تصویر

نکاتی که در دکوراسیون داخلی اداری باید مد نظر بگیرید

بسته به نوع، اندازه و هویت شرکت، دکوراسیون داخلی دفاتر اداری متمایز خواهد بود. هر محل کار دارای الزامات منحصر به فردی متناسب با کارکنان و عملیات آن است و هیچ دو محل کاری دارای طراحی داخلی یکسانی نیست.

چیدمان و طراحی دفتر کار شما تاثیر مستقیمی بر خروجی کار شما دارد. شما باید انگیزه کارکنان را حفظ کنید و اطمینان حاصل کنید که آنها تمام ابزارهای لازم برای کار موثر و کارآمد را دارند.

تصویر

اصول اساسی دکوراسیون داخلی اداری

اینکه چگونه فضای خود را سازماندهی می کنید، چقدر از فناوری به طور موثر استفاده می کنید و چگونه از نور و رنگ بهره می برید همگی از عوامل موثر بر نتیجه هستند. همچنین اثربخشی فضای کاری شما و خروجی کارکنان شما هر دو توسط این مفاهیم کنترل می شود. اصول اساسی طراحی و دکوارسیون داخلی دفاتر اداری به شرح زیر است:

مدیریت فضا

به جرات می توان گفت که هنگام طراحی دفتر خود، مدیریت فضا باید اولویت اصلی شما باشد. تعاملات روزانه بین کارکنان شما به طور قابل توجهی تحت تأثیر نحوه سازماندهی و دکوراسیون دفتر شما قرار دارد. از آنجایی که بیشتر کسب و کارها فضای داخلی کمی برای کار دارند، استفاده حداکثری از متراژ مربع بستگی به این دارد که هر یک از اجزای دفتر اداری شما چگونه طراحی و سازماندهی شده است.

همیشه نیازی به جابجایی به فضای بزرگتر یا نصب وسایل اضافی نیست. شما می توانید فضایی را که در دسترس دارید، نحوه استفاده از آن در حال حاضر و نحوه عملکرد آن در آینده را با ایجاد یک برنامه مدیریت فضا تجسم و طراحی کنید.

تصویر مدیریت فضا

پرسنل و بخش هایی را که اغلب با هم همکاری می کنند نزدیک به هم قرار دهید. به عنوان مثال، تماس روزانه بین بخش فروش و بازاریابی یا امور مالی و منابع انسانی باید حفظ شود. هیچ کس نمی خواهد وقت و انرژی خود را برای جابجایی یا بالا و پایین رفتن از پله ها تلف کند.

تجهیزات مورد استفاده توسط این بخش ها باید در همان مکان قرار گیرد. دستگاه فتوکپی احتمالاً برای کارکنان اداری مفیدتر از تیم فناوری اطلاعات هستند. می‌توانید با ترسیم نقشه ، ابزارها و لوازم را در مفیدترین مکان‌ها قرار دهید. در نتیجه بهره‌وری کارمندان اداری افزایش می‌یابد و نسبت به دکوراسیون داخلی که کار آنها را تسهیل می‌کند احساس راحتی می‌کنند.

بین مناطق عمومی و خصوصی تمایز قائل شوید. به خاطر داشته باشید که در اینجا مفید و موثر بودن هدف اصلی است. سازماندهی فضای اداری می تواند تاثیر مثبت قابل توجهی بر بهره وری داشته باشد. یک گردش کار موثر و کارآمد را می توان با قرار دادن صحیح مبلمان اداری مانند میز و صندلی به دست آورد.

اهمیت رنگ در دکوراسیون داخلی اداری

قبل از انتخاب رنگ ایده آل برای یک فضای کاری، ماهیت کار و نوع تنظیمات مورد نیاز را در نظر بگیرید. علیرغم آنچه ممکن است فکر کنیم، رنگ ها بر احساس روانی ما تأثیر می گذارند. اگر کار گروهی برای اکثر پروژه های محل کار لازم است، رنگ آبی را به پالت رنگ اضافه کنید. در نتیجه اعتماد کارکنان تقویت می شود و محیط آرام نگه داشته می شود.

اگرچه رنگ ممکن است اهمیت کمتری نسبت به برنامه ریزی فضایی داشته باشد، اما یک عنصر ضروری در طراحی داخلی است. ثابت شده است که رنگ هم بر بهره وری و هم بر سلامت روان کارکنان شما تأثیر دارد.

رنگ‌های گرم مانند قرمز، نارنجی و زرد می‌توانند احساسات مختلفی از جمله راحتی، هیجان و خشم را در تیم شما برانگیزند. رایج ترین طرح رنگ در دفتر از رنگ های سرد مانند آبی و سبز تشکیل شده است که می تواند اعضای تیم شما را آرام کند. کارمندان شما از نظر فیزیکی تحت تأثیر رنگ ها قرار می گیرند. استفاده از رنگ های قوی زرد و قرمز می تواند کم کم منجر به سردرد و خستگی چشم شود.

تصویر اهمیت رنگ در دکوراسیون داخلی اداری

علاوه بر این، رنگ ها ممکن است بر نحوه تصور مشتریان از کسب و کار شما تأثیر بگذارند. استفاده از رنگ های نامتعارف و پاستلی در دفتر یک شرکت حسابداری می تواند به آنها این تصور را بدهد که شما به آنها اهمیت نمی دهید.

شما مجبور نیستید که رنگ را تنها در دیوارهای خود بکار ببرید زیرا ممکن است با هویت شرکت شما سازگار نباشد. در عوض می توانید رنگ را در کوسن ها و صندلی ها و همچنین در مبلمان و تصاویر بگنجانید. شرکت‌هایی که در حوزه های رسانه، فناوری و بازاریابی فعالیت می کنند، ممکن است بتوانند در همه جا و تمام بخش های خود از رنگ استفاده کنند. در حالی که استفاده از تناژ های رنگی در لابی و مناطق پذیرایی برای یک شرکت حقوقی یا بانک مناسب تر است.

روانشناسی رنگ ها

آیا در مورد روانشناسی رنگ ها چیزی می دانید؟ بر کسی پوشیده نیست که رنگ تاثیر قابل توجهی بر ذهن افراد دارد. هنگام انتخاب رنگ برای دفتر خود، روانشناسی رنگ را در نظر بگیرید و آن را با هویت تجاری خود مطابقت دهید.

به عنوان مثال، رنگ قرمز می‌تواند حس سرزندگی را به شما بیافزاید، رنگ سفید می‌تواند نشانگر تمیزی و سادگی باشد، و آبی می‌تواند باعث آرامش شود.

سبز خلاقیت را افزایش می دهد و باعث ایجاد آرامش در محیط می شود. علاوه بر این، اضطراب را کاهش می دهد.

رنگ‌های زرد و نارنجی در محیط‌هایی که کارکنان باید انرژی و هیجان زیادی داشته باشند، عملکرد خوبی دارند.

تصویر روانشناسی رنگ ها

ترکیب رنگ سفید با نور طبیعی باعث افزایش خلاقیت می شود و این تصور را ایجاد می کند که اتاق بزرگتر است. همچنین تمرکز را تیز می کند.

برای ایجاد اثر صحیح، توصیه می شود یک رنگ قوی را با یک رنگ خنثی مانند خاکستری ترکیب کنید. از آنجایی که آنها مکمل یکدیگر هستند، طرح های رنگی و نور باید با هم انتخاب شوند. در رنگ اعمال شده نباید درخشندگی زیادی وجود داشته باشد.

فناوری و تجهیزات

برای انجام موثر وظایف، کارکنان شما باید به ابزار، منابع و فناوری دسترسی داشته باشند. در صورت استفاده از سیستم های قدیمی تیم شما ممکن است زمان زیادی جهت بارگذاری داده ها یا تعمیرات برای رفع مشکلات از دست بدهد. تا جایی که امکان دارد، باید از فناوری مدرن برای افزایش بهره وری عملیات روزمره شرکت استفاده شود. اگرچه ممکن است مدتی طول بکشد تا به تیم خود آموزش استفاده از فناوری جدید را بدهید، اما انجام این کار در دراز مدت ارزشمند است.

هر بخش به فناوری و تجهیزات خاصی نیاز دارد که باید میزهایی متناسب با آنها تهیه کنید. به عنوان مثال کارکنان فناوری اطلاعات و توسعه وب شما به ایستگاه‌های کاری بزرگ نیاز دارند تا مانیتورها و دستگاه‌های متعدد خود را بر روی آن قرار دهند. تیم منابع انسانی شما ممکن است برای مدت طولانی رو در رو با سایر اعضای تیم تعامل داشته باشد، بنابراین به صندلی هایی راحت برای نشستن و ذخیره سازی اسناد نیاز خواهند داشت.

سایر امکانات مانند سیستم گرمایش و سرمایش، روشنایی نیز به اندازه فناوری برای وظایف شغلی مختلف شرکت مهم است. اعضای تیم شما می توانند به لطف مدیریت هوشمند امکانات، دما و جریان هوای مناسب احساس راحتی کنند و با کارآمدی بیشتری فعالیت کنند.

نورپردازی در دکوراسیون داخلی اداری

استفاده از نور در طراحی داخلی و دکوراسیون اداری بسیار مهم است. هیچ چیز بیشتر از کار در یک محیط با نور مناسب و خوشایند باعث ایجاد انگیزه یا افزایش بهره وری نمی شود. یک روش فوق العاده برای بالا بردن روحیه کارکنان، استفاده حداکثری از نور طبیعی است. استفاده از نور طبیعی نرم بر خلاف نور مصنوعی خشن سردرد و فشار چشم را کاهش می دهد. همچنین این تصور را ایجاد می کند که اتاق شما بسیار بزرگتر از چیزی است که واقعاً هست.

استفاده از رنگ های سرد مانند آبی و سبز می تواند به کارکنان شما کمک کند تا احساس آرامش بیشتری داشته باشند. ترکیب نورپردازی و طیف رنگی مناسب بر بهره وری کاکنان شما تاثیر بسزایی خواهد داشت.

در هنگام استفاده از نور طبیعی، نحوه چیدمان تجهیزات فناوری باید مورد بازبینی قرار گیرد. از قرار دادن تکنولوژی و تجهیزاتی که می توانند در برابر نور مستقیم خورشید بیش از حد گرم شوند خودداری کنید. بطور مشابه، تابش مستقیم نور خورشید بر روی صفحه نمایش کامپیوتر یا لپ تاپ می تواند باعث انعکاس نور شود و رویت مانیتور را غیر ممکن کند. برای پنجره‌ها، کرکره‌ها یا پوشش‌های مناسبی قرار دهید تا اگر تیم شما تصمیم گرفت که نور طبیعی را نمی خواهد، از آن استفاده کند.

روشنایی، به ویژه نور طبیعی، بدون شک ممکن است به طور قابل توجهی فضای کاری مثبت را بهبود بخشد و حفظ کند. پنجره هایی را نصب کنید که به اندازه کافی بزرگ باشند تا نور خورشید را وارد فضاهای کاری شما کنند. در صورت امکان، می توانید از دیوارهای شیشه ای و نورگیرها نیز استفاده کنید.

نور محیطی، تاکیدی و وظیفه ای

میزان روشنایی محل کار نیز بسیار مهم است. روشنایی مقرون به صرفه را انتخاب کنید که نه خیلی روشن و نه خیلی کم باشد. هر دو باعث خستگی چشم می شوند، به ویژه هنگامی که سعی می کنید روی صفحه نمایش رایانه یا تلفن هوشمند تمرکز کنید.

تصویر نور محیطی، تاکیدی و وظیفه ای

نور بالای سر غالباً سایه می اندازد یا بیش از حد کم نور است. باید در ارتباط با سایر انواع روشنایی مانند نور محیطی و اصلاحی استفاده شود. برای کاهش خستگی چشم، روشنایی اصلاحی پشت مانیتور کامپیوتر نصب می شود. نورپردازی با شدت کم که بر محیط اطراف محل کار تاکید دارد، به عنوان نور محیط شناخته می شود.

چراغ‌های کوچکی به نام «چراغ‌های وظیفه» را می‌توان به هر پریز وصل کرد و هر زمان که کارمندی نور بیشتری خواست از آن استفاده کرد.

اسباب و مبلمان

یکی از موارد متعددی که باید در نظر بگیرید، رفاه کارکنان شما است. هشت ساعت کار در روز در حالی که روی یک صندلی ناخوشایند نشسته اید می تواند منجر به مشکلات سلامتی مانند ناراحتی کمر شود. بنابراین باید مبلمان خود را با دقت انتخاب کنید. آن را یک سرمایه گذاری در نظر بگیرید مبلمانی را انتخاب کنید که ارگونومیک و راحت باشد.

تصویر اسباب و مبلمان در دکوراسیون اداری

قطعاً نمی خواهید کارکنانتان از دردهای جسمانی شکایت کنند. مبلمان سفارشی اغلب انتخاب خوبی است زیرا نیازهای فردی را برآورده می کند، از فضای موجود بهترین بهره را می برد و مقرون به صرفه است.

چیدمان اداری

وقتی صحبت از چیدمان اداری به میان می آید، اکثر کسب و کارهای مدرن یک مفهوم باز را انتخاب می کنند. اتاقک های مجزا و بسته، فضای زیادی را اشغال می کنند و کارمندان را منزوی می کنند.

سیستم‌های اداری دارای میزهای قابل انطباق به دلیل انعطاف‌پذیری و یکپارچگی فناوری، در دکوراسیون داخلی محبوب هستند.

بدون شک، یک دفتر به فضایی برای گردهمایی هایی مانند جلسات نیاز دارد. در اینجا، مسئله کلیدی نحوه تنظیم آن است. چندین قسمت مشترک را آماده کنید و آنها را به اتاقی تبدیل کنید که بتوان از آن برای جلسات و گردهمایی های داخلی استفاده کرد. برای استفاده حداکثری از اتاق ها، به یاد داشته باشید که مبلمان را به طور موثر چیدمان کنید.

تصویر چیدمان اداری در دکوراسیون اداری

در دکوراسیون داخلی نوین اداری از فناوری‌های پیشرفته مانند موارد زیر بهره ببرید.

صندلی های قابل تنظیم: تکیه گاه کمر روی این صندلی ها قابل تنظیم است. با توجه به شخصی که از صندلی استفاده می کند، تکیه گاه و ارتفاع صندلی هر دو قابل تغییر هستند.

میزهای کاری با قابلیت تنظیم ارتفاع: این میزهای پیشرفته از موتورهای الکتریکی برای تنظیم ارتفاع و راحتی کاربر استفاده می کنند. با فشار دادن دکمه میز به ارتفاع لازم تنظیم می شود.

توپ های پلاستیکی بزرگی که با هوا پر شده اند را می توان به عنوان صندلی در ایستگاه های کاری برای استراحت کارمندان استفاده کرد.

هرازگاهی کارکنان باید استراحت کوتاهی از کار خود داشته باشند. این ممکن است پاکسازی ذهن از بهم ریختگی و ظهور ایده های تازه را تسهیل کند. حتما مکانی را برای استراحت کارکنان خود در نظر بگیرید. در اتاق استراحت مقدار فضای سبز، از جمله گیاهان و گل ها را افزایش دهید. در صورت امکان، اتاقی با دارت یا شاید یک میز پینگ پنگ برای لحظاتی سریع از اوقات فراغت قرار دهید.

سبک اداری بکار رفته در دکوراسیون داخلی

محل کار شما باید منعکس کننده شخصیت شما باشد. کارمندان، بازدیدکنندگان و مشتریان ممکن است پیام هایی را از طریق دکوراسیون داخلی دفتر اداری شما دریافت کنند. انواع مختلفی از سبک های اداری وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.

دفتری به سبک کلاسیک

طراحی دفاتر اجرایی، اتاق‌های اجتماعات و سالن‌ها به سبک کلاسیک معمولاً زمانی استفاده می‌شود که نشان دادن قدرت و ثبات کسب‌وکار مهم است. چوب طبیعی و چرم اجزای اصلی مورد استفاده در تولید مبلمان اداری در طراحی کلاسیک هستند.همچنین سنگ طبیعی، فلز و ابریشم طبیعی اغلب در داخل آن یافت می شود.

تصویر دفتری اداری به سبک کلاسیک

دفاتر کار خانگی

دفتر کار خانگی فضایی است که در محل سکونت شخص برای مقاصد اداری یا تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. بدین منظور فضایی را برای کسانی که خوداشتغال هستند یا از راه دور برای یک کارفرما کار می کنند فراهم می کند.

دفتر کار به سبک مدرن

طراحی دفتر مدرن ظاهری مشخص دارد که ساده و تمیز است. با تمرکز بر مینیمال و دکوراسیون جسورانه، جای تعجب نیست که این سبک برای اکثر دفاتر شرکت ها و کسب و کارهای نوپا امروزی مورد استفاده قرار گیرد.

تصویر دفتر کار به سبک مدرن

دفتر به سبک صنعتی

فلسفه دفاتر اداری به سبک صنعتی از محیط هایی مانند کارگاه ها، کارخانه ها و انبارها الهام می گیرد. این ایده ترکیب چوب با فلز و همزیستی از فرم و عملکرد است. از مواد ساده برای ارتقاء یک فضای بی ثمر به فضاهای کاری راحت و پربار استفاده می کند. نمای ساختمان، لوله‌های آشکار و سازه‌های مخفی اکنون با افتخار در معرض دید قرار می گیرند.

دفتر به سبک مینیمالیست

در طراحی داخلی مینیمالیسم در درجه اول با تعداد محدودی از رنگ ها و آیتم ها مشخص می شود. لوازم اضافی و زیور آلات بیش از حد در اینجا مطرح نیست. اما طیف رنگی به ظاهر معتدل به معنای کسالت نیست. رنگ سفید که می تواند اتاق را بزرگتر نشان دهد، می تواند به خوبی با متضاد مشکی، آبی سرمه ای یا خاکستری ملایم شود. سایه های مختلف سبز یا صورتی پاستلی نیز بسیار مناسب است. در سبک مینیمالیستی تأکید زیادی بر فرم می شود.

در استفاده از مبلمانی که بیش از حد براق هستند خودداری کنید زیرا این امر باعث بازتابش نور خورشید می شود، نوری که از مبلمان یا دیوارهای براق منعکس می شود و باعث فشار به چشم می شود.

سوالات متداول

زمان و هزینه دکوراسیون داخلی اداری چقدر هست؟

در دکوراسیون داخلی اداری زمان و هزینه‌ها به عوامل مختلفی از جمله: متراژ، هویت شرکت یا کار شما، خواسته ها، انتخاب سبک معماری، نوع مالکیت مکان (استیجاری یا مالک بودن شما)، بودجه و توان مالی، و.. بستگی دارد.

رنگ های مناسب برای محیط کار

به عنوان مثال، رنگ قرمز می‌تواند حس سرزندگی را به شما بیافزاید، رنگ سفید می‌تواند نشانگر تمیزی و سادگی باشد، و آبی می‌تواند باعث آرامش شود.
سبز خلاقیت را افزایش می دهد و باعث ایجاد آرامش در محیط می شود. علاوه بر این، اضطراب را کاهش می دهد.
رنگ‌های زرد و نارنجی در محیط‌هایی که کارکنان باید انرژی و هیجان زیادی داشته باشند، عملکرد خوبی دارند.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط