تصویر کابینت روستیک

دانستنی های جالب از کابینت های روستیک که باید بدانید :

کلمه روستیک در واقع یک کلمه لاتین (Rustic) است که معنای آن در فارسی روستا می باشد. یکی از اجزای کلیدی معماری سنتی اروپا که هنوز هم برای اهداف منحصر به فرد و نوستالژیک مورد استفاده قرار می گیرد، طراحی تزئینی روستیک (روستایی) است. این زیبایی طراحی در درجه اول در دکوراسیون داخلی و نمای ساختمان های چوبی استفاده می شود. در این مقاله به بررسی سبک روستیک و بویژه ویژگی های کابینت روستیک می پردازیم.

تصویر دانستنی های جالب از کابینت های روستیک که باید بدانید

یکی از اجزای قابل ساخت در طرح روستیک، کابینت آشپزخانه است. کابینت روستایی اغلب از چوب استفاده می‌کند و به شیوه‌ای قدیمی ساخته می‌شود و به مردم این حس را می‌دهد که در یک خانه روستایی در اروپای شرقی هستند. در طرح هایی با تم روستیک، هیچ نشانه ای از تزئینات معاصر مانند کابینت های نئوکلاسیک یا معاصر دیده نمی شود و همه چیز حس آنتیک دارد.

سبک روستیک چیست ؟

یکی از سبک های قابل دسترس برای طراحی و قرار دادن اشیا در دکوراسیون داخلی، سبک روستیک است. نحوه قرارگیری مبلمان در خانه ها در گذشته بیشتر بر اساس سلیقه و عملی بودن تعیین می شد و به چیدمان قطعات توجه چندانی نمی شد. با این حال، طراحی داخلی اکنون حرفه ای است که نیاز به تخصص خاصی دارد. علاوه بر این، سبک‌های چیدمان دیگری نیز توسعه یافته و راه‌اندازی شده‌اند و هر کدام حامیان خاص خود را دارند. همچنین برخی از این مدها و روندها برای هر دوره شناخته شده است و این حرفه نیز با گذشت زمان تغییرات و رشد را تجربه می کند.

سبک روستیک یکی از ترندهای جدیدی است که اخیراً طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است و معمولاً در طراحی و دکوراسیون منزل از آن استفاده می شود. اگرچه استفاده از این سبک در دفاتر غیر معمول است، اما از جذابیت معاصر آن می توان برای جلب توجه و ایجاد فضایی دنج استفاده کرد.

فضایی که هنگام استفاده از سبک روستیک برای طراحی داخلی ایجاد می کنیم، باید یادآور سادگی منطقه روستایی باشد. ابزارهای مورد استفاده در این طراحی باید بیشتر شبیه ابزارهای دست ساز و قدیمی باشند. از اشیاء چوبی یا طرح های چوبی بیشتر در این سبک استفاده می شود زیرا از نظر تاریخی اکثر محصولات از این ماده ساخته می شدند.

در گذشته برای ایجاد یک وسیله، مردم یک تکه چوب را انتخاب می‌کردند، تکه‌های اضافی را جدا می‌کردند و تکه‌های باقی‌مانده را به حال خود رها می‌کردند. در نتیجه، جایی برای کنده کاری های ظریف در سبک روستایی، وجود ندارد. ابزارها اغلب از چوب ساخته می شوند و به گونه ای طراحی می شوند که یادآور ابزارهای چوبی قدیمی و دست ساز هستند. این اشیاء چوبی بر خلاف اشیاء قدیمی بدون رنگ هستند. حتی دیوارها و سقف خانه را می توان به این سبک با بافتی شبیه خانه های روستایی طراحی کرد. البته هنوز هم می توان مانند گذشته از سنگ برای اجزای منحصر به فرد استفاده کرد. آجرها همچنان مانند گذشته در دیوارها و سقف وجود دارند.

ویژگی های سبک روستیک

حتی در سازماندهی تالارهای پذیرایی نیز از سبک روستیک استفاده می شود که شاید بتوان آن را سبک گرما و روشنایی در خانه دانست. این طراحی حس سادگی و زیبایی نوستالژیک را تداعی می کند که گرما و نور را می افزاید. در سال‌های اخیر، این مد در جلب توجه طیف وسیعی از طراحان و اعضای جامعه موفق بوده است. متریال به کار رفته در دکوراسیون داخلی باید رنگ و رو رفته به نظر برسد تا حس پیری را به مخاطب القا کند که مهمترین عنصری است که باید در این سبک وجود داشته باشد.

هنگام رنگ آمیزی روستایی از رنگ های خنثی مانند قهوه ای، سفید و خاکستری استفاده کنید. به طور کلی، این سبک با رنگ هایی مشخص می شود که در طبیعت رایج تر است. یکی دیگر از ویژگی های این طرح، استفاده از ستون ها و تیرهای چوبی در تزئینات داخلی است که کاملا شبیه به شیوه ساخت خانه در گذشته است. علاوه بر این، می توان از سنگ برای پوشاندن بخش های خاصی از دیوارها یا ستون ها استفاده کرد. نماهای آجری نیز تاثیر بسزایی در ایجاد این سبک دارند. البته این سنگ ها نباید طوری تراشیده شوند که قدیمی به نظر برسند.

تصویر ویژگی های سبک روستیک

علاوه بر این، برای ساخت ابزار و زیورآلاتی که در سبک روستایی استفاده می شود، نباید از نجاری و تراشکاری استفاده کرد. در واقع، آنها باید حالت اولیه خود را حفظ کنند، مانند چیزهای دست ساز قدیمی. البته با ترکیب سبک روستیک با سبک های فعلی می توان یک سبک مدرن ایجاد کرد. با این حال، اگر می خواهید این سبک در این نوع طراحی داخلی نمایان شود، حداقل یک شی که به طور کامل حالت اولیه خود را حفظ کرده است، باید در دکوراسیون گنجانده شود.

کابینت روستیک جز مهم در آشپزخانه به سبک روستیک

این کابینت ها زمانی که در کنار میزهای چوبی آشپزخانه قرار می گیرند، ممکن است ظاهر فضای آشپزخانه شما را به شدت تغییر دهند. علاوه بر این، وجود سقف های چوبی منحنی در آشپزخانه شما می تواند زیبایی و راحتی خاصی را به شما اضافه کند. از آنجایی که معمولا غذا در آشپزخانه طبخ و خورده می شود، وجود چنین فضای دلنشینی در روحیه اعضای خانواده بسیار موثر است.

برای کابینت های روستیک معمولاً از دستگیره هایی استفاده می شود که در گذشته رایج تر بودند. در واقع، فلزات مورد استفاده برای ایجاد این دسته ها کهنه شده اند و حتی ممکن است زنگ زده به نظر برسند. این کابینت ها نیز از نظر رنگ و طرح ساده و بدون تزیینات موجود در کابینت های مدرن هستند. بوی جنگل و چوب مرطوب به لطف استفاده از چوب های تغییر کاربری برای کابینت ها در سراسر آشپزخانه پخش می شود.

کابینت روستیک چگونه تولید می شود؟

کابینت های روستیک معمولا از چوب طبیعی درختان جنگلی ساخته می شوند. این کابینت ها بر خلاف کابینت های دیگر که از قبل مونتاژ شده اند توسط افراد واجد شرایط در منزل شما نصب می شوند. حس طبیعی چوب در طرح های روستیک حفظ می شود، بنابراین از رنگ های پلی اورتان و پلی استر برای پوشاندن آن استفاده نمی شود.

در عوض، آنها فقط برای محافظت از آن در برابر سموم یا سایر عناصر مضر استفاده می شوند. برای افزایش عمر مفید کابینت آشپزخانه از واکس چوب استفاده کنید. در این حالت درب های کابینت بدون طراحی خاص و روکش چوب و تنها با استفاده از تخته های چوب جنگلی تولید می شوند.

کابینت روستیک با روکش چوب

از آنجایی که برای ساخت آن ها از چوب طبیعی استفاده می شود، کابینت های روستیک قیمت بیشتری نسبت به انواع دیگر کابینت ها دارند. با این حال، اگر می خواهید کمتر هزینه کنید، ممکن است به سراغ کابینت های روکش چوب بروید که بسیار شبیه به چوب طبیعی هستند و قیمت کمتری دارند. برای ساخت این مدل کابینت بهتر است روکش هایی با رنگ تیره با بافت محسوس و خشن مانند گردو انتخاب کنید تا با اعمال فرآیند سوختن روی چوب، شکل و ظاهر کابینت های قدیمی و جنگلی را بیشتر تقلید کنید.

تصویر کابینت روستیک با روکش چوب

تفاوت کابینت های روستیک و کلاسیک

کابینت های روستیک بر خلاف کابینت های کلاسیک که سطحی از چوب طبیعی با رنگ دارند از چوب طبیعی بدون رنگ ساخته می شوند. کابینت‌های روستیک آشپزخانه نیز در رنگ ها و مدل های کمتری نسبت به انواع دیگر کابینت ها عرضه می شوند. کابینت های چوبی سبک کلاسیک قیمت بیشتری نسبت به کابینت های روستیک ساخته شده از چوب جنگلی دارند زیرا از چوب وارداتی گران قیمت تولید می شوند که گران تر است.

معماری و طراحی دکوراسیون به سبک روستیک

تصویر معماری و طراحی دکوراسیون به سبک روستیک

اگر می‌خواهیم خانه و دکوراسیونی به سبک روستیک و سنتی داشته باشیم، باید از مواد طبیعی برای ساخت لوازم منزل استفاده کنیم، مانند استفاده از چوب بریده شده برای دیوارها یا کف و ساخت میز و صندلی از چوب برای آشپزخانه یا تراس. اگر از میز ناهارخوری ساخته شده از چوب پهن و ضخیم و صندلی های چوبی قدیمی استفاده کنید، خانه شما روستایی تر به نظر می رسد. جالب است بدانید که طراحان داخلی این زیبایی طراحی را در اکثر اقامتگاه‌های گردشگری و کلبه‌های جنگلی ایران و اروپا به کار می‌گیرند تا بازدیدکنندگان را به سمت خود بکشانند و احساسات منحصر به فردی را برانگیزند.

ایده کابینت روستیک واقعاً از درختان، چوب جنگلی، تجهیزات ساده و دست ساز استفاده می کند و طراحی ساده و روستایی دارد. این سبک خاص از کابینت که از چوب جنگلی ساخته شده است، به جای رنگ آمیزی جلا داده می شود و آنها را براق می کند. به منظور حفظ مقاومت چوب در برابر حرارت و رطوبت، این کار انجام می شود.

این کابینت ها نه تنها به شیوه ای کلاسیک ایجاد و اجرا می شوند. گاهی اوقات، ترکیبی از آداب مدرن و کلاسیک نیز در آنها استفاده می شود. بنابراین کابینت‌های روستیک همه علایق و خواسته‌ها را برآورده می‌کنند و فقط برای افراد معدودی نیستند.

از حصیرهای ساده بافته شده نیز برای تزئین آنها استفاده می شود. از چوب جنگلی برای ایجاد آشپزخانه هایی با کابینت های روستایی بهره می برند. قیمت این کابینت ها بالا خواهد بود زیرا در ساخت آنها از چوب استفاده شده است. برای این منظور برای کاهش قیمت و امکان استفاده برای افراد با بودجه کم می توان آنها را از ام دی اف یا براق با طرح و رنگ چوب ساخت.

استفاده از قفسه های باز در سبک روستیک

اشتباه گرفتن قفسه‌های باز با افزوده‌های جدیدتر به طراحی آشپزخانه بسیار ساده است، زیرا در حال حاضر بسیار رایج است. اما قفسه‌های باز در واقع یکی از قدیمی‌ترین انواع انبارها هستند. موارد ضروری و کاربردی روزمره را در قفسه های باز ساخته شده از چوب طبیعی نمایش دهید. قفسه بندی سنتی دارای براکت های قابل مشاهده است، در حالی که قفسه های شناور (همانطور که در عکس مشاهده می شود) حس مدرن تری را ارائه می دهند.

تصویر استفاده از قفسه های باز در سبک روستیک

از چه مواردی در کابینت روستیک نباید استفاده کرد؟

  • کروم و سایر سطوح بسیار صیقلی
  • جزئیات و دکور عالی
  • پلاستیکی که ریخته گری شده است و سایر مواد کاملا مصنوعی.

نورپردازی کابینت روستیک

یک آشپزخانه روستایی می تواند از استفاده از فانوس های بزرگ، دیوارکوب های سنتی و نورهای رشته ای به سبک صنعتی بهره مند شود. چراغ های ساخته شده از آهن فرفورژه، مس یا چوب بازیافتی را در نظر بگیرید و حتما یک کلید کم نور برای نور بیشتر محیط اضافه کنید.

عوامل موثر برای داشتن فضایی روستیک

شومینه های سنگی و چوبی محیطی دنج و شخصی ایجاد می کنند. سقف های چوبی که به صورت مقطعی و موازی ساخته می شوند. استفاده از چوب های ناتمام مانند گردو، بلوط و راش به خانه جذابیت بی نظیری می بخشد و حس طبیعی بودن را به منطقه می بخشد.

رنگ‌‌های مورد استفاده در کابینت روستیک

تصویر رنگ‌‌های مورد استفاده در rustic

این آشپزخانه ها معمولاً شامل رنگ های خنثی، گرم و طبیعی هستند. رنگ های مورد استفاده عبارتند از کرم، خرمایی، قهوه ای مایل به زرد، قهوه ای قرمز، سبز زرد، زرد طبیعی و نارنجی. توجه داشته باشید که این نوع طراحی آشپزخانه نیازی به استفاده از یک طرح رنگی پر جنب و جوش ندارد.

کاربرد سبک روستیک در معماری امروز

این زیبایی شناسی طراحی در درجه اول برای تزئین فضاهای نوستالژیک و تاریخی که ادای احترام به دوره های قبلی معماری اروپایی است، استفاده می شود. البته شاید کمی ساختارشکنی و استفاده از متریال های امروزی در طراحی نمایشگر کابینت آشپزخانه مانند پنل های کابینت آشپزخانه از سنگ طبیعی یا شیشه بتواند زیبایی این نوع دکوراسیون را بیشتر کند.

مناسب ترین متریال برای سبک روستیک

تصویر مناسب ترین متریال برای سبک روستایی

معماری روستایی از عناصر ساختمانی باستانی مانند فلزات و چوب که شکسته شده اند استفاده می کند. در آن از مصالح ساختمانی جدید مانند سیمان و گچ استفاده نمی شود. باید پنجره ها را در دکوراسیون داخلی روستایی به شکل چوب شیشه ای با نسبت های وسیع بسازیم تا نور خورشید به داخل خانه بتابد زیرا نور خورشید عناصر اولیه طبیعت محسوب می شوند. خانه های روستایی و برای استفاده از صنایع دستی مانند کوزه های سفالی، سبدهای حصیری و پارچه های بافته ارزش زیادی قائل هستند.

پیشنهادهایی برای دکوراسیون روستیک در آشپزخانه

اگر می‌خواهید حسی روستایی داشته باشد، باید از مواد ارگانیک بیشتری و اقلام ساخته شده از چوب جنگلی در طراحی آشپزخانه خود استفاده کنید. طبیعتاً وجود اجزای روستایی شما را ملزم به زندگی در یک مکان دورافتاده و بدون امکانات امروزی نمی کند، اما به شما امکان می دهد مبلمان و لوازم مدرن را با لهجه های روستایی و سنتی تزئین کنید که یک روند طراحی بسیار محبوب است. این چیزی است که طراحان با آن برخورد کرده اند.

درباره سبک دکوراسیون روستیک توضیح خواهیم داد:

کابینت روستیک به رنگ و طرح چوب سفارش دهید

همانطور که قبلا گفته شد، سازه های چوبی، حصیری و حتی سنگی نقش بسزایی در دکوراسیون روستیک آشپزخانه دارند. بنابراین، ترجیحاً یک کابینت چوبی ساده انتخاب کنید. وجود کابینت های چوبی ساده در آشپزخانه بیش از هر چیز نشان از سبک روستیک دارد و آن را زیبا و جذاب جلوه می دهد.

از میز و صندلی چوبی استفاده کنید

تصویر از میز و صندلی چوبی استفاده کنید

استفاده از اکسسوری های چوبی در سبک دکوراسیون روستیک رایج است. بنابراین، ترجیح داده می شود با یک میز و صندلی چوبی ساده که در طرحی روستایی ساخته شده است، محیطی دنج و دلپذیر برای صرف غذا، نوشیدن چای یا قهوه در وسط آشپزخانه ایجاد کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط