تصویر پتینه کاری چیست

پتینه کاری چیست ؟

تصویر پتینه کاری چیست

پتینه کاری چیست : به طور کلی آشنایی در مورد پتینه کاری می تواند برای شما مفید باشد، اگر در حال بازسازی، طراحی داخلی، تغییر دکوراسیون خانه یا محل کار خود هستید یا می خواهید ظاهر وسایل منزل خود را تغییر دهید. بنابراین، توصیه می کنیم اگر چیزی در مورد پتینه کاری نمی‌دانید و اطلاعاتی ندارید یا فکر می کنید که خواندن این مقاله برایتان سودمند است، پیشنهاد می کنیم که مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

پتینه کاری و کاربرهای آن

تصویر پتینه کاری و کاربرهای آن

سبز رنگ خوردگی، زنگ زدگی و کهنگی روی مس و سایر فلزات، چوب و یا سنگ، پتینه نامیده می شود. یکی از تکنیک های نقاشی، پتینه کاری است. نوعی هنر که از رنگ‌های متنوع و تکنیک‌های منحصربه‌فرد بر روی اقلام مختلف برای شبیه سازی و ایجاد حالت‌های زنگ زدگی و کهنگی استفاده می‌کند. فرآیند پتینه کاری تاثیر زیبایی شناسی خیره کننده ای ایجاد می کند و اغلب توجه همه را به خود جلب می کند. اگرچه پتینه‌کاری روی سازه را می توان یکی از تکنیک های مورد استفاده در نقاشی ساختمان دانست، اما کاربردهای آن واقعا فراتر از نقاشی ساختمان است. به عنوان مثال، برخلاف نقاشی، پتینه‌کاری به ما اجازه می دهد تا علاوه بر رنگ، بافت دیوارها، درها و سقف ساختمان را نیز تغییر دهیم.

آشنایی با انواع مدل های پتینه کاری :

تصویر آشنایی با انواع مدل های پتینه کاری

در حال حاضر مدل های متعدد پتینه کاری در نتیجه روش های مختلف اجرای پتینه وجود دارد. مدل های مختلفی با توجه به سلیقه مشتری و همچنین سبک و طراحی فضای مورد نظر به کار گرفته می شود. پتینه طرح بتن، پتینه طرح سنگ، پتینه طرح چوب، پتینه طرح ترک، پتینه طرح سنگ مرمر، پتینه طرح کاهگل، پتینه طرح چرم، پتینه طرح ابر و باد، پتینه طرح گل، پتینه طرح فرشته، پتینه موتیف که ترکیبی از طلاکاری است.

پتینه طرح سنگ نما، پتینه ورق طلا و همچنین طرح های مختلف پتینه برجسته از انواع مدل پتینه کاری می باشند که بسیار پرکاربرد، زیبا و پرطرفدار هستند.

پتینه کاری در کجا استفاده می شود ؟

تصویر پتینه کاری در کجا استفاده می شود

به دلیل تنوع وسیعی که پتینه کاری دارد،این هنر عملا در همه جا مورد استفاده قرار می گیرد. اکثر افرادی که این روزها به هر نوع تغییر یا اصلاح در طراحی و دکوراسیون داخلی می پردازند نیز پتینه‌کاری را انتخاب می کنند.

 • پتینه‌کاری ساختمان
 • پتینه‌کاری دیوار
 • پتینه گچبری
 •  پتینه‌کاری سقف
 • پتینه‌کاری روی ام دی اف
 • پتینه‌کاری روی شیشه
 • پتینه‌کاری روی چوب
 • و حتی کار پتینه روی مبل

آنها تعدادی از کاربردهای متعدد برای پتینه کاری هستند. وسعت استفاده از این هنر به طور کلی در نتیجه ظرفیت اعمال پتینه کاری بر روی تمام سطوح و توانایی ترکیب انواع ایده های منحصر به فرد و غیر تکراری افزایش یافته است.

مزایای استفاده از پتینه کاری :

تصویر مزایای استفاده از پتینه کاری

مزایای پتینه کاری معمولاً مخاطبان زیادی را جذب می کند. به عنوان مثال، اگر به نمونه کارهای پتینه‌کاری نگاه کنید، خواهید دید که چقدر نسبت به رنگ و سایر دیوارپوش ها، هنری و زیباتر هستند. می توان از آن بر روی هر سطحی از جمله سطوح چوبی و فلزی و همچنین دیوارها، سقف ها و ستون ها استفاده کرد. علاوه بر این، پتینه‌کاری می تواند به طور موثر خوردگی و شکاف دیوار را به دلیل وجود بافت های ریز و درشت و در عین حال بسیار جذاب پنهان کند. علاوه بر این، پتینه کاری بسیار بادوام است و قابل شستشو و ترمیم نیز می باشد. با این حال، از آنجایی که پتینه‌کاری گران‌تر از سایر پوشش‌های دیواری است، اغلب به عنوان یک عنصر تزئینی در یک بخش محدود از فضا استفاده می‌شود.

به طور کلی، پتینه کاری در کل فضا یا به مقدار زیاد توصیه نمی شود، زیرا اغلب دارای طرح و بافت است. اما اگر در فضاهای خاص و مناسب انجام شود تاثیر بسیار بیشتری خواهد داشت.

معایب استفاده از پتینه کاری :

تصویر معایب استفاده از پتینه کاری

 • اگرچه اجرای آن بر روی دیوارها و سقف ساده است، اما اگر بخشی از آن کنده شود، ممکن است نیاز به بازسازی باشد.
 • اکثر انواع پتینه غیرقابل شستشو هستند و برخلاف رنگ های روغنی که روی دیوارها قرار می گیرند، اگر لکه دار شوند، هیچ کاری نمی توانید انجام دهید.
 • آنها برای مکان های داخلی که در معرض باران قرار نمی گیرند، مناسب تر هستند ،زیرا محلول در آب هستند.

پتینه کاری چگونه به کار می رود ؟

تصویر پتینه‌کاری چگونه به کار می رود

رنگ های مختلفی در پتینه کاری برای تزئین و جذابیت های زیبایی استفاده می شود. با استفاده از ابزار مناسب می توان از ترکیب مواد منحصر به فرد این عایق در سطوح مختلف استفاده کرد. وقتی متوجه می شویم که برای جذاب شدن با آن نیازی به زیرسازی نداریم، استفاده از آن راحت تر است.

پتینه‌کاری را می توان برای طراحی با پارچه، ساخت بافت های زیبا، طرح های یکنواخت خیره کننده با استفاده از اسفنج، تغییر طرح روی مدل مجسمه و بسیاری از طرح ها و نقوش دوست داشتنی دیگر استفاده کرد.

برای استفاده از این طرح، می توانید ابتدا دیوار را یک دست کرده و سپس از اسفنج، پارچه یا ماله برای شروع طرح با رنگ متضاد استفاده کنید. موادی که به صورت آماده وجود دارند برای این منظور حاوی روغن الیف، پودر مل، رنگ مورد نظر و گاهی روغن جلا می‌شود.

این مواد بسته به نوع استفاده ممکن است متفاوت باشند، بنابراین بهتر است از فروشنده نوع مناسب برای طرح مورد نظر را بخواهید. طیف وسیعی از طرح ها و نقوش ساده که به طور خلاقانه با استفاده از چند روش ساده روی دیوار، سقف و حتی ظروف اعمال می‌شوند، ایده‌ای نو و جدید را ایجاد خواهند کرد.

طراحی داخلی با پتینه کاری :

تصویر طراحی داخلی با پتینه‌کاری

یکی از شناخته شده ترین پتینه‌کاری های دنیا، کارهایی است که روی دیوارهای خانه انجام می شود و برای دکوراسیون داخلی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. استفاده از تکنیک های پتینه کاری ساختمان و هنر پتینه دیواری نسبتاً گسترده است. شما می توانید از این هنر برای تبدیل یک دیوار ساده و بی روح به یک دیوار دوست داشتنی و فریبنده استفاده کنید.

پتینه کاری بیشتر از رنگ های ساده برای رنگ آمیزی سطوح استفاده می شود. زیرا فضای زندگی را زیباتر و دلنشین تر جلوه می دهد.

پتینه‌کاری می تواند طراحی داخلی خانه را به فضایی دلپذیر و شیک برای کسانی که رنگ های ساده سازه را دوست ندارند و علاقه ای به نصب انواع کاغذ دیواری ندارند، تبدیل کند.

اجرای پتینه کاری در محیط های مدرن :

با توجه به اینکه امروزه بیشتر منازل و فضاها در ابعاد کوچکتری نسبت به سابق ساخته می‌شوند و البته اینکه بکارگیری سبک مدرن به بهینه شدن فضا و ابزارها منجر می‌شود، از این سبک بیشتر به کار برده می‌شود. پتینه نیز از این قاعده مستثنی نیست و برای به کارگیری نوع مدرن آن موارد جدیدی وارد شده است.

بیشترین جذابیتی که از پتینه‌کاری به سبک مدرن امروزه برداشت می‌شود، برای کار روی چوب است. با این حال، علاوه بر این، برای بخشی از سقف یا دیوار نیز بسیار جذاب است. بافت های ریز و درشت ایجاد شده توسط پتینه کاری می تواند راهی فوق العاده برای پنهان کردن عیوب دیوار و سقف باشد.

اما از آنجایی که کاربرد پتینه‌کاری در حال حاضر نسبت به سایر روش ها گران تر است، ترجیحاً از آن برای زیباسازی و پوشاندن قسمت کوچکی از دیوار یا سقف استفاده شود.

چرم پتینه چیست ؟

پتینه چرمی یکی از موارد جدیدی است که به عنوان فرآیند پتینه کاری مورد استفاده قرار می گیرد. برای زیبایی دیوار و سقف از این تکنیک به شکل برجسته یا پلاستر و صاف یا مسطح استفاده می شود،در نتیجه سقف اغلب دلپذیرتر است. ناگفته نماند که نوع صاف آن اغلب برای سطوح کوچک مانند گلدان ها، مجسمه ها یا ظروف استفاده می شود و انواع پلاستر آن برای سطوح بزرگتر مانند دیوارها و سقف ها انتخاب خوبی است.

مهم است که در نظر داشته باشید که هنگام اجرای این طرح، از مواد بافت‌دار پتینه اغلب به این روش استفاده نمی شود. رنگ مخصوص پتینه روی دیوار اعمال می‌شود و با استفاده از نایلون طرحی مانند چرم روی آن انداخته می‌شود.برای جذاب‌تر کردن این طرح، می‌توانند از دو رنگ استفاده کنند.

مزیت اصلی این تکنیک این است که برای دیوارهایی که به چشم اندازهای خیره کننده نیاز دارند بسیار مناسب تر است. با این تکنیک سقف می تواند جایگزین مناسبی برای پوشش باشد و به خصوص سقف های بلندتر جذاب تر به نظر می رسند.

پتینه کاری چقدر هزینه دارد ؟

پتینه‌کاری چقدر هزینه دارد

هزینه پتینه کاری توسط عوامل مختلفی تعیین می شود. اینکه پتینه کاری در کجا باید اجرا شود؟ سقف؟ دیوار؟ ابزارها یا گچبری ها؟ به طور طبیعی، هر اندازه جزئیات کار و یا سختی اجرای آن بیشتر باشد، هزینه نیز بیشتر خواهد شد.فضای ایده آل چه ابعادی دارد؟ تصمیم گرفته اید چه استراتژی را اجرا کنید؟ چه نوع موادی باید استفاده شود؟ آیا استراتژی انتخاب شده برای ایجاد زیرساخت نیاز دارد؟هزینه کل پتینه‌کاری به طور جداگانه تحت تأثیر هر یک از این عوامل است. بنابراین، بهتر است تمام این جزئیات را به طور کامل بررسی کنید و با نقاش خود برای هماهنگی قبل از شروع کار و انتخاب طرح مورد نظر در صورتی که هزینه نهایی برای شما مهم است، همکاری کنید.

سخن پایانی:

فضای زندگی و فضای کار باید با طرح و نقش هایی عجین شوند که مورد پسند واقع گردند و حسی دوست داشتنی ایجاد نمایند.یکی از تکنیک هایی که می توانید به عنوان جایگزینی برای نقاشی و یا رنگ آمیزی استفاده کنید و از جذابیت و زیبایی آن لذت ببرید، پتینه کاری است.

تصویر پتینه‌کاری نکستا دیزاین

Rate this post

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط