طراحی نمای ساختمان

طراحی نمای ساختمان : هر آنچه که باید بدانید

یکی از مهم‌ترین تصمیم‌ها هنگام ساخت یا نقل مکان به خانه جدید و یا فروش، طراحی نمای ساختمان است. زیرا اولین و مهمترین برداشت از خانه است، همچنین به تعیین پلان داخلی، سبک و دکور کمک می کند.

طراحی نمای ساختمان : هر آنچه که باید بدانید

از آنجایی که همه یک کتاب از روی جلد آن قضاوت می کنند ، کارشناسان ادعا می کنند که نمای جذاب می تواند ارزش خانه شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

هر خانه ای در جهان دارای نوعی نما است، از این رو تعداد بی نهایتی از مفاهیم طراحی نما در حال استفاده است. چه در حال برنامه‌ریزی برای ساختن یک خانه جدید یا حتی صرفاً در حال اصلاح نمای جلویی باشید، باید توجه داشته باشید که گزینه‌های بی‌شماری نما در اندازه ها، رنگ ها و سبک ها مختلف وجود دارد.

اصول اساسی در طراحی نمای ساختمان

ظاهر بیرونی خانه و به طور خاص طراحی جلویی خانه ، به عنوان نما شناخته می شود. اگرچه از نظر تئوری هر خانه دارای یک نما است، اما همیشه، هر خانه ای دارای طراحی یا سبک نمای قابل تشخیص نیست.

هنگام ایجاد و طراحی نمای ساختمان موارد زیادی مانند سبک معماری، طرح رنگ، مواد، ویژگی ها، نورپردازی، محوطه سازی و طراحی معماری خانه های مجاور باید در نظر گرفته شود. برای تولید تصویری که به طور دقیق نحوه زندگی شما را به تصویر می کشد، باید تعادل صحیحی را بین جنبه های مختلف ایجاد کنید.

 • موقعیت و سبک ساختمان

با ویژگی های اصلی سبک های مختلف معماری و آنچه که برای شما جذاب است آشنا شوید. آیا متمایز بودن و خط سقف شیروانی سبک همپتونز را دوست دارید یا شکل جعبه ای و مدولار معماری مدرن؟ سبکی را انتخاب کنید که با ترجیحات شما مطابقت داشته باشد.

موقعیت و سبک ساختمان

بسیار مهم است که موقعیت خانه خود را در نظر بگیرید. نمای مدرنیستی نمی تواند با دیگر خانه های تاریخی محله هماهنگ شود. نقطه تماس اولیه شما باید با بخش ساختمان و برنامه ریزی محلی شما باشد تا بفهمید چه چیزی می توانید بسازید و چه چیزی را نمی توانید بسازید زیرا شهرداری نیز می تواند محدودیت هایی در مورد نما و خصوصیات محله داشته باشد.

 • انتخاب مواد در طراحی نمای ساختمان

پس از انتخاب سبک طراحی نما، باید متریالی را انتخاب کنید که به بهترین وجه آن طرح را زنده کند.

برخی از طرح های معماری به مصالح ساختمانی خاصی نیاز دارند. آجر یک مصالح ساختمانی بادوام، سازگار و مقرون به صرفه است که پیچیدگی و عمق را اضافه می‌کند. روکش چوبی را می توان در برخی سازه ها و محلات استفاده کرد و به ویژه برای خانه های همپتون و سبک معاصر محبوب است.

انتخاب مواد در طراحی نما خانه

در نظر بگیرید که چگونه راهرو، حصار، و محوطه سازی با مصالحی که برای پروژه خود انتخاب می کنید هماهنگ می شود. همه این ویژگی ها باید مکمل یکدیگر باشند تا تصور کلی دلپذیری از نمای بیرونی خانه شما ایجاد کنند.

نترسید که چیزی جدید را امتحان کنید و نمای خود را از دیگران متمایز کنید. برای الهام گرفتن، از نمای خانه های دیگر دیدن کنید یا در اطراف محله خود رانندگی کنید.

 • پالت رنگ

رنگ‌ها راز هویت کلی خانه شما هستند، چه بخواهید نمای روشن و مطبوع بسازید یا یک نمای تیره. رنگ‌های قهوه‌ای، خاکستری، کرم و سفید رنگ‌های برجسته هستند زیرا در مقابل روکش‌های آجری، چوبی یا سنگی خیره‌کننده به نظر می‌رسند.

یک طرح رنگ خارجی معمولاً باید شامل سه رنگ باشد: یک رنگ زمینه اصلی، یک رنگ برجسته ثانویه، و یک رنگ تزئینی برای قاب پنجره ها، درها، و ناودان ها. بافت طبیعی موادی که انتخاب کرده اید، مانند چوب، سنگ و آجر را در نظر بگیرید. می‌توانید از رنگ‌های خنثی از همان خانواده رنگ استفاده کنید یا به دنبال تضاد شدید، مانند زغال چوب با تزئینات سفید باشید.

در نظر بگیرید که یک درب ورودی را می توانید با رنگی پر جنب و جوش، مانند قرمز شرابی یا زرد قناری، رنگ کنید تا کمی جذابیت اضافه کنید. این باعث می شود طراحی نمای ساختمان شما کمی پر زرق و برق تر از بقیه نماها شود.

 • نورپردازی در طراحی نمای ساختمان

نورپردازی در طراحی نمای ساختمان

نورپردازی، طراحی نمای بیرونی خانه شما را کامل می‌کند و به شما کمک می‌کند تا به جذابیت مورد نظر خود دست یابید، حتی اگر به طور رسمی جزئی از نمای خانه نباشند.

به اضافه کردن نورپردازی ظریف در ستون ها و دیوارها فکر کنید و مسیرهای پیاده روی را با نورپردازی شیک پوشش دهید.

 • پنجره

پنجره

خانه شما از داشتن پنجره های بزرگ در داخل و خارج سود می برد. پنجره ها به نما زیبایی می بخشند و در عین حال اجازه می دهند نور طبیعی زیادی در خانه شما جریان یابد. چه بلند، چه پهن و یا در یک مکان استراتژیک قرار گرفته باشند، هنگام طراحی یک نما خانه، دکوراسیون پنجره می تواند یک عنصر طراحی سودمند باشد.

 • محوطه سازی برای طراحی نمای ساختمان

از محوطه سازی به عنوان یک اقدام نهایی یا به عنوان روشی چشمگیر برای شخصیت دادن به خانه خود استفاده کنید. اگر از ترکیبی از چمن، گیاهان، کاشی ها، سنگ ها یا سنگریزه ها استفاده کنید، باغ شما ظرافت پیدا می کند و به گیاهان و درختچه ها رنگ می بخشند. یک روش عالی برای ایجاد حسی دوستانه در خانه، کاشت یک درخت بزرگ در حیاط جلویی است. همانطور که رشد می کند، بدون شک به یکی از ویژگی های مورد علاقه شما در فضای باز تبدیل می شود.

فاکتور مراقبت (اینکه چقدر برای نگهداری باغ و حیاط خود می خواهید زمان صرف کنید) چیزی است که واقعاً هنگام انتخاب گیاهان در نظر بگیرید. اگر از گذراندن تعطیلات آخر هفته خود برای هرس، آبیاری و کمپوست کردن لذت می برید، می توانید باغ های خود را با گیاهانی پر کنید که نیاز به مراقبت بیشتری دارند. در مقابل، اگر اغلب در تعطیلات آخر هفته بیش از حد شلوغ می‌شوید که حتی به فکر برداشتن شلنگ نیستید، به گونه‌هایی مانند ساکولنت‌ها یا بومی‌هایی که نیاز به نگهداری زیادی ندارند، فکر کنید.

 • درهای پارکینگ

درهای پارکینگ

آنها برای عملکرد خانه شما ضروری هستند و اگر در طراحی کلی گنجانده نشوند، می توانند نمای شما را به طور جدی خراب کنند. از رنگ های مشابه برای ایجاد تقارن استفاده کنید یا درهای گاراژ را با لوازم یا دیوارهای خاص جفت کنید. اگرچه بخش بزرگی از نما را شامل می شوند، اما می تواند به خوبی با بقیه قسمت های بیرونی ترکیب شود تا یک طراحی نمای یکنواخت داشته باشید.

 • طراحی نمای درب ورودی

ورودی جلوی شما که تقریبا اصلی ترین عنصر است، ظرفیت شگفت انگیزی را دارد. این به عنوان ورودی به فضای داخلی شما عمل می کند و باید حس کنجکاوی بازدیدکنندگان را برای کشف آنچه در داخل است برانگیزد. یک یا دو درب چوبی با پنل های شیشه ای عمودی یا افقی از جمله امکاناتی هستند که فوق العاده چشمگیر خواهند بود.

 • متریال بکار رفته در طراحی نمای ساختمان

روکش های متعددی برای طراحی نمای ساختمان وجود دارد. چوب، آلومینیوم، سیمان، سنگ و آجر رایج ترین مواد مورد استفاده برای روکش هستند. روکش و نمای خانه برای محافظت از آن در برابر عناصر مختلف است.هر متریال و موادی برای روکش بسیار قابل تنظیم است و انواع سبک ها و رنگ ها را ارائه می دهد.

فراتر از ارزش زیبایی شناختی، نمای خانه برای مدت بسیار طولانی از آن در برابر عناصر مختلف و آسیب های متعدد محافظت می کند. جنس، اندازه، سبک و طراحی نمای شما باید تحت تاثیر شرایط آب و هوایی شما باشد، یعنی نوع آب و هوایی که نمای شما باید در برابر آن محافظت شود. این باعث می شود که انتخاب نمای مناسب یک تصمیم بسیار مهم باشد و طراحی نمای ساختمان روز به روز پیچیده تر شوند.

در اینجا چند مورد از برترین طرح ها و متریال نمای خانه برای ایده آورده شده است.

 • آجر

یکی از قدیمی ترین مصالح مورد استفاده در نما آجر است. خنثی، قوی و قیمت مناسب است. یک نمای بیرونی آجری، جذابیت گرم و دلپذیری دارد و ظاهر و رنگ طبیعی آجر با مصالح معاصر مانند فولاد تضاد زیبایی دارد. یکی دیگر از مزایای نمای آجری این است که می تواند ساختمان را در برابر عناصر مختلف محافظت کند، از اتلاف حرارت جلوگیری کند و حتی عایق صدا را بهبود بخشد.

گرچه آجر یکی از محبوب ترین مصالح نما است، با این حال اغلب با بقیه خانه ترکیب می شود و به عنوان یک عنصر اصلی طراحی ظاهر نمی شود. آجر بدون شک برای کسانی مناسب است که ظاهری ظریف را ترجیح می دهند.

اگر ظاهر آجری را دوست دارید، به جای اینکه تمام نمای بیرونی خانه خود را از آجر بسازید، به اضافه کردن یک دیوار آجری یا اسکیلیون به نمای خود فکر کنید.

آجرکاری اغلب همراه با مواد طبیعی مختلف مانند چوب و سنگ برای ستون‌ها، گاراژ، پنجره‌ها و درها استفاده می‌شود. آجر قرمز یک انتخاب سنتی است، اما از امتحان سنگ آهک، گرانیت یا تراورتن نیز نترسید.

 • روکش چوبی در طراحی نمای ساختمان

راز نماهای به سبک مدرن، روکش چوبی است. به نمای ملک شما جلوه ای از جذابیت طبیعی می دهد. گونه های چوبی گزینه های تکمیلی متعددی در دسترس هستند و همه آنها زیبایی خیره کننده ای دارند و تقریباً در هر رنگ و بافتی هستند. برای دستیابی به ظاهر متفاوت، پانل های چوبی را می توان به صورت عمودی یا افقی قرار داد.

روکش چوبی در طراحی نمای ساختمان

ویژگی های بصری و ادراکی چوب برای همه ما شناخته شده است. این روکش بسیار گرم و جذاب است. اما این نوع خاص از پوشش ها دارای معایبی نیز هستند، بنابراین باید آنها را با دقت انتخاب کنید.

با وجود اینکه از ابتدای زمان از چوب برای ساخت پناهگاه استفاده شده است، ما هنوز باید اقدامات ایمنی را برای محافظت از آن در برابر باران، نور خورشید، تغییرات دما، آتش سوزی و سایر خطرات اتخاذ کنیم. پس از تصمیم گیری در مورد نوع چوب مناسب، تنها کاری که باید انجام دهید این است که برنامه ای را انتخاب کنید که به بهترین وجه برای ما مناسب باشد.

 • روکش سنگ برای نما

دیوارهای بتنی را می توان با سنگ ترکیب کرد و همچنین می توان از آن برای تزئین ستون ها استفاده کرد. این یک افزودنی دوست داشتنی است که ارزش خانه شما را به طور قابل توجهی افزایش می دهد و ممکن است با رنگ های خنثی برای ظاهری معاصر و در عین حال طبیعی استفاده شود.

نمای بیرونی سنگ در طول تاریخ مورد استفاده قرار گرفته است. این پوشش‌ رنگ‌ها و بافت‌های متنوعی را ارائه می‌دهند و ظاهری شیک و منحصر به فرد به دیوارها می‌دهند. علاوه بر این، سنگ دارای عایق صوتی و حرارتی عالی در برابر رطوبت است. بسته به نوع انتخاب شده، این ماده به سختی و مقاومت با کیفیت بالا مشهور است.

 • فلز در طراحی نمای ساختمان

اگر نمای یک ساختمان نحوه تعامل آن با محیط اطراف خود را دیکته کند، آنگاه ماده رسانه ای است که از طریق آن این تبادل صورت می گیرد. اگرچه نماهای فلزی زمانی فقط در سازه های صنعتی یا پیش ساخته یافت می شد، اما امروزه بیشتر در محیط های خانگی نیز دیده می شود.

فلز در طراحی نمای ساختمان

نصب این مواد برای نمای خانه نیز ساده و سریع است. آنها همچنین کاملاً کاربردی و کارآمد هستند. روکش‌های صاف، مواج، روغن‌کاری شده، از پیش روکش شده یا گالوانیزه وجود دارد که می‌توان آنها را با موادی مانند چوب، بتن، گچ یا سنگ استفاده کرد.

 • بتن

بتن

سازه های مدرن با معماری مدرن به طور فزاینده ای تحت سلطه نمای بتنی قرار می گیرند. این ماده که بسیار بادوام است و در انواع بافت ها و رنگ های خاکستری یا سفید وجود دارد، نیازی به نگهداری زیاد ندارد. این تصویر یک دیوار یا نمای بتنی را با چارچوب چوبی افقی نشان می دهد .

انواع سبک طراحی نمای ساختمان و نحوه دستیابی به آنها

طراحی نما هم از منظر عملکردی و هم از نظر زیبایی شناختی حائز اهمیت است. شما باید مطمئن شوید که نما جلوه ای معتبر از خانه، سبک زندگی و ترجیحات شخصی شما را ارائه می دهد زیرا نمای بیرونی خانه تقریباً همیشه اولین چیزی است که مهمانان یا حتی عابران متوجه می شوند.

طراحی نمای ساختمان باید با طراحی داخلی آن مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال، یک نمای بیرونی مدرن با طراحی داخلی روستایی یا سنتی نامناسب به نظر می رسد. در حالی که لازم نیست سبک طراحی یکسانی داشته باشند، سعی کنید مطمئن شوید که سبکی که برای نمای خود انتخاب می کنید، مهمانان شما را گیج نمی کند.

جلوی خانه شما اولین چیزی است که مهمانان هنگام ورود به آن توجه می کنند و پیش نمایشی از دکوراسیونی که در انتظار آنها است را ارائه می دهد. اگر به دنبال الهام گرفتن هستید، در اینجا هشت نمای بیرونی محبوب، همراه با توصیه هایی در مورد رنگ ها و موادی که باید برای دستیابی به آنها انتخاب کنید، آورده شده است.

ساحلی

بدون شک یکی از جذاب ترین نمای موجود در معماری معاصر، نمای ساحلی است. نماهای ساده و مرتب در امتداد ساحل معمولاً دارای طرح رنگ سفید و خاکستری هستند. نماهای ساحلی اغلب دارای بافت های متعددی هستند.

اجرای این طرح نسبتاً ساده است و نتیجه نهایی می تواند ظاهری سبک، آرام و متعادل به خانه بدهد. ایجاد یک سبک زندگی ساحلی برای طراحی به همان اندازه که زیبایی شناسی را در نظر می گیرد مهم است. به عنوان مثال، تعداد زیادی اتاق یا مناطق قابل استفاده در فضای باز و همچنین پنجره هایی که نور را به داخل می دهند، بگنجانید.

 • از رنگ های خنثی استفاده کنید.
 • رنگ‌های سفید فراوان با رنگ‌های الهام‌گرفته از دریا، مانند آبی یا سبز.
 • قوس ها، منحنی ها خطوط طبیعی
 • استفاده از برنز یا سایر فلزات فرسوده یا قدیمی.
 • دسترسی آسان به مناطق بیرونی.

معاصر

برای افرادی که از خطوط براق و حال و هوای امروزی لذت می برند، این یک ظاهر مطلوب است. ساخت یک اثر زیباشناختی فوق مدرن نیاز به سادگی دارد، اما سادگی را با کسل کننده بودن اشتباه نگیرید. به ترکیبات غیرعادی بافت و متریال و همچنین افکت های سایه و نور جذاب فکر کنید.

معاصر

 • ظاهر باید آرام، معاصر و چشم نواز باشد. برای مثال، با انتخاب درب ورودی بدون کنده کاری، میزان جزئیات را کاهش دهید.
 • از یک طرح رنگ ساده با حداکثر سه تن استفاده کنید. خنثی های گرم موثر هستند.
 • نویز بصری کمتر بهتر است، بنابراین خطوط واضح و ساده را انتخاب کنید.

مدرن

نماهای مدرن اغلب یک سبک خنثی هستند و سعی نمی کنند در مرکز توجه قرار گیرند. یک نمای مدرن با تقارن و خطوط تمیز و صاف متمایز می شود. اصول استاندارد در طراحی نمای مدرن، سادگی، کارایی و ظرافت است. اشکال هندسی ساده، سیمان رنگ شده، خطوط تمیز و حداقل تزیینات در دکوراسیون، نمایانگر سبک مدرن است.

مدرن

 • تاکید بر خطوط افقی و عمودی عناصر، قرار دادن اجزا در 90 درجه
 • استفاده از بتن مسلح و فولاد در نماهای مدرن
 • بیان بصری سازه ساختمان به جای پنهان کردن جنبه های ساختاری
 • ترکیبات نامتقارن
 • پنجره های بزرگ در نوارهای افقی قرار می گیرند

سنتی

یک خانه سنتی ممکن است هر چیزی باشد، از یک تراس دوست داشتنی و قدیمی تا یک باغچه سنتی، اما تمرکز آن بر تعادل و عناصر ظریف، است.

رنگ های غنی که اغلب توسط چوب های تیره، سفید و مرمر تولید می شوند، همان چیزی است که نمای سنتی را متمایز می کند.

سنتی

 • تقارن در محل درها و پنجره ها.
 • ویژگی هایی که ظریف هستند
 • رنگ های ملایم مانند سفید و خاکستری روشن.
 • چوب های مجلل
 • باغ های خوب نگهداری شده
 • با قرار دادن گلدان های منطبق در دو طرف درب ورودی و افزودن دیوارکوب های سنتی به نمای بیرونی، می توانید حس سنتی را به خانه موجود ببخشید.

همپتون

خانه‌هایی را در نظر بگیرید که آرام، روشن و جادار هستند و بر مواد طبیعی و طراحی ساده تأکید دارند.

طراحی نما خانه ها به سبک همپتون تا حدودی آراسته تر از نماهای ساحلی هستند. با این وجود، نماهای همپتون جذاب هستند و از رنگ های سرد استفاده می کنند.

نماهای سبک همپتون آرامش بخش هستند و عناصر طراحی متمایز مانند چوب های زینتی را با مواد مجلل مانند سنگ ترکیب می کنند.

تصویر همپتون

 • سفید و خاکستری ملایم از جمله رنگ های این سبک هستند.
 • عناصر تزئینی به رنگ آبی و زغالی با تم ساحلی.
 • تزئینات ساخته شده از چوب.
 • ویژگی هایی با احساس ساحلی، از جمله پنجره های دریچه ای.

روستایی

نمای سنتی روستایی به دلیل استفاده نفیس از چوب، لهجه‌های روستایی و تزئینات ساده شهرت دارند. نکته پایانی برای این طراحی نمای خارجی ساختمان، باغ جلویی وسیع و پر از شکوفه های معطر است.

تصویر روستایی

 • چوبی که کهنه و آهکی شده است.
 • مواد طبیعی برای ساخت و ساز
 • یک حصار یا نرده سفید.

صنعتی

این ظاهر به دلیل حال و هوای خام و شنی که دارد بیشتر به شهرها می آید. پر از شخصیت است.

تصویر صنعتی

 • متریال و مواد اولیه فلزی
 • بتن بدون پوشش
 • چوب قدیمی
 • یک طرح رنگ محدود با رنگ های قهوه ای خاکی، زغالی و سایر رنگ های خنثی.
 • بافت فراوان
 • لامپ های اکسپوز نمونه ای از لامپ های لبه دار هستند.
5/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط