تصویری از سبک پارامتریک

با سبک پارامتریک بیشتر آشنا شوید…

تصویر با سبک پارامتریک بیشتر آشنا شوید

شاید تا به حال با اجسامی با اشکال منحنی یا روان برخورد کرده باشید که در نگاه اول به نظر می رسد بدون رعایت اصول طراحی استاندارد ساخته شده اند، اما بهتر است بدانید که این سازه ها با رویکرد سبک پارامتریک ساخته شده اند. در این سبک طراحی بیشتر از فرم های پیوسته و آزاد استفاده شده است و این فرم ها در عین حال تغییر فرم می دهند، برخلاف سبک های دیگر مدرن که مرز مشخصی از اشکال منظم بین آنها دیده می شود. در این مقاله بیشتر با طراحی دکوراسیون به سبک پارامتریک آشنا خواهید شد. همراه ما باشید…

سبک پارامتریک دقیقا چیست ؟

تصویر سبک پارامتریک دقیقا چیست

طراحان داخلی و معماران آزادی بیشتری با این سبک طراحی دارند، زیرا سبک پارامتریک مرزهای سفت و سخت و پر از محدودیت را از بین می برد و از نو تعریف می‌کند.

در ایران استفاده از ساختارهای پارامتریک و طراحی داخلی در این سبک مدتی است که رواج داشته است. شما می توانید این سبک طراحی را در خانه های مدرن نیز اعمال کنید. سازه های سبک پارامتریک شکلی از سبک طراحی مدرن هستند که به دقت بالایی نیاز دارند. امروزه استفاده از سبک پارامتریک در منازل در حال گسترش است و دلیل عمده‌ آن زیبایی و ظرافت و ارگانیک بودن آن‌ها است.

مشخصات سبک پارامتریک در طراحی داخلی :

تصویر مشخصات سبک پارامتریک در طراحی داخلی

 1. قسمت ورودی مستقل از طول سیم ها، وزنه های آویزان و نقاط نگهدارنده تشکیل شده است.
 2. خروجی سیستم به عنوان محل نقاط روی سیم ها در نظر گرفته می شود.
 3. از معادلات صریح نیز برای تولید فرم نهایی استفاده می شود.

4.سازه ها در این طراحی داخلی به کمک سبک پارامتریک و تلفیق آن با طراحی دیجیتال عینیت یافته اند و همه چیز در این سبک طراحی جدید و خلاقانه است، بنابراین اگر خانه ای با طراحی متفاوت و امروزی می خواهید داشته باشید، این سبک دکوراسیون می تواند الهام بخش شما باشد.

 1. با وجود اینکه ساختمان های پارامتریک دارای ابعاد عظیمی هستند، سازه های کوچکی مانند جلوی کاناپه یا سایر قطعات مبلمان را می توان با استفاده از روش ها و تکنیک های تخصصی ساخت.
 2. میزهای جلوی مبل که با طراحی پارامتریک ساخته شده اند، طراحی دوست داشتنی و زیبایی دارند. می توانید از این طرح میز برای تغییر دکوراسیون داخلی منزل خود استفاده کنید.
 3. ترجیحا اگر نمی خواهید مبلمان پارامتریک داشته باشید از وسایل زینتی مانند ساعت، آباژور، لوستر و … که با استفاده از این طرح ایجاد شده اند در منزل خود استفاده کنید. علاوه بر این این وسایل می توانند فضایی خیره کننده و متفاوت را در فضای اتاق خواب و سالن پذیرایی یا نشیمن ایجاد کنند.
 4. صندلی ها و مبلمان پارامتریک نیز برای کسانی که سلیقه منحصر به فرد دارند گزینه خوب و عالی به نظر می رسد، زیرا زیبایی و جذابیت خاص خود را دارند. علاوه بر این، بسته به اندازه متراژ منزل خود، می توانید از بین وسایل بزرگ و کوچک این موارد انتخاب کنید.
 5. دیوارهای ایجاد شده با کمک طراحی پارامتریک به عنوان عناصر تزئینی این سبک در نظر گرفته می شوند. از این دیوارها می توان به راحتی برای ایجاد صندلی و نشیمن هایی برای شما استفاده کرد و نیاز به مبلمان در طراحی داخلی را برطرف کرد و همچنین دیوارهای محیط نیز از ظاهری خشک بیرون می آیند و به طراحی داخلی حالت سیالی را می بخشند.به خاطر داشته باشید که می توانید از این طرح دیوار در قسمت پذیرایی، راهروی ورودی، آشپزخانه و اتاق خواب استفاده کنید. همچنین می توانید از این سبک معماری برای طراحی آشپزخانه جزیره ای یا اپن الهام بگیرید.
 6. در سبک پارامتریک از رنگ های سفید، مشکی و طلایی برای متمایز کردن فضا و برجسته کردن المان های پارامتریک معمولاً در پس زمینه استفاده می شود. به طور کلی این سبک مناسب فضاهای اداری و تجاری می باشد.
 7. در سبک پارامتریک معمولاً از متریال های بومی و محلی استفاده می شود. همچنین سعی می شود تا از مصالح تجدیدپذیر برای صرفه جویی در مصرف انرژی استفاده گردد.

مزایای طراحی داخلی به سبک پارامتریک :

تصویر مزایای طراحی داخلی به سبک پارامتریک

 1. طراحی سریع و دقیق
 2. قابلیت ایجاد فرم های پیچیده
 3. خطای ساخت پایین که این خطا حدود یک میلی متر در هر سه متر می باشد.
 4. در صورت تمایل می توانید از پوشش بتن یا فایبرگلاس برای سفت شدن سطح طرح پس از برش اشکال طراحی شده استفاده کنید و سپس از آن در مناطق پرتردد یا فضاهای بیرونی استفاده کنید.
 5. این سبک طراحی، رفتار فیزیکی ساختمان را تا حد زیادی افزایش می دهد.

مزایا و ویژگی های دیوارهای سبک پارامتریک :

تصویر مزایا و ویژگی های دیوارهای سبک‌پارامتریک

 • طراحی خیره کننده و مدرن
 • استفاده از متریال GFRC در طراحی
 • پایداری و استحکام بالا
 • انعطاف پذیر
 •  متنوع
 • ضخامت نازک
 • قابل شستشو
 • سبک وزن
 • به دو صورت خشک و تر قابل نصب است

طراحی داخلی خانه به این سبک‌دکوراسیون :

تصویر طراحی داخلی خانه به این سبک

در این سبک ابتدا باید ایده مورد نظر در نرم افزار مدلسازی طرح پارامتریک مدلسازی شود و پس از تایید فرم سازه ایده آل در مرحله نهایی جزئیات اتصال بر روی آن ایجاد می شود. برای ساخت سازه پس از انتخاب متریال مناسب در مرحله طراحی از تراش CNC استفاده می شود. از این طرح می توان برای ساخت انواع سازه ها استفاده کرد و همچنین می توان از سبک پارامتریک برای ایجاد نمای ساختمان و سایر قسمت های ضروری در طراحی داخلی خانه ها استفاده کرد.

سبک پارامتریک بر روی اشکال هندسی و هندسه ساخته شده و ریشه در ریاضیات دارد. به منظور دستکاری و تغییر یک معادله یا سیستم ویرایش، از متغیرها و پارامترهای مختلفی نیز استفاده می شود.

علاوه بر این، طراحی آن مبتنی بر یک الگوریتم است و دارای دستورالعمل‌ها و محدودیت‌هایی است که هدف و نتیجه یک طرح را می‌توان به وضوح بیان کرد و سبک پارامتریک این امکان را به وجود آورده است که اصالت و خلاقیت را در دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان‌ها به ارمغان بیاورد.

در طراحی داخلی به سبک پارامتریک از لوازم زیر استفاده می شود:

فرآورده های چوبی

کناف

ترمو وود

دیوار

معماری به این سبک :

تصویر معماری به این‌سبک

تکنیکی به نام طراحی پارامتریک بر نرم افزار کامپیوتری، الگوهای هندسی، الگوریتم پیچیده ای از اشکال و الهام طبیعی متکی است. با استفاده از ماتریس‌ها، تکنیک‌ها، توابع ریاضی و نرم‌افزار، فرآیند طراحی با استفاده از این روش انجام می‌شود و نتیجه یک اثر هنری خلاقانه و روان است که ترجیحات زیبایی‌شناختی مخاطب عام را به خود جلب می‌کند. در دنیای مدرن، معماری به سبک پارامتریک نیز در کنار دکوراسیون پارامتریک در حال تحول و پیشرفت است. اگرچه این سبک نسبتاً جدید است – تقریباً ده سال است که از اصول معماری مرسوم پیشی گرفته است – پایه های مفهومی آن را می توان در ساختمان های قبلی مشاهده کرد.

به بیان دیگر، معماری به سبک پارامتریک نوعی معماری دیجیتال است که تمام دستورالعمل‌ها و چارچوب‌های طراحی سنتی را نادیده می‌گیرد و ایده های جذاب و منحصربه‌فردی را تولید می‌کند. سبک پارامتریک، استانداردی در طراحی است که منجر به ایجاد طرحی جدید، زیبا، منحصربه‌فرد که مطابق با علاقه و سلیقه بسیاری از مردم جهان می‌شود.

این واقعیت که رویکردهای قبلی معماری نمی توانستند با سلایق گسترده ای که امروزه وجود دارد هماهنگی داشته باشند، تنها راه حل این مشکل یافتن راهی برای پرورش تنوع و خلاقیت در نما، دکوراسیون و معماری ساختمان بود که یکی از دلایلی است که منجر به توسعه معماری به سبک پارامتریک شد.

معماری به سبک پارامتریک و دکوراسیون پارامتریک با اختراع رایانه و گسترش استفاده از آن در زمینه‌های مختلف تکامل یافت و منجر به تنوع ساختاری و تزئینی زیادی شد.

نرم افزاری کاربردهای برای طراحی دکوراسیون پارامتریک :

تصویر نرم افزاری کاربردهای برای طراحی دکوراسیون پارامتریک

Power Surfacing

طراحی صنعتی و مدلسازی FreeForm دو کاربرد برنامه مدلسازی سه بعدی SolidWorks هستند. این نرم افزار در صنعت طراحی دکوراسیون پارامتریک شناخته شده است و نرم افزار Solid Works برای استفاده از آن ضروری است.

Catia

برنامه طراحی دکوراسیون پارامتریک Catia یکی دیگر از ابزارهای شناخته شده و کاربردی است که در بین معماران و طراحان داخلی به خوبی شناخته شده است.

این واقعیت که فرانک گری از این نرم افزار برای ایجاد موزه گوگنهایم در بیلبائو استفاده کرده است، یکی از عوامل موثر در شهرت آن است.

Autodesk Revit

یکی دیگر از برنامه های شناخته شده برای ایجاد دکوراسیون پارامتریک، رویت نیز است. امروزه رویت نیز یکی از پرکاربردترین برنامه ها برای کارهایی از جمله مدل سازی، نقشه برداری و رندر است.

Grasshopper 3D

گرس‌هاپر تری‌دی در زمینه های معماری، طراحی صنعتی، طلاسازی و خلق جواهرات، نرم افزاری برای طراحی و توسعه مفاهیم طراحی دکوراسیون پارامتریک است. به دلیل گستردگی و قدرت، Grasshopper را می توان به عنوان یکه‌تاز نرم‌افزارهای طراحی پارامتریک دانست که باعث تحول این علم شده است. همچنین در بسیاری از گرایش‌های مختلف، از جمله مدل‌سازی دینامیکی، تحلیل انرژی، تحلیل ساختاری، معماری و طراحی شهری، گسترش‌های متعددی دارد.

سخن پایانی:

سبک پارامتریک بسیار جذاب و خیره‌کننده است. اگر از دکوراسیون منزلتان خسته شده‌اید، این سبک بهترین گزینه برای ایجاد حس انعطاف و سیال بودن در دکوراسیون محیط است.

در این مقاله با رویکرد سبک پارامتریک آشنا شدید. امیدواریم از این سبک طراحی لذت برده باشید و الهام بخش شما برای بهبود بخش های مختلف خانه باشد. علاوه بر این، اگر شما از آن دسته از افرادی می باشید که می‌خواهید فضای زندگیتان امروزی تر باشد، می‌توانید از سبک‌پارامتریک برای تزئین قسمت‌های مختلف خانه‌تان استفاده کنید و آن‌ها را مدرن‌تر جلوه دهید.

تصویر سبک پارامتریک - مجله نکستا دیزاین

Rate this post

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط