طراحی روف گاردن

ایده هایی برای جذاب کردن پشت بام و طراحی روف گاردن صرف نظر از اندازه

برای ساکنین شهر دسترسی به فضای سبز، دشوار است. داشتن یک باغ روی پشت بام راهی عالی برای تغییر سبک زندگی و افزایش ارزش خانه شما است. در اینجا چند طرح و ایده فوق العاده طراحی روف گاردن را آورده ایم که الهام بخش یک باغ استثنایی روی پشت بام است.

روف گاردن ها همیشه دوست داشتنی و جذاب هستند. اگر باغی در آنجا داشته باشید، پشت بام شما جذاب تر و خیره کننده می شود و طبیعتاً زمان بیشتری را در آنجا سپری خواهید کرد. اگر در شهر زندگی می کنید، باغ های روی پشت بام مکان های فوق العاده ای برای استراحت و تماشای مناظر هستند.

طراحی روف گاردن

مزایای روف گاردن به زیبایی طبیعی آن محدود نمی شود. بام‌های سبز می‌توانند مجموعه‌ای از مزایای دیگر، از جمله افزایش ارزش دارایی‌ها، حمایت از تنوع زیستی، فیلتر کردن آلودگی هوا و حتی کاهش ریزگردها را فراهم کنند.

برای اینکه ثابت کنیم یک باغ روی پشت بام چقدر می‌تواند دارایی باشد، نمونه‌های واقعی زیادی را گردآوری کرده‌ایم که به شما کمک می‌کنند بدون توجه به اندازه، از فضای خود نهایت استفاده را ببرید.

  • پوشش گیاهی را انتخاب کنید که در پشت بام موفق باشد

بزرگترین تمایز بین طراحی باغ برای حیاط خلوت و روف گاردن این است که نمی توانید مستقیماً در زمین بکارید. به همین دلیل، هر چیزی که می کارید، چه در گلدان باشد، چه ظرف یا یک بستر بلند، نمی تواند برای آب به زمین تکیه کند. در عوض، منحصراً به شما و آب و هوا متکی است. اینکه کدام گیاهان در روف گاردن بهتر عمل می کنند به آب و هوای شما بستگی دارد، بنابراین سعی کنید به گیاهان مقاوم در برابر خشکی و آفتاب دوست فکر کنید.

اولین قدم در ایجاد و طراحی روف گاردن ، اطمینان از آبیاری مناسب است. پشت بام ها آفتاب و گرمای زیادی دریافت می کنند، بنابراین مهم است که چقدر می توانید آبیاری کنید تا نیازهای گیاه شما را برآورده کند.

  • یک اتاق نشیمن در طراحی روف گاردن بگنجانید

ایده ترکیب کردن فضای داخلی و خارجی اخیراً بسیار رایج شده است. دیگر تنها گذاشتن میز و صندلی های پلاستیکی قدیمی کافی نیست، اکنون مبلمان مدرن، دکور و لوازم جانبی در تبدیل فضای بیرونی شما به یک اتاق کامل حیاتی است.

تصویر اتاق نشیمن در روف گاردن

روف گاردن ها به خوبی با این روند مطابقت دارند، به خصوص اگر فضای محدودی دارید و نمی توانید گیاهان زیادی را در خود جای دهید یا اگر به دنبال ایده های طراحی روف گاردن کم هزینه هستید. از مبل، صندلی‌های راحتی، میز قهوه‌خوری، نورپردازی و فرش بیرونی، روف گاردن خود را تجهیز کنید تا یک اتاق اضافی با منظره عالی ایجاد کنید.

  • از فضای سبز استفاده کنید تا به یک روف گاردن حریم خصوصی بیشتری بدهید.

گیاهان و درختان بلند یک باغ زیبا را به وجود می آورند و شما را مقابل دید همسایگان محافظت می‌کنند. این چیدمان به شما در حفظ آرامش و حریم خصوصی کمک می کند. علاوه بر این، فوق العاده ارزان هستند. درختان و گیاهان بلند اغلب مقرون به صرفه هستند.

تصویر استفاده از فضای سبز در روف گاردن

اگر تراس باز دارید، پرورش گیاهان کوهنوردی برای حفظ حریم خصوصی ایده خوبی خواهد بود. Clematis، Climbing Roses و English Ivy برخی از بهترین گزینه ها خواهند بود! شما همچنین می توانید از یک صفحه بامبو، پرده یا یک قاب چوبی استفاده کنید.

  • استفاده از یک آشپزخانه فشرده در طراحی روف گاردن

چه یک باغ در طبقه اول باشد یا یک ساختمان یازده طبقه، آشپزخانه در فضای باز می تواند یک مزیت فوق العاده باشد. بدین صورت لازم نیست در حالی که دیگران در خارج از خانه سرگرم تفریح ​​هستند، برای آوردن نوشیدنی یا پخت و پز دائما به داخل خانه رفت و آمد کنید. یک آشپزخانه در فضای باز را در نظر بگیرید که به شما امکان می دهد در حین آشپزی در جمع شرکت داشته باشید.

استفاده از آشپزخانه در روف گاردن

اگر اضافه کردن آشپزخانه بر روی پشت بام شما امکان پذیر نیست، به گزینه های دیگری برای پخت و پز در فضای باز فکر کنید، مانند آتشدان یا باربیکیو. اگر با مکان کوچکی کار می کنید که متراژ کمی در اختیار دارید، گزینه دیواری را در نظر بگیرید.

  • گیاهان گلدانی را تجربه کنید

گلدان ها رنگ، بافت، جذابیت و البته سرسبزی را به کوچکترین مناطق، می دهد.

ایده های باغچه کانتینری از طیف گسترده ای از اندازه ها، شکل ها و مواد مختلف گلدان استفاده می کنند. این ترکیب همچنین به باغچه کانتینر عمق می‌دهد و از ایجاد حس یکنواختی جلوگیری می کند و نمایشی دوست‌داشتنی و جذاب را فراهم می آورد.

استفاده از گیاهان گلدانی در روف گاردن

گلدان های شیک و مدرن را انتخاب کنید و آنها را با الگو و طرح های سنتی سفالی ترکیب کنید. می توانید از گلدان های بلند در کنار طرح‌های پهن و گرد استفاده کنید و هر فضای خالی را با انواع گلدان‌های کوچک پر کنید.

  • یک سازه روی پشت بام با تخت های مرتفع تهیه کنید

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، بزرگترین تفاوت بین طراحی روف گاردن و یک باغ بر روی سطح زمین این است که شما نمی توانید زمین را حفاری کنید. تخت های مرتفع روشی عالی برای افزودن حاشیه به پشت بام برای ایجاد یک حیاط خلوت است.با تخت های برافراشته می توانید باغچه های عمیق با ارتفاع و رنگ دلخواه ایجاد کنید.

تصویر ایجاد سازه روی پشت بام با تخت ها مرتفع

  • طراحی روف گاردن بصورت باز و بدون حصار

یک روف گاردن کوچک با استفاده از نرده ها یا شیشه شفاف به جای دیوار، بزرگتر به نظر می رسد .کسانی که فضای کمی در پشت بام دارند از این مفهوم طراحی باید نهایت بهره را ببرند. این باغ کوچک پشت بام شما را به فضایی بسیار دلپذیر تبدیل می کند. با این حال، اگر از حصار استفاده نکیند ، این طرح به شما حریم خصوصی نمی دهد.

  • طراحی آبنما

می توانید با نصب یک مجسمه، درخت بلند،یا آبنما در طراحی روف گاردن نقطه کانونی برای جلب توجه ایجاد کنید.

تصویر طراحی آبنما

اگر می خواهید سازه ای داشته باشید که فضای باغچه شما را کاملا متحول کند، آبنما را در طراحی خود بگنجانید. با این چیدمان، پشت بام شما به یک منطقه بسیار سرگرم کننده تبدیل می شود که از آن خسته نخواهید شد.

  • نورپردازی مناسب برای روف گاردن

روف گاردن شما باید در شب به خصوص در نزدیکی پله ها یا در، به خوبی روشن باشد. علاوه بر این، نورپردازی روف گاردن آن را در هنگام غروب بزرگتر نشان می دهد.

طراحی نورپردازی مناسب علاوه بر روشنایی روف گاردن شما، روحیه ای آرام، پرشور و رمانتیک را نیز ایجاد می کند. با این چیدمان، پشت بام شما به فضایی واقعاً آرام تبدیل می شود که می توانید در دل شب نیز از هوای پاک و منظره ای فوق العاده جذاب لذت ببرید.

  • افزودن رنگ در طراحی

با افزودن رنگ می توانید به زیبا و جذاب تر شدن روف گاردن خود کمک کنید. هر سقفی با افزودن مبلمان و گیاهان رنگارنگ زیباتر می شود. علاوه بر این، نشستن در یک محیط پر جنب و جوش به شما کمک می کند تا از فشار و استرس دور شوید. رنگ ها می توانند تاثیر مثبتی بر ذهنیت انسان بگذارند.

تصویر افزودن رنگ در طراحی

همیشه یک رنگ را به عنوان رنگ اصلی انتخاب کنید و سپس یک یا دو رنگ دیگر را برای جان دادن به فضا استفاده کنید. اگر دیوارها، کف، نرده ها، صندلی ها یا گلدان ها همه رنگ های متفاوتی داشته باشند، طراحی روف گاردن شما ممکن است بیش از حد شلوغ و بهم ریخته به نظر برسد.

زمانی که یک رنگ با رنگ خنثی ترکیب شود بهتر نتیجه می دهد. سفید، خاکستری، بژ و نیلی نمونه هایی از رنگ های خنثی هستند که زیبایی گیاهان را برجسته می کنند.

بهترین گونه های گیاهی برای روف گاردن کدام هستند؟

انتخاب گونه های گیاهی مناسب مهمترین قسمت در طراحی روف گاردن است. زیرا به احتمال زیاد فضا کافی یا پشتیبانی ساختاری برای مجموعه های متنوع گیاهان وجود نخواهد داشت.

در حالت ایده آل، گیاهان بسته به مکانی که در آن قرار دارند باید قادر به مقاومت در برابر باد، خشکسالی، آفتاب و سایه باشند. گیاهان ایده آل برای روف گاردن ها کاج های چمباتمه ای، بادبزن های کوتوله، نخل ها، درختچه های تپه ای و گیاهان مدیترانه ای مانند آویشن و اسطوخودوس هستند که به طور طبیعی در شرایط سخت مقاوم هستند.

روف گاردن ها اغلب در معرض وزش باد شدید هستند.به منظور محافظت از گیاهان در مقابل بادهای شدید، ما اغلب گیاهانی را انتخاب می کنیم که از پایین سنگین هستند نه از بالا.

تصویر بهترین گونه های گیاهی برای روف گاردن کدام هستند

به همین دلیل است که درختان گریان و چند ساقه و همچنین اکثر گیاهان همیشه سبز عملکرد خوبی دارند. همچنین هدف ما دوری از گیاهانی مانند گوش فیل‌هایی است که دارای برگ‌های بزرگ هستند، زیرا آنها اغلب به راحتی توسط باد پاره  می شوند.

علاوه بر این، هنگام طراحی روف گاردن ظرفیت تحمل وزن بالکن ها و تراس های پشت بام را باید مد نظر بگیرید. برای مثال، درختان و گیاهان زیادی برای نگه داری به گلدان های بسیار بزرگی نیاز دارند. این گلدان ها ممکن است خیلی سنگین باشند و بار زیادی را به سقف تحمیل کند.

گلدان های پیش ساخته از چوب، فایبرگلاس و آلومینیوم معمولاً سبک وزن هستند. کاشت های سفارشی را می توان با کف کاذب ساخت تا مقدار کلی خاک مورد نیاز برای پر کردن آنها را به حداقل برساند.

سوالات متداول

مزیت های ایجاد روف گاردن چیست ؟

ایجاد فضای سبز، عایق صدا و دما، جلوگیری از اتلاف انرژی ساختمان، ایجاد ارزش افزوده برای ملک، ایجاد محیطی جذاب و زیبا برای آرامش و سرگرمی و میهمانی ها، بهبود کیفیت زندگی، در بعضی موارد ایجاد درآمد، تسهیل فروش ساختمان، ایجاد فضای شهری زیبا

در هر پشت بامی میشود ورف گاردن ایجاد کرد ؟

با سنجش شرایط ساختمان و بررسی دقیق تر میتوان به این سوال جواب داد ولی با وجود انعطاف پذیری اجرای روف گاردن در بیشتر پشت بام ها امکان ساخت وجود دارد.

انواع روش اجرای روف گاردن چیست ؟

روف گاردن در کشورمان به ۳ روش گسترده (با ایجاد یک لایه کم عمق و کاشت یکپارچه) ، متمرکز (با عمق کاشت بیشتر و کاشت گیاهان متنوع) و مدولار پرتابل (یا همان روش فلاورباکسی که بستر کاشت با استفاده از انواع فلاورباکس های پرتابل و با عمق کاشت متنوع ایجاد شده و در کنار کاشت گیاهان، که از آیتم هایی مانند کف سازی، مبلمان فضای باز، آبنما، آلاچیق، نورپردازی و… هم استفاده می‌شود) اجرا می گردد.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط