تصویر اصول طراحی نمای ساختمان

اهمیت و اصول طراحی نمای ساختمان

تصویر اهمیت و اصول طراحی نمای ساختمان

هر رهگذری را می توان در نگاه اول با نمای ساختمان که شبیه به زیور روی بدنه ساختمان است به خود جلب کرد. نما هر چه متمایزتر باشد بیشتر جلب توجه می کند. اصول و اهمیت طراحی نمای ساختمان مزایایی فراتر از جذابیت زیبایی شناختی و ارزش ملک ارائه می دهد. طراحی نما یکی از مهمترین جنبه های هر ساختمان یا سازه ای است. تصور مردم در مورد کیفیت ساخت و ساز هر پروژه ساختمانی و سطح کیفیت آن به شدت تحت تاثیر نمای بیرونی ساختمان است. اولین و قابل توجه ترین چیزی که در مورد ساختمان ها هنگام نزدیک شدن به یک منطقه مسکونی متوجه می شویم، طراحی نمای بیرونی آنها است.

تعریف نمای ساختمان

تصویر تعریف نمای ساختمان

نما از کلمه فرانسوی façade گرفته شده است که خود از کلمه ایتالیایی facciata گرفته شده است که در اصل به معنای جلو یا جلوی سازه بوده است.

یک طرف سازه، معمولاً جلو، به عنوان نما شناخته می شود. این یک جزء ضروری از طراحی کلی یک ساختمان است. این فرصتی را برای دادن شخصیت به ساختمان ارائه می دهد. نماها ممکن است در اندازه ها و طرح های مختلفی ساخته شوند و واقعاً فرصتی را برای معماران فراهم می کنند تا با جان بخشیدن به یک سازه، مهارت های خود را به نمایش بگذارند.

معماری، مانند سایر اشکال هنری، معنا را بیان می کند و از طریق ایجاد مناطق محدود ،معمولاً برای استفاده انسان، بیان می کند. همانطور که از تعریف این کلمه بر می آید، یک قطعه از نمای معماری، چهره ساختمان است. این قابل شناسایی ترین و شناخته شده ترین جزء، اولین چیزی است که بازدیدکنندگان می بینند و تصویری که ما با ساختار شناسایی می کنیم. نماهای معماری همچنین ممکن است عملکرد عملی دفاع و حفظ یکپارچگی ساختاری داخلی ساختمان و همچنین حفظ انرژی را داشته باشند.

طراحی نمای ساختمان

تصویر طراحی نمای ساختمان

نمای ساختمان بسیار مهم است زیرا فرصتی برای تأکید بر طراحی ارائه می دهد. بسیاری از سازه‌ها طرح‌های عمومی را انتخاب می‌کنند که صرفاً الزامات ساختاری را برآورده می‌کنند و فاقد شخصیت هستند. در نتیجه، شهرهایی که ما در آن زندگی می‌کنیم از ساختمان‌های بی‌نظیر و غیر جالب رنج می‌برند.

اصول و اهمیت طراحی نمای ساختمان در بهره وری انرژی و اتصال طرح های بیرونی و داخلی سازه فراتر از صرف زیبایی شناختی دلپذیر است. نمای ساختمان می تواند به لطف پیشرفت های جدید در مواد، مفاهیم و طراحی، دنیایی از امکانات را باز کند.

نماهای ساختمان نقش مهمی در این امر ایفا می کنند، زیرا ما به طور مداوم از سازه هایی که در آن زندگی می کنیم و در آنها کار می کنیم، انتظار بیشتری داریم، خواه از نظر میزان کارآمدی آنها در مصرف انرژی یا میزان مناسب بودن آنها در یک مکان خاص.

میزان هوا و نوری که وارد یک ساختمان می شود و همچنین میزان مقاومت آن در شرایط محیطی به شدت تحت تاثیر نما یا دیوار پرده سازه خواهد بود. به عنوان مثال، این ممکن است به جلوگیری از تشکیل یک تونل باد یا آسیب پذیری ساختمان در برابر تاب خوردن در باد شدید کمک کند.

پارارمترهای فنی و اصولی طراحی نمای ساختمانی

تصویر پارارمترهای فنی و اصولی طراحی نمای ساختمانی

یکی از مهمترین پارامترها در انتخاب نوع نما توجه به مشخصات فنی است. از جمله این موارد هستند:

مقاومت در برابر زلزله

مقاومت در برابر یخ زدگی و سرما (شرایط آب و هوایی)

مقاومت در برابر آتش

عایق حرارت و عایق صدا

وزن قرار داده شده بر روی سازه

هزینه نگهداری و تعمیرات

طول عمر و انعطاف پذیری

هزینه های اقتصادی و زمان اجرای بودجه

سازگاری با محیط زیست

دستورالعمل های اساسی در طراحی نمای ساختمان

دستورالعمل های زیر می تواند به شما کمک کند بهترین ظاهر خود را داشته باشید.ساخت و ساز ساختمان ها یک هدف را دنبال می کند.هدف از ساخت و ساز بسیار مهم است.بنابراین طراحی باید به گونه ای باشد که تمام نیازهای یک خانواده را برآورده کند.نمای بیرونی سازه منعکس کننده اتفاقاتی است که در داخل اقامتگاه می گذرد.

به عنوان مثال، اگر شما یک هنرمند هستید، ممکن است بخواهید پنجره های بزرگی داشته باشید، زیرا به نور طبیعی دارید.

 • احترام به تقارن

تصویر احترام به تقارن

مانند همه طرح ها، نمای ساختمان از تقارن و تعادل بهره می برد که جذابیت زیبایی شناختی آن را افزایش می دهد. این تقارن و تعادل را می توان در طرح ها به روش های مختلفی به دست آورد. وقتی تقارن در یک ساختمان دیده شود زیباتر به نظر می رسد.

 • نورپردازی ساختمان

تصویر نورپردازی ساختمان

یکی از مواردی که می تواند افراد را به یک ساختمان بکشاند و توجه آن ها را جلب کند نمای خوبی است که به نوعی کیفیت و ماهیت سازه را منتقل می کند. نمای ساختمان در روز به خودی خود دیده می شود زیرا نور کافی وجود دارد، اما در شب باید به درستی نورپردازی شود تا واضح تر دیده شود.

طراحی نمای ساختمان شما در شب به لطف نورپردازی نمای ساختمان نسبت به سایر ساختمان ها برتری خواهد داشت. علاوه بر نورهایی که بالای درب ورودی و پارکینگ تعبیه شده اند، باید از نور اضافی در نمای بیرونی ساختمان استفاده شود. این چراغ ها باید با طراحی نمای سازه مطابقت داشته باشند.

 • متریال

با توجه به طیف گسترده ای از مواد و مصالحی که اکنون به راحتی برای طراحی نمای ساختمان در دسترس هستند، انتخاب متریال مناسب می تواند چالش برانگیز باشد. ترجیحاً روی دوام مواد و جذابیت های زیبایی به طور همزمان تمرکز کنید. با یک طراح داخلی و یک معمار مشورت کنید.

 • رنگ

تصویر رنگ نمای ساختمان

اگر انتخاب رنگ اشتباهی انجام شود، می تواند توجه را به ایرادات ساختمان جلب کند. برعکس، اگر رنگ مناسب و درستی انتخاب شود، می تواند کاستی های نمای ساختمان را پنهان کند. یکی از بزرگترین معمارانی که روی اصول طراحی نمای ساختمان کار کرده است می گوید انتخاب دو رنگ با یک رنگ در پایین بهترین و مطمئن ترین گزینه است. علاوه بر این، بدنه ساختمان ممکن است در یک سایه روشن تر یا تیره تر از یک رنگ آمیزی شود، در حالی که سایر مناطق ساختار می توانند از رنگ متفاوتی استفاده کنند.

برای ساختن رنگ از موادی استفاده می‌شود که پوشش نهایی روی انواع سازه‌ها اعمال می‌شود و بسته به محیطی که در آن قرار می‌گیرد، عملکرد محافظتی و تزئینی دارد. آنها قوی ترین و پایدارترین توانایی را برای تحمل تغییرات محیطی دارند. یکنواختی سطوح بیرونی سازه های مختلف یکی از کارکردهای رنگ نما در ساخت و ساز ساختمان است.

استفاده تخیلی و هنرمندانه از رنگ در نمای بیرونی ساختمان، چیزی است که آن را بسیار خیره کننده و واقعاً باشکوه می کند.

 • نورگیرهای مناسب را انتخاب کنید

با اجازه دادن به نور خورشید به داخل خانه، پنجره ها به عنوان روح ساختمان عمل می کنند. در انتخاب پنجره ها برای نمای ساختمان ابتدا باید دوام آن ها را در نظر گرفت. شخصیت ساختمان را می توان به نوعی از طریق پنجره ها بیان کرد.خانه های مدرن در مقایسه با خانه های قدیمی با پنجره های مستطیلی و شیشه های شفاف، جذاب تر به نظر می رسند.

اهمیت طراحی نمای ساختمان در معماری

تصویر اهمیت طراحی نمای ساختمان در معماری

یک طرف سازه ساختمان، معمولاً سمت جلو، به عنوان نما شناخته می شود. از آنجایی که به ساختمان شخصیت متمایز می بخشد، یکی از مهم ترین اجزای طراحی کلی ساختمان است. نمای ساختمان می تواند اشکال و اندازه های مختلفی به خود بگیرد. در واقع، این یکی از آن عناصر ساختمان است که به معماران آزادی آزمایش، نشان دادن مهارت های خود و تحقق دیدگاه های خود را می دهد.

مردم گهگاه نما را با سازه های قدیمی تر یا مهم تر یکی می دانند، اما امروزه هر ساختمانی می تواند نمای قابل تشخیصی ایجاد کند. علاوه بر این، مردم اغلب نمای ساختمان را با عناصری مرتبط می دانند که فقط جذابیت زیبایی شناختی آن را افزایش می دهد. اما بیش از این کار را انجام می دهد! بله، نما در معماری اهمیت بسیار بیشتری دارد.

اصول طراحی نمای ساختمان در معماری مهم است:

 • جلوه شهری

محله ای را تصور کنید که در آن هر سازه ای دارای نمای سنگی است که از بیرون نورپردازی شده است. حال اگر بین آنها سازه ای بدون نما وجود داشته باشد از تعادل و زیبایی شهر می کاهد. بعلاوه، اگر ساختمانی دارای نمایی منحصر به فرد از ساختمان های دیگر، مانند برخی از نماهای رومی یا معاصر باشد، از زیبایی محیط اطراف می کاهد.

بنابراین، می توان استنباط کرد که یکی از ملاحظات کلیدی در اصول طراحی نمای بیرونی ساختمان، در نظر گرفتن اقلیم و سبک معماری منطقه است.

 • یک سپر یا یک دیوار در برابر تأثیرات بیرونی

طراحی نمای ساختمان باید با استفاده از مواد، سیستم ها، فرآیندهای مناسب، در هرشرایط آب و هوایی تنظیم شود.

 • شخصیت و هویت

طراحی نما چیزی بیش از نمای ساختمان است. همچنین بیانگر شخصیت کاربران و طراحی است. ساختمان هایی با نمای متمایز و خوب طراحی شده می توانند بهتر از سازه های با مزیت کمتر عمل کنند.

نمای ساختمان فرصتی برای تأکید بر طراحی را ارائه می دهد. ساختمان‌هایی هستند که طرح‌های استانداردی را انتخاب می‌کنند که دقیقاً الزامات ساختاری را رعایت می‌کنند، اما هرگز صاحب هویت یا شخصیت منحصربه‌فرد خود نیستند. یک نما می تواند تأثیر قابل توجهی در این امر داشته باشد زیرا به ساختمان آن حس متمایز را می دهد و اثرات منفی فقدان آن را خنثی می کند.

 • تهویه طبیعی

نمای بیرونی ساختمان هم به عنوان مانعی برای دنیای بیرون و هم راهی برای تعامل با آن است. با رعایت تهویه مناسب و استفاده موثر از مصالح می توان یک طرح خوب را به عنوان یک نتیجه دلخواه تولید کرد که نمای ساختمان را در یک بافت زنده می کند. در اصل، نما پوسته یک ساختمان در بیرون است. تهویه طبیعی با محافظت ارائه شده توسط پوست خارجی تایید می شود. این با استفاده از تکنیک‌های مختلفی از جمله پوسته‌های توخالی، پنجره‌های خودکار و عناصر طراحی انجام می‌شود. نما همچنین اطمینان می دهد که آسایش ساکنین در اثر آب و هوای نامناسب مانند باد، باران و برف به خطر نیفتد.

 • یک کارکرد ضروری در بهره وری انرژی

یک نما علاوه بر  زیبایی، نقش مهمی در بهره وری انرژی و اتصال بیرونی و داخلی سازه دارد. هزینه انرژی را می توان با نما تا حد زیادی کاهش داد. هر طراحی نما باید علاوه بر راحتی و زیبایی، محیط را به عنوان یک کل در نظر بگیرد. برای داشتن یک نمای کم مصرف، می توان در نظر داشت که چگونه نمای بیرونی ساختمان با بهره خورشیدی، هجوم باد و غیره مقابله می کند.

یک سیستم نمای ساختمان به خوبی برنامه ریزی شده به ساکنین این امکان را می دهد که نفوذ نور را با استفاده از ابزارهای مختلف مانند لوورها یا تجهیزات سایه بان کنترل کنند.

علاوه بر این، کنترل دما و جریان هوا را از طریق پنجره‌های متحرک امکان‌پذیر می‌کند، که سطح راحتی کلی ساختمان را افزایش می‌دهد

نمای ساختمان زمانی موفق است که به ساکنان احساس آرامش کند. این نه تنها کارهای روزمره را بهبود می بخشد، بلکه سطح بهره وری افراد را نیز افزایش می دهد.بهره وری شغلی بهتر زمانی کاملا مشهود است که سطح راحتی در بالاترین حد خود باشد.

 • محافظت در برابر عناصر طبیعی

یک نما از ساکنان ساختمان در برابر باد، باران و دما و رطوبت بالا یا پایین محافظت می کند. نماها به دلیل دوام طولانی مدت و مقاومت در برابر خوردگی، هوازدگی و تغییرات دما بسیار محبوب هستند.

 • عایق صوتی

در مقایسه با طراحی نمای ساختمان معمولی، سطح بیرونی نما که به خوبی طراحی شده باشد، سطح بالایی از راحتی صوتی را به ساکنان خود ارائه می دهد. راحتی صوتی به هیچ وجه نمی تواند نیاز به تبادل هوا، تهویه و ارتباط بصری به بیرون را مختل کند.

 • امنیت و ایمنی

برخلاف سیستم سنتی کوره‌ها و بارها، یک طراحی نمای خوب رویکردی نسبتاً محجوب برای دستیابی به امنیت ساختمان با برنامه‌ریزی مناسب و درمان دهانه‌های ساختمان ارائه می‌دهد.

انواع طراحی نمای ساختمان

تصویر انواع طراحی نمای ساختمان

آنچه ما باید در مورد بسیاری از انواع طراحی نمای ساختمان بدانیم این است که نمای هر ساختمان ظاهر بیرونی آن است.معماران مدرن به دلیل ارزش زیبایی شناختی و توانایی آن در انتقال هنر و کالیبر معمار و طراح ساختمان، تاکید زیادی بر طراحی نما دارند.

نمای ساختمان مسکونی همچنین ممکن است اطلاعاتی در مورد ترجیحات، علایق، جهان بینی و شیوه های فرهنگی ساکنان را منتقل کند.علاوه بر این، هر واحد مسکونی بسته به عوامل محیطی محلی از جمله آب و هوا، باد و طوفان، زلزله و سطوح آلودگی هوا، ظاهر متفاوتی دارد.

سایر عناصری که بر نمایشگر تأثیر می گذارند عبارتند از عایق در برابر گرما و سرما، عایق صدا، مقاوم در برابر زلزله، ضربه، یخ زدگی و آتش سوزی و همچنین مقاومت در برابر جدا شدن و سقوط از نما.

نمای ساختمان باید در اجرای آن انعطاف پذیر باشد.دارای اجزایی است که می توان از آنها در نماهایی با اشکال هندسی مختلف استفاده کرد.

علاوه بر این، نمای ساختمان باید به گونه ای ساخته شود که به طور موثر با محیط داخلی ارتباط برقرار کند و در عین حال از آن محافظت کند.

انواع طراحی نمای ساختمان و برخی از ویژگی های آن به شرح زیر است:

 • نمای شیشه

تصویر نمای شیشه

از زمان ظهور معماری معاصر، ساختمان ها با نماهای تمام شیشه ای پوشیده شده اند.نماهای شیشه ای علاوه بر جذابیت، از نور طبیعی حداکثر استفاده را می کنند.علاوه بر این، استفاده از دو یا سه جداره شیشه ای یک لایه عالی از عایق صدا و دما ایجاد می کند.استفاده متناسب با نوع شیشه و هر کیفیت خاصی که ممکن است داشته باشد (گرمکن الکتریکی، شیشه هوشمند و غیره).

 • نمای کامپوزیت آلومینیوم

 • تصویر نمای کامپوزیت آلومینیوم

کامپوزیت ها با ترکیب دو یا چند ماده مختلف تولید می شوند.مواد ترکیبی از نظر استحکام و دوام بهتر از قطعات جداگانه عمل می کند.سبکی، سهولت نصب و نگهداری از مزایای نمای کامپوزیت است.با این حال، کامپوزیت ها در مورد انعطاف پذیری اجرایی با مشکل مواجه می شوند.

 • نمای بایرامیکس

تصویر نمای بایرامیکس

بایرامیکس دانه های گرانیت و سنگ مرمر را با دانه ها و رنگ های مختلف و همچنین رزین های مصنوعی و طبیعی ترکیب می کند.این مخلوط به شکل ملات در می آید و پس از خشک شدن شبیه سنگ تزئینی می شود.انواع دیوارها اعم از دیوارهای چوبی، سنگی، پلاستیکی، سرامیکی، سیمانی و … می توانند از این سبک نما استفاده کنند.

مزایای استفاده از بایرامیکس به شرح زیر است:

 1. انواع رنگ ها

2- نگهداری و تعمیر ساده

 1. سازگاری

4- ظرفیت تمیز کردن با آب

نمای بایرامیکس علیرغم مزایایی که دارد، به دلیل عدم تناسب با ترجیحات ایرانیان و محیط فرهنگی، مورد استقبال جامعه مهندسان و سازندگان ساختمان قرار نگرفته و به سرعت جلوه زیبایی خود را از دست می دهد.

 • نمای سنگ

تصویر نمای سنگ

یکی از بهترین پوشش ها برای طراحی نمای بیرونی ساختمان سنگ ساختمانی است. سنگ ساختمانی می تواند هم عایق حرارتی و هم عایق صوتی ساختمان را بهبود بخشد و در عین حال دوام بسیار خوبی برای سازه ایجاد کند. به طور معمول، سنگ تراورتن برای نمای بیرونی ساختمان استفاده می شود، زیرا چسبندگی بسیار خوبی دارد و رنگی به خصوص خیره کننده دارد.

Rate this post

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط