تصویر سبک روستیک

با سبک روستیک بیشتر آشنا شوید…

تصویر با سبک روستیک بیشتر آشنا شوید

یکی از دوست داشتنی ترین و خلاقانه ترین سبک ها در دکوراسیون، سبک روستیک است. این سبک ارتباط نزدیکی با دنیای طبیعی دارد. همه چیز ارگانیک و بدون تداخل یا هزینه های اضافی در این سبک طراحی است.

سبک روستیک با ایجاد دکوراسیونی روستایی، به خوبی می‌تواند آن حس و حال گذشته را در خانه‌ها ی امروزی ما زنده نگه کند. سبک روستیک در واقع پلی به سوی گذشته و نوستالژی‌های قدیمی است.

اگر این نوع سبک برای شما جذابیت دارد، می توانید آن را در یک اتاق یا قسمت خاصی از خانه اجرا کنید.

در این مقاله بیشتر با سبک روستیک آشنا خواهید شد. همراه ما باشید…

سبک روستیک چیست ؟

تصویر سبک روستیک چیست

امروزه در بسیاری از شهرهای بزرگ در سراسر جهان، دکوراسیون روستایی در صدر فهرست ترندهای ترجیحی دکوراسیون داخلی قرار گرفته است. در مقایسه با سایر سبک های دکوراسیون، سبک روستیک در طراحی داخلی ظاهر بسیار متفاوتی ایجاد می کند. این زیبایی شناسی طراحی از طبیعت الهام گرفته شده و بر استفاده از مواد طبیعی و ارگانیک تمرکز دارد. می‌توان گفت که سبک روستیک در گذشته بیشتر به عنوان یک روش زندگی شناخته می‌شد اما، اخیراً به عنوان یک سبک دکوراسیون محبوبیت پیدا کرده است. این سبک طراحی چیز جدیدی نیست و از اول در زندگی بشر وجود داشته است.

سبک روستیک می تواند حس طبیعت و زندگی روستایی را به خانه شما بیاورد. بسیاری از طراحان داخلی بر این باورند که عصر دیجیتال بسیاری از مردم را از طبیعت دور کرده است.

این سبک محیطی راحت،گرم،، دنج، دوست‌داشتنی و طبیعی ارائه می‌کند که به محبوبیت آن کمک کرده است.

این سبک در واقع طیف گسترده‌ای از دیگر سبک های طراحی داخلی، از جمله سبک‌های مینیمالیستی، اسکاندیناویایی و کلاسیک را در بر می‌گیرد. در نتیجه برخی از ویژگی های آن در سایر سبک های طراحی داخلی نیز یافت می شود. به عنوان مثال، آجرکاری و سقف های طاق دار چوبی با دکوراسیون روستیک بدون شک شما را به یاد سبک اسکاندیناوی می اندازد. در واقع می توان گفت که سبک دکوراسیون روستیک ترکیبی از سبک های مختلف است و هر سبک دکوراسیون، شکل خاصی از سبک روستیک است.

فضا های بزرگ و باز بیشتر برای سبک روستیک مناسب هستند. از این سبک طراحی می توان برای ایجاد ویلا، کلبه، خانه شهری و خانه های روستایی استفاده کرد.

مبلمان بزرگ، رنگ های طبیعی، سنگ و چوب از جمله ویژگی هایی است که در خانه های روستیک دیده می شود که تداعی کننده خانه های قدیمی است. شما بدون شک این کار را دوست خواهید داشت زیرا طراحی خانه روستیک گرم و جذاب است.

ویژگی های اصلی سبک روستیک چیست ؟

تصویر ویژگی های اصلی سبک روستیک چیست

به طور خلاصه، ویژگی های زیر سبک روستیک را مشخص می کند:

 1. استفاده از مواد طبیعی از جمله چوب، سنگ و پارچه‌هایی با بافت ویژه مثل کرباس و برزنت
 2. سادگی و طبیعی بودن سبک روستیک ماهیت اصلی آن را تشکیل می دهد.
 3. مبلمان بزرگ و ساده
 4. فاقد مواد مدرن: فلز، پلاستیک و پارچه‌های مصنوعی
 5. رنگ های طبیعی: طیفی از رنگ های قهوه ای، سبز، طلایی و خاکستری
 6. مبلمان و عناصر تزئینی که با دست ساخته شده اند
 7. دکوراسیونی هماهنگ با طبیعت

چه چیزی باعث محبوبیت سبک‌روستیک شده است ؟

تصویر چه چیزی باعث محبوبیت سبک‌روستیک شده است

مصنوعی بودن فضا و استفاده بیش از حد از نور دو نقطه ضعف سبک مدرن است. پس از مدتی، این ویژگی ها چشم ها را خسته می کنند. اما دلیل اینکه سبک روستیک اخیراً به طور فزاینده ای محبوب شده است این است که کاملاً عاری از مقررات است و نگرش بی دغدغه ای را تقویت می کند.

قدرت ذاتی این سبک به تماشاگر حس منحصر به فرد بودن کامل می دهد و در عین حال راحتی و آرامش را نیز افزایش می دهد. دلایل محبوبیت این سبک طی یک دهه اخیر را می‌توانید لابه‌لای ویژگی‌های زیر پیدا کنید:

 • اجتناب از استفاده از هر عنصر مصنوعی و غیرطبیعی یا بیش از حد روشن
 • استفاده از تزیینات کم و کاربردی بودن لوازم
 • استفاده از عتیقه جات در چیدمان و طراحی فضاهای خالی برای ایجاد این تصور که فرد در یک موزه است.
 • ساختن فضایی با استفاده از آمیختگی منطقی آرامش و طبیعی بودن

9 نکته ای که به ما کمک میکند چطور یک خانه به سبک روستیک داشته باشیم ؟‌

 1. تاکید سبک روستیک بر طبیعی بودن است.

تصویر تاکید سبک روستیک بر طبیعی بودن است

طبیعی بودن عناصر و مواد به کار رفته در سبک روستیک یکی از ویژگی های بارز آن است. این نشان می دهد که عناصر اولیه مورد استفاده برای ایجاد مبلمان و دیوارها در این سبک، چوب و سنگ و روکش‌هایی از جنس کرباس و پارچه‌های قدیمی است. این سبک، از نظر طراحان داخلی، با استفاده از مواد طبیعی ارگانیک مشخص می شود. سبک روستیک ساده، ارگانیک و زمینی است. در این سبک، مواد خام به طور مکرر استفاده می شود.

در نتیجه، در این سبک، چوب و سنگ در طبیعی‌ترین شکل‌های خود استفاده می‌شوند تا به عناصر طبیعت اجازه ورود به خانه را بدهند تا اینکه صیقلی، جلادار و رنگ‌شده شوند.

در این سبک، برای دیوارهای داخلی از سنگ و چوب به جای کاغذ دیواری و رنگ روغن، استفاده می شود.

2. اگر تصمیم به اتخاذ این سبک دارید، از مدرن بودن خودداری کنید.

به طور کامل، دکوراسیون مدرن و همه عناصر مرتبط با آن را فراموش کنید. در این سبک هیچ مبلمان مجلل، نورهای هندسی یا مواد مدرن مانند فلز و پلاستیک نخواهید دید. البته، مواد طبیعی و خاکی به زیبایی با ویژگی‌های مدرن در سبک روستیک معاصر ترکیب شده‌اند تا دکوراسیونی با حال و هوای تازه ارائه کنند. به طور ذاتی سبک روستیک تیره تر، سنگین تر، شلوغ تر از سبک مدرن، است. بنابراین، ترکیب این دو نوع باعث ایجاد فضایی می شود که هم طبیعی و هم روشن است.

3. تیرهای چوبی نمایان به عنوان تجسم کامل سبک روستیک عمل می کنند.

تصویر تیرهای چوبی نمایان به عنوان تجسم کامل سبک روستیک عمل می کنند

تیرهای سقفی ساخته‌شده از چوب خام ،تنها گزینه ای است که حس روستایی تری را به شما ارائه می دهد. البته این تیرها به جز حمایت از سقف، اهداف دیگری مانند قاب بندی در، پنجره یا شومینه دارند. تیرهای چوبی که به شکل گرد بریده می شوند تصاویری از آرامش و راحتی را تداعی می کنند در حالی که تیرهای مستطیل شکل ظاهری نیرومند و تهاجمی را نشان می دهند.

4. وسایل خانه روستیک با دست ساخته شده است.

همه چیز در این سبک همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم طبیعی است و برای حفظ این فضا باید مبلمان مورد استفاده در خانه های روستیک نیز دست ساز باشد. مبلمان در خانه های روستیک شکل و طراحی ساده ای دارند که بیشتر از طرح و شکل مبلمان، مواد اولیه را برجسته می کند. مینیمالیسم در این نوع سبک جایی ندارد زیرا مبلمان و لوازم جانبی معمولاً اندازه بزرگی دارند. مبلمان با ظاهری روستیک برای برانگیختن احساس آرامش و راحتی در نظر گرفته شده است.

طراحی داخلی روستیک اغلب از مبلمان بزرگ و سنگین ساخته شده از سنگ و چوب استفاده می کند.

5. سبک روستیک بر شومینه های هیزمی تاکید ویژه ای دارد.

تصویر سبک روستیک بر شومینه های هیزمی تاکید ویژه ای دارد

شومینه، همراه با سایر اجزای چوبی و سنگی، در سبک روستیک بسیار مهم است. شومینه یکی از اجزای اصلی گرمایش، روشنایی، و آتش پخت و پز خانه در گذشته بود. داشتن یک شومینه در یک خانه روستیک تعادل خوبی بین سختی و سردی سنگ و گرمای آتش ایجاد می‌کند.

6. خانه روستیک مکمل چشم انداز زیبا است.

تصویر خانه روستیک مکمل چشم انداز زیبا است

سبک روستیک شبیه به آغوش کشیدن طبیعت است. یکی از ویژگی های کلیدی این گونه خانه ها، پنجره ای بزرگ با چشم اندازی از طبیعت است که نور را به داخل ساختمان راه می دهد.

7. از رنگ های طبیعی در سبک روستیک استفاده می شود.

تصویر از رنگ های طبیعی در این سبک استفاده می شود

همانطور که می توانید انتظار داشته باشید، از رنگ های طبیعی و خنثی برای تزئین خانه ها به سبک روستیک استفاده می شود. البته هارمونی رنگی دکوراسیون روستیک گاهی اوقات می تواند شامل رنگ های تند و جسورانه نیز باشد.رنگ های مختلف سبز، قهوه ای و خاکستری از جمله رنگ هایی هستند که بیشتر در این نوع سبک به کار می روند. رنگ های گرم بیشتر از رنگ های سرد در این سبک استفاده می شود.

8. سبک روستیک از عناصری استفاده می کند که خشن و زبر هستند.

مواد و مبلمان به کار رفته در این سبک دارای روکش کمی خشن و زبر است. اکثر عناصر موجود در این سبک از مواد خام ساخته شده اند، بنابراین سبک و ظاهر آنها کمی حالت نخراشیده و زمخت است. تنوع رنگ‌ها، جنس و شکل عناصر طبیعی آنها را منحصربه‌فرد می‌کند. اکثر اثاثیه خانه های روستیک از چوب خام با سطح زیر ساخته شده اند. این امر در مورد منسوجات و پارچه های مورد استفاده در سبک روستیک نیز صادق است و پارچه‌های کنفی و کف‌پوش‌ها و دیوارپوش‌های پوستی از عناصر اصلی این سبک هستند.

9. سبک روستیک گرم و دلپذیر است.

تصویر سبک‌روستیک گرم و دلپذیر است

سبک روستیک با رنگ‌های گرم به‌کار رفته در این سبک دست به دست می‌دهند تا فضایی گرم و دلپذیر ایجاد کند. در وسط اتاق نشیمن معمولاً یک شومینه نسبتاً بزرگ قرار داده می شود. با وجود اینکه همه چیز کمی خشن و زمخت است، رنگ های گرم و منسوجات طبیعی در سبدهای دستبافت و فرش ها این حس را به تماشاگر می دهد که در خانه هستند و در فضایی امن به سر می برند. با این حال، برای ایجاد فضایی چنین دنج و امن، لازم نیست به طور کامل به سبک روستیک پایبند باشید.طراحان اظهار دارند که «”بهترین طرح ها آنهایی هستند که حاوی عنصر شگفتی هستند. هر سبک طراحی می تواند عناصر سبک روستیک را در خود جای دهد البته اضافه‌کردن این‌ عناصر به دکوراسیون باید دقیق و حساب‌شده باشد.»

چه نوع مکان هایی برای سبک‌روستیک ایده آل هستند ؟

تصویر چه نوع مکان هایی برای سبک‌روستیک ایده آل هستند

هیچ محدودیتی برای چیدمان یک مکان به سبک روستیک وجود ندارد. با اینکه بسیاری از مردم این سبک را برای فضاهای ویلایی، روستایی و کوهستانی مناسب می‌دانند اما می‌توانید از آن برای خانه‌های مدرن شهری نیز استفاده کنید. همینطور شما می‌توانید از این سبک برای طراحی داخلی مسافرخانه، هتل و رستوران‌ها استفاده کنید و مطمئن باشید که دکوراسیونی مجلل و زیبایی خواهید داشت.

برخلاف آنچه ممکن است فکر کنید، ساکنان شهری در حال حاضر این سبک را بیش از هر سبک دیگری دوست دارند و به طور مکرر مورد توجه آنها قرار می گیرد. ظرفیت این سبک برای آمیختن آسایش و آرامش طبیعت با محیط شهری و ایجاد فضایی دلپذیر می تواند مورد استفاده افرادی قرار گیرد که در طراحی خانه خود جسورتر هستند.

سخن پایانی:

ما در این مقاله به معرفی سبک روستیک پرداختیم. اگر شما نیز به دنبال فضای آرامش‌بخش و راحتی هستید که فارغ از هیاهو و شلوغی شهر، زندگی آرام خودتان را داشته باشید، مطمئنا این سبک می‌تواند به شما کمک کند. انسان و طبیعت در سبک روستیک با هم آشتی دارند.

از اینکه تا پایان این مقاله، ما را همراهی کردید، سپاسگزاریم.

تصویر سبک روستیک - مجله نکستا دیزاین

Rate this post

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط