تصویر طراحی کلینیک پزشکی

طراحی کلینیک پزشکی : اصول و نکاتی که باید مدنظر بگیرید

در گذشته، هیچ کس نیاز به طراحی داخلی در کلینیک پزشکی را در نظر نمی گرفت، زیرا بیمارستان ها و کلینیک ها به عنوان مکان های بیماری، غم و اندوه و مرگ تلقی می شدند. اما با گذشت زمان بسیاری از کلینیک های پزشکی با توجه به تقاضای روزافزون برای داشتن فضایی موثر و در عین حال مهمان نواز، اکنون با طراحی های جذاب ساخته می شوند.

تصویر طراحی کلینیک پزشکی

هنگامی که طراحی داخلی شما احساس گرم و دلپذیری به بیماران می دهد، نه تنها از نظر عاطفی احساس بهتری خواهند داشت، بلکه احتمالاً شاهد حفظ مشتری بیشتر خواهید بود، زیرا هر زمان که به معاینات بهداشتی یا تشخیص فکر می کنند، مرکز پزشکی شما اولین چیزی است که در ذهن آنها خواهد بود.

با انتخاب های سنجیده در طراحی دکوراسیون کلینیک خود می توانید تأثیر مثبتی در بیماران خود ایجاد کنید. این امر به القا درک مثبت از بیمارستان یا کلینیک شما کمک می‌کند.

12 راه برای طراحی کلینیک که بیماران شما را تحت تاثیر قرار دهد!

در حالت ایده آل، به عنوان یک پزشک، باید بر تشخیص و مراقبت از بیماران خود تمرکز کنید. با این حال، چیدمان و فضای کلینیک شما ممکن است آرامش بیمار را افزایش دهد، که باعث می شود آنها نسبت به درمانی که ارائه می دهید اعتماد بیشتری داشته باشند.

تصویر 12 راه برای طراحی کلینیک که بیماران شما را تحت تاثیر قرار دهد

با توجه به اهمیت و مزایای داشتن یک طراحی خوب مرکز پزشکی، بیایید نگاهی به این ایده ها و گرایش طراحی که برای کلینیک پزشکی شما عالی هستند بیاندازیم:

 • شخصی سازی سبک در طراحی کلینیک

شخصی سازی ویژگی منحصر به فرد کلینیک پزشکی است. این بدان معنی است که چیدمان و ظاهر کلینیک شما باید به طور خاص با خدماتی که ارائه می دهید تنظیم شود. به عنوان مثال، مطب پزشک اطفال می‌تواند رنگارنگ و پر از اسباب‌بازی‌ها و فعالیت‌ها باشد، در حالی که مطب پزشک ارتوپد باید دسترسی به همه مکان‌های کلینیک را در اولویت قرار دهد. در مطب روانپزشک، جو ممکن است بر عملکرد ارجحیت داشته باشد.

تصویر شخصی سازی سبک در طراحی کلینیک

از آنجایی که چیدمان مطب پزشک بسیار تحت تأثیر ماهیت کار است، در هنگام ساخت کلینیک باید نکات زیر رعایت شود.

 • فضا چقدر است و چقدر از آن وجود دارد؟
 • پیش بینی می کنید هر روز یا در هر دوره زمانی چند بیمار ویزیت کنید؟ (برای تعیین تعداد صندلی ها)
 • آیا این عمل تخصصی است – مثلاً در دندانپزشکی؟
 • آیا کلینیک دارای تجهیزات پیشرفته تشخیصی یا درمانی است؟
 • ورودی در طراحی کلینیک بسیار مهم است!

عموماً می‌دانیم که برداشت اولیه مهم است، ورودی کلینیک شما یک جزء حیاتی است که تاثیر قابل توجهی بر میزان راحتی بیماران شما دارد. پیشنهاد می شود که دریچه عریض باشد تا راحت وارد شوند و جا برای همراهی بگذارید. در صورت امکان، باید یک رمپ یا سیستم پشتیبانی دیگر را در نظر گرفت.

تصویر ورودی در طراحی کلینیک بسیار مهم است

اطمینان از شلوغ نبودن راهرو بسیار مهم است. هر مبلمانی را که فضای کمتری را بین در و پذیرایی اشغال می کند بردارید. اگر کفش ها نیاز به درآوردن دارند، باید فضایی برای نگهداری آن ها وجود داشته باشد. همچنین دسترسی به آن باید ساده باشد تا از هرگونه استرس احتمالی بر روی بیماران خود بکاهید. ورودی را می توان با اضافه کردن یک نیمکت کوچک برای درآوردن و پوشیدن کفش راحت تر کرد.

 • بیماران خود را با دقت “پذیرایی” کنید.

با توجه بیشتر به اتاق پذیرش کلینیک خود، می توانید به بیماران این تصور را القا کنید که چقدر برای آنها ارزش قائلید. عاقلانه است که از پتانسیل اولین برداشت برای ایجاد حس بهبودی استفاده کنید.

تصویر بیماران خود را با دقت پذیرایی کنید

برای انتقال اعتماد، میز و همچنین هر مبلمان دیگری که در قسمت پذیرایی استفاده می شود، باید صاف، بی لک و محکم باشد. علاوه بر این، آنها باید در ارتفاع معقولی قرار داشته باشند تا به مشتریان اجازه دهند به راحتی به کارکنان میز پذیرش شما نزدیک شوند. باید ترتیبات مناسبی وجود داشته باشد تا پر کردن فرم ها و غیره ساده شود.

 • منطقه پذیرش در طراحی کلینیک

زمانی که بیماران در کلینیک شما منتظر می مانند، بهترین شانس را برای ایجاد احساس راحتی در آنها دارید. آنها فعالانه با محیط اطراف خود تعامل دارند و به همین دلیل با محیط اطراف ارتباط برقرار می کنند.

تصویر منطقه پذیرش در طراحی کلینیک

برنامه ریزی چیدمان صندلی باید تعادل ایده آلی بین راحتی، اعطای فضای شخصی و بیشترین استفاده از فضای موجود برقرار کند. روشنایی باید به اندازه کافی روشن باشد تا از عناصر عملیاتی پشتیبانی کند، اما نه بیش از حد به طوری که باعث تشدید ناراحتی بیمار شود.

علاوه بر صندلی، مبلمان باید امکان ذخیره مطالب خواندنی (مجلات، روزنامه و کتاب)، نمایشگاه پوستر و انتشار اطلاعات را نیز فراهم کند. بسته به نوع کلینیک، طرح های رنگی باید آرام، سبک و مطبوع باشند. از هنری استفاده کنید که رنگ های آرام بخش دارد. چند گیاه داخلی می توانند به محیطی مرتب و آرام کمک کنند.

 • توجه به محل قرار گیری تجهیزات

تجهیزات کلینیک شما هم برای تشخیص و هم برای درمان قابل استفاده است. اگر فضا اجازه می دهد، آنها باید در مناطق مجزای کلینیک باشند.

تصویر توجه به محل قرار گیری تجهیزات

بسیار مهم است که بررسی کنید که محل قرارگیری تجهیزات شما در حین نصب برنامه ریزی شده باشد تا فضای کافی برای جابجایی افراد وجود داشته باشد و در صورت نیاز آن را اصلاح کنید.

اگر سیم یا اکستنشنی وجود دارد، باید به طور منظم مدیریت شوند تا از بهم ریختگی جلوگیری شود و ظاهری مرتب ایجاد شود. علاوه بر این، باید مکانی وجود داشته باشد که تجهیزات در زمانی که در حال استفاده نیستند، در آنجا نگهداری شوند. این مهم است زیرا باید ایمن و دور از نور و گرمای قوی باشد.

 • توجه به نورپردازی

اهمیت نور در طراحی را نمی توان نادیده گرفت. در یک کلینیک پزشکی اهمیت بیشتری پیدا می کند زیرا باید دو هدف متمایز را دنبال کند: باید عملکردی باشد و باید تأثیر بصری داشته باشد.

ضروری است که اتاق های درمان و مناطق مشاهده دارای نور روشن باشند. چراغ های فوکوس را نیز می توان بر اساس نیاز نصب کرد. اینها می توانند در یک کلینیک چشم پزشکی یا مطب دندانپزشک ضروری باشند.

تصویر توجه به نورپردازی

یک محیط روشن می تواند خلق و خوی افراد را بهبود بخشد در حالی که یک اتاق تاریک باعث می شود فضا دلگیر و ناراحت کننده به نظر برسد. برای حفظ جو مثبت و تشویق بیمار به خوش بینی، بسیار مهم است که نور مناسب را در سرتاسر مرکز پزشکی خود ایجاد کنید.

اتاقی که روشن‌تر است، راحت‌تر و دلپذیرتر به نظر می‌رسد، که در محیطی مانند بیمارستانی که رویدادهای آسیب‌زای زیادی در آن اتفاق افتاده است، مهم است. نور روشن همچنین به بیماران شما کمک می کند تا احساس راحتی بیشتری داشته باشند و باعث لذت بیشتر در محل کار کارکنان شما می شود.

برای ایجاد آرامش در بیماران خود در هنگام انتظار، ممکن است چراغ‌های اتاق انتظار و بخش پذیرش را کم کنید. اگر کلینیک شما کوچک است یا دارای بخش هایی است که می توان در آن خدمات متنوعی ارائه کرد، چراغ هایی را که ممکن است بر اساس نیاز تغییر کند، در نظر بگیرید.

 • تاثیر رنگ در طراحی کلینیک

چه کسی گفته است که همه بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها باید از یک طرح رنگی تک رنگ و تمام سفید یا تمام خاکستری پیروی کنند؟ درست مانند هر منطقه دیگری، موسسه پزشکی شما را می توان با رنگ های شاد و پر جنب و جوش تزئین کرد!

تصویر تاثیر رنگ در طراحی کلینیک

بارها نشان داده شده است که رنگ‌ها وقتی به درستی استفاده می‌شوند، این قدرت را دارند که به طرز ظریفی بر خلق و خوی افراد تأثیر بگذارند. این را می توان با تأکید بر رنگ و نوع رنگ کلینیک خود انجام داد.

مردم به شدت تحت تاثیر رنگ هستند. روانشناسان نشان داده اند برای بعضی از مردم رنگ های مختلف باعث ایجاد واکنش ها و رفتارهای هیجانی مختلف می شود.

غیرمنتظره نیست که رنگ های سفید،کرم، بژ و خنثی اغلب به عنوان رنگ اصلی یا پایه در طراحی و تناسب کلینیک پزشکی عمل می کنند، زیرا با تمیزی و نور مرتبط هستند. با این حال، این شما را ملزم به استفاده از رنگ های خنثی نمی کند. اگر می خواهید کمی رنگ به دیوارهای کلینیک خود اضافه کنید سبز و آبی گزینه های فوق العاده ای هستند. این رنگ های مد روز یک طرح رنگی تا حد زیادی خنثی را تکمیل می کنند و تأثیری خوب یا آرام بخش می دهند.

تصویر تاثیر رنگ در طراحی کلینیک2

رنگ مبلمان را می توان طوری انتخاب کرد که تضاد موثری با دیوارها و کف داشته باشد. توصیه می شود رنگ های تیره و ثابت را انتخاب کنید تا ثبات و یکنواختی را نشان دهید. در مطب پزشکی، می توان رنگ را روی مبلمان یا آثار هنری آزمایش کرد.

 • به کفپوش توجه کنید.

در مطب دندانپزشکی یا پزشک باید از قوانین بهداشتی و نظافتی دقیق پیروی کرد. به عنوان مثال، کف این دفاتر نیاز به تمیز کردن و ضدعفونی منظم دارد. آنها در حالت ایده آل باید بتوانند ترافیک افرادی را که برای ملاقات می آیند تحمل کنند. اگر مشتریان شما کودکان یا افراد مسن هستند، از کفپوش هایی استفاده کنید که خیلی لیز نشوند.

تصویر به کفپوش توجه کنید

نکته: کفپوش های چوبی بادوام ترین و از نظر زیبایی شناسی دلپذیرترین انتخاب برای یک کلینیک هستند.

 • یک محیط دنج و خانه مانند

اکثریت افرادی که به مرکز پزشکی شما مراجعه می کنند، بیماران شما هستند که درد و رنج دارند. باید به آنها محیطی دهید که با وجود شرایطشان احساس امنیت و آرامش کنند.

چیدمان کلینیک پزشکی شما می تواند بر سلامت عمومی و وضعیت روانی بیماران شما تأثیر بگذارد. یک محیط دنج و امن روحیه همه را تقویت می کند و به بهبودی آنها کمک می کند.

شما تمایل بیشتری به بازگشت به مکانی دارید که به شما احساس خانه بودن را بدهد. همین ایده برای تنظیمات کلینیک و بیمارستان شما صادق است.

بسیاری از پزشکان به منظور مقابله با احساس نگرانی و ناراحتی ناشی از مراجعه به پزشک، کلینیک های خود را بیشتر شبیه خانه می کنند. این به یک فضای بالینی آرامش بخش کمک می کند. به همین دلیل، برخی از افراد ممکن است در هنگام مراجعه به پزشک، تنش، نگرانی یا ناراحتی کمتری داشته باشند.

در واقع بسیار ساده است که روند طراحی داخلی ایجاد یک کلینیک پزشکی خانه مانند را اتخاذ کنید. به عنوان مثال امکانات اولیه مانند کاناپه های دنج و صندلی های بالشتکی را در اتاق انتظار خود قرار دهید. پیشنهادهای دیگر برای افزودن عناصر دنج شامل اتاق‌های بازی، هنر دیواری و اضافات ساده‌تر مانند گلدان‌های گل یا ظروف میوه‌ای است. حتی برخی از آثار هنری قاب شده از بیماران جوان‌تر شما، می‌توانند گنجانده شوند. در حالی که بیماران منتظر پذیرش هستند، همه اینها می توانند برای ایجاد یک فضای دنج و دلپذیر ترکیب شوند.

 • بکار گیری عناصر طبیعت در طراحی کلینیک

مطالعات بی شماری این فرضیه را اثبات می کنند که آوردن طبیعت به داخل محیط تأثیر خوبی بر افراد دارد. بنابراین، جای تعجب نیست که امکانات پزشکی در حال اضافه کردن اجزای طبیعی به محیط های کلینیک خود هستند.

برای به حداکثر رساندن میزان نور طبیعی در دفتر خود، اگر می‌توانید تنظیمات ساختاری را در فضای خود ایجاد کنید، به اضافه کردن تعداد زیادی پنجره بزرگ و پانوراما فکر کنید. این یک روش فوق‌العاده برای وارد کردن فضای بیرونی است.

تصویر بکار گیری عناصر طبیعت در طراحی کلینیک

زمین، دیوارها، میزها و سایر مبلمان همگی می توانند از چوب ساخته شوند. چوب به دلیل جذابیت زیبایی شناختی و سازگاری آن، ماده ای است که کلینیک های پزشکی به طور فزاینده ای از آن استفاده می کنند. می توان آن را در کابینت، صفحه نمایش حریم خصوصی، میز خوش آمدگویی و حتی به عنوان یک عنصر طراحی اعمال کرد. تخته سنگ و سایر مواد آلی نیز ممکن است گزینه های مناسبی باشند.

افزودن مقداری گل و گیاه به فضا خود یک رویکرد نسبتاً آسان برای اتخاذ این روند است. گیاهان مقاوم در گلدان می توانند به قسمت انتظار اضافه شوند، ویژگی دیوار سبز را می توان به لابی افزود و گل های تازه را روی پیشخوان بچینید.

 • چیدمان مبلمان

بیمارستان ها و کلینیک ها باید مناطق انتظار را تا حد امکان دنج و راحت کنند. به جای استفاده از صندلی های پلاستیکی سفت، به فکر استفاده از صندلی های روکش دار باشید. میزها و صندلی ها را با سلیقه بچینید تا جریانی دلپذیر در فضا ایجاد کنید و از بهم ریختگی یا شلختگی قسمت ها جلوگیری کنید.

تصویر چیدمان مبلمان

برای ایجاد یک محیط پزشکی دلپذیر، سایر قسمت های بیمارستان و کلینیک از جمله لابی، اتاق مشاوره، اتاق عمل، بخش ها، مطب ها و موارد دیگر نیز باید از چیدمان مبلمان ارگونومیک استفاده کنند. نه تنها بیماران بلکه کل کارکنان نیز از این کار سود خواهند برد.

 • استفاده از نقشه راه

بدون یک نقشه واضح، پیمایش در مرکز بزرگ بیمارستان یا کلینیک به یک بخش یا اتاق خاص ممکن است دشوار باشد. سعی کنید نقشه ها و علائم ساده و در عین حال واضح را نصب کنید تا بیماران و بازدیدکنندگان را به مکان مورد نظر خود هدایت کنید.

یک طراحی کلینیک پزشکی مناسب به لطف داشتن یک سیستم ناوبری واضح در سراسر مرکز شهرت بهتری خواهد داشت.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط