تصویر دیزاین کلینیک روانشناسی

نکات مهم و کلیدی در مورد چگونگی دیزاین کلینیک روانشناسی

تصویر نکات مهم و کلیدی در مورد چگونگی دیزاین کلینیک روانشناسی

با توجه به تغییر سبک زندگی و همچنین افزایش برخی نگرانی ها و ناهنجاری ها در جامعه، مراجعه به روانشناسان و علم روانشناسی افزایش یافته است. روانشناسان از روش علمی برای بررسی و تحقیق در مورد ذهن (روان)، رفتار و فرآیندهای ذهنی موجودات زنده استفاده می کنند،علاوه بر داشتن علم این مسئولیت نیاز به مکانی برای انجام آن را دارا می باشد، این مکان با توجه به شرایط روحی و روانی ویژه افراد باید از سبک دیزاینی خاص پیروی کند. در این مقاله به نکات کاربردی و کلیدی در مورد دیزاین کلینیک روانشناسی می پردازیم.

اهمیت دیزاین کلینیک روانشناسی :

تصویر اهمیت دیزاین کلینیک روانشناسی

اگر کلینیک روانشناسی به درستی دیزاین شده باشد، مراجعه کننده احساس آرامش بیشتری می کند و احساس بیگانگی یا ناآشنا بودن نمی کند. رابطه بین مراجعه کننده و روانشناس در نتیجه این موضوع صمیمی تر می شود. در نتیجه به روانشناس شناخت بیشتری در مورد خودش می دهد و روند درمان را تسریع می کند.

با این حال، دیزاین نامناسب کلینیک روانشناسی تأثیر منفی بر مراجعه کننده دارد. مراجعه کننده در نتیجه چیدمان نامناسب احساس بیگانگی از محیط می کند. بنابراین او با روانشناس خود پیوند محکمی ایجاد نمی کند و در طول دوره درمان همکاری نمی کند. در نتیجه درمان بیمار به تعویق خواهد افتاد.

نکات مهم و کلیدی در مورد چگونگی دیزاین کلینیک روانشناسی :

تصویر نکات مهم و کلیدی در مورد چگونگی دیزاین کلینیک روانشناسی

باید توجه داشته باشید که دیزاین کلینیک روانشناسی تاثیرات متفاوتی بر مراجعان و درمانگران دارد. زیرا آنها به کلینیک متفاوت از ما نگاه می کنند. همچنین این افراد نیازهای متفاوتی دارند. در نتیجه بهتر است در هنگام دیزاین این کلینیک ها هر دو حالت روانی آنها در نظر گرفته شود. در واقع هنگام ایجاد فضای داخلی کلینیک روانشناسی باید آرامش روانی را در اولویت قرار دهیم.

در طراحی دیزاین کلینیک روانشناسی خود به نکات زیر توجه کنید:

 • رنگ

تصویر رنگ

هر رنگ دارای یک اثر روانشناختی متمایز است که برای هیچ کس پوشیده نیست، و به طرق خاصی، انتخاب رنگ افراد تحت تأثیر این موضوع است. کلینیک روانشناسی خود را با رنگ های روشن دیزاین کنید. یکی از پرطرفدارترین رنگ های دیوار در کلینیک روانشناسی آبی و پس از آن سبز کم رنگ است. زیرا محیط با این رنگ ها آرام تر می شود.

اما رنگ هایی که بهتر است با توجه به موارد بیان شده در دیزاین کلینیک روانشناسی مورد استفاده قرار بگیرد:

رنگ های قهوه ای، سبز، آبی و بژ علاوه بر مزایایی که دارند، طراحی زیبا و مد روزی را نیز ارائه می دهند.

 • نورپردازی

تصویر نورپردازی

نورپردازی به دو صورت طبیعی و غیر طبیعی وجود دارد و بهتر است از هر دو در حد اعتدال استفاده شود. نورپردازی یکی دیگر از اجزای بزرگ و حیاتی دیزاین کلینیک روانشناسی است که باید با توجه به موقعیت و کاربری آن انتخاب و مورد استفاده قرار گیرد. نور طبیعی تاثیر مفیدی بر روحیه و روان افراد به خصوص در کلینیک روانشناسی دارد. بی‌تردید همین تأثیر مطلوب را در پیشرفت درمان دارد. اما نه بلافاصله و به مقدار قابل توجهی که باعث ناراحتی مراجعه کنندگان می شود.

همچنین در صورت استفاده از نور مصنوعی و غیرطبیعی، ترجیحاً توزیع نور به طور یکنواخت در سراسر فضا پخش شود.

عاقلانه است که از نور و لوسترهای قابل تنظیم هنگام دیزاین کلینیک روانشناسی استفاده کنید. از آنجایی که هر مراجعه کننده در نوع خاصی از نور راحت است، می توانید با تغییر روشنایی محیط به او کمک کنید تا احساس راحتی بیشتری داشته باشد. در نتیجه سطح راحتی بیمار، اطلاعات بیشتری در مورد بیمار کسب می کنید.

 • صندلی

تصویر صندلی

همچنین ملاحظات قابل توجهی در رابطه با صندلی هایی که برای طراحی دیزاین کلینیک روانشناسی خود انتخاب می کنید وجود دارد. ابتدا از مناسب و راحت بودن صندلی های مراجعه کنندگان و روانشناس اطمینان حاصل کنید.

به دلیل راحتی این صندلی ها، بیمار و روانشناس احساس ارتباط بیشتری می کنند. همچنین، داشتن صندلی های قابل تنظیم با تکیه گاه مناسب در دیزاین کلینیک بسیار مهم است. وزن این صندلی ها عامل مهم دیگری است که باید در نظر گرفته شود. هرچه سنگین تر باشند، بهتر است. این باعث می شود که اگر فرد پرخاشگری به کلینیک شما مراجعه کرد، نتواند آن ها را پرتاب کند.

از طرفی مکان خاصی را برای صندلی ها در نظر بگیرید. بهتر است مکانی که انتخاب می کنید طوری باشد که بتوانید مراجعه کننده را به راحتی ببینید و او در آنجا احساس امنیت کند.

در طراحی دیزاین کلینیک روانشناسی باید تمام سنین مراجعین در نظر گرفته شود. اگر بیماران شما پیر، خردسال یا سایر گروه های آسیب پذیر هستند، یک کاناپه راحت ضروری است.

در دیزاین کلینیک شما، میزهای گرد توصیه می شود. زیرا میزهی دایره ای، تعامل نزدیک تر را تشویق می کند و احساس انزوا و ناآشنایی را کاهش می دهد.

 • استفاده از عناصر طبیعی

تصویر استفاده از عناصر طبیعی

طبق تحقیقات انجام شده، دیزاین کلینیک روانشناسی که شامل عناصر طبیعی است، بر سلامت روان تاثیر دارد. بنابراین، انواع گیاهان را در کلینیک خود نگه دارید.

در اتاق انتظار و قسمت مشاوره نیز می توانید از علائم و تصاویر مناظر طبیعی استفاده کنید. در صورت امکان، کلینیک خود را با دسترسی به حیاط انتخاب کنید. در این شرایط می توانید هنگام صحبت در فضای باز به مراجعه کنندگان خود مشاوره دهید. در نتیجه شما و مراجعه کننده احساس بهتری خواهید داشت.

 • متریال

بر اساس مطالعه، افراد به دلایل نامشخصی در محیطی با وسایل چوبی احساس راحتی بیشتری می کنند. اگرچه استفاده از سطوح شیشه ای یا کرومی ممکن است کلینیک روانشناسی شما را زیباتر جلوه دهد، اما توصیه ما این است که در دیزاین کلینیک روانشناسی از متریال چوبی استفاده کنید. اگر چوب 45 درصد از دیزاین یک فضا را تشکیل دهد، فشار روانی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

 • پنجره ها

دکوراتورهای کلینیک روانپزشکی توصیه می کنند در طول روز تا حد امکان پرده های پنجره ها را کنار بزنید. زیرا انجام این کار باعث می شود نور خورشید بیشتری وارد اتاق های کلینیک شود. در نتیجه، کلینیک شاد، دنج و دوستانه به نظر می‌رسد. مراجعه کنندگان شما نیز در نتیجه این کار احساس امنیت بیشتری می کنند.

 • حریم خصوصی

تصویر حریم خصوصی

اطمینان حاصل کنید که نه صدای شما و نه صدای بیمارتان در حین صحبت کردن از فضای مشاوره خارج نمی شود. برای این کار، درها را کاملا ببندید تا مراجعه کننده مطمئن شود هیچ صدایی بیرون نمی رود. به این گونه، او با احساس اعتماد و امنیت بیشتری با شما صحبت می کند.

 • کالاها و لوازم انعطاف پذیر

در طراحی دیزاین کلینیک روانشناسی از کف پوش های نرم مانند فرش و موکت استفاده کنید. به نرمی مبلمان دقت کنید. این امکانات اضافی محیط را برای مراجعه کنندگان و روانشناسان آرامش‌بخش‌تر و دلپذیرتر می‌کند.

 • عناصر حواس پرتی مثبت

عناصر مختلفی وجود دارد که مراجعه کننده را تشویق می کند که به طور مثبت حواسش پرت شود. گاهی اوقات موضوعات ناراحت کننده در طول صحبت مطرح می شود که وضعیت روانی بیمار را مختل می کند. استفاده از این ابزارها به مراجعه کننده کمک می کند تا اتفاقات ناراحت کننده را فراموش کند، که بلافاصله وضعیت عاطفی او را بهبود می بخشد.

این عناصر ممکن است آثار هنری خیره کننده، فواره های مینیاتوری روی میز، اسباب بازی ها و غیره باشند. با استفاده استراتژیک از این موارد در طراحی دیزاین کلینیک روانشناسی خود، می توانید احساسات مشتری را به خوبی تحت تأثیر قرار دهید.

 • فضایی مانند محیط خانه

اگرچه داشتن تعداد زیادی فایل و نوت بوک در اطراف می تواند به مراجعه کننده اطمینان دهد، باید توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد از فایل ها و پوشه ها بهترین اقدام نیست. بنابراین مراجعه کننده باید فکر کند که کلینیک و محیط خانه او یکسان است. به همین دلیل، بیمار با دیدن انبوه لوازم کلینیک احساس ناراحتی و دلهره می کند.

 • طراحی لابی کلینیک

تصویر دیزاین لابی کلینیک

امکاناتی باید در لابی ایجاد شود تا مطابق با خواسته های مراجعه کننده (بیمار) در طول دوره درمان و همچنین در طول دوره انتظار باشد. استفاده از موسیقی آرام بخش یکی دیگر از ایده های جذاب است، مانند راه اندازی یک کولر آبی، سیستم تهویه مطبوع و ابزارها یا تلویزیون های مختلف برای لذت بردن و سرگرم کردن او. علاوه بر توجه به نورپردازی، انتخاب رنگ های مناسب و طراحی چیدمان، می توانید آن را با گلدان های طبیعی و مصنوعی زیبا دیزاین کنید.

 • لوازم جانبی و آثار هنری

تصویر لوازم جانبی و آثار هنری

دیوارهایی که خالی هستند فاقد فضای یک محیط پر جنب و جوش و فعال هستند. از این رو، تزیین آنها با قطعات دوست داشتنی که با دیزاین کلینیک روانشناسی ترکیب می شوند، حیاتی است. همچنین آثار هنری دکوراتیو در دیزاین کلینیک روانشناسی بسیار مهم هستند. به عنوان مثال، گلدان‌ها، شمع‌ها، قاب‌های عکس و مجسمه‌های خیره‌کننده، به دیزاین کلینیک روانشناسی رنگ و بوی زنده ای می‌بخشند.

 • فضای گردش و حرکت

یکی دیگر از مهم ترین نکاتی که در دیزاین کلینیک روانشناسی باید در نظر گرفته شود، یک فضای گردشی روشن و واضح است. این به حفظ امنیت مردم کمک می کند. برای اینکه مردم به راحتی و بدون مزاحمت عبور کنند باید راه کاملا باز باشد و حتی کوچکترین مانعی وجود نداشته باشد.

در انجام این کار، باید موارد زیر را در نظر داشته باشیم:

 • از اضافه کردن هر چیزی که ممکن است فضای بین ورودی و محوطه انتظار را محصور کند، خودداری کنید.
 • مبلمان را از درب ورودی دور نگه دارید. زیرا به فضا احساس خفگی می دهد.
 • چیدمان و دیزاین کلینیک روانشناسی خود را از بالا ارزیابی کنید تا اطمینان لازم از گردش واضح افراد را کسب کنید.

چه عناصری نباید در طراحی کلینیک روانشناسی قابل مشاهده باشد ؟

تصویر چه عناصری نباید در دیزاین کلینیک روانشناسی قابل مشاهده باشد

اطمینان حاصل کنید که هیچ یک از این موارد در دیزاین کلینیک روانشناسی استفاده نمی شود:

 • محیطی شبیه زندان

هنگامی که بیمار احساس می کند به خاطر حضور در آنجا تنبیه می شود و نمی تواند آنجا را ترک کند، فضای زندان مانند آرامش او را بر هم می زند. کلینیک شما در صورت داشتن تجهیزات سخت و نامناسب در اتاق های بدون پنجره می تواند به زندانی برای بیماران تبدیل شود.

 • شلخته بودن

اگر دیزاین کلینیک روانشاسی شما سازماندهی نشده به نظر برسد، مراجعه کننده نگران خواهد شد. روند درمان با این مشکل کند می شود.

 • کاتالیزورهای احتمالی

آثار هنری غمگین، خشونت آمیز یا مرتبط با مرگ ناخواسته در دیزاین کلینیک روانشناسی ممکن است احساس آسیب پذیری بیمار را افزایش دهد. همچنین، این احتمال وجود دارد که فردی با مشکلات روانی پس از دیدن این تصاویر، رفتار خشونت آمیز داشته باشد.

 • صندلی های ناهمسان

اگر صندلی مراجعه کننده و صندلی روانشناس در کلینیک روانشناسی به گونه ای متفاوت دیزاین شوند و صندلی روانشناس زیباتر، بلندتر و راحت تر باشد، بیمار احساس ناراحتی و شرم می کند. سعی کنید از صندلی های یکسان استفاده نمایید.

سخن پایانی:

محیط اطراف ما به طور مداوم بر احساسات و سلامت عمومی ما تاثیر می گذارد؛ با این حال، از این موضوع غافلیم. به همین ترتیب، هم طراحی دیزاین کلینیک های روانشناسی و هم چیدمان امکانات درمانی تأثیر مثبتی بر سلامت شخصی مراجعه کننده و روانشناس دارد.

تصویر دیزاین کلینیک روانشناسی

Rate this post

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط