تصویر‌ سبک کلاسیک

با سبک کلاسیک بیشتر آشنا شوید…

تصویر با سبک کلاسیک بیشتر آشنا شوید

یکی از گرایش های طراحی داخلی که آرامش و گرمای گذشته را تداعی می کند و احساس امنیت و اطمینان خاطر را در خانه القا می کند، سبک کلاسیک است. فضایی که به این‌سبک طراحی شده است دارای اصالت منحصر به فرد و همچنین ظاهری جذاب و دلنشین است.

سبک کلاسیک چیست ؟

تصویر سبک کلاسیک چیست

مفاهیم و دستورالعمل‌هایی که این‌سبک را تشکیل می‌دهند برای اولین بار در روم و یونان باستان مورد استفاده قرار گرفتند و امروزه هم در هنر و هم در معماری مورد استفاده قرار می‌گیرند. در سبک کلاسیک از عناصر معماری سنتی غربی مانند ستون‌ها و دیوارهای گچ‌کاری‌شده، مبلمان به خوبی کنده‌کاری شده و مجسمه‌های آنتیک به کار رفته است و همه چیز بر اساس تناسب، تقارن و هماهنگی انتخاب و چیده شده است.

سقف‌هایی با ارتفاع زیاد، ستون‌های بلند، پرده‌های سراسری، آینه‌ها، گلدان‌ها و مجسمه‌های برنزی و… در طراحی به سبک کلاسیک مهم هستند، زیرا زیبایی فضا را افزایش می‌دهند و حس تسلط را به آن می‌بخشند. این سبک به دلیل جلوه ای مجلل و متمایز، پیروان خاص خود را دارد و هیچ گاه از مد نخواهد افتاد.

ویژگی های این‌سبک :

تصویر ویژگی های این‌سبک

اگرچه سبک مدرن در حال حاضر به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد، اما سبک کلاسیک همچنان حضور بصری قوی دارد و هنوز مورد تقاضا است. شاید برخی افراد از این سبک به دلیل قدیمی بودن و نوستالژیک بودن آن دوری کنند، اما بسیاری از مردم به دلیل اصالت و متمایز بودن آن به سمت آن کشیده می شوند. در این بخش به بررسی ویژگی های سبک کلاسیک می پردازیم تا فضایی زیبا طراحی کنیم. این ویژگی ها شامل برخی از موارد زیر است:

  1. اساسی ترین ویژگی در سبک کلاسیک نظم، تعادل و تقارن است.
  2. ثروت و تجمل گرایی و سلطنت (از تمدن روم و یونان باستان) از ویژگی های مهم سبک کلاسیک است.
  3. رنگ های گرم و مواد طبیعی و ارگانیک در سبک کلاسیک استفاده می شود.
  4. از پارچه های طبیعی با الگوها و طرح های دوست داشتنی در این‌سبک استفاده می شود.
  5. در این‌سبک می توانید از مجسمه ها، تابلوهای زینتی، تابلو فرش ها و تزیینات آنتیک استفاده کنید که تزیینات دوست داشتنی زیادی نیز دارد.
  6. در سبک کلاسیک، مرکز اتاق اغلب محل نقطه کانونی است.

7 مورد از نکات مهم در سبک کلاسیک :

  1. رنگ در سبک کلاسیک

تصویر رنگ در سبک کلاسیک

از آنجایی که از رنگ های طبیعی در سبک کلاسیک استفاده می شود، بهتر است رنگ های آرام، ملایم و گرم را انتخاب کنید تا حس آرامش و راحتی را به محیط القا کنید. رنگ هایی مانند طلایی، بژ، خاکستری، کرم، هلویی، زیتونی، نقره ای، قرمز، قهوه ای ملایم، زرد، آبی، سبز و صورتی مات برای این سبک مناسب هستند. با استفاده از سفید مات یا سفید مات ترکیب شده با رنگ شیری یا سایر رنگ های ملایم و گرم، می توانید محیط گرم تری ایجاد کنید. در این سبک اغلب از تنالیته ی سفید و سایه هایی از رنگ های فیلی،کرم و شیری برای رنگ سقف استفاده می شود.

2. متریال مناسب

در سبک کلاسیک باید از متریال و مواد طبیعی با کیفیت و لوکس استفاده کنید. پس استفاده  از  متریال های بی کیفیت و غیر طبیعی را فراموش کنید.از جمله مواد گران قیمت و درجه یک مورد استفاده در سبک کلاسیک می توان به چوب های بلوط، گردو، راش و ماهون، پارچه های ابریشمی و پنبه مصری و سنگ های مرمر و مرمریت و… اشاره کرد.

برای تزیین سقف ها به سبک کلاسیک از تزئینات گچبری استفاده می شود و برای کف از موادی مانند پارکت، لمینت و چوب در اشکال و رنگ های مختلف استفاده می شود. کاشی های طرح دار یا سنگ های طبیعی در آشپزخانه و سرویس بهداشتی استفاده می شود. برای دیوارها به سبک کلاسیک از دیوارپوش، پانل های چوبی، کاغذ دیواری با نقش های کلاسیک و گچ بری استفاده می شود.

3. مبلمان

تصویر مبلمان

معمولا از مبلمان آنتیک و عتیقه استفاده می شود. اتاق نشیمن و پذیرایی شما به لطف مبل های استیل با بدنه های منبت کاری شده و حکاکی شده، پایه های منحنی و دسته ها ظاهری کلاسیک خواهد داشت.

از آنجایی که پیداکردن مبلمان آنتیک آسان تر از یافتن انواع دیگر مبلمان است، می توانید از مبلمان با خطوط ساده و متقارن نیز استفاده کنید که یکی از الزامات اولیه برای انتخاب مبلمان به سبک کلاسیک در معماری داخلی است. همچنین شما می توانید فضای داخلی خود را با مبلمان مدرن و شیک امروزی که در سبک و ظاهر کلاسیک طراحی و ساخته شده اند، دکور کنید.

هنگام انتخاب پارچه برای فضایی به سبک کلاسیک از پارچه‌های پنبه‌ای، کتان، مخمل و کرباس استفاده کنید تا جذابیت فضا را دوچندان کنید و مبلمان را شیک و زیبا نشان دهید.

4. پوشش سقف و کف

تصویر پوشش سقف و کف

سقف باید سفید یا سایه های سفید مانند کرم، شیری و عاجی با سطح صاف و یکنواخت باشد. گچ رایج ترین ماده ای است که برای تزئین سقف به سبک کلاسیک استفاده می شود.در تزئین سقف گاهی اوقات می توان از پلاستر یا فوم به جای گچ استفاده کرد.

بهترین جایگزین برای پوشش کف، کفپوش چوبی است.

یکی دیگر از کفپوش های سبک کلاسیک، پارکت لمینت طرح چوب است. در آشپزخانه و حمام می توان از سنگ طبیعی یا کاشی با تزئینات زیبا استفاده کرد.

5. تزئین دیوارها

گچ، پانل های دیواری چوبی و کاغذ دیواری درجه یک در سبک کلاسیک برای زیباتر کردن دیوارها در کنار طرح های کلاسیک استفاده می شود.

در کل، در سبک کلاسیک، متریال هایی با رنگ های سنگین مهم هستند. کاغذ دیواری با کیفیت باید از پارچه یا ابریشم تشکیل شده باشد. برای ساخت پانل های چوبی نیز باید از چوب گران قیمت استفاده کرد

6. نورپردازی مناسب

تصویر نورپردازی مناسب

فضای خانه ای که به سبک کلاسیک تزئین شده است به طور قابل توجهی تحت تأثیر نور است. با نورپردازی مناسب می توانید توجه را به عناصر ظریف و زیبای فضای کلاسیک جلب کنید. سلطنتی و مجلل بودن نورپردازی و منابع نور آشکارترین نشانه های شکوه این‌سبک است. نورپردازی در سبک کلاسیک معمولا با استفاده از لوسترهای کریستالی، لامپ های بی رنگ یا حباب های شیشه ای گران قیمت ایجاد می شود.

علاوه بر این، لوسترهای چوبی منبت‌کاری، معرق‌کاری و کنده‌کاری شده، لامپ های سقفی رنگی پنهان در گچ سقف و نورپردازی مخفی، همگی در سبک کلاسیک جایگاه خاصی دارند.

7. تناسب و تقارن

هنگام قرار دادن مبلمان به سبک کلاسیک باید تقارن و تناسب رعایت شود و فضا باید متقارن به نظر برسد. نقطه کانونی فضا را مشخص کنید و از آن به عنوان محور تقارن استفاده کنید. سپس، از مبلمان و سایر لوازم جانبی برای ایجاد تقارن در دو طرف نقطه کانونی استفاده کنید. و سپس تزئینات را به طور مناسب قرار دهید. برای حفظ تناسب و تقارن، خرید لوازم و تزئینات مختلف به صورت جفتی ترجیح داده می شود.

طراحی قسمت های مختلف خانه به سبک‌کلاسیک :

تصویر طراحی قسمت های مختلف خانه به سبک‌کلاسیک

طراحی اتاق نشیمن یا پذیرایی

انتخاب یک مبل کلاسیک می تواند اولین انتخاب شما برای سبک کلاسیک خانه شما باشد.

مبلمان کلاسیک استیل یا مبل سلطنتی در مقایسه با مبلمان مدرن و راحتی، طرح و نقش کمتری دارد و طرح های بیشتری در چوب آن به کار رفته است. این نوع مبلمان برای نمایش اصالت خود، از حکاکی و کنده کاری تا حد زیادی استفاده می کند.

علاوه بر مبلمان، می توانید ظروف و لوازم گران قیمت و عتیقه را در ویترین هایی به سبک کلاسیک به نمایش بگذارید. پرده های بلند و مجلل می توانند آرایش چیدمان شما را دو برابر بیشتر کنند.

برای تزیین می توانید از میز تلویزیون هایی با پایه های حکاکی شده استفاده کنید و یا می توانید یک دیوار را به عنوان دیوار اصلی در نظر بگیرید و با طراحی روی آن فضای مناسبی را برای تلویزیون خود ترتیب دهید.

طراحی دیوار پشت مبل یا تلویزیون با سنگ و آجر می تواند جذاب باشد. از کناف دیوار یا گچ نیز می توان برای ساختن طرح های پیچیده بر روی دیوار استفاده کرد، که سپس می تواند به عنوان پس زمینه برای تلویزیون شما استفاده شود.

طراحی آشپزخانه

تصویر طراحی آشپزخانه

اگر می خواهید آشپزخانه خود را به سبک کلاسیک طراحی کنید، ابتدا کابینت های مناسب برای این نوع را انتخاب کنید. یکی از گزینه های بهتر برای این سبک دکوراسیون، کابینت ممبران است. این کابینت ها دارای حکاکی های خیره کننده و متمایز بر روی در و پایه های خود هستند. این کابینت ها اصولا از چوب درختانی چون گردو و بلوط تولید می شوند.

می توانید میز و صندلی ناهارخوری و لوستر آشپزخانه خود را مطابق با سبک کلاسیک انتخاب کنید تا ظاهر آشپزخانه خود را به آن سبک بهتر دید شود. لوسترهای ساخته شده از کریستال و برنج نمونه های مناسبی از این سبک هستند.

Rate this post

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط