تصویر انواع لوستر

با انواع لوسترها آشنا شوید…

تصویر با انواع لوسترها آشنا شوید

لوستر ها جزو پرکاربردترین وسایل روشنایی داخلی هستند و با انتخاب مناسب، انواع لوستر ها ممکن است ظاهر طراحی داخلی خانه را به میزان قابل توجهی تغییر دهند.

لوستر چیست ؟

تصویر لوستر چیست

لوستر وسیله ای است که چندین لامپ را در خود جای می دهد و اغلب به دیوار یا سقف نصب می شود. این وسیله که پراکندگی نور خوبی دارد در نورپردازی داخلی سازه ابزار بسیار پرکاربرد و پسندیده ای است.

برخی از لوسترها فقط دارای تعداد کمی لامپ هستند، در حالی که برخی دیگر چند صد لامپ دارند.

آشنایی با انواع لوسترها :

تصویر آشنایی با انواع لوسترها

لوسترها از لحاظ جنس بدنه، سبک، روش نصب و مدل در انواع مختلفی دسته بندی می شوند که در ادامه این مقاله به بررسی آن ها می پردازیم.

 • انواع لوستر بر اساس جنس بدنه :

جنس بدنه مدل های مختلف لوستر از یکی از متریال های زیر ساخته شده است:

 • لوستر برنزی

تصویر لوستر برنزی

لوسترهای برنزی به دلیل مقاومت قابل توجه در برابر زنگ زدگی و رطوبت گزینه مناسبی برای بسیاری از مناطق جغرافیایی کشور به ویژه شهرهای شمالی ایران است. البته عدم انعکاس نور در لوستر برنزی یکی از نقاط ضعف آن است. با این حال، روشنایی این سبک از لوستر را می توان با استفاده از کلاهک یا لاله افزایش داد.

از آنجایی که برنج انعطاف پذیرتر است و در برابر اکسیداسیون و محو شدن انعطاف پذیری بیشتری دارد، اغلب برای تولید لوسترهای برنزی استفاده می شود. با این وجود، از آنجایی که فلز برنز بسیار گران است، لوستر برنز به عنوان یکی از گران ترین لوسترها در نظر گرفته می شود.

لوستر برنزی خود به سه گروه لوستر آنتیک، سرامیکی و شاخه ای دسته بندی می شود.

برای نورپردازی فضاهایی که نیاز به درخشندگی خاصی دارند، مانند اتاق های پذیرایی، تالارهای تشریفات و غیره، لوسترهای برنزی ترجیح داده می شوند.

 • لوستر چوبی

تصویر لوستر چوبی

از آنجایی که لوسترهای چوبی به راحتی و زیبایی با سایر عناصر طراحی داخلی ترکیب می شوند، آن ها اغلب در طراحی های دکوراسیون مدرن و کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرند.

به دلیل تنوع رنگ چوب و رنگ پذیری آن، انواع مختلفی از لوسترهای چوبی در اندازه های مختلف ساخته شده است.

همانند سایر لوسترها، لوسترهای چوبی هم برای سقف و هم برای دیوار ساخته می شوند و می توانند یک، دو یا سه شاخه باشند. اکثر لوسترهای چوبی برای روشنایی راهرو، اتاق خواب و آشپزخانه استفاده می شود.

 • لوستر فلزی

تصویر لوستر فلزی

لوسترهای فلزی از آلیاژهایی مانند آهن، آلومینیوم، برنج و غیره ساخته می شوند. این سبک از لوستر به دلیل تزئینات کریستالی خود نور زیادی تولید می کند و اغلب برای نورپردازی فضاهای مختلف داخلی از جمله اتاق غذاخوری، پذیرایی، اتاق نشیمن و غیره استفاده می شود.

 • لوستر کریستالی

تصویر لوستر کریستالی

لوسترهای کریستالی شکلی از لوسترها هستند که از نظر جنس بدنه یکی از جذاب ترین و گران ترین لوسترها هستند. اینها آویزهای سقفی و لوسترهایی هستند که از دانه های کوچک و بزرگ شیشه و کریستال استفاده می کنند.

روشنایی و درخشش تولید شده توسط کریستال های مورد استفاده در ساخت این سبک لوستر بسته به نوع و کیفیت مواد مورد استفاده متفاوت است. کریستال ها با استفاده از موادی مانند سرب، شیشه و پلاستیک ایجاد می شوند. هر چه یک کریستال سرب بیشتری داشته باشد، درخشندگی آن بیشتر است.

لوسترهای مدرن آنهایی هستند که از کریستال ساخته می شوند و برای روشن کردن فضاهای داخلی مانند آشپزخانه، راهرو و اتاق خواب استفاده می شوند.

دسته های مختلفی از لوسترهای کریستالی از جمله لوسترهای مدرن، سقفی، آویز و کلاسیک وجود دارد که هر کدام کاربرد خاصی دارند.

 • انواع لوستر بر اساس سبک :

این روزها انواع مدل های لوستر در سبک های مدرن، کلاسیک و مینیمالیستی ایجاد می کنند. در ادامه انواع سبک های لوستر را با هم بررسی می کنیم:

 • لوستر مدرن

تصویر لوستر مدرن

نوعی آویز منحصر به فرد به نام لوستر مدرن برای تامین نور فضاهایی با دکوراسیون ساده و امروزی استفاده می شود. لوستر مدرن بر خلاف سبک کلاسیک که دارای شاخه های پوشیده از حباب های مجلل است تا حد امکان ساده ساخته شده است.

از جمله ویژگی های متمایز لوسترهای مدرن استفاده از طراح های مدرن، صفحات و نورهای نورانی با اشکال هندسی خلاقانه است. این نوع لوستر به دلیل تنوع در طرح، سازگاری با خانه های مدرن و قیمت مناسب خرید، طرفداران زیادی دارد.

 • لوستر کلاسیک

تصویر لوستر کلاسیک

هر نوع طراحی داخلی به خوبی با لوسترهای کلاسیک هماهنگ می شود. بدنه و فریم این سبک لوستر از جنس کریستال، شیشه، چینی، استیل و برنج می باشد و در طرح های شاخه ای یا صفحه ای تولید می شود.

هزینه خرید یک لوستر کلاسیک بیشتر از لوستر مدرن است، زیرا از آلیاژهای سنگین تری ساخته شده و طراحی پیچیده تری دارد.

لوستر کلاسیک را می توان بدون هیچ محدودیتی در فضاهایی مانند اتاق خواب، اتاق غذاخوری، اتاق نشیمن یا حتی راهرو نصب کرد، جایی که می توانید از روشنایی استثنایی و حداکثر نوردهی آن بهره ببرید.

 • لوستر مینیمال

تصویر لوستر مینیمال

در ساخت لوسترهای مینیمال از اشکال ساده و بدون تزئین اضافی استفاده شده است. شما باور خواهید کرد که لوستر مینیمال به دلیل سادگی فاقد زیبایی است، اما متمایز بودن آن ناشی از عدم وجود اجزای اضافی و غیر ضروری است.

خانه های مدرن و مینیمال را می توان با لوسترهای ساده با قیمت مناسب روشن کرد. نصب این نوع لوستر در آشپزخانه، راهرو، اتاق خواب و اتاق نشیمن بسیار جذاب و دلپذیر است.

 • انواع لوستر بر اساس نحوه نصب :

تمام لوسترهایی که تا این لحظه در متن مقاله به آنها نگاه کرده ایم، به یکی از روش های سقفی، دیواری و یا آویز نصب می شوند. در قسمت زیر بیشتر با این نوع دسته بندی آشنا می شوید:

 • لوسترسقفی

تصویر لوسترسقفی

بهترین گزینه برای خانه هایی با اتاق های بزرگ اما سقف کوتاه که مانع از استفاده از لوسترهای آویزان بلند می شود، خرید لوستر سقفی است.

به دلیل ارتفاع کم لوسترهای سقفی در مقایسه با سایر مدل ها و قابلیت چسبندگی سینی لوستر به سقف ساختمان در هنگام نصب، این تنظیمات دو برابر زیباتر است. در نتیجه هیچ بخشی از سیم های لوستر قابل مشاهده نیست.

برنج، برنز یا فلز مواد رایج مورد استفاده برای بدنه لوستر سقفی هستند. از لوستر سقفی آشپزخانه می توان برای نورپردازی ملایم این مکان استفاده کرد.

 • لوستر دیواری

تصویر لوستر دیواری

لوستر دیواری به عنوان دیوارکوب نیز شناخته می شود، زیرا بر روی دیوار اتاق نصب می شود و به عنوان یک عنصر روشنایی کاربردی برای نورپردازی دکوراسیون داخلی عمل می کند. تکنیک نورپردازی لوستر دیواری هدفمند است ،زیرا می توان از این نوع لوستر برای روشن کردن یک منطقه خاص استفاده کرد.

لوسترهای دیواری در سبک ها و مدل های مختلفی وجود دارند که استفاده از این اقلام زینتی را برای روشنایی راهروها، راه پله ها، حتی اتاق های نشیمن و پذیرایی ممکن می سازد. در بیشتر موارد، لوسترهای دیواری همراه با لوسترهای آویز و سقفی انتخاب می شوند.

این یکی از نفیس ترین لوسترهای دیواری به سبک کلاسیک است.

 • لوستر آویز

تصویر لوستر آویز

شیوه نصب لوستر آویز مانند لوستر سقفی است، یعنی هر دو مدل به سقف اتاق بسته می شوند.. با این تفاوت که همانطور که از نام آنها پیداست، لوسترهای آویزان از سقف اتاق آویزان هستند، و معمولاً در فضاهایی با سقف بلند استفاده می شوند، زیرا از لوسترهای سقفی بلندتر هستند.

 • انواع لوستر بر اساس مدل :

لوسترها بر اساس مدل‌هایشان که بسیار متنوع هستند، اغلب در انواع مختلف دسته‌بندی می‌شوند. در ادامه به معرفی رایج ترین انواع این مدل های لوستر می پردازیم:

 • لوستر شاخه ای

تصویر لوستر شاخه ای

یکی از شیک ترین طرح های لوستری که برای دکوراسیون داخلی خانه های لوکس پیشنهاد می شود، لوستر شاخه ای است. این نوع لوستر از چندین منبع نور استفاده می کند. در لوستر شاخه ای از شاخه های پیچ خورده استفاده می شود که یا به سمت بالا یا پایین می پیچند.

ماده ای که برای ایجاد لوستر در این طرح استفاده می شود اغلب برنز است که در واقع مخلوطی از برنج و کریستال است. البته لوسترهای شاخه ای را می توان با استفاده از مواد مختلفی مانند چوب، شیشه، زماک، آهن، آلومینیوم و فولاد نیز طراحی و ساخت.

 • لوستر آویزی

تصویر لوستر آویزی

لوسترهای آویزی با شعله های معمولی 1 تا 6 و ارتفاع شعله قابل تنظیم مشخص می شوند. لوسترهای آویزان دارای دو نوع منبع نور هستند: منظم و نامنظم.

از آنجایی که این نوع لوسترها نور را در جهت پایین و مستقیم قرار می دهند، آشپزخانه ها اغلب از آنها استفاده می کنند. قیمت خرید این نوع لوستر تقریباً مناسب است، زیرا از مواد سبک وزن استفاده می شود.

آویزهای برنزی، کریستالی، چوبی، فلزی، دایکاست و چراغ آویز مدرن از جمله مدل های انواع لوسترهای آویز به شمار می آیند.

 • لوستر لاله ای

تصویر لوستر لاله ای

یکی از مجلل ترین مدل های لوستر، لوستر طرح لاله برای انواع چیدمان از جمله کلاسیک، مجلل و سنتی ایده آل است. فلز آهن بدترین فلزی است که ممکن است برای ساخت لوستر مدل لاله استفاده شود و فلز برنز مرغوب ترین فلز است. بدنه اولیه لوستر لاله ای از عناصر مختلف فلزی تشکیل شده است. استفاده از حباب های لاله ای شکل در لامپ های لوستر از ویژگی های بارز لوستر است.

 • لوستر ریسه ای

تصویر لوستر ریسه ای

برای ایجاد یک لوستر ریسه ای از قسمتی معروف به سینی استفاده می شود و رشته های کریستالی توسط سیم های آویز استیل ضد زنگ به سینی متصل می شوند.

یکی از نفیس ترین سبک های لوستر آویز، لوستر ریسه ای است که برای نصب در اتاق های پذیرایی با سقف بلند ایده آل است.

 • لوستر حلقه ای

تصویر لوستر حلقه ای

این لوستر یکی از نفیس ترین و پیشرفته ترین طرح های لوستر به سبک حلقه ای است. لوسترهای حلقه ای نه تنها نورپردازی فوق العاده ای ارائه می دهند، بلکه فضا را نیز به طرز جذابی تزئین می کنند.

یک لوستر حلقه ای با قرار دادن لامپ های ال ای دی مینیاتوری در داخل یک یا چند حلقه موازی با زمین ایجاد می شود. حلقه ای متشکل از فلز، شیشه یا کریستال حلقه های لوستر را تشکیل می دهد.

 • لوستر خطی

تصویر لوستر خطی

در بین تمام لوسترهایی که تا به حال صحبت کردیم، لوستر خطی متفاوت است. این مدل لوستر بیشتر از اینکه دایره ای و شعاعی باشد، حالتی مستطیلی یا کشیده دارد.

لامپ ها به یکی از دو روش روی لوستر خطی قرار می گیرند: یا لامپ های متعددی در کنار یکدیگر قرار می گیرند، یا لوستر در لایه های شیشه ای پوشانده می شود تا لامپ ها روشن بماند.

 • لوستر LED

تصویر لوستر LED

لوسترهای ال ای دی به دلیل تنوع زیاد در گزینه های طراحی و مصرف کم انرژی، یکی از محبوب ترین عناصر تزئینی مورد استفاده در دکوراسیون داخلی خانه هستند.

لوستر ال ای دی سقفی بر روی سینی منحصربفرد طراحی و ساخته شده و بر روی سقف اتاق قرار می گیرد. برای ساخت این سینی از فولاد یا ورق نازک آهن استفاده می شود. سینی با تعدادی لامپ رشته ای LED پر شده است که فضا را روشن می کند.

نکات کلیدی هنگام خرید انواع لوستر چیست ؟

تصویر نکات کلیدی هنگام خرید لوستر چیست

 • لوستری را انتخاب کنید که متناسب با اندازه اتاق شما باشد.
 • قبل از خرید لوستر، مکانی را که می خواهید در آن قرار دهید، بررسی کنید.
 • به خاطر داشته باشید که مکان ایده آل شما به چه مقدار نور نیاز دارد.
 • لوستری را انتخاب کنید که مکمل سلیقه و دکور شما باشد.

سخن پایانی:

با انتخاب یک لوستر زیبا و مناسب، زیبایی فضای منزل یا محیط کار شما دوچندان خواهد شد. در مقابل اگر مدل نامناسبی را انتخاب نمایید مسلماً تاثیر منفی بر جلوه دکوراسیون شما خواهد گذاشت.

با این هدف که با آگاهی بتوانید لوستر مورد نظر خود را انتخاب کنید، در این مقاله شما را با انواع لوستر بر اساس جنس بدنه، سبک طراحی، نحوه نصب و مدل های مختلف آشنا کرده ایم.

تصویر لوستر

Rate this post

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط