تصویر سبک مینیمال

با سبک مینیمال بیشتر آشنا شوید…

تصویر با سبک مینیمال بیشتر آشنا شوید

انسان هر زمان که زندگی به سمت پیچیدگی، آشفتگی و شلوغی گرایش پیدا می کند، به طور ناخودآگاه به دنبال راهی به سوی سادگی می گردد. خانه به عنوان اولین و آخرین پایگاه آرامش روانی در طراحی داخلی بسیار حائز اهمیت است. به همین دلیل، سبک مینیمال یکی از محبوب ترین گرایش ها در دکوراسیون داخلی است که به معنای واقعی بر روحیات انسانی تمرکز دارد.

سبک مینیمال یک روند مدرن است که در سراسر جهان محبوبیت پیدا کرده است. این سبک طراحی به عنوان یک جنبش هنری در دهه ۱۹۶۰ آغاز شد و در حدود دهه ۱۹۸۰ وارد معماری و دکوراسیون داخلی شد.

سبک مینیمال چیست ؟

تصویر سبک مینیمال چیست

مینیمال در لغت به معنای ساده گرایی، یا کمینه‌گرایی است.

سبک مینیمال بر سادگی، خطوط واضح، رنگ های کم و اشکال هندسی ساده، تأکید دارد. این سبک طراحی بر هماهنگی و یکپارچگی چندین جنبه از جمله مبلمان، نورپردازی، فرش، وسایل تزئینی و غیره تاکید می کند، به جای تاکید بر تک تک اجزای اتاق.

در سبک مینیمال از طراحی پلان آزاد، نور زیاد و مبلمان ساده استفاده می‌شود. تمام این موارد در کنار یکدیگر فضایی آرامش‌بخش و جذاب را خلق می‌کنند.

هدف از سبک مینیمال این است که توجه را به هر یک از اجزای داخلی جلب کند به طوری که آنها با هم ترکیب شوند و یک طرح منحصر به فرد را تشکیل دهند. برای استفاده از رنگ، بافت، الگوها و عناصر دیگر از تکنیک‌های ساده و کم‌توجهی استفاده می‌شود. امروزه ساختمان های مسکونی، تجاری و اداری همگی از این سبک طراحی استفاده می کنند.

9 ویژگی های بارز این سبک :

سبک مینیمال، یک رویکرد آسان برای طراحی یک خانه، دفتر یا هر نوع منطقه، با حداقل دکور است. این سبک ضمن انتقال سادگی و راحتی، محیطی بدون درهم و برهم را نیز به نمایش می گذارد. ویژگی های رایج این سبک عبارتند از:

 1. سادگی

تصویری از سادگی

همانطور که از نام آن پیداست، مینیمال نیاز به اثاثیه کمی دارد. خلاص شدن از شر بهم ریختگی و وسایل اضافی از اطراف بسیار مهم است.

این بدان معنا نیست که ما باید محیطی تمیز و پاکیزه داشته باشیم. بلکه استفاده صحیح از ابزارها بسیار مهم است. تا زمانی که آنها توجه زیادی را به خود جلب نکنند، حتی از اقلام عجیب و غریب نیز می توان در دکوراسیون مینیمال استفاده کرد.

 1. خطوط تمیز

سبک مینیمال سبکی است که از اجزای بصری کمی استفاده می کند. این سبک طراحی از خطوط ساده و تمیز استفاده می کند.دکوراسیون اغلب دارای سطوح تمیز و صاف و طرح های ساده با تزئینات استادانه هستند. خطوط ساده به طور گسترده در عناصر دکوراسیون مینیمال، به ویژه در هتل های لوکس و مدرن استفاده می شود.

 1. استفاده از طیف خاصی از رنگ ها

تصویر استفاده از طیف خاصی از رنگ ها

استفاده از عناصر تک رنگ یکی دیگر از ویژگی های مهم سبک مینیمال است. در این سبک از یک طرح رنگی ساده که اغلب از طیف مختلف یک رنگ استفاده می کند. به عنوان مثال، طیف رنگ آبی شامل سایه های آبی روشن، آبی کلاسیک، سرمه ای و غیره در دکوراسیون منزل به کار می رود.

 1. اهمیت عملکرد اجزا

تنها با اجزای مورد نیاز برای زندگی راحت در آن مکان خاص، سبک مینیمال بر عناصری تمرکز می کند که بسیار مهم هستند. استفاده معقول از فضا که روش های مفید را در اولویت قرار می دهد ویژگی کلیدی سبک مینیمال است.

یک گلدان دوست داشتنی پر از یک گیاه سبز به عنوان یک جزء طراحی مفید برای یک خانه یا محل کار شناخته می شود زیرا به تنهایی سادگی طبیعت آفریده خداوند را تداعی می کند.

 1. فضای باز

تصویر فضای باز

طراحی پلان باز و نور فراوان از ویژگی های رایج سبک مینیمال است. آرامش و تمرکز بیشتر به فضایی با این سبک طراحی اضافه شده است. سبک مینیمال برای همکاری بین تیمی، به ویژه در محیط های کاری با پلان باز بسیار مفید است.

 1. انتخاب مبلمان

برای کاهش استفاده از مبلمان باید به مفهوم عملکرد توجه بیشتری کرد. به دنبال مبلمانی با سبک ساده باشید که مفید باشد. در طراحی مبلمان باید از خطوط مستقیم استفاده کرد و پارچه هایی با طرح کم باید تک رنگ باشند.

مبلمان با کاربردهای متعدد به چیدمان فضا کمک می کند و میزان به هم ریختگی را کاهش می دهد. سبک مینیمال مستلزم قرار دادن یک مبلمان راحتی سفید رنگ که هیچ الگوی خاصی ندارد، است.

 1. تزیینات و دکورسازی

تصویر تزیینات و دکورسازی

گیاهان یک انتخاب عالی برای سبک مینیمال هستند، چرا که می توان آنها را به راحتی با سایر وسایل و وسایل دکوری اتاق ادغام کرد. برای دکوراسیون داخلی مینیمال، نقاشی ها و تابلوهای با چاپ گرافیکی، اجزای تزئینی قابل قبولی را برای پوشاندن دیوارهای خالی ارائه می دهند.

در حد اعتدال، استفاده از وسایل زینتی مانند شمع و سایر زیور آلات کافی است. آینه های لبه ساده را می توان در سبک مینیمال نیز مورد استفاده قرار داد.

 1. تعادل و تقارن

اجزای سبک مینیمال با ایجاد تقارن، به تعادل می رسند. مبلمان، فرش ها، لوسترها و سایر وسایل اتاق باید از نظر طرح یا رنگ متقارن و با یکدیگر هماهنگ باشند.

هیچ یک از مؤلفه ها نباید مهمتر از سایرین باشند یا به عنوان متمایز از یکدیگر برجسته شوند. دستیابی به تعادل و تقارن از ویژگی های مهم در سبک مینیمال هستند.

 1. استفاده از نورپردازی

تصویر استفاده از نورپردازی

برای استفاده حداکثری از نور طبیعی، پنجره های خانه ها به سبک مینیمال را بزرگ طراحی میکنند. حفاظت از محیط زیست و طبیعت یکی از عناصر سبک مینیمال است که یکی از مواردی است که باعث افزایش کارایی خانه می شود.

یکی دیگر از عناصری که اغلب در سبک مینیمال استفاده می شود، نورپردازی توکار است که به دکوراسیون داخلی انعطاف پذیری می دهد تا فضا را روشن کند بدون اینکه تجهیزات مشخص باشد و هماهنگی طراحی ساده را به هم بزند.

مزایای سبک مینیمال :

تصویر مزایای سبک مینیمال

 1. تنفس در فضا

اصول سبک مینیمال بر خلاص شدن از شر چیزهای اضافی و باز گذاشتن فضایی برای جریان هوا تأکید دارد. این تنفس‌های فضایی است که ما را قادر می‌سازد تا کمی آرامش را به مغزمان بیاوریم، زیرا ارتباط آشکاری بین چیزهایی که اطراف ما را شکل می‌دهند و رفاه ذهنی و معنوی ما وجود دارد. این واقعیت که سبک مینیمال برای آپارتمان ها و خانه های کوچک به خوبی کار می کند زیرا باعث میشود فضا بزرگ‌تر به نظر برسد.

 1. پس انداز پولی

کمتر، بیشتر است، اصل راهنمای ما برای طراحی سبک مینیمال است. سبک مینیمال یک رویکرد طراحی مناسب برای فضاهایی با منابع مالی محدود است زیرا از تزئینات، رنگ ها و وسایل کمتری استفاده می کند. علاوه بر این، تزئینات اساسی ساده است و نیازی به بروز رسانی ندارد.

 1. ارزش کیفیت بر کیمیت

سبک مینیمال به جای پرکردن هر اتاق با مبلمان و سایر لوازم، کیفیت می بخشد. علیرغم این واقعیت که شما چیز زیادی ندارید، آنچه دارید از بالاترین کالیبر و نفیس ترین شرایط برخوردار است. کیفیت بالا نیز هزینه تعمیرات را کاهش می دهد.

 1. نگهداری ساده

اقلام کمتر باعث شلوغی کمتر شده ،در نتیجه استفاده و تمیز کردن آن را ساده‌تر می‌کند. زمانی که چند تا سطح صاف و بدون پیچیدگی دارید در مقایسه با تعداد زیادی قفسه، زمان کمتری را صرف تمیز کردن می‌کنید. از آنجایی که تغییر فضا و تزیین مجدد آن ساده است، سبک مینیمال با تمیز کردن و نوسازی به خوبی کار می کند.

 1. تخلیه ذهنی

وقتی از اشکال ساده، رنگ‌های خنثی و فضای باز استفاده می‌شود، استراحت معنای مشخصی پیدا می‌کند. برای کسانی که اغلب با شرایط سخت بیرون از خانه سر و کار دارند، این سبک ایده آل است. استفاده از بافت های مختلف و نور طبیعی این افسانه را که مینیمال طراحی استریل و بی روح است از بین می برد.

Rate this post

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط