تصویر کابینت انزو

کابینت انزو و هر آنچه باید در مورد این نوع کابینت دانست :

شاید بهتر باشد کابینت‌هایی را که در ایران با نام کابینت آشپزخانه انزو به بازار می‌آیند، کابینت‌های طرح انزو معرفی کنیم، زیرا در واقع از کابینت‌های برند enzo ساخته شده توسط شرکت بین‌المللی زنتیک کپی برداری شده‌اند و هیچ یک از آنها توسط Zentique تولید نشدند. در عوض از کابینت های برند enzo الگوبرداری شده و توسط کسب و کارهای ایرانی ساخته شده اند.

تصویر کابینت انزو و هر آنچه باید در مورد این نوع کابینت دانست

شرکت کابینت انزو

تمام شرکت‌های سازنده کابینت در ایران که طراحی مشابه کابینت‌های برند انزو ساخت شرکت خارجی زنتیک دارند، در مجموع به عنوان کابینت‌های انزو نامیده می‌شوند. روش نامگذاری تجارتی کابینت های طرح enzo به نام شرکت تولید کننده آن، کاملاً شبیه به نام گذاری محصولاتی مانند مایع ظرفشویی “ریکا” یا شوینده لباسشویی “تاید” است.

سیستم آشپزخانه انزو

برندی به نام سیستم آشپزخانه انزو در واقع جزئی از خط تولید زنتیک است. زنتیک در صنعت مبلمان، نورپردازی و طراحی داخلی فعال است. برند enzo به طور خاص با سیستم آشپزخانه مرتبط است و فعالیت های تجاری آن شامل طراحی، ساخت و اجرای کابینت آشپزخانه، میز و درب تمام چوب است. در دنیای اقلام آشپزخانه، سیستم آشپزخانه enzo به دلیل اختراعات نوآورانه و طراحی درجه یک خود مشهور است. دو نوع پولیشی و روکش شده از کابینت enzo موجود است و هر دو کیفیت بسیار بالا و قابل احترامی دارند.

در سبک انزو برای قسمت بالای کابینت، توصیه می کنیم از سنگ کوارتز یا کورین استفاده کنید. این گزینه ممکن است هزینه های شما را کمی افزایش دهد، اما زیبایی آشپزخانه شما را نیز به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد.

تصویر سیستم آشپزخانه انزو

معرفی کابینت انزو اصل ایتالیا

کابینت enzo در واقع یکی از محصولات یک شرکت ایتالیایی است اما هرگز به ایران صادر نشد. درعوض ایرانیان مقیم داخل کشور با اقتباس از طراحی محصولات این شرکت محصولی را ساختند که امروزه به کابینت آشپزخانه انزو معروف است.

در نتیجه هیچ شرکتی در ایران وجود ندارد که کابینت enzo اصل ایتالیایی را بفروشد. در عوض، چنین شرکت‌ها و سازمان‌های تجاری، کالاهای ساخت داخل را با نام کابینت enzo می‌فروشند. این کابینت ها در واقع کابینت های طرح انزو هستند. در حقیقت کابینت طرح enzo کالایی است که در ایران به فروش می رسد و ظاهری شبیه به کابینت enzo ایتالیایی دارد.

تمایز بین کابینت وکیوم و کابینت آشپزخانه انزو

نمونه ای از کابینت آشپزخانه وکیوم، کابینت enzo است که مانند کابینت وکیوم مغزی آن از ورق ام دی اف ساخته شده است و روکش مناسبی توسط دستگاه پرس وکیوم بر روی آن فشرده می شود. ممکن است از خود بپرسید: “چرا نام مشخصی به آن داده شده است؟” خوب، پاسخ در تفاوت قطر ورق ام دی اف استفاده شده است. در کابینت انزو قطر ورق ام دی اف استفاده شده در کابینت وکیوم بیشتر است که اولین وجه تمایز بین کابینت enzo و کابینت وکیوم است. به طور دقیق تر، ورق های ام دی اف استفاده شده در کابینت enzo دارای قطر 25 میلی متر هستند، در حالی که ورق های ام دی اف استفاده شده در کابینت وکیوم دارای قطر 16 یا 18 میلی متر هستند.

قطر روکش استفاده شده در کابینت انزو نیز بیشتر از کابینت وکیوم است که دومین تمایز بین کابینت آشپزخانه enzo و کابینت آشپزخانه وکیوم است. چهار طرف کابینت enzo سومین وجه تمایز این دو کابینت است. چهار طرف درب کابینت enzo با استفاده از دستگاه CNC برش داده می شود که لبه های کابینت انزو 8 میلی متر کمتر از لبه های کابینت خلاء دارند.

این واقعیت که کابینت های آشپزخانه انزو همیشه سفید براق هستند در حالی که کابینت های آشپزخانه وکیوم دارای طیف رنگی بیشتری هستند، چهارمین تمایز بین این دو نوع کابینت است. همچنین قیمت تمام شده کابینت آشپزخانه enzo به دلیل جنس و مواد بکار رفته به طور قابل توجهی بیشتر از کابینت وکیوم است.

رنگ سفید کابینت آشپزخانه انزو این تصور را ایجاد می کند که اتاق، به ویژه آشپزخانه، بزرگتر است. از طرفی سفید رنگی است که با تمام وسایل و لوازم آشپزخانه به خوبی ست می شود. کابینت سفید براق و کابینت وکیوم کلاسیک هر دو در کابینت آشپزخانه enzo یافت می شوند.

تصویر تمایز بین کابینت وکیوم و کابینت آشپزخانه انزو

تفاوت کابینت آشپزخانه انزو و ممبران

بسیاری از افراد به اشتباه تصور می کنند که کابینت های ممبران، کابینت های انزو هستند. این تصور کاملاً نادرست است. اگرچه این دو سبک کابینت آشپزخانه شبیه یکدیگر هستند، کابینت enzo کاملاً از کابینت ممبران متمایز است. برخی از مهم ترین تغییرات بین این دو مدل کابینت به شرح زیر است:

تفاوت در ضخامت ورقه و ضخامت روکش:  کابینت های انزو معمولا از ورق های ام دی اف با ضخامت 25 میلی متر ساخته می شوند که با ضخامت روکش متفاوت است. با وجود اینکه کابینت های ممبران فقط شانزده میلی متر ضخامت دارند. لازم به ذکر است که تفاوت ضخامت بستگی به تعریف کابینت ساز از ضخامت ورق دارد.

تفاوت در طراحی ظاهری : کابینت ممبران نسبت به کابینت enzo قطر لبه بیشتری دارد زیرا در کابینت انزو از چهار طرف برش خورده و در نتیجه قطر لبه کمتری دارد.

تفاوت در رنگ : کابینت های آشپزخانه  انزو معمولاً در رنگ های سفید براق یا انواع رنگ های پر جنب و جوش ساخته می شوند. از سوی دیگر، کابینت های آشپزخانه ممبران جزو رنگارنگ ترین انواع کابینت هستند. در واقع یکی از ویژگی های بارز کابینت ممبران تنوع رنگ است. کابینت آشپزخانه enzo را می توان از منظر ظاهری به عنوان ترکیبی از کابینت های ممبران و هایگلاس دید.

تمیزکاری ساده‌تر : تمیز کردن کابینت‌های انزو بسیار راحت‌تر از کابینت‌های ممبران است زیرا معمولاً با رنگ سفید براق پوشانده می‌شوند.

تفاوت قیمت : انتظار می‌رود کابینت‌های انزو به دلیل ویژگی‌های متمایز و نوع جنس آن‌ها قیمت بیشتری نسبت به کابینت‌های ممبران داشته باشند. جنس و ضخامت ورق های به کار رفته در درب و بدنه کابینت از دلایل اولیه گرانی کابینت enzo می باشد.

رنگ های مورد استفاده در کابینت آشپزخانه انزو

تصویر ررنگ های مورد استفاده در کابینت آشپزخانه انزو

رنگ‌کاری یکی از مهم‌ترین مراحل تولید کابینت آشپزخانه انزو به شمار می رود. کابینت enzo بر خلاف کابینت های دیگر، تنها در یک رنگ و آن هم سفید عرضه می شود. بنابراین یکی از ویژگی های این نوع کابینت ها رنگ سفید آن است. البته این کاملا سلیقه ای است و گهگاهی افراد برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه خود کابینت enzo را با رنگ های متفاوت سفارش می دهند و می سازند اما به طور کلی کابینت “انزو” یک کابینت ممبران با ضخامت 25 میلی متر و رنگ سفید است.

اما این نوع کابینت‌ها را هم می‌توان در سه نوع رنگی مختلف اجرا کرد:

رنگ پولیش: رایج ترین و گران ترین سبک کابینت enzo رنگ پولیش است. این رنگ به دلیل درخشندگی و شفافیت فوق العاده ای که دارد، بسیار مورد پسند است. علاوه بر این، کابینت های صیقلی در برابر ضربه مقاوم تر هستند.

رنگ پلی یورتان: رنگ ساخته شده از پلی یورتان در مقابل نور و رطوبت بسیار مقاوم تر از رنگ جلا است، در حالی که کیفیت کمتری دارد. علاوه بر این، در مقایسه با کابینت های پولیش، این نوع کابینت ها قیمت کمتری دارند.

کابینت آشپزخانه انزو

رنگ پلی استر: رنگ های پلی استر به دلیل کیفیت پایینی که دارند به مرور زمان محو شده و مه آلود می شوند.

تصویر رنگ پلی استر

البته کابینت های انزو ممکن است در رنگ های متنوعی در بازار موجود باشند. با این حال، از آنجایی که کابینت های رنگی انزو الزامات کلیدی این نوع کابینت ها را رعایت نمی کنند، کیفیت بالایی ندارند. بنابراین، در صورت انتخاب کابینت های سفید، کابینت آشپزخانه انزو را انتخاب کنید.

علیرغم این واقعیت که کابینت های انزو به عنوان کابینت های کلاسیک در نظر گرفته می شوند، بسیاری از طرح های خاتم کاری زیادی روی آنها دیده نمی شود، زیرا از یک ابزار نسبتاً ابتدایی به نام CNC برای حک کردن طرح ها استفاده می شود.

کابینت های آشپزخانه انزو به طور معمول دارای بدنه ام دی اف سفید فوم دار یا شیری براق هستند. رنگ سفید یا شیری براق کابینت آشپزخانه انزو به خوبی با سایر لوازم آشپزخانه ترکیب می شود و آن را بسیار چشمگیر می کند. از طرف دیگر، رنگ سفید نور را بیشتر منعکس می کند و باعث می شود آشپزخانه بزرگتر و روشن تر به نظر برسد.

کابینت آشپزخانه هایگلاس

یکی از سبک های جذاب، پسندیده و شیک کابینت آشپزخانه، کابینت هایگلاس است. توجه هر بیننده ای با ظرافت و جذابیت کابینت هایگلاس به فضای آشپزخانه جلب می شود. کابینت هایگلاس درست مانند کابینت های وکیوم و انزو از ورق ام دی اف ساخته شده است که نوع پوشش پلکسی گلاس وجه تمایز اصلی آن است. کابینت هایگلاس به دلیل روکش متفاوتی که دارد سطح براق تری نسبت به کابینت وکیوم دارد که درخشندگی خیره کننده ای به دکوراسیون آشپزخانه می بخشد. روشنایی کابینت هایگلاس در واقع بارزترین و متمایزترین ویژگی آنهاست. تنوع رنگ بیشتر و سهولت تمیز کردن از مزایای اضافی کابینت هایگلاس است.

تصویر کابینت آشپزخانه هایگلاس

کابینت پولیشی چیست ؟

نوعی از کابینت آشپزخانه انزو که به عنوان “کابینت پولیش” شناخته می شود، از رنگ جلا داده شده به جای روکش وکیوم استفاده می کند. یکی از متمایزترین رنگ هایی که روی ام دی اف اعمال می شود پولیش است. پولیش ماده ای است که اغلب مایع است اما گاهی اوقات می تواند به صورت خمیر یا اسپری نیز یافت شود. سطوح مختلف برای از بین بردن لکه ها و کثیفی ها پولیش می شوند.

مزیت مدل کابینت پولیش نسبت به کابینت آشپزخانه معمولی انزو (با روکش وکیوم) این است که در صورت وجود خط و خش روی درب کابینت پولیش شده، قابل تعمیر است. اما از طرفی استفاده از پولیش در چند نوبت نیز می تواند مضر باشد زیرا باعث کاهش ضخامت لایه بیرونی و محافظ رنگ بدنه می شود و در نتیجه میزان آسیب پذیری رنگ در برابر عوامل مضر محیطی کاهش می یابد.

تصویر کابینت پولیشی چیست

مزایا و معایب کابینت آشپزخانه انزو

قبل از خرید کابینت های انزو باید مزایا و معایب آن را مورد بررسی قرار دهید. کابینت های انزو دارای یک سبک تلفیقی است و برای افرادی که شلوغی کابینت های کلاسیک و سادگی کابینت های مدرن را نمی پسندند مناسب است.

مزایای کابینت‌های انزو

کابینت‌های انزو ظاهری شیک به آشپزخانه می‌دهند و بسیار شبیه به کابینت های هایگلاس هستند. کابینت های آشپزخانه انزو سطح بسیار بالایی از مقاومت و انعطاف پذیری، به ویژه در  انواع جلا داده شده را ارائه می دهند. مقاومت این کابینت ها در برابر رطوبت نیز بسیار عالی است زیرا از رنگ براق یا روکش PVC ضد آب استفاده می کنند. بنابراین ورود رطوبت به داخل کابینت غیرممکن است.

تصویر مزایای کابینت‌های انزو

به طوری کلی مزایای کابینت‌های انزو عبارتند از:

 • آشپزخانه به دلیل براق بودن بسیار شیک و مجلل به نظر می رسد.
 • استحکام بسیار بالا به دلیل درب های سنگین.
 • روکش سفید براق این کابینت ها این تصور را ایجاد می کند که آشپزخانه بزرگتر است.
 • افزایش طول عمر؛ اگر از کیفیت معمولی ساخته شده باشند، کابینت های enzo می توانند بیش از 20 سال عمر کند.
 • کابینت های آشپزخانه انزو به ویژه آنهایی که از پلی اورتان ساخته شده اند، مقاومت بسیار خوبی در برابر حرارت دارند.

معایب کابینت انزو:

کابینت آشپزخانه انزو علیرغم مزایای فراوانی که دارد، معایبی نیز دارد. موارد زیر برخی از مهم ترین معایب کابینت های ممبران است که شامل کابینت آشپزخانه انزو نیز می شود:

 • مهارت کابینت ساز، زیبایی و کیفیت طرح کابینت آشپزخانه انزو را مشخص می کند. در انواع دیگر کابینت ها این مشکل کمتر به چشم می خورد. بنابراین باید در انتخاب کابینت ساز بسیار دقت کرد و برای داشتن یک کابینت کامل و عالی انزو هزینه اضافی پرداخت کرد.
 • کابینت های انزو به راحتی آسیب می بینند و به شدت در برابر وسایل تیز حساس هستند.
 • تعمیر این شکل از کابینت آشپزخانه مشکل تر از انواع دیگر است زیرا پیدا کردن طرح و رنگ کابینت یکسان چالش برانگیز است.
 • روکش کابینت نمی تواند مغز را به طور کامل پنهان کند، بنابراین اگر کابینت آشپزخانه انزو را با طرح های بسیار ظریف (تورفتگی و برآمدگی زیاد) انتخاب کنید، کابینت با گذشت زمان خراب می شود. ترجیحاً طرح های کمتر جذاب و ساده تری برای رفع این موضوع انتخاب کنید.
 • قیمت کابینت enzo در مقایسه با کابینت هایگلاس و ممبران بیشتر است.
 • اگر به دنبال طرح و رنگ های خاص هستید این سبک کابینت مناسب شما نیست.زیرا کابینت enzo دارای تنوع رنگ و طرح نیست.

کابینت آشپزخانه انزو چگونه تولید می شوند ؟

تصویر آشپزخانه enzo چگونه تولید می شوند

کابینت‌های ممبران و کابینت های انزو با استفاده از تکنیک های بسیار مشابه تولید می شوند. کابینت های آشپزخانه انزو از ام دی اف ساخته شده اند. درب های کابینت enzo به دلیل استحکام خود مشهور هستند. قطر 25 میلی متری آنها به دلیل استحکام استثنایی آنها است که به طور طبیعی به وزن کابینت می افزاید. اگر بخواهیم به سادگی فرآیند تولید کابینت آشپزخانه enzo را توضیح دهیم، باید بگوییم که فاز اولیه شامل برش ام دی اف خام با قطر بیست و پنج میلی متر است. سپس درهای کابینت با CNCحک شده اند، اما هنوز خام هستند. سپس درها در مرحله بعد به کارگاه های تخصصی و ایزوله برای نقاشی ارسال می شوند. در واقع، ممکن است نقاشی به عنوان آخرین مرحله در ایجاد کابینت آشپزخانه انزو در نظر گرفته شود. دو روش برای رنگ آمیزی کابینت های enzo وجود دارد:

 • پوشش ورق ام دی اف با پی وی سی
 • پوشش ورق ام دی اف با استفاده از رنگ های پلی اورتان.

چه صفحه‌ای برای کابینت‌های آشپزخانه انزو مناسب است؟

کابینت های آشپزخانه انزو معمولا در سبک کلاسیک طبقه بندی می شوند. همانطور که می دانید کابینت های کلاسیک نسبت به سایر انواع کابینت شیک تر و در نتیجه گران تر هستند. صفحه ای که روی کابینت ها انتخاب می شود یکی از مهم ترین اجزای کابینت enzo است. طراحی کابینت ها و کل فضای آشپزخانه می تواند بسیار تحت تاثیر این صفحه قرار گیرد. انتخاب صفحه برای کابینت آشپزخانه واقعا متنوع است. با این حال، به خاطر داشته باشید که کابینت های آشپزخانه انزو هر چه پول بیشتری برای آنها خرج کنید، زیباتر به نظر می رسند.

قیمت کابینت انزو

تصویر قیمت

طول کابینت enzo برای محاسبه قیمت بر حسب متر استفاده می شود. بنابراین، یک متر کابینت شامل یک متر کابینت دیواری و یک متر کابینت زمینی است. با این حال، قانون 60-40 ملاحظات کلیدی هنگام محاسبه هزینه کابینت enzo است. در این رویکرد کابینت زمینی 60 درصد قیمت هر متر کابینت و کابینت دیواری 40 درصد دریافت می کنند. فضای مورد نیاز یخچال، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و … از کل اندازه کابینت کم می شود تا قیمت کابینت مشخص شود.

Rate this post

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط