تصویر مواد

آیا طراحی آشپزخانه شما از اصول معماری پیروی می کند ؟【سال1401】✔️

آشپزخانه شما احتمالا چیزی بیش از یک مکان برای آشپزی و غذا خوردن است. نه تنها جایی است که ما آشپزی می کنیم، بلکه جایی است که با دوستان و خانواده را وقت می گذرانیم، صبح هایمان را شروع می کنیم و بعد از یک روز طولانی و شام استراحت می کنیم. بنابراین با توجه به اهمیت آشپزخانه، باید متناسب با نیازهای خاص شما طراحی و ساخته شود. در این مقاله ما اصول طراحی آشپزخانه را بیان خواهیم کرد که به شما کمک می کند آشپزخانه کارآمدتری داشته باشید.

تصویر آیا آشپزخانه شما از اصول طراحی پیروی می کند

صرف نظر از ترجیحات سبک شخصی و مقدار فضای موجود، طراحی آشپزخانه همیشه از نظر زیبایی شناسی باید مورد قبول باشد. می‌خواهم شما را با هر یک از اصول طراحی آشپزخانه آشنا کنم و توضیح دهم که چگونه و چرا برای ایجاد ترکیبی مؤثر ضروری هستند.

اصول اولیه طراحی آشپزخانه

هر کسی آرزوی داشتن یک آشپزخانه بزرگ با فضای زیادی برای سرگرمی دوستان و خانواده را دارد، بنابراین برنامه ریزی فضا یک عامل مهم در طراحی آشپزخانه است. هنگام برنامه ریزی برای این کار، یکی از مواردی که باید در نظر بگیرید این است که چگونه کار و ترافیک در داخل و از طریق فضای آشپزخانه جریان داشته باشد. چیدمان آشپزخانه باید با دقت طراحی شود تا اختلال آشپز یا دیگران در ورود یا استفاده از فضای آشپزخانه کاهش یابد. در نظر گرفتن این نکات کار را برای شما راحت تر و لذت بخش تر می کند.

تصویر اصول اولیه طراحی آشپزخانه

درک اصول اولیه چیدمان آشپزخانه کمک می کند تا نیمی از فرآیند طراحی پیش رود. چه در حال ساختن یک آشپزخانه جدید باشید و چه در حال بازسازی آشپزخانه موجود ، احتمالاً از همه جا برای طراحی آن ایده گرفته اید. در این مقاله چند نکته از مهم ترین مواردی که در طراحی آشپزخانه باید در نظر گرفته شود را آورده ایم.

مواد

تصمیم گیری در مورد مواد یکی از چالش برانگیزترین بخش بازسازی آشپزخانه است. آشپزخانه های امروزی اغلب به صورت سفارشی برای رفع نیازهای خانه ساخته می شوند. اطمینان از مناسب بودن موادی که انتخاب کرده اید،متناسب با فضا و هدف پیشنهادی، ضروری است. به عنوان مثال، روکش چوبی یا روکش تیره باعث می شود یک آشپزخانه کوچک، کوچکتر آنچه هست به نظر برسد.

تصویر مواد

همچنین در نظر داشته باشید متریالی که برای دیوار، سقف و کفپوش آشپزخانه انتخاب می­ شود باید به راحتی قابل شستشو و تمیز کردن باشد.

مثلث کار در طراحی آشپزخانه

اساسی ترین اصل چیدمان در آشپزخانه مثلث کار است. مثلث کار خطی است که از بین هر یک از سه ایستگاه کاری اصلی(منطقه ذخیره غذا، منطقه پخت و پز و منطقه تمیز کردن) در آشپزخانه ترسیم می شود. با کشیدن یک خط بین هر یک از این مناطق در طرح خود، می توانید فاصله ای را که برای حرکت بین این مناطق طی خواهید کرد، مشاهده کنید.

تصویر مثلث کار در طراحی آشپزخانه

در طراحی آشپزخانه باید اولویت را با ایجاد مثلث کاری در نظر گرفت. هدف یک مثلث کار آشپزخانه خوب این است که سه محل کار اصلی را با کارآمدترین فاصله از هم قرار دهد و ترافیک را در منطقه کاری به حداقل برساند. در آشپزخانه های سنتی، سه محل کار اصلی عبارتند از:

یخچال

سینک ظرفشویی

اجاق گاز

مثلث های کاری یک مفهوم مهم در طراحی آشپزخانه هستند، زیرا اندازه، شکل و محل قرارگیری این عناصر می تواند تاثیر زیادی بر عملکرد آشپزخانه داشته باشد. برای کارآمدترین چیدمان، توصیه می‌شود که وسایل به گونه‌ای قرار گیرند که فاصله بین هر دو از آنها کمتر از 1.2 متر و بیش از 2.1 متر نباشد .

به عنوان یک قانون کلی، وقتی طول ها را با هم جمع می کنیم، مجموع نباید کمتر از 3.5 متر و از 6.5 متر بیشتر باشد. فاصله کوتاهتر به این معنی است که ما فضای کافی برای سطح کار نداریم، در حالی که مسافت بیشتر به این معنی است که هر بار که غذا می پزیم بیش از حد در اطراف راه می رویم.

تصویر مثلث آشپزخانه

بنابراین حتی اگر روی یک چیدمان آشپزخانه خانوادگی نسبتاً بزرگ کار می کنیم، می توانیم با پیروی از قانون مثلث آشپزخانه، آن را کارآمد نگه داریم.

نورپردازی در آشپزخانه

می توانید با استفاده از یک پنجره بزرگ نور زیادی را به آشپزخانه خود منتقل کنید. از پرده های حریر که ضخامت کمی دارند استفاده کنید تا مانع از عبور نور خورشید نشوند.

وجود پنجره علاوه بر نور ،باعث تهویه و جریان هوا می شود. اگر امکان چنین پنجره ای وجود ندارد، باید روی نور پردازی مصنوعی کار کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

طراحی کابینت آشپزخانه

کابینت آشپزخانه یکی از مهم ­ترین مراحل در طراحی آشپزخانه است. از همان ابتدا که فضای آشپزخانه را طراحی می­ کند باید به فکر جانمایی کابینت ­ها هم باشد. دیوارهایی که برای آشپزخانه تعریف می­ شوند امکان نصب کابینت را فراهم می ­کند. بسته به سبکی که برای آشپزخانه خود انتخاب می کنید می توانید کابینت مورد نظر خود را با رنگ دلخواه سفارش دهید.

تصویر طراحی کابینت آشپزخانه

وسایل اشپزخانه

آشپزخانه بیشتر به مکانی برای استراحت و گذراندن اوقات فراغت با خانواده و دوستان تبدیل شده است، این محیط نیاز به طراحی خوب و کاربردی لوازم آشپزخانه دارد. لوازم خانگی از آشپزخانه ای به آشپزخانه دیگر متفاوت است و معمولاً تحت تأثیر بودجه، فضا و نوع آنها قرار می گیرد. قبل از برنامه ریزی برای طراحی آشپزخانه، ضروری است که نیاز به لوازم خانگی را در نظر بگیرید، زیرا وسایل آشپزخانه، طرح کلی و چیدمان را تعیین می کند.

تصویر وسایل اشپزخانه

وقتی صحبت از لوازم خانگی به میان می آید، بهره وری انرژی باید همیشه یکی از اولویت های اصلی باشد. رتبه‌بندی بازده انرژی بالا به معنای هزینه کمتر و آسیب کمتر به محیط زیست است.

هزینه بازسازی آشپزخانه

بودجه و هزینه‌‌های آشپزخانه یکی دیگر از عوامل مهم در طراحی آشپزخانه است. هزینه و بودجه با عوامل مهمی مانند نوع کابینت، لوازم مورد نیاز، مواد روی نیمکت و لوازم جانبی که ممکن است در آشپزخانه وجود داشته باشد، مشخص می شود.

تصویر بودجه در بازسازی آشپزخانه

نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید، تعیین هدف از بازسازی است، می تواند بازسازی برای استفاده شخصی یا اجاره ملک باشد، این به تعیین بودجه شما کمک می کند.

رعایت نکات ارگونومی

در نظر گرفتن اصول ارگونومی در طراحی آشپزخانه می تواند یک آشپزخانه را سازنده تر و کارآمدتر کند، صرف نظر از اینکه آشپزخانه شما چقدر بزرگ یا کوچک و در چه فضایی قرار دارد. هر چیزی که در فضای کار ذخیره می شود باید به راحتی و بدون خم شدن یا کشش قابل دسترسی باشد. وسایل و لوازم پخت و پز باید به راحتی در دسترس باشند و همچنین فضای کافی برای راه رفتن بین کابینت ها را فراهم باشد. یک آشپزخانه با طراحی ارگونومیک تضمین می کند که فضا برای کار راحت تر است و همچنین محیطی ایجاد می کند که استرس کمتری را بر بدن وارد می کند.

جمع بندی

هدف در اینجا اعمال چند اصل شناخته شده طراحی برای دستیابی به یک آشپزخانه کارآمد است. منظور از کارایی، میزان سهولتی است که شما قادر به انجام کارهای روزانه در آشپزخانه هستید. اگرچه طراحی همیشه با توجه به نیازهای خاص هر مشتری متفاوت است، اما اصول اساسی که در این مقاله بیان شد می تواند برای هر طرحی اعمال شود.

اینها مقررات ساختمانی نیستند که شما قطعاً باید از آنها پیروی کنید. فقط به آنها به عنوان دستورالعمل های طراحی فکر کنید تا به شما در طراحی آشپزخانه کارآمدتر کمک کنند.

5/5 - (3 امتیاز)

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط