تصویر دکوراسیون داروخانه

نکات مهم در دکوراسیون داروخانه چیست ؟

در دنیای امروز، حداقل یک داروخانه در هر خیابان وجود دارد و طبق مقررات بهداشتی بین‌ المللی لازم است که در هر محله یا منطقه یک داروخانه وجود داشته باشد.

تصویر نکات مهم در دکوراسیون داروخانه چیست

نحوه ی چیدمان و دکوراسیون داروخانه یکی از مواردی است که به شما کمک می کند تا از بقیه رقبا که هر روز بر تعدادشان افزوده می شود متمایز شوید. زیرا ثابت شده است که استفاده از امکانات مناسب و جذاب در داروخانه توجه مشتری را جلب کرده و او را به سمت طراحی داخلی داروخانه یا حتی داروی مورد نظر سوق می دهد.

دکوراسیون داروخانه چیست ؟

تصویر دکوراسیون داروخانه چیست

دکوراسیون داروخانه یک هنر است. در دنیا امروز دکوراسیون داروخانه، هم به دلیل کارایی و هم به دلیل زیبایی به نوعی حساس می باشد.

دکوراسیون داروخانه مجموعه ای منظمی است که شامل: پیشخوانی با ارتفاع مناسب، نور کافی، قفسه بندی مرتب، قرارگیری مناسب دارو ها و محصولات دیگر و … می باشد که ظاهری شیک و قابل قبول به دکوراسیون داروخانه می بخشد. اگر قصد نوسازی داروخانه را دارید، باید توجه داشته باشید که فضا علاوه بر زیبایی شناختی، باید با سازماندهی و چیدمان خود، حس آرامش و راحتی را نیز به مراجعه کنندگان القا کند.

در دکوراسیون داروخانه چه وسایل و تجهیزاتی نیاز است ؟

تصویر در دکوراسیون داروخانه چه وسایلی و چه تجهیزاتی نیاز است

  1. صندلی های راحت برای کارمندان
  2. شلف ها و قفسه های استاندارد متناسب با اندازه فضا
  3. میز برای پیشخوان
  4. بالابر و نردبان های مناسب برای رسیدن به اقلام موجود در قفسه ها

اهمیت دکوراسیون داروخانه :

تصویر اهمیت دکوراسیون داروخانه

هر داروخانه ای می خواهد فضایی را فراهم کند که مشتریان بتوانند به سرعت و به راحتی محصولات و داروهای خود را تهیه کنند و این هدف اصلی آنهاست. بنابراین، به طور کلی، باید فضایی وجود داشته باشد تا این رویه و همچنین فرآیند انتخاب، بازرسی و خرید کالا برای مشتریان لذت بخش شود. اکثر مشتریان به دنبال محیطی دلپذیر هستند که بتوانند به راحتی کالاها و خدمات مورد نظر خود را به دست آورند. لازم به ذکر است که برای این کار نیازی به صرف هزینه زیادی نخواهید داشت. در عوض، با کمی نوآوری و طراحی و چیدمان مناسب، می توانید با کمترین هزینه، تجربه خرید خوبی را به آنها هدیه دهید.

نکات مهم برای دکوراسیون داروخانه و نحوه چیدمان آن :

تصویر نکات مهم برای دکوراسیون داروخانه و نحوه چیدمان آن

به لطف چیدمان مدبرانه هر محصول در قفسه خود در دکوراسیون داروخانه، با توجه به حجم فروش یا هدف آن، مصرف کننده می تواند محصول درخواستی را به سرعت، بدون زحمت و بدون نگرانی به دست آورد. برای ساخت و طراحی دکوراسیون داروخانه باید خود را جای مشتری بگذارید و محیط اطراف خود را از دید او در نظر بگیرید.

خواسته ها و ابهامات مشتری را شناسایی کنید :

از این شیوه، شما به آسانی با مشکلات نگران کننده داروخانه‌های قدیمی آشنا می‌شوید و برای آن راه‌حل‌هایی در نظر خواهید گرفت. به عنوان مثال، مشتری عادی ممکن است گیج و نامطمئن باشد زیرا با اکثر داروها آشنا نیست.

شما باید مطمئن شوید که کارکنان شما به طور کامل در مورد داروهای موجود در هر قفسه مطلع هستند تا در صورت نیاز برای کمک به مشتریان آماده شوند.

داروخانه کوچک خود را به شیوه ای مدرن تزئین کنید :

اگر داروخانه‌ شما محیط کوچکی دارد، با طراحی آن به سبک مدرن، می‌توانید بهره‌وری خود از این فضا را به حداکثر برسانید.به طور کلی، طراحی مدرن بر دو عنصر “فضا” و “سازمان دهی” تاکید دارد و مهم است که به یاد داشته باشید که چگونه از آنها به شیوه ای موثر استفاده کنید.

محیطی گیرا و زیبا ایجاد کنید :

تصویر محیطی گیرا و زیبا ایجاد کنید

طبق تحقیقات، افراد معمولاً محیط داروخانه ها را چندان دلپذیر نمی دانند. زیرا تعداد بالای داروها در محیط ممکن است باعث ایجاد احساس “بیماری” در آنها شود. در نتیجه با ایجاد محیطی دلپذیر و جذاب در دکوراسیون داروخانه می توانید مشتریان زیادی را جذب کنید.امروزه، افراد دوست دارند زمان زیادی را در داروخانه ها بگذرانند و با افزایش دانش دارویی خود، بیشتر در مورد انواع مختلف دارویی بیاموزند. بنابراین، اگر طراحی دکوراسیون داروخانه به گونه ای انجام شود که حس مثبتی در مشتری ایجاد کند، به این روند کمک زیادی می کند.

به نورپردازی و طرح های رنگی در دکوراسیون داروخانه توجه زیادی داشته باشید :

تصویر به نورپردازی و طرح های رنگی در دکوراسیون داروخانه توجه زیادی داشته باشید

از جمله مهم ترین عناصر درطراحی دکوراسیون یک داروخانه ، نور و رنگ است. همانطور که ممکن است دیده باشید، اکثر داروخانه ها به رنگ سفید طراحی شده اند که زیبایی و ظرافت آنها را بسیار کاهش می دهد. ترجیحاً برای متمایز ساختن دکوراسیون داروخانه از محیط اضطراب آور بیمارستان، بهتر است از رنگ‌هایی دیگری در کنار رنگ سفید استفاده شود تا حس تشویش مراجعه کنندگان را نیز به حداقل برساند.

با استفاده از نورهایی در سایه های سبز، زرد و آبی ملایم می توان لذت دکوراسیون داروخانه را به میزان قابل توجهی افزایش داد. نحوه استفاده صحیح از این اجزا در ذهن مراجعه کنندگان باقی خواهد ماند و انگیزه آنها را برای بازگشت به داروخانه یا فروشگاه دارویی شما خواهد داشت.

بنابراین، انکار تأثیر نور و رنگ در متمایز کردن دکوراسیون داروخانه شما از رقبا غیرممکن خواهد بود.

از فناوری بهره بگیرید :

تصویر از فناوری بهره بگیرید

علاوه بر بهبود ظاهر فعلی دکوراسیون داروخانه شما، استفاده موثر از فناوری تجارب خرید مصرف کنندگان را تسهیل و بهبود می بخشد. از دیگر موارد مهم استفاده از فناوری، می‌توان به افزایش دانش و آگاهی در مورد داروها از این طریق نیز اشاره کرد. در حال حاضر علاقه زیادی به این موضوع در سطح جهانی وجود دارد.

بنابراین هنگام استفاده از فناوری و طراحی دکوراسیون داروخانه نکات زیر را در نظر داشته باشید :

پول نقد دیگر روش رایج پرداخت در جامعه امروزی نیست و استفاده از روش های پرداخت دیجیتال ضروری به نظر می رسد.در نتیجه یک پایگاه مناسب و شیک برای کارتخوان خود در نظر بگیرید و آن را به گونه ای طراحی کنید که با سایر عناصر دکوراسیون داروخانه هماهنگ باشد.

همچنین می تواند ایده خوبی باشد که قبل از مراجعه مشتریان یا بیماران به داروخانه، امکان سفارش و رزرو آنلاین داروها را داشته باشید.به طوری که مشتریان ابتدا باید داروهای خود را درخواست دهند و شما تا قبل از رسیدن آن‌ها به محل، موارد درخواستی آن‌ها را آماده نمایید.

طراحی دکوراسیون داروخانه و تجهیزات مورد نیاز :

تصویر طراحی دکوراسیون داروخانه و تجهیزات مورد نیاز

در دکوراسیون داروخانه، طراحی داخلی بسیار مهم است. تجربه مشتری و فرآیند خرید از استفاده مناسب و استراتژیک از فضایی که در اختیار شماست بهره مند خواهد شد. به طوری که علاوه‌ بر اینکه او نه تنها از خرید خود راضی باشد بلکه تشویق شود تا داروخانه شما را به دیگران معرفی کند. حتی برای کارکنان، طراحی داروخانه کاملاً سودمند خواهد بود. زیرا با چیدمان هر قفسه در یک مکان خاص و مفید می توانید داروی لازم را سریعتر پیدا کنید.

در طراحی داخلی داروخانه باید به نکات زیر توجه کنید :

طراحی پیشخوان و پذیرش را در اولویت قرار دهید.

تصویر طراحی پیشخوان و پذیرش را در اولویت قرار دهید

بخش پذیرش داروخانه معمولا شلوغ ترین نقطه است. بنابراین، توجه به نحوه طراحی آن بسیار مهم است.

پیشخوان باید به گونه ای ساخته شود که علاوه بر ایجاد فضای مناسب برای عملکرد بهینه، از نظر دیداری مانعی وجود نداشته باشد. برای جلوگیری از تردد و تجمع ناخواسته ابتدا باید یک فضای مناسب ایجاد کنید.زیرا تجمع ناخواسته، علاوه بر کند کردن روند خرید دارو، باعث می شود مراجعان بیش از حد دلسرد و خسته شوند.

همچنین، چیدمان فیزیکی پذیرش باید به گونه ای باشد که تعامل بین مشتریان و پرسنل پذیرش بدون مشکل انجام شود.

همیشه به خاطر داشته باشید که ایجاد صفوف طولانی جلوی میز پذیرش یا تعامل نادرست بیماران با پرسنل، مراجعه کنندگان و بیماران را آزار می دهد. به گونه ای که حتی ممکن است تصمیم به توقف خرید بگیرد.

قفسه های جمع و جور و با دسترسی آسان برای کارمندان ایجاد کنید.

تصویر قفسه های جمع و جور و با دسترسی آسان برای کارمندان ایجاد کنید.

بهتر است با استفاده از قفسه‌های کوچک و مرتب داروهای معمولی و رایج که روزانه خریداران بیشتری دارند را در نزدیکی پیشخوان قرار دهید.معمولی ترین روش برای نمایش داروها و در دسترس قرار دادن آنها برای مشتریان در داروخانه ها طراحی قفسه است. بنابراین در طراحی دکوراسیون باید به تجهیزات داخل داروخانه به ویژه قفسه ها توجه ویژه ای داشت تا زیبایی، سهولت دسترسی و کارایی بیشتر شود.

شما می توانید از بین طیف گسترده ای از انواع قفسه ها بر اساس اثربخشی و سازگاری آنها با محیط دکوراسیون داخلی داروخانه، گزینه ی دلخواه را انتخاب کنید. اقلام مصرفی مشتریان و اثربخشی کارکنان دو مؤلفه کلیدی هستند که باید هنگام استفاده از قفسه های داروخانه در نظر گرفته شوند. در این رویکرد، افراد مجبور نیستند زمان زیادی را صرف جستجوی بیشتر قفسه‌ها برای یافتن داروهای ویتامین یا سرماخوردگی کنند. در عوض، آنها ممکن است از کارکنان بخش پذیزش درخواست آنها را بکنند.

ممکن است علاوه بر داروهایی که در قسمت پذیرش قرار گرفته است،حاوی تبلیغات نیز باشند. از آنجایی که کسانی که نسخه ندارند بیماری های خود را برای پرسنل بیان می کنند، کارکنان داروخانه نیز ممکن است در صورت تطابق، دارویی را پیشنهاد کنند.

تحقیقات نشان می دهد که 98 درصد مشتریان به توصیه های کارمندان بخش پذیرش توجه می کنند و داروی مورد نظر و پیشنهادی را خریداری می کنند.

به فاصله میان قفسه‌ ها دقت کنید.

تصویر به فاصله میان قفسه ها دقت کنید

علاوه بر صرفه جویی در فضا، حفظ فاصله کافی بین قفسه ها با جلوگیری از شلوغی، تجربه مصرف کنندگان و بیمارانی را که در حال خرید دارو هستند نیز بهبود می بخشد. علاوه بر این، با آسان‌تر کردن کشف داروهای مورد نیاز و دسترسی سریع‌تر به آن‌ها، تأثیر قابل‌توجهی بر بهره‌وری کارکنان خواهد داشت. تصمیم گیری در مورد طراحی و سبک مناسب نیازمند توجه دقیق به محیط اطراف و فضای موجود است.

برای داروخانه‌هایی که فضای محدودی دارند، ترجیح داده می‌شود روی استراتژی‌های ویترین و نحوه به نمایش گذاشتن تمرکز کنند. در حالی که توصیه می‌شود داروخانه‌های بزرگ‌تر بیشتر بر تجربه خرید مشتری تمرکز کنند و ویژگی‌های طراحی را در دکوراسیون داروخانه بگنجانند که باعث افزایش رضایت مصرف‌کننده و کارمند می‌شود.

به نحوه ی چینش مناسب داروها بسیار توجه کنید.

باید توجه داشته باشید که قفسه ها باید کجا بروند و همچنین داروها باید در قفسه ها و راهروها قرار بگیرند. به عنوان مثال، توصیه می‌شود داروهایی را که کمتر خریداری می‌شوند و مشتریان زیادی را جذب نمی‌کنند، در پشت یا روی قفسه‌ها و راهروهای بالاتر نگهداری کنید.

در نتیجه مردم دسترسی آسان‌تر و سریع‌تری به داروهای رایج خواهند داشت. البته قرار دادن برخی از محصولات دارویی و تبلیغاتی در مجاورت قفسه های اقلام پرمصرف و مناطق پر رفت و آمد خالی از ظرافت نیست. از آنجایی که در معرض دید بیشتری قرار گرفته است و این تکنیک می تواند به افزایش فروش آنها کمک کند.

طراحی دکوراسیون داروخانه برای افزایش امنیت :

طراحی یک مکان باید امنیت محیطی را تا حد امکان در اولویت قرار دهد. اما شما باید به طراحی و چیدمان داروخانه توجه بیشتری داشته باشید، زیرا جایی است که در آن انواع اتفاقات می تواند رخ دهد.

امنیت داروخانه باید برای همه انواع کالاهای موجود، به ویژه داروهایی که فقط با نسخه تجویز می شوند، مورد توجه قرار گیرد و نباید به استفاده از درب و پنجره ایمن در برابر سرقت محدود شود. برای بسیاری از مشتریان، سطح امنیت داروخانه یکی از نکات کلیدی در انتخاب داروخانه است.

Rate this post

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط