تصویر رنگ مناسب اتاق خواب

اتاق خواب که یکی از ضروری ترین اتاق های خانه به حساب می آید، جایی است که اکثر اوقات روز را در آنجا می گذرانیم و آخرین و اولین عکس های خود را قبل از خواب و بیدار شدن در آن می‌گیریم. به این دلایل، انتخاب رنگ مناسب برای اتاق خواب بسیار مهم است.

کدام رنگ مناسب اتاق خواب است ؟

تصویر کدام رنگ مناسب اتاق خواب است

بهترین رنگ مناسب برای اتاق خواب تا حد زیادی به ترجیحات شخصی بستگی دارد، اما چند جنبه مهم وجود دارد که هنگام انتخاب رنگ اتاق خواب باید در نظر داشت. رنگ به عنوان کاتالیزور عمل می کند و می تواند شما را آرام و یا حتی عصبی کند، در نتیجه باعث بهبود خواب، افزایش انرژی یا ارتقای تندرستی شما شود.

چه رنگی در اتاق خواب آرامش بخش تر است ؟

تصویر چه رنگی در اتاق خواب آرامش بخش تر است

اگر در خوابیدن مشکل دارید، از رنگ‌های روشن اجتناب کنید و به جای آن، رنگ‌های آرام‌بخش را با رنگ‌های ملایم‌تر انتخاب کنید، مانند آبی و ارغوانی با ته رنگ خاکستری در آنها یا حتی خود خاکستری.

اگر به راحتی به خواب می روید، چیزی کمی انرژی زا تر انتخاب کنید. اما رنگ‌های گرم مانند قرمز، نارنجی و قهوه‌ای جایگزین‌هایی هستند که در پاییز آرامش‌بخش و در تابستان رمانتیک هستند.

آبی از دیرباز مورد علاقه بوده است، زیرا نشان داده شده است که تأثیر آرام‌بخشی بر مغز دارد. رنگ‌های ملایم تر را برای یک مفهوم اصلی قرار دهید یا با رنگ‌های سفید روشن برای ظاهری جدید جفت کنید. رنگ‌های تیره‌تر نیز می‌توانند به‌خوبی مورد استفاده قرار گیرند. سرمه ای برای دیوار یکی از موارد مورد علاقه است که شیک به نظر می رسد و فوق العاده آرامش بخش است.

رنگ سبز به دلیل ارتباطش با طبیعت، در داخل خانه محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. برای اینکه به روز بمانید، به سراغ رنگ های مریم گلی و زیتونی بروید. در حالی که خاکستری ملایم یک انتخاب مد روز برای پالت آرام و خنثی است، بنفش برای پالت گرم تر به خوبی کار می کند.

نحوه انتخاب رنگ مناسب برای اتاق خواب :

تصویر نحوه انتخاب رنگ مناسب برای اتاق خواب

آیا آماده اید که به اتاق خواب خود زیبایی کاملاً جدیدی ببخشید؟ اولین قدم در ایجاد سبک و احساسی که برای فضای تفریحی اصلی خود می خواهید، انتخاب رنگ ایده آل است.

آیا می خواهید فضایی آرامش بخش و صلح آمیز داشته باشید یا یک فضای روشن و شاد؟ شما می توانید آن را با استفاده از رنگی که انتخاب می کنید محقق کنید. آیا به مبلمان و دکورهای مجلل یا قطعاتی با رنگ‌ها و خطوط ساده علاقه دارید؟ دیوارهای شما باید مکمل ظاهر دلخواه شما باشند، نه اینکه با آن در تضاد باشند.

رنگ هایی را که دوست دارید انتخاب کنید

با در نظر گرفتن رنگ‌هایی که واقعاً از آن‌ها لذت می‌برید، شروع کنید. سپس به فروشگاه های رنگ  مراجعه کنید تا نمونه‌های رنگی را در آن دسته از رنگ‌هایی که چشمتان را جلب می‌کنند، انتخاب کنید. دقت کنید که نمونه هایی از هر رنگ را در سایه روشن و تیره انتخاب کنید. صرف نظر از احساسات و موضوعات مرتبط با رنگ های مختلف، شما می خواهید رنگی را انتخاب کنید که ترجیح می دهید.

شما کسی هستید که در اتاق خواب خود وقت می گذرانید و می خواهید از این تجربه لذت ببرید. آیا رنگ های خنثی مانند سفید، خاکستری و قهوه ای را خسته کننده و کسل کننده می دانید؟ پس هرگز آن رنگ ها را برای دیوارهای خود انتخاب نکنید، فقط به این دلیل که جهانی هستند و به راحتی با مبلمان و ملافه ها مطابقت دارند. آیا به سمت رنگ های پاستلی یا رنگ های جواهری غنی کشیده می شوید؟ یا عاشق رنگ های روشن و پر جنب و جوش هستید؟ شما به طور غریزی می دانید چه چیزی را دوست دارید و این نقطه شروع شما، برای محدود کردن لیست رنگ های ممکن است.

روانشناسی رنگ ها را در نظر بگیرید

تصویر روانشناسی رنگ ها را در نظر بگیرید

پس از جمع‌آوری نمونه‌هایی از رنگ‌هایی که می پسندید، فضایی را در نظر بگیرید که می‌خواهید در اتاق خوابتان ایجاد کنید. ایده روانشناسی رنگ ها بر روش هایی متمرکز است که در آن احساسات مختلف توسط رنگ های مختلف برانگیخته می شوند.

به عنوان مثال، رنگ های گرم مانند قرمز، نارنجی و زرد در چرخه رنگ تمایل دارند احساساتی را برانگیزند که انرژی زاتر هستند. رنگ نارنجی انرژی را باز می گرداند تا حس اعتماد به نفس را با کمی جسارت ایجاد کند. در حالی که رنگ قرمز احساسات قدرتمند و پرشوری مانند عشق، شهوت و خشم را برمی انگیزد، به همین دلیل است که بسیاری از مردم رنگ قرمز را با این احساسات مرتبط می کنند. رنگ زرد، احساسات شادی، پویایی و شادابی را تشویق می کند.

در مقابل، رنگ‌های سرد مانند آبی، سبز و بنفش در چرخه رنگ اغلب احساسات آرامش‌بخش تری را بر می انگیزند. به دلیل شباهت آنها به آسمان و اقیانوس، آبی ها اغلب با احساس آرامش و سکون مرتبط هستند، در حالی که سبزها به دلیل شباهت به گیاهان اغلب با طراوت و تجدید مرتبط هستند. بنفش ها سابقه ای طولانی در ارتباط با سلطنت، ثروت دارند و می توانند حس رمز و راز را برانگیزند.

به یاد داشته باشید که گاهی اوقات مردم به دلیل تظاهرات منفی در جامعه نسبت به رنگ هایی که اغلب احساسات شادی را القا می کنند، احساس منفی می کنند. به عنوان مثال، با توجه به اصطلاحات مرتبط با افسردگی ممکن است رنگ آبی را با احساسات غم انگیز به جای آرامش مرتبط کنند. احساسی که رنگ ها به شما می دهند نیز ممکن است بسته به سایه و تناژ آن متفاوت باشد. صورتی ملایم مانند قرمز تیره، پررنگ و تهاجمی نخواهد بود و آبی پررنگ احتمالاً به اندازه آبی آسمانی کم رنگ احساس آرامش نخواهد داد.

البته، همه دیوارهای رنگی را ترجیح نمی دهند و در عوض ترجیح می دهند با رنگ های خنثی مانند رنگ های مشکی، سفید یا کرم باقی بمانند. رنگ‌های نود اعتماد و آرامش را برمی‌انگیزد و اغلب توسط افرادی که شخصیت محتاط‌تری دارند انتخاب می‌شوند. مشکی معمولاً احساسات منفی را برمی انگیزد، مگر اینکه از آن به عنوان یک رنگ برجسته قوی و بدیع استفاده شود. در حالی که سفید ظاهری شفاف و تمیز می دهد و احساسات خلوص را القا می کند. خاکستری یک گزینه رنگ رایج است زیرا ترکیبی از سفید و سیاه است و نشان می دهد که این دو چقدر با هم کار می کنند. اگرچه روانشناسی رنگ ها می تواند تا حدودی به ارتباط های مکرر بین رنگ ها و احساسات کمک کند، اما هیچ چیز نمی تواند جایگزین درک شما از یک رنگ شود.

فضایی را که می خواهید در اتاق خواب ایجاد کنید در نظر بگیرید

با در نظر گرفتن احساساتی که از رنگ های مختلف برانگیخته می شود ، فهرست انتخاب رنگ برای شما محدود می شود. اگر مطمئن نیستید که بهترین رنگ برای اتاق خوابتان چیست، به نحوه استفاده از فضا فکر کنید. آیا قصد دارید از اتاق خواب خود صرفاً برای آماده شدن برای خواب شبانه استفاده کنید، فضایی که با انتخاب رنگ شما تنظیم می‌شود می‌تواند از اهمیت کمتری برخوردار باشد و به شما این امکان را می‌دهد که فقط روی بهبود ملافه و مبلمان انتخابی خود تمرکز کنید.

اگر می‌خواهید عصرها در اتاق خواب خود استراحت کنید، مطالعه کنید و آرامش داشته باشید ،باید به سراغ رنگ‌هایی مانند آبی روشن، سبز و بنفش بروید.

آیا قصد دارید در ساعات اولیه صبح زمان بیشتری را در اتاق خواب خود بگذرانید، رنگ‌های گرم و محرک خانواده‌های قرمز، نارنجی یا زرد می‌تواند دقیقاً همان چیزی باشد که به دنبال آن هستید تا احساس شادابی و آمادگی برای انجام آن را در طول روز داشته باشید.

هماهنگی رنگ با فضاهای اطراف اتاق خواب

اگر هنوز در تصمیم‌گیری برای انتخاب رنگ مناسب اتاق خوابتان مشکل دارید، می‌توانید از استراتژی‌های اساسی طراحی داخلی استفاده کنید و با اتاق‌هایی که در کنار هم قرار دارند هماهنگی رنگی ایجاد کنید. رنگ‌هایی را برای اتاق خواب خود در نظر بگیرید که به خوبی با دیگر اتاق ها ست شود. به عنوان مثال، اگر اتاق خواب شما در مجاورت حمام اصلی قرار دارد که با سایه زیبایی از صورتی رنگ آمیزی شده است، این امر می تواند مستلزم رنگ آمیزی اتاق خواب شما با سایه متفاوت صورتی باشد که با رنگ موجود هماهنگ است یا انتخاب یک رنگ مکمل از چرخه رنگ است. (رنگ های خانواده سبز در مثال صورتی مکمل یکدیگر خواهند بود.)

از یک نمایشگر رنگ آنلاین استفاده کنید

در برخی وب‌سایت‌ها ، چندین تولیدکننده رنگ وجود دارند که  ابزارهای سرگرم‌کننده و کاربردی را ارائه می‌کنند که به شما امکان می‌دهد تصویری از فضای داخلی اتاق خواب خود آپلود کنید و دیوارها را در سایه‌های مختلف و دلخواه خود «رنگ آمیزی» کنید. استفاده از ابزارها معمولاً آسان است و به شما امکان می‌دهد در یک لحظه ببینید که آیا رنگ خاصی را دوست دارید یا تیره‌تر یا روشن‌تر از آن چیزی است که بر اساس نمونه فکر می‌کردید. با این حال، مهم است که به خاطر داشته باشید که برای اطمینان از دقیق‌ترین نتایج، باید از عکس‌های با کیفیت بالا و نور مناسب اتاق‌های خود استفاده کنید. اگر نور در عکس شما ضعیف باشد، رنگ‌ها می‌توانند به طرز چشمگیری متفاوت به نظر برسند.

اتاق خواب خود را چه رنگی کنیم ؟

تصویر اتاق خواب خود را چه رنگی کنیم

اتاق خواب شما به عنوان پناهگاه خصوصی شما برای صمیمیت، اوقات فراغت و آرامش است. رنگ دیوار اتاق خوابتان یادآور روحیه ای است که می خواهید در فضا ایجاد کنید.

رنگ های ایده آل برای اتاق خواب، از نظر اکثر مردم، رنگ های آرام هستند. برای اینکه بیشتر احساس بیداری، توجه یا رمانتیک کنید، ممکن است رنگ های غنی، درخشان یا اشباع شده را دوست داشته باشید. به این فکر کنید که چگونه از بین این سه دسته از رنگ های مورد علاقه، رنگ هایی را برای دیوارهای اتاق خواب انتخاب کنید که حال و هوای درستی ایجاد کند.

دسته بندی رنگ‌ها:

رنگ های خنثی :

برای اتاق خواب، رنگ های خنثی همیشه گزینه های قابل اعتماد و جاودانه هستند. رنگ‌های خنثی از آنجایی که با دیگر رنگ‌های روشن در رختخواب، پرده، فرش و آثار هنری به خوبی هماهنگ می‌شوند، پس زمینه‌ای مرتب در اتاق‌خواب‌ها ایجاد می‌کنند. با تغییر محیط با رنگ ها و الگوهای پر جنب و جوش، دیوارهای خنثی اتاق خواب به شما حس خوبی می دهند.

درک چگونگی انتخاب رنگ های خنثی مناسب اتاق خواب مستلزم در نظر گرفتن ته رنگ است. به عنوان مثال، رنگ سفید به ندرت فقط بصورت تک رنگ سفید استفاده می شود. رنگ ها اغلب با رنگ های مختلف ترکیب می شوند تا ته رنگ های ظریفی مانند صورتی، آبی، زرد یا قهوه ای ایجاد کنند. در غیر این صورت، ممکن است در اتاق خواب احساس ناراحتی کنید. ته رنگ باید مکمل مبلمان، فرش و ملافه شما در اتاق خواب باشد.

به طور کلی، انتخاب رنگ های خنثی عاقلانه است. سفید، کرم، شیری، خاکستری و بژ می توانند پس زمینه های عالی برای اتاق خواب ها ایجاد کنند. از آنجا که ممکن است با هر رنگ دیگری جفت شوند، به این رنگ ها خنثی می گویند. در نتیجه می توانید با چیدمان مجدد مبلمان و استفاده از رنگ ها و الگوهای جدید فضای اتاق خواب خود را روشن تر نشان دهید. برخی افراد بر این باورند که رنگ های خنثی کسل کننده هستند، اما به خاطر داشته باشید که دکوراسیون مناسب، آثار هنری، قاب عکس، فرش های روشن و ملافه های دوست داشتنی می تواند ظاهر یک اتاق خواب را کاملاً تغییر دهد.

تصویر رنگ های خنثی

رنگ های پاستلی :

اتاق خواب یک مکان بسیار عالی برای رنگ های پاستلی است. با استفاده از این رنگ‌های ملایم، آرام‌بخش و زنده می‌توانید شب‌ها بهتر بخوابید. رنگ های ملایم مانند آبی، اسطوخودوس، سبز، زرد و صورتی قابل قبول هستند، این رنگ ها در دسته رنگ های پاستلی قرار می گیرند. اتاق خواب با دیوارهای پاستلی می تواند شیک به نظر برسد. یک اتاق خواب با دیوارهای روشن و زیبا را می توان با وسایل تیره تری ترکیب کرد، یا می توانید با ترکیب چند رنگ جنبه پیچیده پاستل را پیدا کنید و ملحفه های خاکستری روشن و لوازم جانبی را به  این ترکیب اضافه کنید.

تصویر رنگ های پاستلی

رنگ‌های برجسته (پررنگ) :

رنگ های پررنگ معمولاً گزینه ایده آلی برای رنگ مناسب اتاق خواب نیستند. طیف هایی با انرژی قوی معمولاً رنگ های آرام بخش نخواهند بود. در هر اتاق خواب، باید یک فضای شخصی ساخته شود. فردی با سلیقه منحصر به فرد ممکن است رنگ های شاد، چشمگیر و نشاط آور را برای ایجاد این فضای آرام انتخاب کند. بهترین رنگ برای یک اتاق خواب آرام، سایه پاستلی است که تقریباً خنثی است و حال و هوای ملایمی دارد. اما اگر از آن دسته افرادی هستید که در محیطی با رنگ های قوی احساس راحتی می کنید، می توانید از رنگ های پررنگ در اتاق خوابتان استفاده کنید.

تصویر رنگ‌های برجسته (پررنگ)

تمام مقالات نکستا دیزاین همواره در حال به روز رسانی و اضافه کردن مطالب، تصویر و ویديو جدید و به روز است.

Rate this post

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط