تصویر پتینه کاری دیواری

همه چیز درباره پتینه کاری دیواری…

تصویر همه چیز درباره پتینه کاری دیواری

اگر به دنبال راهی برای از بین بردن یکنواختی دیوارهای خانه خود هستید، پتینه کاری روی دیوار را به شما معرفی می کنیم. می توانید پتینه کاری را به عنوان جایگزینی برای رنگ یا حتی کاغذ دیواری روی برخی از دیوارها اعمال کنید. پتینه کاری را می توان با تکنیک های مختلفی روی دیوار اعمال کرد که باعث می شود محیط اطراف بسیار جذاب به نظر برسد.

پتینه کاری دیواری چیست ؟

تصویر پتینه کاری دیواری چیست

پتینه‌کاری دیواری، در اصل از کهنه‌کاری نشات گرفته است.اما امروزه این هنر دامنه وسیعی دارد و کارکردهای متعددی را انجام می دهد. در طول فرآیند پتینه کاری، بافت های مختلفی بر روی سطح دیوار ایجاد می شود. این روش جایگزین خوبی برای رنگ آمیزی دیوارها و کاغذ دیواری آویزان است.

با استفاده از هنر پتینه می توانید خانه یا محل کار خود را بازسازی کنید. به گفته متخصصان، این هنر زیرمجموعه نقاشی تلقی می شود و اجرای آن بر روی دیوارها کاری است که بهتر است به نقاش ساختمانی واجد شرایط و متخصص در این زمینه سپرده شود.

ویژگی های پتینه کاری دیواری :

تصویر ویژگی های پتینه کاری دیواری

ویژگی های پتینه‌کاری دیواری را در این قسمت بیان می کنیم. همین ویژگی ها باعث شده تا این شاخه از نقاشی بسیار مورد پسند و پرکاربرد واقع شود.

 • قابلیت ترمیم سریع و تطبیق رنگ نقاط آسیب دیده
 • جایگزین مناسب برای رنگ و روغن در دکوراسیون با جلوه‌ای زیباتر و خاص‌تر
 • پایداری بسیار بالا بدون تغییر رنگ و یا آسیب
 • سطح زیرین بدون محدودیت است و برای تمامی سطوح فلزی، پارتیشن، سقف و … کاربرد دارد.
 • پوشاندن عیوب سطح دیوار مانند شکستگی و ناهمواری
 • به دلیل رنگ تیره پس زمینه، هیچ گونه کدر شدن یا تجمع کثیفی طولانی مدت وجود نخواهد داشت.

استفاده از پتینه کاری دیواری در طراحی داخلی :

تصویر استفاده از پتینه کاری دیواری در طراحی داخلی

هنر پتینه کاری روی دیوارها می تواند ظاهری بسیار کلاسیک، دوست داشتنی و مجلل به محیط اطراف بدهد و همه چیز را بسیار زیباتر از آنچه هست به نمایش بگذارد. شما می توانید از این طریق خلاقیت و عمق تاریخی را به خانه یا محل کار خود اضافه کنید. پتینه‌کاری دیواری احساسی گرم و پرانرژی به فضا می دهد که باعث می شود تا شما در حضور در چنین مکانی، نهایت لذت را ببرید.

پتینه‌کاری دیواری اغلب برای ادغام طراحی کلاسیک و مدرن مورد استفاده قرار گرفته است که اغلب بدون اغراق، اثری بسیار متمایز و عالی تولید می کند. علاوه بر نتایج خیره کننده این هنر، لازم به ذکر است که هر گونه نقصی مانند ترک، امواج و سطوح ناهموار دیوار هنگام اجرا پنهان می شود.

می توانید از پتینه کاری برای پنهان کردن دیوارهای کثیف، تیره یا پوسته پوسته استفاده کنید. هزینه پتینه کاری بیشتر از هزینه رنگ دیوار است.بنابراین می‌توانید پتینه کاری را برای برخی از دیوارها اجرا کنید تا با ترکیب آنها با دیوارهای ساده، نتیجه بهتری حاصل شود.

انواع تکنیک های پتینه کاری دیواری :

قبل از شروع پتینه کاری دیوارهای خانه یا محل کار خود، باید در مورد تکنیک های مختلف پتینه کاری دیواری اطلاعات داشته باشید.

 1. پتینه‌کاری دیواری با اسفنج

تصویر پتینه کاری دیواری با اسفنج

این نوع پتینه کاری بر روی دیوار ،یکی از ابتدایی ترین مدل ها در پتینه کاری دیواری است .

مراحل اجرای پتینه کاری دیواری با اسفنج :

ابتدا دیوار را به رنگ دلخواه رنگ آمیزی کنید.معمولاً در این مرحله از یک رنگ یکدست استفاده می شود.با استفاده از رنگی که آن را متضاد می کند، طرحی ایجاد کنید. شروع کار طراحی پس از خشک شدن دیوار امکان پذیر است. در اینجا از تکه ای اسفنج کمک بگیرید. اسفنج باید رنگی باشد تا با پس زمینه تضاد داشته باشد و رنگ اضافی باید با روزنامه پاک شود. سپس، به سادگی روی دیوار ضربه بزنید و طرح خود را منتقل کنید.

 1. پتینه‌کاری دیواری با ورق نقره و طلا 

تصویر پتینه کاری دیواری با ورق نقره و طلا

شاید بتوان گفت یکی از محبوب ترین پتینه‌کاری دیواری، با نتیجه ای واقعا زیبا و رضایت بخش، پتینه کاری با ورق های زینتی است.این سبک کار پتینه روی دیوار قدیمی تر و قبلاً برای معماری مذهبی استفاده می شد.

 1. پتینه‌کاری دیواری با پارچه

تصویر پتینه کاری دیواری با پارچه

برای ایجاد این پتینه از تکنیک های مختلفی استفاده می شود. می‌توانید دقیقا مانند روش اسفنجی برای ایجاد یک ضربه روی پس‌زمینه نقاشی شده استفاده کنید، یا می‌توانید از پارچه برای ساختن یک شابلون و ایجاد طرح های منظم استفاده کنید. در این نوع پتینه کاری از کاردک نیز استفاده می شود که منجر به ایجاد نقش های خیره کننده بر روی دیوار می شود.

مراحل اجرای پتینه کاری دیواری با پارچه :

یک مستطیل از پارچه بدون پرز به اندازه 15 در 20 سانتی متر تهیه کنید.دو انتهای پارچه باید خم شده و رول شود.یک رنگ برای این لوله پارچه ای انتخاب کنید و آن را با پس زمینه تضاد کنید.پس از آن پارچه انتخاب شده را روی دیوار بکشید.کشیدن پارچه روی دیوار از تکنیکی شبیه به وردنه کردن خمیر استفاده می کند. ایجاد بافت پتینه در روی دیوار برای بافت دارشدن و شکل گرفتن پتینه روی دیوار می توان از ترکیب روغن الیف، پودر مل، رنگ روغن و آب استفاده کرد.این ترکیب را طوری ایجاد کنید که به خمیری با قوام ماست تبدیل شود.

 1. پتینه‌کاری دیواری با رنگ

یک نقاش با استعداد و نیرومند برای پتینه کاری با رنگ ضروری است. این سبک به عنوان یکی از چالش برانگیزترین تکنیک های پتینه‌کاری دیواری شناخته می شود، زیرا نقاش می تواند با استفاده از رنگ های مختلف یک اثر هنری بسیار زیبا را بر روی سطح دیوار ایجاد کند.

مراحل اجرای پتینه کاری دیواری با رنگ :

رنگ آمیزی کامل دیوار اولین قدم است.ترجیحاً رنگ رقیق تر از حد معمول انتخاب شود.قبل از اینکه دیوار خشک شود با یک پارچه نخی مچاله شده و بدون پرز به دیوار ضربه بزنید. نکشید؛ فقط به جای آن ضربه بزنید. نتیجه اثری جالب و جذاب ناشی از پاک شدن رنگ و به جای ماندن جای پارچه مچاله شده است.هنگام رنگ برداری، سرعت بسیار مهم است زیرا باید قبل از خشک شدن رنگ از شر هر رنگ اضافی خلاص شوید. آغشته کردن پارچه به تینر روغنی به شما کمک خواهد کرد.

 1. پتینه‌کاری دیواری که نقش برجسته دارد

تصویر پتینه‌کاری دیواری که نقش برجسته دارد.

نوع دیگری از این هنر که بر روی انواع سطوح صاف دیوار مانند گچ یا سیمان به خوبی کار می کند پتینه برجسته است. از این نوع می توان برای زیباسازی دیوارهای شهری ساخته شده از سیمان خشن و زمخت استفاده کرد. این تکنیک به پتینه کاری انعطاف پذیری زیادی می دهد و فرصت تولید طرح های بسیار دوست داشتنی روی سطح هدف را می دهد.

 1. پتینه‌کاری دیواری طرح سنگ

تصویر پتینه‌کاری دیواری طرح سنگ

روش قدیمی اجرای طرح سنگ بر روی سطح دیوار یا سقف امروزه نیز به طور گسترده در پتینه مورد استفاده گرفته است. از چنین الگوهایی می توان برای زیباسازی قسمت های خاصی از دیوار استفاده کرد که زیبایی و تنوع طراحی داخلی خانه شما را افزایش می دهد.

 1. پتینه‌کاری دیواری طرح راه راه

یکی از طرح های ابتکاری و بسیار محبوب پتینه‌کاری دیواری، تکنیک دیوار راه راه است که به سادگی قابل انجام می باشد.

مراحل اجرای پتینه‌کاری دیواری طرح راه راه :

مرکز دیوار را پیدا کنید، سپس آن را به نوارهای هم اندازه تقسیم کنید که از خط وسط شروع می شود. یکی در میان نوارها را رنگ کنید.با احتیاط رنگ متضاد را روی قسمت های رنگ نشده بمالید. رنگ نباید در قسمت های قبلی وارد شود.از آنجایی که روی یک دیوار تک بهترین عملکرد را دارد، رویکرد دیوار راه راه برای استفاده در کل فضا مناسب نیست.در این تکنیک، هماهنگی رنگ ها بسیار مهم است.

عوامل موثر بر قیمت پتینه کاری دیواری :

تصویر عوامل موثر بر قیمت پتینه کاری دیواری

هزینه پتینه‌کاری دیواری از هزینه نقاشی ساده ساختمانی گرانتر است، اما به دلیل زیبایی و تاثیر بی نظیری که ایجاد می کند، افراد زیادی علاقمند به اجرای آن شده اند.

ما در این بخش متغیرهای موثر بر هزینه نهایی پتینه کاری دیواری را معرفی می کنیم:

 • اندازه و متراژ

اندازه یکی از مهم ترین عناصر موثر بر هزینه پتینه است. هزینه پتینه کاری بر اساس متر مربع تعیین می شود. بنابراین اندازه سطح مورد نظر تاثیر بسزایی در قیمت نهایی دارد.

 • رویکرد و روش اتخاذ شده

پتینه کاری را می توان به روش ها و طرح های مختلفی انجام داد. البته بسته به روش یا استراتژی هزینه متفاوت است. هزینه کل کار بسته به رویکرد شما می تواند متفاوت باشد.

 • زیر سازی سطح

در برخی شرایط، زیرسازی برای رسیدن به سطح مطلوب مورد نیاز است. علاوه بر این، چندین تکنیک پتینه کاری دیواری نیاز به یک سطح صاف دارد تا نتیجه خوبی بدهند. البته در این شرایط هزینه اجرای کار بالا می رود.

 • سختی کار

درجه سختی کار روی قیمت پتینه نیز تأثیر دارد. اگر این کار نیاز به انجام پتینه کاری در دیوار هایی با ارتفاع زیاد یا با ابزارهای مختلف داشته باشد، باید برای این کار هزینه بیشتری بپردازید. از آنجایی که پتینه کاری روی سقف دشوارتر است، معمولاً هزینه بیشتری نسبت به دیوارها دارد.

 • مجری پتینه

پتینه کاری دارای محدوده قیمتی نمی باشد، زیرا با توجه به تنوع مدل ها و تکنیک ها نمی توان قیمت ثابتی را در نظر گرفت. علاوه بر این، مجریان می توانند دستمزدهای مختلفی را درخواست کنند که می تواند بر قیمت نهایی تأثیر بگذارد.

سخن پایانی:

پتینه کاری دیواری یک هنر قدیمی و باستانی است که امروزه رونق بسیار زیادی پیدا کرده است. یکی از جالب ترین تکنیک ها در تغییر دکوراسیون، پتینه‌کاری دیواری، قلمداد می شود. پتینه‌کاری دیواری علاوه بر زیبایی ظاهری به رفع عیوب احتمالی دیوار نیز کمک می کند.

تصویر پتینه‌کاری دیواری نکستا دیزاین

Rate this post

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط