تصویر تشک طبی مناسب

تشک طبی مناسب چیست ؟

تصویر تشک طبی مناسب چیست

هر فرد به طور معمول تقریباً یک سوم عمر خود را می خوابد، بنابراین داشتن یک تشک طبی مناسب و راحت علاوه بر استراحت کافی سلامت شما را نیز تضمین می کند. حتماً پس از بیدار شدن از خواب درد ناخوشایندی را در گردن، پشت، شانه، ساق پا یا حتی دست خود تجربه کرده اید. بسیاری از این دردها توسط یک تخت و تشک ناراحت کننده ایجاد می شود.

بسیاری از این دردها در حال حاضر به لطف ساخت تشک های طبی مناسب برطرف شده اند و حتی اگر از بیماری های مفصلی اذیت می شوید ،این تشک ها می توانند حداقل تا حدی درد شما را کاهش دهند. اگر نگران خواب و سلامتی خود هستید و می خواهید یک تشک طبی مناسب تهیه کنید، با ما همراه باشید.

تشک طبی مناسب چیست ؟

تصویر تشک طبی مناسب چیست

تشک های طبی مناسب از موادی ساخته شده اند که از بدن، مفاصل و به ویژه ستون فقرات در هنگام خواب محافظت می کنند. این سبک تشک معمولاً در ساخت خود از فوم، اسفنج و یونولیت استفاده می کند. این تشک‌ها معمولاً سفت‌تر از سایر تشک‌ها هستند و مهم نیست که فرد چگونه بخوابد، با انحنای بدنش مطابقت دارد و از ستون فقرات در برابر آسیب محافظت می‌کند. پس از هفت سال استحکام و کیفیت تشک های طبی از بین می رود، بنابراین بهتر است تشک خود را تعویض کنید.

انواع تشک طبی مناسب :

تصویر انواع تشک طبی مناسب

تشک‌های طبی مناسب انواع متعددی دارند که دلیل این تنوع، نوع مواد و شیوه ساخت آنهاست. اگرچه کیفیت بسیاری از مدل ها متفاوت است، اما در نهایت سلامت بدن و الگوی خواب شما تعیین می کند که کدام مدل تشک طبی را انتخاب کنید.

برای دسته بندی کلی تشک های طبی مناسب می توان از 5 دسته زیر استفاده کرد:

 1. تشک فنری منفصل

تصویر تشک فنری منفصل

تشک های فنری از آنجایی که سابقه طولانی در صنعت تشک دارند و جزو اولین و قدیمی ترین تشک های تخت بودند، برای اکثریت مردم شناخته شده است. تشک های فنری مدرن همچنان در بازار به فروش می‌رسند اما تنها یک مدل را شامل نمی‌شوند و در دو دسته، تشک فنر متصل و تشک فنر منفصل وجود دارند.

یکی از بارزترین ایرادات تشک های فنری متصل تکان دادن بیش از حد آن ها هنگام جابجایی است. در تشک فنری منفصل، این موضوع تا حد زیادی حل شد .فنرهای این تشک‌ها در داخل پاکت‌هایی مجزا قرار داشته ،فنرهای جدا شده این تشک به هر یک از آنها اجازه می دهد تا به طور مستقل عمل کنند و هنگام جابجایی از یک مکان به مکان دیگر، صدا، لرزش و تکان را کاهش دهند. علاوه بر این، در مقایسه با تشک های دارای فنر یک تکه، این تشک ها انعطاف پذیری بیشتری دارند.

 1. تشک مموری فوم

تصویر تشک مموری فوم

از فوم پلی یورتان که به ویسکو الاستیک شهرت دارد، برای ساخت تشک طبی مموری فوم یا فوم حافظه‌دار استفاده می شود. برای کاهش آسیب مسافران، این فوم برای اولین بار در بخش هوافضای جهانی مورد استفاده قرار گرفت. متعاقباً، تجارت تشک به دلیل خاصیت ارتجاعی زیاد، شروع به استفاده از مموری فوم کرد.

تشک های طبی مموری فوم به فشار و گرما واکنش می دهند و در حالت خواب کاربر فرم ایده آل بدن را به خود می گیرند. این ویژگی یک خواب خوب و آرامش را برای بدن فراهم می کند. همچنین این تشک ها عملکرد قابل توجهی در برابر حرکت از خود نشان داده و لرزش و ضربه های شدید را کاملا از بین برده اند.

 1. تشک طبی لاتکس

تصویر تشک طبی لاتکس

یکی از محبوب ترین و مرغوب ترین مواد تشک سازی لاتکس است. از آنجایی که لاتکس از صمغ درخت کائوچو ساخته می شود، راه حلی عالی برای کسانی است که نگران محیط زیست و بازیافت هستند.

تشک طبی لاتکس به روشی مشابه با مموری فوم با بدن مطابقت دارد، اما این کار را سریعتر از مموری فوم انجام می دهد. از آنجایی که تشک های لاتکس به خوبی از ستون فقرات و شانه ها حمایت می کنند و کمترین فشار را به این نواحی وارد می کنند، برای کسانی که دردهای استخوانی و عضلانی دارند ایده آل هستند.

همانند مموری فوم، این تشک‌ها لرزش و تکان را به حداقل می‌رسانند و به این ترتیب با جا به جا شدن، خواب شریک زندگی شما بر هم نخواهد خورد. این یکی دیگر از مزایای قابل توجه این تشک ها است.

 1. تشک طبی فوم

تصویر تشک طبی فوم

انواع مختلفی از فوم وجود دارد که هر کدام وزن و ضخامت متفاوتی دارند. تشک های طبی فوم را می توان از فوم جامد، فوم ژل، فوم لاتکس، فوم پلی اورتان و غیره ساخت. فوم به طور یکنواخت در سراسر سطح تشک اعمال می شود و لطافت مورد نظر را ارائه می دهد. تشک های فومی مانند سایر تشک های طبی از نظر لرزش و تکان در هنگام حرکت بسیار خوب عمل می کنند و برای کسانی که ناراحتی کمر دارند توصیه می شود.

 1. تشک طبی هیبریدی

تصویر تشک طبی هیبریدی

یک سیستم فنری داخلی با لایه‌های مموری فوم یا لاتکس یک تشک طبی هیبریدی را تشکیل می‌دهد که دو یا چند سیستم پشتیبانی را ترکیب می‌کند. تشک های هیبریدی بین پشتیبانی ثابت تشک فنر داخلی و توانایی تشک مموری فوم برای کاهش فشار، سازش ایجاد می کنند.

آنها راحتی منطبق ، پشتیبانی ثابت بدن، کاهش فشار، و تراز بهینه ستون فقرات را فراهم می کنند. به عبارت دیگر، تشک هیبریدی ایده آل می تواند خواب REM شما را بهبود بخشد و به شما احساس بی وزنی بدهد.

استانداردهای تشک‌های‌طبی مناسب :

تصویر استانداردهای تشک‌های‌طبی مناسب

در حقیقت زمانی یک تشک، طبی مناسب نامیده می شود که از استانداردهای خاصی برخوردار باشد، استانداردهایی مانند:

 1. بافت و جنس پارچه های تشک طبی(از آنجا که انتخاب نادرست پارچه ها می تواند منجر به انواع حساسیت ها یا بیماری های پوستی شود، پارچه های تشک باید ضد آب، ضد حساسیت، مقاوم در برابر تعریق و مقاوم در برابر نفوذ حیوانات باشند.) در سطح مطلوب باشد. نوع دوخت مورد استفاده برای دور تشک در دو طرف پارچه یکی دیگر از جنبه های تشک طبی است که جزو استانداردهای تشک طبی مناسب به حساب می‌آید.
 2. استاندارد بودن یک محصول به عناصر مختلفی از جمله نوع بسته بندی استفاده شده و درجه کیفیت آن، شرایط آماده سازی، محیطی که تشک های طبی در آن تولید می شود، تجهیزات و سطح دانش کارکنان شرکت بستگی دارد.

نکته:

در صورت تمایل به خرید تشک های طبی خارجی، مطمئن شوید که محصول دارای گارانتی و خدمات پس از فروش است. به همین دلیل می توانید با مراجعه به نمایندگی های مجاز داخلی این برندها، این ویژگی تشک طبی را بررسی کنید. اگر قصد خرید تشک یا تجهیزات پزشکی داخلی را دارید، مراقب اصالت و کیفیت محصول باشید.

تشک‌های‌طبی مناسب چه مزایایی دارند ؟

تصویر تشک‌های‌طبی مناسب چه مزایایی دارند

استفاده گسترده از تشک های طبی در جامعه امروزی، همراه با تمام مزایای آن، تولیدکنندگان را بر آن داشته تا انواع تشک های طبی را ایجاد و به بازار عرضه کنند.

برخی از ویژگی ها و مزایای تشک طبی مناسب به شرح زیر است:

 • سفتی مناسب تشک :

تصویر سفتی مناسب تشک

اگر تشک شما بسیار نرم باشد، وسط بدن شما در آن فرو می‌رود و باعث خم شدن ستون فقرات، شکل غیرطبیعی بدن شما و در نهایت ناراحتی در ناحیه کمر می‌شود. این واقعیت که این تشک ها دارای سطح سختی هستند، آنها را برای افرادی که معمولاً روی زمین می خوابند مناسب تر می کند.

اگر می خواهید به ستون فقرات خود آسیب نرسانید یا احساس ناراحتی در کمر نداشته باشید، تشک طبی باید استحکام و سفتی مناسبی داشته باشد.

 • استراحت و خواب با کیفیت

هنگامی که بدن شما در حالت استراحت و در حالت خنثی قرار می گیرد و ستون فقرات در وضعیت خنثی قرار می گیرد، عضلات شما برای حفظ تعادل بدن شما کار نمی کنند. عضلات شما می توانند با توقف حرکت استراحت کنند. بدن شما در نتیجه آرامش و ریکاوری بیشتری پیدا می کند.

 • بدون صدا

تشک‌ های فنری بعد از مدتی به صدا می‌افتند و اصطلاحاً جیرجیر می‌کنند، اما تشک‌های طبی مناسب به هیچ عنوان این صدا را تولید نمی‌کنند.

 • کاهش آلودگی

از آنجایی که بسیاری از این تشک ها با مواد آنتی باکتریال ساخته شده اند، می توانند بهترین انتخاب برای مبتلایان به آلرژی باشند.

 • توزیع یکنواخت وزن بدن

یکی از ویژگی های کلیدی تشک طبی این است که وزن بدن را به طور یکنواخت توزیع می کند تا تعادل کامل ایجاد کند، فشار روی نواحی حیاتی بدن مانند کمر، شانه ها و گردن را از بین ببرد و خوابی آرام را برای کاربر ایجاد کند. در واقع، بر خلاف تشک های فنری که با گذشت زمان شکل کلی خود را از دست می دهند، تشک های طبی به طور خاص برای کسانی که مشکلات مفصلی و درد استخوان دارند طراحی شده اند.

نکته:

تشک های طبی مناسب علاوه بر مزایای فراوان، معایبی نیز دارند که از جمله می توان به هزینه نسبتاً گران و وجود نسخه های تقلبی در بازار اشاره کرد.

نکات مهم در تشخیص تشک‌طبی مناسب و اصلی از تشک های تقلبی :

تصویر نکات مهم در تشخیص تشک‌طبی مناسب و اصلی از تشک های تقلبی

 • استفاده از مواد اولیه باکیفیت و مناسب
 • همراه داشتن لوگوی برند تولیدکننده
 • درج آرم استاندارد
 • تهیه محصول از فروشگاه های معتبر
 • دقت در قیمت محصول
 • همراه داشتن بارکد و هولوگرام

سخن پایانی:

حتی یک تغییر جزئی گاهی اوقات می تواند تأثیر عمده ای بر سلامت و کیفیت زندگی فرد بگذارد. ممکن است تغییر تشک از مدل قدیمی به یک تشک طبی مناسب بسیار ساده به نظر برسد، اما انجام این کار می تواند سلامت و خواب شما را از جهات مختلف بهبود بخشد.

Rate this post

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط