تصویر آشپزخانه مدرن

دکوراسیون آشپزخانه مدرن که واقعا آنرا منحصر به فرد می کند !

دکوراسیون آشپزخانه مدرن گاهی اوقات به عنوان سبکی که کمتر سنتی و بیشتر معاصر است طبقه بندی می شود.

تصویر دکوراسیون آشپزخانه مدرن که واقعا آنرا منحصر به فرد می کند

در طراحی باید ترجیحات سبک شخصی صاحب خانه و همچنین فضای موجود را در نظر بگیریم. بدین منظور همیشه بر اصول طراحی تکیه کنید که برای ایجاد یک آشپزخانه جدید که کارآمد و زیبا باشد ضروری است.

اجزای طراحی (مانند کابینت آشپزخانه، لوازم خانگی، رنگ، نورپردازی، میز و غیره) با استفاده از اصول طراحی (تاکید، تعادل، نسبت و مقیاس) ساخته می شود.

اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه

بیایید کمی بیشتر در مورد این اصول طراحی آشپزخانه بیاموزیم:

در طول سال‌ها، تعدادی از اصول طراحی مهم را پیدا کرده‌ایم که آشپزخانه‌های کاربردی و زیبا را تولید می‌کنند:

تعادل بصری

یک آشپزخانه متعادل، محیطی آرام و همچنین احساس امنیت را ارائه می دهد. تعادل یک اصل مهم در طراحی داخلی است.

متخصصان طراحی با انتخاب صحیح اشیاء (لوازم و دکور و غیره) با توجه به وزن بصری آنها یعنی توانایی آن در جلب توجه به خود تعادل ایجاد می کنند.

تاکید

برخی از اشیاء به محض ورود به آشپزخانه چشم را به خود جلب می کنند. اینها ممکن است یک سینک استیل ضد زنگ، یک اجاق گاز مدرن یا یک پنجره با منظره زیبای بیرون باشد. وقتی نقطه کانونی مشخص شد، از خط، فرم و رنگ برای برجسته کردن آن استفاده می کنیم.

تصویر تاکید

نسبت و مقیاس

تناسب به اندازه یک شی در رابطه با قسمت دیگری از جسم اشاره دارد. از سوی دیگر، مقیاس اندازه یک شی در رابطه با شی دیگر است. در دکوراسیون آشپزخانه مدرن و سایر سبک ها اطمینان حاصل کنید که هر وسیله، کابینت و دکوراسیونی که برای آشپزخانه شما انتخاب می‌شود، از نظر نسبت و مقیاس مناسب باشد و به خوبی با سایر موارد در محیط آشپزخانه همخوانی داشته باشد.

مثلث کار

مثلث کار (گاز، سینک و یخچال) باید به اندازه کافی جمع و جور باشد که گردش راحت و موثر را برای سرآشپز فراهم کند، اما در عین حال به قدری فضا در اختیار دهد که 2 نفر براحتی بدون برخورد با یکدیگر فعالیت کنند. همچنین نباید با جزیره آشپزخانه یا دیگر کابینت ها تلاقی داشته باشد. به عنوان یک قانون کلی، مجموع سه ضلع مثلث کار نباید کمتر از 3.5 و بیشتر از 6.5 متر باشد.

تصویر مثلث کار

محل تجمع در آشپزخانه باید مستقل از مثلث کار باشد تا ساکنین بتوانند در حین خوردن و نوشیدن، سرآشپز را تماشا کنند بدون اینکه مانعی برای آشپزی باشند.

رابطه خطی در اجزا آشپزخانه

سینک، سطل زباله و ماشین ظرفشویی رابطه خطی مهمی دارند. در طراحی آشپزخانه باید ترتیب تمیز کردن غذا را در نظر بگیرد. اکثر خانواده ها به ترتیب ظروف را تمیز کرده، آبکشی و در ماشین ظرفشویی قرار می دهند. پس از آن، طراحی آشپزخانه باید سطل زباله، سینک ظرفشویی و ماشین ظرفشویی را به ترتیب خطی قرار دهد و همچنین سطل زباله به میز ناهارخوری (یا گوشه صبحانه) نزدیک باشد.

رعایت نکات ارگونومی

رعایت نکات ارگونومی باعث می شود که آشپزخانه به طور کلی بسیار روان تر و کارآمد تر باشد.فارغ از سایز و اندازه آشپزخانه باید تمامی وسایل و ابزار به آسانی و بدون خم شدن و حالت کشسانی اضافی قابل دسترس باشند.

سبک های دکوراسیون آشپزخانه

دورانی که آشپزخانه ها فضای کاری دلهره آور بودند و پشت درهای بسته پنهان می شدند، مدت هاست گذشته است. آشپزخانه‌های امروزی در زندگی روزمره و سرگرمی‌های خاص نقش محوری دارند و اغلب به عنوان اتاق‌های خانوادگی، سرگرمی نیز وظایفی را انجام می‌دهند.

سبک آشپزخانه شما به طور مختصر منعکس کننده سلیقه شخصی شما است، خانواده و مهمانان جذب آن می شوند. پس از اینکه با مشاور طراحی آشپزخانه صحبت کردید، باید در نظر بگیرید که کدام یک از سبک های آشپزخانه کاربردی و متمایز از نظر زیبایی شناختی به بهترین وجه نیاز، بودجه و سلیقه شما را برآورده می کند.

معروف و محبوبترین سبک های آشپزخانه عبارتند از :سبک معاصر، مدرن، سنتی، کلاسیک، ساحلی و غیره .در این مقاله قصد داریم به بررسی ویژگی ها و اصول طراحی و دکوراسیون آشپزخانه مدرن بپردازیم.

تصویر سبک های دکوراسیون آشپزخانه

در اواسط قرن بیستم، سبکی تکامل یافت که از سبک های سنتی زمان قبل از انقلاب صنعتی دور شد. از این سبک طراحی به عنوان سبک مدرن یاد می شود. بسیاری تمایل دارند از اصطلاحات مدرن و معاصر به جای یکدیگر استفاده کنند، این اشتباه است. طراحی معاصر به طراحی اشاره دارد که در حال حاضر اتفاق می افتد، در حالی که طراحی مدرن به یک سبک خاص اشاره دارد.

ویژگی های دکوراسیون آشپزخانه مدرن چیست؟

ویژگی بارز دکوراسیون آشپزخانه مدرن این است که باید زیبا و براق، با خطوط افقی، تجهیزات یکپارچه و طرح رنگ مینیمالیست باشد. در اینجا برخی از ویژگی هایی که آشپزخانه های مدرن را تعریف می کنند آورده شده است:

مواد طبیعی

مواد طبیعی در آشپزخانه ای که به سبک مدرن طراحی شده است، حضور پررنگی دارند. در حالی که دکوراسیون آشپزخانه مدرن به شخصیت صاحبخانه بستگی دارد، در استفاده از مواد طبیعی خودداری نکنید. رنگ های قهوه ای می توانند آشپزخانه را جذاب کنند و فضا را آرام و دلنشین جلوه دهند.

علاوه بر این، جزیره نیز از ویژگی های طراحی آشپزخانه مدرن لوکس است و اگر فضای آن را دارید، قطعا باید یکی را انتخاب کنید.

تصویر مواد طبیعی

خطوط افقی

در آشپزخانه های مدرن ، خطوط افقی بسیار محبوب هستند. برای یک طراحی واقعاً مدرن همه چیز را خطی نگه دارید، خواه چیدمان، کفپوش و کاشی ها باشد.

در واقع تاکید بر خطوط افقی به وضوح مشهود است.به عنوان مثال، رگه‌های روی پیشخوان مرمری یا خطوط افقی زیبای کابینت یا کفپوش همگی تداعی کننده دکوراسیون آشپزخانه مدرن هستند.

سادگی در دکوراسیون آشپزخانه مدرن

کابینت ها بدون تزیین هستند و باعث می شوند زیبایی و طبیعی بودن متریال بکار رفته جلوه کنند. خطوط افقی قوی، درهای کابینت تخت و وسایل ساده و در عین حال براق عناصر برجسته کننده در این سبک هستند.

تصویر سادگی در دکوراسیون آشپزخانه مدرن

مینیمالیسم همیشه نشانه مدرن بودن است، این اغلب جایی است که معاصر و مدرن مشابه نیستند. در حالی که ممکن است اشکال کاشی های طرح دار یا چندین متریال با بافت، رنگ و پتینه را در یک آشپزخانه معاصر ببینید، در آشپزخانه مدرن چیز زیادی از آن نخواهید دید.

این بدان معنا نیست که آشپزخانه‌های مدرن نمی‌توانند اندکی تزئین داشته باشند، اما اغلب آن را از ویژگی‌های طبیعی در یک ماده می‌گیرند.

کابینت های روکش شده بدون قاب

اولین و مهم ترین جز در طراحی آشپزخانه، انتخاب کابینت مناسب و هماهنگ با دکوراسیون است. با انتخاب یک رنگ متناسب با دکور داخلی برای کابینت می توان گفت نصف بیشتر راه را برای دکوراسیون آشپزخانه رفته اید.

تصویر کابینت های روکش شده بدون قاب

مهترین جزء در دکوراسیون آشپزخانه مدرن نیز کابینت است که در طراحی مدرن، معمولا کابینت ها بدون دسته هستند که بسیار جذاب به نظر می رسند و درب ها به صورت کشویی طراحی می شوند.

اگر می خواهید ظاهری مدرن داشته باشید، در افزودن فضای ذخیره سازی در هر اینچ از آشپزخانه خود تردید نکنید.

جنس کابینت ها معمولا از هایگلاس براق و یا مات است و معمولا ساده و بدون تزیینات هستند.

برخلاف کابینت‌های منبت کاری شده در سبک‌های سنتی، این سبک دارای کابینت‌های روکش کامل بدون قاب است، که دارای فاصله‌ای ثابت در بین کابینت‌ها و همچنین درها و کشوها است.

در نظر داشته باشید که ممکن است مجموعه ای از اصطلاحات برای توصیف کابینت مدرن بکار رود که همگی معانی و مفهوم یکسانی را می رسانند.: بدون فریم، بدون فریم یورو، روکش، روکش کامل.

دستگیره های یکپارچه و دسته بلند

دستگیره ها اغلب در تمام طول درها و کشوها قرار دارند که خطوط افقی را در دکوراسیون آشپزخانه مدرن تداعی می کنند.

تصویر دستگیره های یکپارچه و دسته بلند

رنگ های خنثی

برخلاف طراحی آشپزخانه معاصر، دکوراسیون آشپزخانه مدرن از مجموعه ای از رنگ ها، بافت ها، اشکال و کاشی های طرح دار استفاده نمی کند. اغلب رنگ های خنثی در این سبک مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ ممکن است از طریق کابینت های رنگ شده تزریق شود. کاشی ها در قالب یک شبکه افقی قرار می گیرند که دوباره بر خطوط افقی تأکید می کنند که وجه تمایز این سبک است.

تصویر رنگ های خنثی

رنگ های پاستلی در آشپزخانه های مدرن جایی ندارند. در آشپزخانه‌های مدرن، رنگ سفید و خنثی جایگاه ویژه ای دارد. سایر رنگها، در صورت لزوم، فقط با تناژهای پررنگ می آید.

نورپردازی در دکوراسیون آشپزخانه مدرن

یکی دیگر از ارکان آشپرخانه مدرن نورپردازی آن است. در سبک مدرن معمولا به جای استفاده از یک نقطه نوری بزرگ از تعداد زیادی نورهای کوچک استفاده می شود که در این صورت استفاده از نور، عملکردی تر شده و با توجه به عملکرد اشیاء نورپردازی مناسب آن انجام می شود.

تصویر نورپردازی در دکوراسیون آشپزخانه مدرن

طراحی دکوراسیون یک آشپزخانه مدرن نیاز به فضایی نورگیر و با تهویه مناسب دارد. از طرف دیگر بهترین نور برای آشپزخانه نور طبیعیست. نور اهمیت فضاها را مشخص کرده و می­‌تواند آن‌­ها را کوچک یا بزرگ­‌تر نشان دهد.

نورپردازی انواع مختلفی دارد. استفاده از نورهای موضعی در قسمت‌­هایی از آشپزخانه مثل بالای جزیره با لوستر­های تزئینی یکی از بهترین راه‌هاست. انتخاب لوستر مناسب نیز یکی از واجبات دکوراسیون آشپزخانه محسوب می‌­شود.

تصویر نورپردازی آشپزخانه مدرن

نوعی دیگر از نورپردازی آشپزخانه، نورهای مخفی و ملایم در زیر کابینت‌­های بالاییست. استفاده از نورپردازی دکوراتیو برای تاکید روی شیء ای خاص مانند قفسه یا وسایل تزئینی نیز مناسب است. موارد گفته شده تنوع بالایی داشته که بسته به بودجه و سلیقه می­‌توانید انتخاب کنید!

لوازم یکپارچه برای دکوراسیون آشپزخانه مدرن

دکوراسیون آشپزخانه مدرن اگر با دقت طراحی نشود، دچار یکنواختی می شود. تصور کنید که فقط از رنگ های خنثی استفاده کنید و آنها را با دیوارهای ساده ست می کنید. آیا این باعث نمی شود فضای شما کسل کننده به نظر برسد؟

تصویر لوازم یکپارچه برای دکوراسیون آشپزخانه مدرن

برای اجتناب از این اتفاق می توانید از الگوها و بافت برای القا کردن شخصیت به آشپزخانه مدرن خود استفاده کنید. سعی کنید از لمینت و کاشی های بافت دار یا الگوهای ظریف روی آنها استفاده کنید. این باعث می شود آشپزخانه مدرن شما جان بگیرد.

جمع بندی

وقتی به طرح‌های آشپزخانه مدرن فکر می کنیم، کابینت‌های بدون قاب، سخت‌افزار براق و ساده، خطوط افقی قوی و عدم تزیینات با زیبایی طبیعی مواد در ذهنمان می‌درخشد.

در حقیقت دکوراسیون آشپزخانه مدرن به گونه ای طراحی می شود که شلوغی را به حداقل برساند. سطوح براق و انعکاسی و مواد با تکنولوژی بالا در آشپزخانه های مدرن نقش اساسی دارند.

دکوراسیون آشپزخانه مدرن

5/5 - (2 امتیاز)

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط