و ثبات، کاربردی بودن و زیبایی است. چیدمان جذابی که متقارن است در دکوراسیون‌داخلی‌کلاسیک استفاده می شود. دکوراتیوهای با ارزش، فرش های دستبافت و پرده های مخمل چند نمونه از اجزای این سبک هستند. به همین دلیل سبک کلاسیک، به یکی از بهترین سبک دکوراسیون داخلی تبدیل شده است و در جامعه امروزی محبوب است.

ویژگی های دکوراسیون داخلی کلاسیک چیست ؟

تصویر ویژگی های دکوراسیون داخلی کلاسیک چیست

 • سبک کلاسیک آرام، منظم، ساختارمند و قابل پیش بینی هستند. هیچ چیز در یک فضای کلاسیک بی نظم نیست.
 • مبلمان کلاسیک ممکن است قدیمی به نظر برسد. هیچ چیز غیر منتظره نیست. قطعات سازگار هستند و مطابقت دارند.
 • مبلمان و لوازم جانبی به صورت جفت قرار می گیرند. چیزی جز سبک کلاسیک وجود ندارد. به نظر می رسد که قطعات همه با هم هماهنگ شده اند.
 • فضاهای کلاسیک فاقد طراحی مدرن و نسبتا معمولی هستند. مبلمان اغلب با دست ساخته می شود. مبلمان مدرن و متنوع در یک فضای کلاسیک نامناسب هستند.
 • هر گروه سنی می تواند در خانه ای که به سبک کلاسیک تزئین شده است احساس راحتی کند.

12 نکته مهم در دکوراسیون داخلی کلاسیک :

همه سبک ها دارای اصولی هستند که آنها را از یکدیگر متمایز می کند و امکان شناسایی آسان را فراهم می کند. چندین اصول مهم وجود دارد که باید در هنگام دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک به دقت رعایت شود تا آن را بی عیب و نقص به نمایش بگذارد.

اصول مهم در دکوراسیون داخلی کلاسیک عبارتند از:

 1. با استفاده از مبلمان استیل و منبت کاری شده

تصویر با استفاده از مبلمان استیل و منبت کاری شده

در دکوراسیون داخلی کلاسیک، نرده های راه پله از چوب ساخته شده اند و دارای حکاکی هستند و از ساعت های عظیم و اغلب ایستاده استفاده می شود. این سبک همچنین شامل مبلمان عتیقه با دسته و پشتی های بلند و همچنین منبت های متعدد و پیچیده است.

افراد حکاکی های ظریف با جزئیات زیاد در دکوراسیون داخلی کلاسیک را ترجیح می دهند. مبلمان باید به طور قرینه چیده شوند و بزرگترین مبل در جلوی بزرگترین دیوار باشد.

 1. عناصر گران قیمت

عناصر و دکوری ها عتیقه ای که ارزشمند هستند اغلب در این سبک استفاده می شوند. در این سبک استفاده از طبیعت جایگاه برجسته ای دارد. به عنوان مثال، لوازم و وسایل ساخته شده از عاج یا صدف در این نوع دکوراسیون داخلی استفاده می شود و از چوب گران قیمت برای ساخت اشیاء چوبی استفاده می شود. در دکوراسیون داخلی کلاسیک از فرش‌های ابریشمی گران‌قیمت و دست‌بافت، ظروف نقره‌ای ظریف و لوکس با نقش‌ها و رنگ‌های دوست‌داشتنی و ظروف طلاکاری شده استفاده می‌شود. استفاده از تابلوهایی با موضوع نقاشی های دوره کلاسیک یکی از عناصری است که می توان از آن برای تزیین دیوارها به سبک کلاسیک استفاده کرد.

 1. هماهنگی عناصر

تصویر هماهنگی عناصر

هماهنگی بین تک تک عناصر به کار رفته در دکوراسیون داخلی کلاسیک مشهود است. رعایت فاصله بین اجزا مانند مبلمان و مجسمه ها، استفاده از مبلمان بزرگ در فضاهای بزرگ و بالعکس، قرار دادن اجسام هم اندازه نزدیک به یکدیگر و نصب تابلوهای هم اندازه بر روی یک دیوار همگی نشان از نظم در این سبک دارد.

 1. استفاده از رنگ

تصویر استفاده از رنگ

استفاده از رنگ های خنثی و با وقار مانند بژ، قهوه ای، شیری و اکر به عنوان رنگ اصلی برای دیوارها در این سبک رایج و محبوب است. رنگ های تیره را می توان برای بخش های دیگر از جمله زرشکی، قرمز تیره، سرخابی، فیروزه ای، سبز تیره و زیتونی نیز به کار برد. لازم به ذکر است که این سبک رنگ های سلیقه ای و زننده را در خود جای نمی دهد.

در کنار تمام رنگ های دیگر ذکر شده، طلایی و نقره ای به طور گسترده ای در دکوراسیون داخلی کلاسیک استفاده می شود.

 1. دیوارپوش مناسب

با استفاده از کاغذ دیواری با طرح های کلاسیک می توان دیوارها را زیباتر کرد.کاغذ دیواری های  شیک و گران قیمت و دیوارپوش های از ابریشم و پارچه به منظور تزیین دیوارها عمل می کنند و جایگاه ویژه ای در این سبک دارند. در این سبک دیوارها نیز می توان به صورت هنرمندانه گچ بری شوند.

 1. با استفاده از ستون های بزرگ و گچ بری

در خانه‌های مجلل و به سبک کلاسیک، گچبری بر روی دیوارها، ستون‌ها، سرستون‌ها، دور تا دور سقف و اطراف لوسترها اجرا شده که اغلب با رنگ یا ورق طلایی تزیین می شوند. گچ بری را می توان روی دیوارها و دور سقف به صورت قاب و یا به صورت تابلو اجرا کرد.

 1. استفاده از شومینه

تصویر استفاده از شومینه

شومینه یکی از اجزای اصلی دکوراسیون داخلی کلاسیک است. شومینه هایی ساخته شده از سنگ های بسیار مرغوب در رنگ های مرتبط با فضای داخلی و یا به رنگ دیوارها دکوراسیون مجلل سبک کلاسیک را کامل می کند.

 1. تقارن

دکوراسیون داخلی کلاسیک بسیار متقارن و منظم است. در سبک کلاسیک، مبلمان، شمعدان ها، مجسمه ها و سایر لوازم جانبی به صورت متقارن یا به صورت جفت در مقابل یکدیگر چیده می شوند. اگر فضای بزرگی دارید، یک دایره از وسایل بسازید.

 1. استفاده از پرده

تصویر استفاده از پرده

پرده هایی با والان،دارای نقوش کلاسیک مانند راه راه و طرح های منحصر به فرد، چند لایه، آستردار و از ابریشم، کتان، ساتن و مخمل ساخته شده اند. این پرده ها معمولا ورود نور را مسدود می کنند و ضخیم هستند. به همین دلیل، خانه هایی با سبک های دکوراسیون داخلی کلاسیک نیاز به نورپردازی اصولی دارند.

 1. نورپردازی

نورپردازی معمولا با استفاده از لوسترهای کریستالی، لامپ های بی رنگ یا حباب های شیشه ای گران قیمت ایجاد می شود. لوسترهایی که در مرکز سقف قرار گرفته اند، در دکوراسیون داخلی کلاسیک، تصویری هنری دوست داشتنی و کلاسیک را ارائه می دهند. استفاده از شمعدان های برنزی که ظاهر قدیمی تری به فضا می بخشد، روش دیگری برای افزودن روشنایی است.

 1. کفپوش در دکوراسیون داخلی کلاسیک

بهترین نوع کفپوش برای این سبک سنگ مرمر و گرانیت است. این کفپوش‌ها حالتی مجلل ایجاد می‌کنند و دکوراسیون‌داخلی‌کلاسیک را کامل می‌کنند. در  این سبک می توان از کفپوش های پارکت چوبی نیز استفاده کرد.

 1. متریال و پارچه های استفاده شده

پارچه های زیبا ساخته شده از پنبه، کتان، مخمل و کرباسی در دکوراسیون داخلی کلاسیک استفاده می شود.

کف دکوراسیون داخلی کلاسیک از چوب و سنگ است که در کنار رنگ های طبیعی استفاده شده بهترین متریال برای فضا های سبک کلاسیک هستند.

هنگام انتخاب متریال و عناصر برای سبک کلاسیک از مواد طبیعی و با کیفیت مانند سنگ، مرمر و پارکت درجه یک استفاده می شود.

مزایای دکوراسیون‌داخلی‌کلاسیک :

تصویر مزایای دکوراسیون‌داخلی‌کلاسیک

به دلیل استفاده از رنگ ها و متریال های طبیعی و همچنین طرح های الهام گرفته شده از طبیعت، طرح های دکوراسیون داخلی کلاسیک همیشه شیک بوده و قدیمی نمی شود و در تمامی دوران ها در کنار سایر سبک ها پذیرفته شده است.

در این سبک از رنگ های گرم استفاده شده است که حالتی راحت و صمیمی ایجاد کرده و این انرژی را به افراد منتقل می کند.  اعضای خانواده در چنین شرایطی به طور مؤثرتر و صمیمانه تر با یکدیگر تعامل دارند. علاوه بر این، فضای ایجاد شده توسط این سبک، مانند شومینه ها و میزهای ناهارخوری عریض، افراد را به سمت خود می کشاند و ساکنان و اعضای خانواده را تشویق می کند تا بیشتر دور هم جمع شوند.

معایب دکوراسیون‌داخلی‌کلاسیک :

هزینه بالای این سبک تنها نقطه ضعف آن است. ملزومات و وسایل مورد استفاده در این سبک اغلب قدیمی و گران هستند زیرا از مواد با ارزش و مجلل ساخته شده اند. یکی دیگر از کارهای چالش برانگیز و هزینه بر نگهداری از این وسایل است. جلا دادن، استفاده از واکس ها و در صورت فرسودگی تعمیرات این وسایل نیز از قیمت بالایی دارند.

کاربرد سبک کلاسیک در دکوراسیون داخلی :

این سبک در دکوراسیون داخلی بسیاری از مکان ها استفاده می شود. زیرا اصالت و شکوه خاصی را در فضا القا می کند. از جمله موارد کاربرد این سبک می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

 • آشپزخانه با دکوراسیون داخلی کلاسیک

تصویر آشپزخانه با دکوراسیون داخلی کلاسیک

آشپزخانه های سبک کلاسیک، قهوه ای با شیرآلات برنزی و طلایی و لوسترهای کریستالی است. کابینت سبک کلاسیک از چوب ساخته شده است و شامل کنده کاری های پیچیده یا خطوط صاف است. سایر اجزای ایده آل برای این نوع دکوراسیون آشپزخانه شامل میزها و صندلی های ناهار خوری بزرگ چوبی با روکش های مخملی یا ساتن است. اگر از رنگ های روشن لذت می برید آبی، کرم و سبز زیتونی نیز برای این سبک آشپزخانه مناسب هستند.

 • سالن پذیرایی

تصویر سالن پذیرایی

سالن پذیرایی باید دارای دکوراسیونی جامع و دوست داشتنی باشد، زیرا مهم ترین قسمت خانه است. در سبک پذیرایی کلاسیک ،فرش های دستبافت یا ابریشمی با نقوش ریز و پرکار به همراه پرده های مخملی و والان یا کتیبه دار وجود دارد پارچه مبلمان و پرده ها را در یک جنس انتخاب کرده و طرح های نزدیک یا شبیه به هم دارند.

دکوراسیون پذیرایی به سبک کلاسیک،با دیوارپوش چرمی، کفپوش گرانیت و مرمر ایجاد می شود.

دیگر المان ها و اجزای گرانبها دکوراسیون پذیرایی به سبک کلاسیک، لوسترها و آباژورهای برنزی یا کریستالی، تابلوفرش‌ها، مجسمه‌های عظیم و شمعدان‌های بزرگ و دوست‌داشتنی است.

 • اتاق خواب

تصویر اتاق خواب

یک تخت چوبی بزرگ با منبت کاری برای دکوراسیون اتاق خواب به سبک کلاسیک ضروری است. اتاق خواب کلاسیک از داشتن دیوارپوش های چرمی، آینه های بزرگ، کمدهای چوبی و کاغذ دیواری با طرح های کلاسیک بهره می برد. این سبک شامل میز پاتختی با آباژور چوبی می باشد. پرده و سرویس خواب را از یک جنس انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که کاغذ دیواری، ملافه ها،روتخت و پرده ها همگی با یکدیگر هماهنگ هستند.

 • دفتر کار با دکوراسیون داخلی کلاسیک

تصویر دفتر کار با دکوراسیون داخلی کلاسیک

استفاده از این سبک در دفتر کار رواج بسیار زیادی دارد. میزهای چوبی بزرگ و قهوه ای رنگ در این سبک، تاثیری زیبا ایجاد می کنند و اغلب در مکان هایی مانند دفاتر حقوقی و مدیریتی استفاده می شوند. این محل کار کلاسیک از اکسسوری های لوکس طلایی و برنزی، لوسترهای شاخه ای و کریستالی، مبلمان مجلل، کفپوش و دیوارپوش قهوه ای و کرم استفاده می کند.

سخن پایانی:

سبک کلاسیک سبکی است که ماندگار است. این سبک هیچ گاه از مد نمی افتد و همیشه حسی مجلل، ظریف و سلطنتی دارد. دکوراسیون داخلی کلاسیک روشی است که بسیار کاربردی طراحی شده، در عین حال بی عیب و کسل کننده نیست. ویژگی اساسی این سبک شامل تقارن، نظم، تعادل، دقت و ظرافت است.

تصویر دکوراسیون داخلی کلاسیک - مجله نکستا دیزاین

Rate this post

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط