تصویر دکوراسیون داخلی مینیمال

آشنایی با دکوراسیون داخلی مینیمال

تصویر آشنایی با دکوراسیون داخلی مینیمال

اصل سادگی بیشتر از هر چیز دیگری در دکوراسیون داخلی به سبک مینیمال، یکی از انواع مختلف سبک های دکوراسیون داخلی، اولویت دارد. افرادی که شیفته این سبک دکوراسیون هستند، اغلب زندگی بدون هیاهو و شلوغی را تصور می کنند و اعتقاد عمیقی به آزادی دارند.

سبک مینیمال چیست ؟

تصویر سبک مینیمال چیست

کلمه مینیمال واژه‌ای لاتین است و در لغت به معنای حداقل و کمترین است. کاربرد آن به “حداقل بودن” و “استفاده از حداقل ها” ترجمه می شود. به همین دلیل، مینیمالیست ها به ساده بودن و بدون پیچیدگی شهرت دارند. سبک مینیمال، سبکی از هنر است که هنرمند طرح یا اثر خود را با کمترین ویژگی و جزئیات ممکن خلق می کند.

با این توصیف از سبک مینیمال، می توان فضایی را با ظاهری ساده و تعداد کمی از مبلمان و وسایل به تصویر بکشیم که در آن آرامش و نظم در محیط اطراف وجود دارد.

هدف معمار در سبک مینیمال تداوم در بعد زمانی است، بنابراین معمار از زوایای و موضوعات پیچیده ای که توجه مخاطب را منحرف می کند صرفاً از عناصری که کاملاً مورد نیاز هستند چشم پوشی می کند.

نتیجه تمام شده کاملاً شبیه ایده اصلی است زیرا فاقد عناصر و عوامل متمایز است و به دلیل سادگی و خلوص آن، مخاطب می تواند اثر را به گونه ای تفسیر کند که مطابق با علایق خود باشد.

تاریخچه سبک مینیمال :

تصویر تاریخچه سبک مینیمال

برای اولین بار در دهه 1920 میلادی، ابتدا در معماری خانه ها و منازل و سپس به سرعت در دکوراسیون داخلی خانه ها، استفاده از سبک مینیمال در دکوراسیون داخلی رواج پیدا کرد.

در واقع، پیشتازان این سبک، ایده کمترین و بیشترین را به کار گرفتند و فرم و ظاهر ساده مبلمان، دکوراسیون و همچنین ضرورت و تأثیر آن ها در چیدمان خانه، فضایی ساده و آرامش بخش را برجسته کردند. فضایی منظم و عاری از هرج و مرج به گونه ای ساخته شد که توجه بسیاری را به خود جلب کرد.

اصطلاح مینیمالیسم در ۱۹۶۵ میلادی توسط ریچارد ولهایم مطرح شد و کم کم این اصطلاح فراگیر شد.

طراحان و پیشگامان سبک مینیمال به دنبال چه هستند ؟

تصویر طراحان و پیشگامان سبک مینیمال به دنبال چه هستند

فضا های باز، ساده و تمیز برای طراحان بزرگ سبک مینیمال مهم هستند. این طراحان مهم ترین و حیاتی ترین اجزا را برای دستیابی به اهداف خود به کار می گیرند.

از نظر طراحان سبک مینیمال، هر چیزی که برای طراحی داخلی ضروری نیست، باید کنار گذاشته شود.

چالش اصلی در چیدمان اجزای اساسی نهفته است به طوری که با این کار بتوان از حداکثر فضا در عین سادگی بهترین استفاده را نمود. در این سبک عبارت ‌هایی مانند ساده گرایی و حداقل گرایی بسیار  استفاده می گردد.

در واقع، کسانی که طرفدار سبک مینیمال در دکوراسیون داخلی هستند، کسانی هستند که مصرف گرایی و ​​تجمل گرایی را تحقیر می کنند و ترجیح می دهند از زیبایی و جذابیت در عین سادگی حداکثر استفاده را ببرند و هزینه ها را به حداقل برسانند.

ویژگی های اصلی دکوراسیون داخلی مینیمال چیست ؟

تصویر ویژگی های اصلی دکوراسیون داخلی مینیمال چیست

مانند دیگر سبک هایی که می توان در دکوراسیون داخلی به کار برد، دکوراسیون به سبک مینیمال دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که آن ها را از سایر تکنیک های دکوراسیون متمایز می کند.

سادگی و اجتناب از لوکس بودن این سبک دکوراسیون از شاخص ترین و قابل توجه ترین ویژگی های آن است. سایر ویژگی‌های دکوراسیون داخلی مینیمال در زیر آورده شده است:

  • سادگی در طراحی و عملکرد
  • دیوارپوش ساده و بدون پیچیدگی
  • فضاهای شفاف، باز و پر از نور
  • بدون نیاز به تزئینات اضافی، جزئیات ساده
  • استفاده عاقلانه از مواد و سازه برای افزودن جذابیت زیبایی شناختی

9 نکته حیاتی اصلی دکوراسیون داخلی مینیمال :

یکی از سبک های دکوراسیون داخلی که زیبایی و سادگی را با هم ترکیب می کند، سبک مینیمال است. سادگی این سبک باعث عدم جذابیت آن نمی شود، بلکه در عین سادگی، جذابیت و زیبایی خاص خود را دارد. کمترین اقلام در سبک دکوراسیون داخلی مینیمال استفاده شده است که باعث آرامش خاصی می شود.

سبک مینیمال که اغلب به عنوان مینیمالیسم شناخته می شود، ابتدا در زمینه معماری ظهور کرد و سپس خودش را در طراحی دکوراسیون داخلی نیز نشان داد. سادگی و کارایی فضای ایجاد شده در سبک دکوراسیون داخلی مینیمال را می توان مشاهده کرد. محیط آرام و منظم است.

وسایل باید بر اساس کارایی انتخاب شوند. علاوه بر کارایی می توانند هدف زیباسازی و جلوه دادن به فضا را نیز داشته باشند. وسایلی که تنها کارشان زیباسازی فضا است در دکوراسیون داخلی مینیمال جایی ندارند.

  1. مبلمان با طراحی ساده

تصویر مبلمان با طراحی ساده

از شلوغ کردن فضا با مبلمان خودداری کنید. مبلمان با حداقل تزئینات باید کاربردی و دارای چیدمان ساده باشند. فضا باید منظم و مرتب باشد و میز ها و مبلمانی که استفاده نمی شوند باید حذف شوند. هر چیزی را که لازم نیست حذف کنید. حداقل دو نفر باید بتوانند به راحتی از فضای بین مبل ها عبور کنند.

یکی از مهم ترین جنبه های دکوراسیون داخلی مینیمال توجه به فضای کاربردی است و رفت و آمد باید راحت باشد.

2. طرح رنگ

تصویر طرح رنگ دکوراسیون داخلی مینیمال

سادگی در سبک دکوراسیون داخلی مینیمال تنها مختص به لوازم نیست، بلکه در طرح رنگی که برای طراحی استفاده می شود نیز خودش را نشان می دهد. اگرچه رنگ‌های خنثی بیشتر در این سبک استفاده می‌شوند، اما رنگ‌های دیگری نیز وجود دارند که می‌توان از آنها استفاده کرد.

هر رنگی روانشناسی منحصر به فرد دارد و به طور متفاوتی بر تماشاگر تأثیر می گذارد. یک طرح طراحی تک رنگ می تواند به ساده نگه داشتن فضا کمک کند.

مجدداً تاکید می کنم که طیف رنگی مناسب برای این سبک وجود دارد، بنابراین تنها تک رنگ لازم نیست. اگر تک رنگ ترجیح شماست، باید رنگ اصلی را بر اساس نیاز فضا و روانشناسی رنگ ها با دقت انتخاب کنید، سپس طرح رنگ را بر اساس آن رنگ گسترده کنید و رنگ های بیشتری به فضا اضافه کنید.

3. نور کافی

تصویر نور کافی

دو عنصر مهم در دکوراسیون داخلی مینیمال رنگ و نور هستند. در مورد نورپردازی باید شرایط مناسب فضا و میزان نور مورد نیاز برای پرکردن کل فضا را در نظر گرفت ،به طوریکه نور کافی به تمام فضا برسد.

4. تعادل و تقارن

برای رعایت تعادل و تقارن باید به تعداد و سبک وسایل دقت کرد و جلوه بصری ایجاد کرد. یکی از تکنیک های کمک به ماندگاری طراحی در ذهن بیننده، استفاده از تقارن است. در سبک دکوراسیون داخلی مینیمال باید نظم وجود داشته باشد و شلوغی زیاد نباشد. هر قسمت باید به نوعی با قسمت های دیگر متفاوت باشد و با این کار هر قسمت باید تکمیل کننده دکوراسیون کلی فضا باشد. تقارن ایجاد کردن در فضا باعث اضافه کردن عنصر حرکت می شود و چشم بیننده علاوه بر لذت بردن از آن در یک مکان ثابت نمی شود.

5. حذف وسایل

تصویر حذف وسایل

حذف فرش و قالیچه فضا را بازتر می‌کند و یکی از روش‌های ساده‌تر کردن فضا است. توصیه می‌کنم اگر فرش‌ روی زمین را ترجیح می‌دهید، اما همچنان از زیبایی حداقل تزیینات وآرامش سبک مینیمال لذت می‌برید، از فرش‌ها و موکت هایی با طرح‌های ساده استفاده کنید.

هر تابولیی را به دیوار آویزان نکنید یا هر اکسسوری زیبایی را که می بینید خریداری نکنید. در سبک دکوراسیون داخلی مینیمال دیوارها ساده هستند و شلوغ نیستند. اگر تابلو‌ها شما را جذب می‌کنند، فضا را با چند تابلو ساده تزئین کنید.

6. وجود نقطه کانونی

سبک دکوراسیون داخلی مینیمال باید دارای نقطه کانونی کم و متمرکز باشد. نقطه کانونی در فضا باید دقیقا مشخص شود و در ارتباط با آن از اجزای بصری و تعادل شعاعی استفاده شود. لزومی ندارد که همه اجزا با هم برابر باشند زیرا انجام این کار باعث دلزدگی ساکنان می شود. یک نقطه کانونی مانند دیوار شومینه یا دیوار پشت تلویزیون را انتخاب کنید، سپس سایر وسایل را دور آن بچینید. نقطه کانونی در دید اثر بیشتری دارد، توجه بیننده را به خود جلب می کند و حواس را از سایر گوشه ها می گیرد.

7. استفاده از گیاهان

تصویر استفاده از گیاهان

گیاهان خلاقیت را تقویت می‌کنند، سطح استرس را کاهش می‌دهند و هوا را تصفیه می‌کنند و علاوه بر این ظاهری دوست‌داشتنی به فضا در سبک دکوراسیون داخلی مینیمال می‌دهند. گیاهان با جذب سموم، افزایش رطوبت و تولید اکسیژن بیشتر، روحیه، تمرکز و خلاقیت را بهبود می بخشند و در عین حال خستگی، گلودرد و سرماخوردگی را کاهش می دهند. با کمک گیاهان می توانید به راحتی طبیعت را به خانه خود دعوت کنید. نگهداری از گیاهان با تقویت انگیزه و احساسات امید، زندگی را بهبود می بخشد.

8. خطوط و شکل های هندسی

استفاده از طیف وسیعی از خطوط و شکل های هندسی یکی دیگر از ویژگی های بارز سبک دکوراسیون داخلی مینیمال است. استفاده موثر از اشکال هندسی ترجیح داده می شود زیرا می توانند به عنوان نقاط کانونی عمل کنند و توجه بیننده را به خود جلب کنند.

9. بافت طبیعی

سبک دکوراسیون داخلی مینیمال بر بافت عناصر طبیعی مانند فلز، سنگ و چوب تاکید دارد. وقتی چیزی را لمس می کنید، بافت آن را احساس می کنید. به عنوان مثال، احساسی که هنگام لمس دیوار یا زمانی که با پای برهنه روی زمین راه می روید، تجربه می کنید. بسیاری وقت ها نیازی به لمس نیست و با دیدن هم بافت احساس می شود و احساس خاصی می گیرید.

سخن پایانی:

امروزه اکثر مردم با سبک مینیمال آشنا هستند. مینیمالیست ها طرفدار بازگرداندن همه چیز به خالص ترین و ابتدایی ترین شکل آن هستند. طراحی داخلی مدرن و دکوراسیون داخلی مینیمال کاملا شبیه به هم هستند، با این تفاوت که در آن تنها ملزومات ضروری در یک فضای ساده و دور از شلوغی قرار می‌گیرند.

مهمترین ویژگی این طرح استفاده کم از رنگ و بافت، استفاده کم از مبلمان و تاکید بر نور است. سبک دکوراسیون داخلی مینیمال هرگز از مد نمی افتد و فضاهای کوچک را بزرگتر نشان می دهد.

اگر خانه خود را به این شکل تزئین کنید، هرگز چیزی از دست نخواهید داد و همه چیز با سادگی و نظم در جای خود قرار می گیرد.

تصویر دکوراسیون داخلی مینیمال - مجله نکستا دیزاین

Rate this post

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط