تصویر دکوراسیون آشپزخانه کوچک

دکوراسیون آشپزخانه کوچک : نکات و ترفندها برای استفاده حداکثری از فضا

یک دکوراسیون خوب در آشپزخانه های کوچک نشان می دهد که اندازه مهم ترین فاکتور در طراحی خانه نیست.

مطمئنا، همه ما دوست داریم آشپزخانه ای مجلل و بزرگ در اختیار داشته باشیم. اما در واقعیت خیلی از اوقات، ما چنین فضایی نداریم.اما اگر در مورد نحوه پر کردن و چیدمان فضای آشپزخانه هوشمندانه عمل کنید، می‌توانید یک آشپزخانه کوچک زیبا ایجاد کنید که نیازهای شما و خانواده‌تان را برآورده کند.

تصویر دکوراسیون آشپزخانه کوچک : نکات و ترفندها برای استفاده حداکثری از فضا

اصول مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک

حتی کوچکترین آشپزخانه می‌تواند به مرکز رویایی خانه شما تبدیل شود، تنها چیزی که نیاز دارید چند ترفند و نکات دکوراسیون آشپزخانه کوچک است. استفاده حداکثری از یک فضای محدود شامل اولویت بندی، استفاده عاقلانه از فضا و برنامه ریزی برای جلوگیری از بهم ریختگی فیزیکی و بصری از مواردی است که باید به آنها توجه کنید.

هنگامی که صحبت از دکوراسیون یک آشپزخانه کوچک می شود، تعدادی از عوامل مشترک وجود دارد که برای ایجاد تعادل بین فرم و عملکرد باید در نظر بگیرید. این اصل کلیدی به شرح زیر است:

  • چیدمان خوب
  • حداکثر استفاده از فضای ذخیره سازی بالقوه
  • رنگ های خنثی و روشن
  • استفاده موثر از نور
  • تمرکز بر سادگی، این ایده که “کمتر، بیشتر است” ایده خوبی است که باید هنگام دکوراسیون آشپزخانه کوچک خود در نظر داشته باشید.

اکنون که چارچوب اصلی نیازهای طراحی آشپزخانه کوچک را دارید، بیایید وارد جزئیات شویم.

چیدمان در دکوراسیون آشپزخانه کوچک

چیدمان آشپزخانه اغلب تحت تأثیر نیازهای خاص مشتری است.بنابراین پیش از هر چیز، در مورد چیدمان طراحی آشپزخانه کوچک تصمیم بگیرید. ممکن است با تغییرات ساختاری، مانند برداشتن دیوار، فضای بیشتری ایجاد کنید. با این حال، بهتر است سعی کنید در ساختار موجود کار کنید زیرا دیوارها شبکه ای از سیم ها و لوله ها را در خود جای داده اند که می تواند هزینه و زمان زیادی را صرف کنند.

تصویر چیدمان در دکوراسیون آشپزخانه کوچک

اغلب، نور می تواند فضای جمع و جور را باز و دلپذیر کند. بنابراین، به جای برداشتن کل دیوار، می توانید یک شکاف برای ورود نور ایجاد کنید تا فضا بازتر شود. این نوع تغییر می تواند به سرعت یک آشپزخانه کوچک تاریک و کوچک را به آشپزخانه ای بزرگ تبدیل کند که به فضای اتاق نشیمن راه پیدا می کند و می تواند ارزش خانه شما را افزایش دهد.

اما اگر امکان اجرای این کار برای شما وجود ندارد، یا بودجه شما اجازه آن را نمی دهد، نکات دیگری برای چیدمان و دکوراسیون آشپزخانه کوچک وجود دارد که می توانید برای ایجاد یک طراحی موفق امتحان کنید.

به عنوان مثال، یک آشپزخانه U شکل فضای ذخیره سازی بیشتری به شما می دهد اما میزان تعامل را محدود می کند. از طرف دیگر، دو نفر در یک آشپزخانه L شکل با جزیره راحت تر خواهند بود.

تصویر انواع مدل چیدمان آشپزخانه

چگونگی چیدمان و طراحی یک آشپزخانه کوچک

وقتی صحبت از دکوراسیون آشپزخانه کوچک به میان می آید، پلان کف مهم ترین مرحله است. بنابراین، قبل از اینکه دیوارها را خراب کنید، ابتدا چند الگوی طراحی آشپزخانه کوچک را امتحان کنید.

با اندازه گیری مساحت آشپزخانه کوچک خود شروع کنید.

حداقل 1 متر بین پیشخوان آشپزخانه و 1.5 متر بین سطوح آشپزخانه و سایر مناطق نشیمن قرار دهید. اگر می خواهید ایده های ناهارخوری خود را در آشپزخانه کوچک بگنجانید، ممکن است عرض جزیره بیشتری لازم باشد.

تصویر چگونگی چیدمان

با قرار دادن وسایلی که بیشترین استفاده را دارند، مانند یخچال، در یک منطقه در دسترس و خارج از منطقه پخت و پز، رفت و آمد آزاد را تضمین کنید.

اگر فضای شما اجازه می دهد، از مثلث کار طلایی (بین یخچال، اجاق گاز و سینک) برای ایجاد یک آشپزخانه کارآمد استفاده کنید.

بهترین رنگ را در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه کوچک خود انتخاب کنید

رنگ‌های تیره غالباً می‌توانند فضای کوچک شما را کوچکتر جلوه دهند. رنگ های روشن و خنثی را برای کابینت، در و دیوار خود انتخاب کنید.

اگر می‌خواهید رنگ‌های تیره بیشتری در دکوراسیون آشپزخانه کوچک خود داشته باشید، این رنگ را برای کف یا کابینت های زیر ارتفاع کمر و نزدیک‌تر به زمین در نظر بگیرید.

اما چه رنگی برای یک آشپزخانه کوچک بهتر است؟ پاسخ ساده است: سفید، پاستلی روشن و سبز یا زرد. این رنگ ها دارای درخشندگی جزئی است که نور را منعکس می‌کند و آشپزخانه را جادارتر از آنچه هست نشان می‌دهد.

تصویر بهترین رنگ را در طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک خود انتخاب کنید

قرار دادن رنگ‌های پررنگ‌تر و بافت‌های مختلف در قسمت‌های خاص، مانند میز و صندلی یا حتی لوازم خانگی بر جذابیت فضا می افزاید.

نقش نور در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه کوچک

بدون نور کافی، حتی بهترین دکوراسیون نیز به چشم نخواهد آمد. از نورپردازی مناسب برای برجسته کردن ویژگی‌های مختلف آشپزخانه استفاده کنید.

برای روشنایی عمومی از چراغ های سقفی توکار استفاده کنید. این چراغ های LED گرد جمع و جور هستند و برای طراحی آشپزخانه در یک فضای کوچک تنها به دو تا سه چراغ نیاز دارید.

چراغ های زیر کابینتی برای روشنایی آشپزخانه کوچک، بهترین هستند. آشپزخانه نقلی خود را با استفاده از نوارهای نور LED کم مصرف، روشن کنید.همچنین می توانید از یک چراغ آویز به عنوان نور برجسته و یک نقطه کانونی در بالای جزیره استفاده کنید که چشم را به خود جلب می کند.

تصویر نقش نور در آشپزخانه کوچک

شیشه و مواد آینه ای نیز می توانند در بزرگتر جلوه دادن فضا موثر باشند.به عنوان مثال، یک شیشه چشمگیر یا یک آینه می تواند نور بیشتری را در آشپزخانه ایجاد کند و احساس فضای بیشتری را فراهم آورد.

کاشی های بسیار براق، کاشی های سرامیکی و فولاد ضد زنگ نمونه های خوبی از مواد معمولی هستند که نور بیشتری را منعکس می کنند.

در عوض کاغذ دیواری های بافت دار و فرش ها نور را جذب می کنند، بنابراین از کاشی کاری ها و کابینت های براق استفاده کنید. افزودن سطوح آینه ای در مکان های مناسب نیز می تواند به پخش نور بیشتر کمک کند.

نور طبیعی را فراموش نکنید! نور طبیعی همیشه باعث بزرگتر شدن فضا می شود. با تعویض درب پشتی با درب شیشه ای یا با نصب نورگیر، نور طبیعی را به دکوراسیون آشپزخانه کوچک خود اضافه کنید. این یک ترفند ساده و مقرون به صرفه است که می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند.

استفاده حداکثری از فضای ذخیره سازی در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه های کوچک

به حداکثر رساندن فضای ذخیره سازی در پروژه های بازسازی آشپزخانه،مخصوصا در آشپزخانه های کوچکتر حیاتی است. از هر گوشه و کنار ممکن برای افزایش کارایی استفاده کنید.

استفاده از ایده های ذخیره سازی هوشمند در آشپزخانه کوچک، یکی از راه هایی است که می توانید بدون بازسازی قابل توجه فضا را به حداکثر برسانید.

ابتدا از شر بهم ریختگی خلاص شوید

به هم ریختگی دشمن اصلی، آشپزخانه های کوچک است. وسایل اضافی باعث شلوغی می‌شوند را به حداقل ممکن برسانید. فقط اقلام ضروری که به طور منظم استفاده می شوند باید روی سطوح کار شما قرار داشته باشند.

تصویر ابتدا از شر بهم ریختگی خلاص شوید

کابینت های بالا

اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که سقف بلندی دارید، با استفاده از کابینت های بلند آشپزخانه که تا سقف کشیده می شوند، از فضای دیوار خود نهایت استفاده را ببرید. اگر ماشین لباسشویی شما کوچکتر از ارتفاع میز کارتان است، یک قفسه درست در بالای آن قرار دهید، همین امر در مورد اجاق گاز، یخچال و غیره نیز صدق می کند.

اینها گزینه مناسبی برای ذخیره سازی هستند، اما در نظر داشته باشید که آشپزخانه را با آنها پر نکنید.در واقع تعداد کابینت های بلند را برای ایجاد فضای بزرگ تر در دکوراسیون آشپزخانه کوچک محدود کنید.

با توجه به فضایی که در اختیار دارید،یک یا دو دیوار را برای ذخیره سازی از کف تا سقف اختصاص دهند.

کشوها در طراحی آشپزخانه کوچک

کشوها می توانند تا 50 درصد فضای ذخیره سازی بیشتری نسبت به یک کابینت در فضای مشابه در اختیار شما قرار دهد! قفسه های کشویی با دسترسی آسان در داخل کابینت یک گزینه عالی برای ذخیره سازی در یک آشپزخانه کوچک است.

تصویر کشوها در آشپزخانه کوچک

می توانید وسایل بزرگتر مانند قابلمه و تابه را در کشوی پایینی قرار دهید و از کشوی بالایی برای درب و سایر وسایل کوچکتر استفاده کنید. به این ترتیب، شما از تمام فضای داخلی استفاده می کنید، برخلاف کابینت ها که اغلب فضای بی استفاده زیادی بالای فضای ذخیره شده دارند.

همچنین دسترسی به کشوها آسان‌تر است. همیشه سعی کنید در دکوراسیون آشپزخانه کوچک بیشترین تعداد کشو را برای ذخیره سازی نظر بگیرید.

استفاده موثر از کشوهای ضربه ای، درست بالاتر از سطح کف می تواند حجم زیادی از فضای بلااستفاده را کارآمد کند.

سبک های درب

یک درب پروفیلی می‌تواند باعث شود یک اتاق کوچک بیش از حد شلوغ به نظر برسد، در حالی که یک در صاف با خطوط مستقیم‌ آن را بزرگتر جلوه می دهد.

کابینت های گوشه ای     

از گوشه های آشپزخانه کوچک استفاده کنید. به عنوان مثال، می توانید سینک را به یک گوشه منتقل کنید، یا کابینت های گوشه ای را نصب کنید، در غیر این صورت ممکن است گوشه های عمیق، فضا را هدر دهند.

اینها نمونه دیگری از فضاهای ذخیره سازی هستند. این فضاهای «مرده» که دسترسی به آن‌ها سخت است در دکوراسیون آشپزخانه‌ کوچک به طور موثر مورد استفاده قرار می گیرد. این کابینت ها زمانی که به آن نیاز دارید بیرون می‌آید و در صورت عدم نیاز دوباره به داخل می‌چرخد.

نیمکت، جزیره و سینک

راه های زیادی برای ایجاد خلاقیت در دکوراسیون آشپزخانه کوچک وجود دارد و اینها تنها تعدادی هستند.

تصویر نیمکت، جزیره و سینک

اگر می‌خواهید میز صبحانه یا جزیره را به طراحی آشپزخانه کوچک خود اضافه کنید، می توانید به راحتی قفسه‌ها یا کشوهای کم‌عمق را در زیر میز قرار گیرند که فضای ذخیره‌سازی زیادی را بدون تأثیر بر فضای آشپزخانه فراهم می‌کند.

اگر جایی برای جزیره یا میز ندارید،از نیمکت هایی که به عنوان محل آماده سازی و غذا خوردن عمل می کنند، بهره ببرید.

سینک های تکی کوچکتر با یک آبچکان قابل جابجایی می توانند فضای با ارزش تری ایجاد کنند و اغلب از نظر بصری جذاب تر هستند.

لوازم آشپزخانه خود را هوشمندانه انتخاب کنید

وسایل برقی فضا را اشغال می کنند. در دکوراسیون آشپزخانه کوچک فقط موارد ضروری را انتخاب کنید.

لوازم خانگی کوچکتری را در نظر بگیرید که باعث می شود آشپزخانه کمتر به هم ریخته به نظر برسد و به ایجاد فضای اضافی می افزاید.

همه چیز از یخچال و ماشین ظرفشویی گرفته تا اجاق گاز و ظروف را جمع و جورتر و باریک تر انتخاب کنید اینها به اندازه همتایان استاندارد خود، کاربردی و جذاب هستند.

3.2/5 - (6 امتیاز)

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط