تصویر دکوراسیون داخلی پارامتریک

آشنایی با دکوراسیون داخلی پارامتریک

یکی از محبوب ترین سبک های دکوراسیون امروزی، دکوراسیون پارامتریک است که، مرزها را در هم می شکند و تصاویری باور نشدنی اما واقعی را به شیوه ای سیال و منعطف با تمام مزایای منحصر به فرد خود تولید می کند. در این مقاله سعی داریم شما عزیزان با دکوراسیون داخلی پارامتریک آشنا کنیم. با ما همراه باشید…

تصویر آشنایی با دکوراسیون داخلی پارامتریک

پارامتریک نوعی سبک طراحی است که دارای چیدمانی خاص می باشد.در واقع، در این سبک، اشیا خمیده و قوس دار و سیال به نظر می رسند که اصول پذیرفته شده طراحی را به چالش می کشند. در بیان ساده، این سبک عمدتاً از اشکال آزاد و متوالی تکرار شونده تشکیل شده است. برخلاف دیگر سبک‌های مدرن که مرزی از اشکال منظم را مشاهده می‌کنیم، اکثر دکوراسیون های این سبک از چوب ساخته شده‌اند.

دکوراسیون داخلی پارامتریک چیست ؟

تصویر دکوراسیون داخلی پارامتریک چیست

ترکیب پیچیدگی و تنوع در عین رد فایده گرایی همگن، ویژگی دکوراسیون داخلی پارامتریک است. تمام اجزای معماری که به پارامترهای قابل انطباق تبدیل شده اند و در نتیجه با یکدیگر سازگار هستند، مجموعاً پارامتریک نامیده می شوند. در دکوراسیون داخلی پارامتریک به جای استفاده از یک یا چند حجم هندسی (مكعب، استوانه و…) با فرم هابی متغیر و انعطاف پذیر کار می شود. در دکوراسیون داخلی پارامتریک، متغیرها به هم پیوسته هستند و توسط معادلات پارامتریک تعیین می شوند. در این سبک طراحی، برخلاف سبک های سنتی، برای تغییر در طراحی و اضافه کردن جزئیات به طرح زمان بسیار کمتری لازم است و نیازی به ترسیم دوباره طرح برای اعمال تغییرات نیست. در این صورت می توان با تغییری در اطلاعات و داده ها در یک جزء ،تغییرات را در تمامی اجزاء اعمال کرد.

ویژگی های مهم دکوراسیون داخلی پارامتریک :

تصویر ویژگی های مهم دکوراسیون داخلی پارامتریک

 • نسخه سازی:

نسخه سازی فرآیند ایجاد و حفظ چندین ورژن از یک طرح است. حتی در حالی که همه این نسخه ها به طور کلی یکسان عمل می کنند، همه آنها در طول زمان بهبود یافته یا سفارشی سازی شده اند.

 • تکرار در یک حلقه:

تکرار در یک حلقه فرآیندی برای ایجاد یک نتیجه مطلوب شناخته می شود. به هر تکرار را می توان شروع و پایان داد و بعد از هر چرخه می توان یک چرخه جدید از تکرارها را آغاز کرد.

 • سفارشی سازی انبوه :

در دکوراسیون داخلی پارامتریک، سفارشی سازی انبوه به روشی برای اصلاح یک کالا یا خدمات مطابق با نیازهای منحصر به فرد گروهی از مشتریان اشاره دارد. هزینه تغییرات کاهش می یابد و به دلیل سفارشی سازی انبوه، گزینه های اضافی به مشتریان داده می شود.

 • تمایز مداوم:

ساخت و مدیریت نسخه ها زمانی که از اصول سبک پارامتریک استفاده می شود ساده است. با وارد کردن دستورات می توان به نرم افزار دستور داد تا با استفاده از سبک پارامتریک مراحل را به طور مکرر تکرار کند. مثلاً پلان طبقات مختلف آسمان خراش را با ابعاد و شکل های مختلف تولید کند. در دکوراسیون داخلی پارامتریک، می توان تمام مراحل تبدیل یک کانسپت به یک طرح را در اختیار داشت و کوچکترین تغییرات فرم را با توجه به تغییر مقادیر پارامترها و یا در واکنش با شرایط محیطی فضا رصد کرد.

مشخصات دکوراسیون داخلی پارامتریک :

تصویر مشخصات دکوراسیون داخلی پارامتریک

 1. دکوراسیون داخلی پارامتریک بر اساس اشکال هندسی و الگوریتم است که پایه و اساس ریاضیات هستند. هندسه، که از پارامترهای منحصر به فرد برای تعریف و تغییر داده های نهایی یک معادله استفاده می کند، یکی از ایفاگران کلیدی در این سبک است.
 2. یکی دیگر از مشخصات این سبک این است که پویا و سازگار است. آنها به اندازه کافی نرم و منعطف هستند، به گونه ای که برخی از المانهای اجرا شده قابلیت مبدل شدن از قفسه ی واقع شده بر روی دیوار به مبل را دارا هستند.
 3. دکوراسیون داخلی پارامتریک  دارای منظم و یکپارچه است.
 4. در این سبک از متریال و مصالح محلی مانند چرم، کناف، ترمووود، دیوار سبز و… استفاده می شود. در واقع این سبک توانسته پا را فراتر گذاشته و علاوه بر خلاقیت و استفاده از ایده های متمایز در دکوراسیون داخلی، جنبه های مشابهی در نمای بیرونی نیز اعمال کند.
 5. عناصر در همان مکان تولید می شوند که بهترین شیوه جهت تولید به کار گرفته می شود. به طوری که با طراحی دقیق جزئیات و نحوه تعریف تک تک قطعات چوبی با طرح مونتاژ قیمت کاهش می یابد.
 6. یکی دیگر از مشخصات آن ، این است که تمامی قطعات تولید شده با کد مشخص و محل نصب از پیش تعیین شده به سادگی و آسانی قابل اتصال و نصب هستند حتی توسط مشتری.
 7. علاوه بر شکل محبوب و ارگونومیک قطعات این سبک، تولید سفارشی یکی دیگر از مشخصه های مثبت پارمتریک محسوب می شود.
 8. بزرگی یکی دیگر از مشخصات این سبک است، در حالی که می توانید با استفاده از شیوه های طراحی بخصوصی جهت ابعاد کوچکتر نیز بهره ببرید. بنابراین می توانید آن را در استفاده از مبلمان و جلو مبلی و دیگر عناصر دیزاین پارامتریک این سبک به کار ببرید.

المان ها و عناصر مختلف طراحی دکوراسیون داخلی پارامتریک :

استفاده از هر شکل عنصر بدون توجه به پیچیدگی در طراحی و ساخت، دکوراسیون داخلی و خارجی مانند نما و محوطه ساختمان با سبک پارامتریک امکان پذیر شده است. اکثر افرادی که با این سبک معماری آشنا هستند، از طرح های عجیب و غریب موجود در سبک پارامتریک آگاه هستند. با این حال، صرف نظر از محیط یا مقیاس، سبک پارامتریک را می توان در هر مکانی استفاده کرد، همانطور که در ویژگی ها گفتیم. بیایید اکنون برخی از رایج ترین المان و عناصر این سبک دکوراسیون داخلی را بررسی کنیم:

میزهای جلوی مبل :

تصویر میزهای جلوی مبل

میزهای طرح پارامتریک در جلوی مبل دارای شکل و فرم متمایزی هستند که آنها را بسیار ظریف و نفس گیر می کند اما شاید کمتر از طرح های قبلی مفید باشد.

ساعت دیواری:

عنصر کلیدی این سبک دکوراسیون داخلی، ساعت دیواری است. می‌توانید ساعت‌هایی با طرح‌های غیرمعمول انتخاب کنید یا حتی همین عنصر را در طی پروسه ساخت و ساز تولید کنید.

صندلی :تصویر صندلی

صندلی هایی که به صورت پارامتریک طراحی شده اند، کاملاً ارگونومیک بوده و با مطابق با الگوهای ساختاری بدن ساخته شده اند. از سوی دیگر، این صندلی‌ها دارای طیف وسیعی از سبک‌ها و انواع هستند که سلیقه‌های متنوعی را در بر می گیرد.

لوستر و آباژور:

یکی از اساسی ترین جنبه های دکوراسیون داخلی، قرار دادن لوستر و آباژور در رابطه با نورپردازی هر فضا است. اما به دلیل تکرار بودن ایده های ساخت، نوع منبع نور و طراحی آن چندان قابل توجه نیست. سبک پارامتریک به سراغ طرح های خلاقانه و بسیار جدید برای لوستر و آباژور می روند.

دیوار :

تصویر دیوار

در مقایسه با سایر سبک های دکوراسیون داخلی، دیوارها در سبک پارامتریک از نظر نوع دکوراسیون و فرم دارای ویژگی های بسیار برجسته و متمایزی هستند. در این طرح، دیوارها علاوه بر اینکه به عنوان یک عنصر تقسیم کننده یا حایل عمل می کنند، می توانند به عنوان مکانی برای نشستن یا نگهداری اشیا نیز عمل کنند.

از سوی دیگر، دیوارها به جای ایستا و خشک بودن،به محیط اطراف انرژی و شادابی می بخشد. علاوه بر این، این نوع دیوار اغلب یک سبک پارامتریک سه بعدی است و با طراحی های تخیلی، از خسته کننده بودن فضا جلوگیری می کند.

کانتر :

کانتر ها جزء ضروری بسیاری از سازه ها از جمله هتل ها، ساختمان های اداری و سازه های تجاری هستند. کانترها نه تنها به عنوان نقطه مرکزی فضا عمل می کنند و باید خیره کننده و متمایز باشند، بلکه انعطاف پذیری و پویایی فضا را نیز افزایش می دهند. بنابراین در طراحی لابی می توانید از کانترهای پارامتریک کمک بگیرید.

چگونه این سبک را تولید کنیم ؟

تصویر چگونه این سبک را تولید کنیم

تولید در دکوراسیون داخلی پارامتریک به دو صورت آنالوگ و دیجیتال است. با استفاده از انواع نرم افزارهای تخصصی، ابتدا طرح کلی به این صورت طراحی و مدل سازی می شود و سپس نقاط ضعف آن اصلاح و بر نقاط قوت آن تاکید می شود. در نهایت، شکل اصلی و نهایی سازه مشخص شده و جزئیات قابل نصب بر روی آن توضیح داده می شود سپس جنس و مصالح قابل استفاده مشخص می شود. این سازه ها توسط دستگاه CNC در آخرین مرحله تولید در شرکت ساخته می شوند. گاهی از برنامه نویسی هم برای تولید استفاده می شود.

چه رنگ هایی برای این سبک ایده آل است ؟

تصویر چه رنگ هایی برای این سبک ایده آل است

شاید برای شما هم این سوال مطرح شود که چه رنگی برای انجام سبک دکوراسیون داخلی پارامتریک ایده آل تر می باشد و بهتر می تواند جلوه گری نماید و به این ترتیب، شرایط مناسب تری را برای فضای مورد نظر به وجود آورد.

سفید و طلایی را می‌توان به عنوان رنگ‌های اصلی  در متریال‌های مختلف در نظر گرفت که بافت جدیدی ایجاد کرده که این بافت، خودنمایی خاصی داشته باشد.

علاوه بر این، می توانید از متریال مصنوعی یا طبیعی برای شکل دادن به دکوراسیون داخلی پارامتریک استفاده کنید، طراحی بسیار منسجمی را به نمایش بگذارید و آن را به طور موثر ارائه دهید.

سخن پایانی:

یکی از سبک های قابل توجه و پسندیده دکوراسیون داخلی در حال حاضر، سبک پارامتریک است که به عنوان یک پدیده نوظهور، محدودیت ها را از بین برده و سیال، متحرک و البته انعطاف پذیر با تمام ویژگی ها و مزایای خاص یک است.

از اینکه تا انتهای مقاله اختصاص یافته به مبحث دکوراسیون داخلی پارامتریک همراه ما بودید، بی نهایت سپاسگزاریم.

تصویر دکوراسیون داخلی پارامتریک - مجله نکستا دیزاین

Rate this post

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط