تصویر اصول طراحی نمای رومی

هر آنچه که درباره ی طراحی نمای رومی باید بدانید

طراحی نمای بیرونی مانند طراحی نمای داخلی دارای سبک های مختلفی است که با توجه به سلیقه و بودجه خود می توانید یکی از سبک‌ها را انتخاب کنید. در این مقاله تمام جزییات مربوط به طراحی نمای رومی را مورد بررسی قرار می دهیم.

داشتن نمای زیبا برای همه ساختمان‌ها با هر کاربریی حائز اهمیت است ، فرقی نمی‌کند که ساختمان شما مسکونی است یا تجاری ! در نگاه اول این نمای ساختمان است که آنرا از بقیه بناها متمایز می کند. پس همان اندازه که به طراحی داخلی اهمیت می دهید باید برای نما و طراحی بیرونی نیز هزینه و زمان صرف کنید.

تصویر هر آنچه که درباره ی طراحی نمای رومی باید بدانید

یکی از جذاب ترین سبک های نمای ساختمان ، نمای رومی است. نمای رومی در واقع از معماری یونان باستان الهام می گیرد و در دسته نمای کلاسیک قرار می گیرد.  در ایران نیز نمای رومی یکی از سبک های متداول و محبوب برای طراحی نمای ساختمان است.

به کار بردن مصالح گران قیمت مانند سنگ های طبیعی مرمر، گرانیت و تراورتن جلوه ای باشکوه و لوکس به ساختمان می دهد. معماری پیچیده و بهره مندی از المان هایی با جزئیات زیاد باعث می شود که این سبک مورد استقبال افراد مختلف قرار گیرد تا یک ساختمان منحصر به فرد را خلق کنند.

متریال بکار رفته در طراحی نمای رومی

مصالح سنگی علاوه بر دوام و مقاومت خوبی که دارد بر جلوه و عظمت ساختمان می افزایند. به همین دلیل از سنگ بطور عمده در طراحی نمای رومی استفاده می شود .

سنگ تراورتن رایج ترین سنگی است که در این نما کاربرد دارد. کیفیت ،دوام و فراوانی معادن تراورتن در ایران، باعث شده که این سنگ مورد استقبال معماران و طراحان ساختمانی قرار بگیرد. علاوه بر آن، سنگ هایی مانند مرمر و گرانیت نیز در ساخت نمای رومی یا کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرند.

تصویر متریال بکار رفته در طراحی نمای رومی

از آنجایی که استفاده از سنگ در طراحی نمای رومی هزینه تمام شده را بسیار بالا می برد، گاهی سازندگان برای کاهش هزینه ها از متریال سیمانی استفاده میکنند. نمای رومی سیمانی نیز همچنان دارای جلوه ای خیره کننده است و در عین حال مقرون به صرفه تر می باشد .

علاوه بر سنگ و سیمان گاهی از بتن الیاف شیشه نیز در نمای رومی بهره می برند ، این متریال به سادگی در فرم های مختلف شکل می گیرد و در نتیجه، هزینه فرم و شکل دادن به آن نسبت به تراشکاری سنگ به مراتب کاهش می یابد.

المان های بکار برده شده در نما رومی

مهم ترین مشخصه های نمای رومی استفاده از ابزارها و المان های متعدد می باشد. از جمله ویژگی های این المان ها عبارتند از :

 • ستون‌های کوتاه تزئینی
 • تقارن میان المان های نمای رومی از اهمیت ویژه ای برخوردار است
 • استفاده از ستون‌های بلند با سطح مقطع دایره ای
 • سرستون‌ها و پاستون ها
 • استفاده از قطعات پیش ساخته مثل کله گاوی، کله قوچی و ….
 • انواع کتیبه ، گلویی‌ها ، هلال ، تاج و سردر
 • قاب پنجره های بلند صاف یا قوس دار
 • قوس‌های گرد و عریض همراه با نقشه‌های ظریف برجسته
 • وجود جزییات زیاد

توجه داشته باشید که اکثر ستون های کار شده در طراحی نما رومی ، کاذب هستند و تنها کاربرد تزئینی دارند. همچنین اغلب ابزارها و المان های به کار برده شده بصورت پیش ساخته می باشند.

تصویر المان های بکار برده شده در نما رومی

استفاده بیش از حد از المان های متفاوت ، نتیجه ای چشمگیر و درخور را فراهم نمی آورد ، بلکه این استفاده بجا از المان های مختلف و چیدمان صحیح آنهاست که نتیجه مطلوب را میسر می سازد. بنابرین در این زمینه حتما از متخصصین خبره در این حوزه بهره مند شوید.

توجه به ضوابط و قوانین شهرداری

با توجه به افزایش چشمگیر طراحی نمای رومی در سطح شهرهای بزرگ ، از سال 95  شهرداری  محدودیت هایی در رابطه با نمای رومی در برخی از استانها اعمال کرد. در نظر داشته باشید هنگام طراحی نمای رومی ، ضوابط و قوانین شهرداری را نیز باید رعایت کنید.

توجه به ضوابط و قوانین شهردار ی

از منظر شهرسازی و زیبا سازی شهر ، سبک نمای ساختمان باید با نوع و سبک ساختمان های همجوار همخوانی داشته باشد. به عنوان مثال سبک رومی اغلب در مناطق بالای شهر مورد استفاده قرار می گیرند.

هزینه طراحی و اجرا نمای رومی

هزینه و قیمت نمای رومی نسبت به سایر سبک ها ، بدلیل استفاده از سنگ و المان های متفاوت بالاتر است. مهمترین عامل در تعیین هزینه نهایی نوع سنگ انتخابی است . سنگ تراورتن با توجه به ضخامت و کیفیت آن دارای رنج قیمتی متفاوت است . همچنین المان های متفاوت  مانند ستون ها و کتیبه ها هرکدام قیمت متفاوتی دارند.

تصویر هزینه طراحی و اجرا نمای رومی

نقش و نگارها روی سنگ ها با دستگاه سی ان سی تراشکاری می شود که به نسبت قیمت بالایی دارند. همچنین دستمزد افراد متخصص برای اجرای صحیح نمای رومی بالاست. در نتیجه هزینه نهایی کار متناسب با جزییات و المان های بکار رفته افزایش می یابد.

هزینه کار با سیمان نسبت به سنگ به مراتب پایین تر است اما در بحث کیفیت و زیبایی مسلما استفاده از سنگ حرف اول را می زند.

دلایل محبوبیت نمای رومی

طراحی نمای رومی با به کار بردن سنگ و المان هایی مانند ستون های بزرگ ، کتیبه ها و مجسمه ها، ظاهری باشکوه و با ابهت به ساختمان میدهد. به همین دلیل توانسته است توجه بسیاری را به خود جلب کند.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت و رواج نمای رومی در ایران ، در دسترس بودن مصالح آن است. در ایران منابع و معادن سنگ بسیاری وجود دارد که کیفیت و دوام بالایی دارند ، از این رو براحتی مصالح مورد نیاز برای این نما در دسترس است.

تصویر دلایل محبوبیت نمای رومی

نمای رومی با توجه به معماری پیچیده و  و جزئیات زیاد باعث متفاوت شدن ساختمان نسبت به دیگر بناها می شود. بدین ترتیب نماهای رومی ، شهر را از یکنواختی در می آورند و به آن ظاهری متفاوت می بخشد.

معایب نمای رومی

همانطور که اشاره شد طراحی و اجرا نمای رومی جزو سخت ترین و پر هزینه ترین سبک های نمای ساختمانی است که این هزینه در نمای رومی سنگی دوچندان است.

استفاده از این نما به دلیل استفاده از متریال و المان های زیاد باعث افزایش کلی وزن ساختمان می شود که نیازمند به زیرسازی های بسیار قوی و فلزی است. همچنین از نمای رومی سنگی در ساختمان های مرتفع نباید استفاده کرد ، زیرا احتمال افتادن سنگ ها و خطرات جانبی آن وجود دارد.

تصویر معایب

همانطور که از نام این سبک مشخص است ، این نما یک سبک غربیست که در صورت استفاده بیش از حد ، منظر شهر ها را از حالت معماری ایرانی خارج می کند و رفته رفته از بافت سنتی و ایرانی به سبک و سیاق غربی تغییر می کند.

بدین منظور برخی از طراحان خوش ذوق برای رسیدن به نمایی بومی به سبک های تلفیقی روی آورده اند. به عنوان مثال با ترکیب سرستون های رومی و المان های هخامنشی سبک رومی -ایرانی را بوجود آورده اند.

اصول طراحی نمای رومی

تصویر اصول طراحی نمای رومی

بطور کلی در طراحی نمای رومی رعایت نکات زیر حائز اهمیت است.

 • در طراحی نمای رومی به کاربری ساختمان توجه کنید.متریال و المان های بکار رفته برای ساختمان های اداری یا فرهنگی با طراحی ساختمان مسکونی متفاوت است.
 • اهمیت به تقارن و تناسب یکی از اصلی ترین نکات در طراحی این سبک است.
 • استفاده از متریال و مصالح با کیفیت در ایجاد یک طراحی جذاب و چشمگیر نقش بسزایی دارد.
 • انتخاب رنگ مناسب برای نمای رومی که بطور معمول از رنگ سفید و کرم استفاده می شود.
 • در استفاده از نمای رومی به موقعیت جغرافیایی و اندازه ساختمان توجه شود.
 • استفاده صحیح از نورپردازی در طراحی نمای رومی باعث می شود جلوه و شکوه ساختمان بیشتر به چشم آید و در شب نیز از ابهت و عظمت آن کاسته نشود.
5/5 - (2 امتیاز)

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط