تصویر طراحی اتاق خواب والدین

با اصول طراحی اتاق خواب والدین آشنا شوید…

تصویر با اصول طراحی اتاق خواب والدین آشنا شوید

اتاق خواب هر خانه یکی از مهم ترین بخش های آن است. در خانه هایی با چند اتاق خواب، اتاق خوابی که معمولاً بزرگتر است به عنوان اتاق خواب والدین در نظر گرفته می شود. در این مقاله قصد داریم مصالب جامع و کابردی طراحی اتاق خواب والدین را برای شما عزیزان مطرح کنیم. با ما همراه باشید.

ویژگی های اتاق خواب‌والدین چیست ؟

تصویر ویژگی های اتاق خواب‌والدین چیست

  • بزرگترین اتاق خواب در هر خانه اغلب اتاق خواب والدین می باشد.
  • فضایی برای استراحت والدین محترم است.
  • دارای فضای کافی برای قراردادن تخت دو نفره است.
  • ترجیحاً دارای اتاق رخت کن است.
  • ترجیحاً دارای سرویس بهداشتی (حمام و توالت) جداگانه است.
  • دارای کمد دیواری یا سرویس بهداشتی بین این اتاق و اتاق های دیگر است.

10 نکته مهم طراحی اتاق خواب والدین :

در خانه‌های مدرن به اتاق خواب والدین که معمولاً بزرگ‌ترین اتاق خانه است، به عنوان اتاق خواب مستر اطلاق می‌شود، باید دقت زیادی به خرج داد تا فضایی با کیفیت، راحت و دنج خلق شود. هنگام طراحی این فضا، باید در نظر داشته باشید که چه کسی از آن استفاده خواهد کرد. برای مثال، ممکن است این اتاق را برای خود یا والدینتان که پدربزرگ و مادربزرگ فرزندانتان هستند و با شما زندگی می کنند، دکوراسیون کنید. در این حالت اتاق خواب باید طوری طراحی شود که آن ها بتوانند به راحتی استراحت کنند. اما، اگر برای خود و همسرتان طراحی می کنید، مهم است که ترجیحات و سلیقه خود را در نظر بگیرید. اتاق خواب شما حریم خصوصی تان به حساب می آید. بنابراین باید طبق سلیقه شخصی شما چیدمان شود تا احساس خوبی نسبت به آن داشته باشید.

با رعایت اصول زیر می توانید دکوراسیون اتاق خواب والدین رویایی و مطابق سلیقه خود و یا حتی اتاقی مناسب برای والدین سالمند عزیز خود طراحی کنید.

1. رنگ ها در طراحی دکوراسیون اتاق خواب والدین

تصویر رنگ ها در طراحی دکوراسیون اتاق خواب والدین

برای اینکه دکوراسیون اتاق خواب والدین به بهترین بخش در خانه تبدیل شود، با انتخاب رنگ های مناسب برای طراحی شروع کنید. بهترین طراحی دکوراسیون برای اتاق خواب والدین می تواند شامل رنگ های خنثی باشد، سبکی که هرگز از مد نمی افتد. ترکیب تناژهای رنگی خنثی به اتاق خواب والدین حس وقار می بخشد که هیچ جایگزین دیگری نمی تواند با آن مطابقت کند. پس از یک روز طولانی و پر استرس، والدین می توانند به لطف رنگ های خنثی آن آرام شوند

2. آرایش تخت در طراحی دکوراسیون اتاق خواب والدین

تصویر 2. آرایش تخت در طراحی دکوراسیون اتاق خواب والدین

سبک مینیمالیستی اخیراً محبوبیت زیادی پیدا کرده است و تخت خواب ساده با روتختی های ساده آن هم در رنگ های بی روح طرفداران بسیاری پیدا کرده است. اما به خاطر داشته باشید که طراحی بیش از حد ساده برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب والدین جذاب نیست و حتی ممکن است خسته کننده باشد. سعی کنید یکی از عناصر آرایش تخت را طرح دار انتخاب کنید. برای مثال اگر مبلمان اتاق خواب شما چوبی است، از کوسن های طرح دار یا روتختی های طرح دار استفاده کنید، یا اگر روتختی شما طرح دار است، چند عنصر چوبی به اتاق خواب والدین اضافه کنید. خیلی هم شلوغ کاری نکنید.

علاوه بر این، پالت رنگی آرایش تخت باید هماهنگ باشد. طرح رنگ اصلی برای عناصر تخت در حال حاضر آبی، سفید و خاکستری است. سعی کنید هنگام انتخاب تن رنگی که باید با رنگ اصلی هماهنگ باشد، مراقب باشید.

در مورد آرایش صورت گفته می شود که هم چشمان و هم لب ها را غلیظ آرایش نکنید و تنها روی یکی تمرکز کنید. این اصل برای طرح های آرایش تخت نیز صادق است. به اندازه ها در طراحی دقت کنید. نباید هم طرح ها و بافت های درشت یا ظریف و ریز باشند. کشش بصری با ترکیب الگوها و اشکال بزرگ و کوچک ایجاد می شود.

بسته به تخت خواب شما می توان بالش ها را به روش های خلاقانه و کاربردی چیدمان کرد. فقط قاعده کلی اندازه را در مورد بالش ها نیز رعایت کنید از بالش هایی با اندازه های مختلف استفاده کنید.

3. کنار تختی (پاتختی) در طراحی دکوراسیون اتاق خواب والدین

تصویر کنار تختی (پاتختی) درطراحی دکوراسیون اتاق خواب والدین

طراحی دکوراسیون اتاق خواب والدین بدون کنار تختی چیزی کم دارد. با کنار تختی مناسب، می توانید به دکوراسیون اتاق خواب والدین خود شخصیتی متمایز و منحصر به فرد بدهید. بر خلاف تخت، کناره های تخت به اندازه ای بزرگ نیستند که به سرعت توجه را جلب کنند، بنابراین باید در انتخاب آن ها دقت کنید تا در کنار تخت دیده شوند. به عنوان مثال، تخت‌خواب‌های بزرگ پارچه‌ای با کنار تختی های ظریف و زیبا به خوبی هماهنگ می‌شوند، در حالی که کنار تختی بزرگ می‌توانند در کنار تخت‌خواب‌های ظریف، خودنمایی کنند. جنس تخت و کنار تختی را نیز فراموش نکنید. اگر می خواهید دکوراسیون اتاق خواب والدین ظاهر جذاب تری داشته باشید، می توانید این جنس این دو را متفاوت انتخاب کنید.

4. چراغ خواب در طراحی دکوراسیون اتاق خواب والدین

تصویر چراغ خواب در طراحی دکوراسیون اتاق خواب والدین

معمولاً از دو چراغ خواب به طور مشابه و قرینه در دو طرف تخت استفاده می شود. فقط باید مطمئن باشید که هر کدام از آنها چقدر نور ساطع می کنند. از آنجایی که دو عدد از آنها وجود خواهد داشت، بهتر است از چراغ های کنار تخت خیلی بزرگ استفاده نکنید، زیرا روشنایی آنها تخت را در خود غرق می کند و آن را کوچکتر نشان می دهد. هنگام نورپردازی دو طرف تخت مراقب باشید زیرا چگونگی بازتاب اشیاء در نور بسیار مهم است.

البته اگر می‌خواهید از قانون تفاوت سایز برای چراغ‌های پاتختی استفاده کنید و دو عدد چراغ خواب با اندازه‌های مختلف داشته باشید، می‌توانید در کنار مدل پایه دار آن از یک چراغ خواب رومیزی استفاده کنید، بدون اینکه تفاوت نور آنها چشم‌تان را اذیت کند. با این حال، هنگام انتخاب آنها، باید شباهت های آنها را در نظر بگیرید. یعنی باید رنگ، طرح رنگ، متریال و شکل یکسانی داشته باشند. حتما نباید کاملا یکی یا به تعبیری دوقلو باشند. کافی است که آنها مانند دو دوست،شبیه به هم باشند تا از جلوه گری یکی بر دیگری جلوگیری شود.

5. طراحی دکوراسیون اتاق خواب والدین با آثار هنری

تصویر طراحی دکوراسیون اتاق خواب والدین با آثار هنری

آثار هنری در اتاق خواب به عنوان جواهرات تزئینی برای فضا عمل می کنند.طراحی دکوراسیون اتاق خواب والدین با نصب آثار هنری تکمیل می شود. اما نکته اینجاست: شاید نحوه چیدمان آثار هنری کمی شما را بترساند. نگران نباشید؛ با رعایت این چند نکته می توانید جواهرات اتاق خواب والدین را با زیبایی هرچه تمام تر طراحی کنید.

  • مدل های چیدمان
  • تفاوت در اندازه
  • آثار هنری متفاوت
  • تنوع در قاب آثار هنری

6. تخت مناسب درطراحی دکوراسیون اتاق خواب والدین

تصویر تخت مناسب درطراحی دکوراسیون اتاق خواب والدین

اگر تخت بزرگی را با ارتفاع مناسب انتخاب کنید، لطف بزرگی به والدین سالخورده خود خواهید کرد. آنها برای جابه جا شدن، نشستن یا ایستادن در این تخت ها نیازی به کمک ندارند. این افراد نشستن و ایستادن در تخت‌خواب‌های با ارتفاع کم را دشوار می‌دانند. لازم به ذکر است تخت با ارتفاع استاندارد برای سالمندان تختی است که قسمت زیر زانوی فرد سالخورده با کف تخت در یک راستا قرار گیرد. برای اینکه راحت‌تر از تخت پائین بیایند، می‌توانید یک دستگیره را به دیوار مجاور تخت وصل کنید.

7. کفپوش مناسب درطراحی دکوراسیون اتاق خواب والدین

تصویر کفپوش مناسب درطراحی‌دکوراسیون

احتمال زمین خوردن در اتاق خواب بزرگترین خطری است که والدین را تهدید می کند. در نتیجه، کف اتاق آنها نباید لیز باشد. از استفاده از کفپوشی که بسیار لغزنده و بدون اصطکاک هستند خودداری کنید. فرش های بزرگ، موکت های چسبی، لمینت و کفپوش های چوبی خطر سر خوردن این عزیزان را کاهش می دهد. همچنین، از فرش یا قالیچه های کوچکی که بیشتر برای تزئین هستند، خودداری کنید، زیرا خود اینها می توانند عاملی برای زمین خوردن والدین باشند.

8. مبلمان مناسب درطراحی دکوراسیون اتاق خواب والدین

تصویر مبلمان مناسب در طراحی‌دکوراسیون

مبلمان مناسبی را برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب والدین در نظر بگیرید که در آنها احساس راحتی و امنیت کنند. برای اتاق خواب والدین، یک صندلی گهواره ای و یک کاناپه جمع و جور و دنج با فضای نشیمن محدود، بهترین گزینه ها هستند. البته در طراحی دکوراسیون اتاق خواب آنها را آنقدر از وسایل و مبلمان پر نکنید که به جای آنکه اسباب راحتی و آسایش شان باشد، مایه دردسر یا به تعبیری دست و پاگیر شود.

9. در طراحی دکوراسیون اتاق خواب والدین به نورپردازی توجه کنید.

تصویر در طراحی به نورپردازی توجه کنید.

از مهم‌ترین مسائل برای هر فضا، توجه به نورپردازی آن است. نور به اتاق خواب حس سرزندگی می دهد و آن را پرشور و پرانرژی می کند. نور شمال یا جنوب برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب ولدین ایده آل است.

اگر نور طبیعی کافی ندارید، روی نورپردازی مصنوعی با استفاده از چراغ ها تمرکز کنید.چراغ‌های مختلف میتوانند به شما کمک کنند تا اتاق را در هر ساعتی به طور مناسب و درست روشن کنید. برخلاف تصور بسیاری از مردم، نورپردازی موضوعی درطراحی دکوراسیون اتاق خواب والدین پیچیده و تخصصی است.

10. در طراحی دکوراسیون اتاق خواب والدین به حریم خصوصی فکر کنید.

تصویر در طراحی به حریم خصوصی فکر کنید.

اتاق خواب یکی از فضاهای خصوصی خانه است. بنابراین، ارتباط اتاق خواب والدین با سایر فضاها یکی از مهم ترین عناصر طراحی دکوراسیون اتاق خواب والدین است. درب اتاق خواب باید در قسمتی قرار گیرد که بتواند به طور موثری از حریم خصوصی در هنگام باز بودن محافظت کند. همچنین میتوان از یک فضای ارتباطی نیز در این قسمت استفاده کرد یا با طراحی دکوراسیون، کاری کرد که محیط داخلی به طور مستقیم در دید افراد قرار نگیرد.

سخن پایانی:

امیدواریم مطالب ارائه شده در این مقاله درباره اصول طراحی اتاق خواب والدین برایتان مفید واقع شده باشد. سپاسگزاریم که تا انتهای مقاله همراه ما بودید.

تصویر طراحی اتاق خواب والدین - مجله نکستا دیزاین

Rate this post

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط