تصویر روف گاردن

هزینه اجرای روف گاردن به طور میانگین چقدر است؟

سقف شما به لطف یک باغ روی پشت بام بهتر به نظر می‌رسد و بیشتر از یک چیدمان سقف معمولی جذاب است. اجرای یک روف گاردن، فضایی که ممکن است استفاده نشده باشد را به منطقه ای دوست داشتنی و آرام تبدیل می کند. راه های مختلفی برای کاهش هزینه اجرای روف گاردن وجود دارد، هرچند اضافه کردن باغ های پشت بام اغلب بیشتر از طراحی سقف های معمولی هزینه دارد.

تصویر هزینه اجرای روف گاردن به طور میانگین چقدر است

روف گاردن چیست؟

اصطلاح “روف گاردن” به ایجاد فضای سبز در پشت بام اشاره دارد. در حقیقت، روف گاردن مفهومی برای یک منطقه سبز روی پشت بام است که طبیعت را به زندگی شهری ما وارد می کند. بنابراین روف گاردن شامل انواع گیاهان سبز، چمن مصنوعی و واقعی، فواره ها، آلاچیق ها، مبلمان باغ، سایبان ها و سایر امکانات رفاهی بسته به فضای موجود است.

عوامل مختلفی مانند ساختار ساختمان، مساحت سقف، آب و هوا و حتی ترجیحات شخصی شما بر نوع طراحی و هزینه روف گاردن تأثیر می گذارد.

انواع مدل‌های روف گاردن

به طور کلی روف گاردن‌ها از نظر طراحی و نوع گیاهانی که در آن‌ها پرورش داده می‌یابند به سه دسته کلی گسترده، نیمه متمرکز و متمرکز تقسیم می‌شوند.

روف گاردن گسترده

روف گاردن گسترده – گیاهانی با ریشه های کم عمق در این سبک از روف گاردن کاشت می شوند. با این تکنیک، بستر کاشت بسیار کوچک است و ضخامت خاک تنها 20 سانتی متر است. روف گاردن گسترده به طور قابل توجهی مقرون به صرفه تر و با هزینه کمتر از سایر سبک های روف گاردن اجرا می شود و چمن و گیاهان کم رشد با پوشش سطحی در آنجا رشد می کنند.

تصویر روف گاردن گسترده

روف گاردن نیمه متمرکز

کشت گیاهان با حجم ریشه بیشتر و عمق بستر کاشت بین 30 سانتی متر تا 1 متر در روف گاردن نیمه متمرکز می باشد. تمام درختچه ها از جمله توت فرنگی، هندوانه و گیاهان دارویی مانند پونه کوهی و اسطوخودوس را می توان علاوه بر چمن، روی این شکل از بام سبز نیز پرورش داد و در طراحی این سازه فقط وزن آنها در نظر گرفته شود.

روف گاردن متمرکز

سبک سوم روف گاردن که به روف گاردن متمرکز معروف است از خاکی استفاده می کند که حجم و ارتفاع نسبتا زیادی دارد. تنها ساختمان های بزرگ و شناخته شده با تمکن مالی می توانند این نوع روف گاردن را بسازند که گرانتر از ساختمان های قبلی است و دارای انواع درختان، گیاهان و گل های تزئینی است. بر روی پشت بام سازه های عظیم، این نوع باغ با مسیرهای گردشی، صندلی های استراحت، آلاچیق و اجاق ها طراحی شده است.

هزینه متوسط اجرای یک روف گاردن

هزینه متوسط ​​هر متر مربع روف گاردن بسته به منطقه و متریال بکاررفته متفاوت است. با یک باغبان حرفه ای یا متخصص بهبود خانه صحبت کنید تا قیمت دقیق ساختمان و شهر خود را ارائه دهد.

تصویر هزینه متوسط اجرای یک روف گاردن

برنامه‌ریزی‌هایی که انجام می‌دهید، موادی که استفاده می‌کنید و اینکه چگونه باغ را به خوبی مدیریت می‌کنید، همگی در میزان مقرون‌به‌صرفه ساختن یک باغ روی پشت بام نقش دارند. اگر از روش هایی که ممکن است هزینه ها را کاهش دهید آگاه باشید، می توانید هزینه های نصب و نگهداری روف گاردن خود را با دقت بیشتری تخمین بزنید.

هزینه اجرای روف گاردن

اکثر افرادی که می خواهند یک روف گاردن را راه اندازی کنند ابتدا هزینه آن را در نظر می گیرند و از ما در مورد هزینه انجام این کار سوال می کنند. اکنون باید اذعان کنیم که تعدادی از متغیرها بر میزان هزینه اجرای یک روف گاردن تأثیر می‌گذارند.

قیمت نصب روف گاردن بر اساس موقعیت پروژه، نوع روف گاردن، گیاهان مورد استفاده، تعداد گلدان ها، تجهیزات، سبک کف و غیره متفاوت است.

کیفیت و ویژگی های طراحی روف گاردن هزینه های طراحی را تعیین می کند. به نظر می رسد با افزایش متراژ زیربنای ساختمان تحت پوشش ، قیمت نصب روف گاردن برای هر متر مربع کاهش یابد. البته هزینه های مربوط به طراحی محوطه و فضای سبز همواره با تغییرات قابل توجهی مواجه بوده و به دلیل نوسانات قیمت دلار تقریباً غیرقابل پیش بینی است.

عوامل موثر در هزینه اجرای روف گاردن

در رابطه با هزینه اجرا و نگهداری روف گاردن می توان عناصر زیر را مورد ارزیابی قرار داد:

عوامل موثر در هزینه اجرای روف گاردن

فضای سبز روی پشت بام:

فضای سبز روی پشت بام می تواند به شکل گیاهان پوششی یا ترکیبی از درختان و درختچه ها باشد. هر چه تعداد درختان و بوته‌ها بیشتر و متراکم تر باشند، قاعدتا هزینه اجرا نگهداری از روف گاردن بیشتر خواهد بود.

آبیاری اتوماتیک روف گاردن :

یکی از الزامات راه اندازی روف گاردن، آبیاری اتوماتیک یا آبیاری قطره ای هوشمند به منظور حفظ گیاهان و آبیاری منظم در فواصل زمانی از پیش تعیین شده و در نظر گرفتن محدودیت های نیروی انسانی در مراقبت و باغبانی روی پشت بام است. هزینه اجرای آبیاری اتوماتیک در مقایسه با عملکرد آن بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی خواهد بود.

نور پردازی :

نورپردازی که هزینه نسبتا بالایی دارد، یکی از مولفه هایی است که در طراحی روف گاردن مجلل بسیار موثر است.

زیرساخت روف گاردن :

سطح تمام شده پشت بام برای اجرای روف گاردن باید آماده باشد. زیرسازی سقف معمولی شامل ایزوگام (در دو جهت مجزا)، سپس لایه ای از ملات ماسه سیمان یا موزاییک روی ایزوگام است. آزمایش آب باید دو شبانه روز پس از نصب زیرساخت های اساسی انجام شود.

کفپوش روف گاردن :

سقف دارای دو نوع کفپوش مختلف است: کفپوش چوبی یا کف های ساخته شده از شن و ماسه. قیمت روف گاردن با تعداد کفپوش های چوبی روی زمین افزایش می یابد در حالی که هرچه میزان شن تزیینی بیشتر باشد، هزینه کاهش می یابد. زیرا قیمت زیرسازی و نیروی کار علاوه بر گرانی متریال اولیه، چوب پلاست، در کفپوش چوبی اضافه می شود. با این حال، ماسه تزئینی می تواند به طور قابل توجهی هزینه نگهداری یک روف گاردن را بدون نیاز به ساخت و ساز یا نصب کاهش دهد.

تجهیزات اضافی سقف :

اقلامی مانند آلاچیق، آتریوم، صندلی، آبنما و فضاهایی مانند آشپزخانه از جمله مواردی هستند که در قیمت اجرای روف گاردن تاثیرگذار هستند. هزینه راه اندازی یک روف گاردن به طور قابل توجهی تحت تأثیر سبک، اندازه و تعداد آلاچیق ها است.

کاهش هزینه نصب و اجرای روف گاردن

هنگام برنامه ریزی باغبانی برای پشت بام خود، مراقب باشید که آبیاری صحیح، زهکشی و نقاط دسترسی اضافی سقف را در نظر بگیرید.

طراحی روف گاردن خود را برای کاهش هزینه ها ساده نگه دارید. قطعات کوچکتر گیاه و الگوهای ساده نسبت به قطعات بزرگتر یا طرح های پیچیده که نیاز به آبیاری زیاد دارند، قیمت کمتری دارند.

تصویر کاهش هزینه نصب و اجرا روف گاردن

هزینه نیز به انواع گیاهانی که در باغ پشت بام خود استفاده می کنید بستگی دارد. برخی از گونه های گیاهی می توانند در یک کلان شهر بزرگ گران و کمیاب باشند. اگر امکان پذیر است، به گونه های بومی پایبند باشید و به فکر شروع باغ خود از بذر باشید.

هنگام ارزیابی هزینه کاشت باغچه در پشت بام، هرگونه پیشرفت ساختاری مورد نیاز، کارهای لوله کشی تخصصی، هزینه لوازم و نیروی کار را در نظر بگیرید. می توانید با حذف طرح های عجیب و غریب و هزینه های اضافی نصب، هزینه ها را کاهش دهید.

کنترل دمای داخل ساختمان، ممکن است بتوانید هزینه گرمایش روف گاردن را کاهش دهید. با یک برنامه ریزی صحیح، می توانید یک باغ دوست داشتنی را به پشت بام خود اضافه کنید که زیبایی ساختمان را بدون آسیب رساندن به آن بهبود بخشد.

مراحل طراحی و ساخت روف گاردن :

زیرسازی فضای پشت بام :

توجه به زیرساخت از مهمترین مراحل نصب روف گاردن است که بیشترین توجه را می طلبد. در واقع قبل از اجرای روف گاردن باید از بستر بام مطمئن بود.

کفپوش فضای روف گاردن

کفپوش روف گاردن در انواع سنگ، سرامیک، چوبی، شن و ماسه تزئینی و اغلب ترکیبی موجود است.

تصویر کفپوش

هزینه فضای سبز و نگهداری چمن در اجرای روف گاردن

فضای سبز ساخته شده با چمن مصنوعی یا واقعی، بارزترین ویژگی ظاهر روف گاردن است. همچنین می توان با گلدان های از پیش ساخته شده یک منطقه سبز ایجاد کند.

هزینه های چمن مصنوعی و فضای سبز در دو حالت یکی است: استفاده از مصالح و ساخت بنا در پشت بام با ایجاد سازه های متحرک.

هزینه های فضای سبز و گیاهان بیشتر بسته به اقلیم و منطقه شما دارد که هر اقلیم گیاهان خاص خودش را دارد و قیمت ها متفاوت است.

به زودی توسط تیم پژوهشی نکستادیزاین لیست قیمت تقریبی کامل از گیاهان تهیه و ارائه میشود.

هزینه استفاده از لوازم جانبی در طراحی و اجرای روف گاردن

ساخت آلاچیق، آتریوم، مبلمان، آبنما، چتر آفتابی، شومینه، نورپردازی و… تنها چند نمونه از لوازمی است که ظاهری بسیار دیدنی به محیط می بخشد. هر یک از این موارد باید مطابق با دستورالعمل های معماری و ترجیحات خود مالک قرار گیرند.

هزینه استفاده از لوازم جانبی

نکات کلیدی برای ایجاد روف گاردن

  • پشت بام ساختمان همیشه جایی نیست که روف گاردن اجرا شود. از روف گاردن می توان برای ساخت پاسیو، تراس و لابی و موارد دیگر استفاده کرد.
  • از گیاهی استفاده کنید که برای بام سبز در روف گاردن مناسب است.
  • هنگام انتخاب گیاهان برای روف گاردن، عواملی مانند تحمل گرما، قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید و رشد ریشه باید در نظر گرفته شود.
  • یک ایده و یک طرح روف گاردن ایجاد کنید.تصاویری از روف گاردن می تواند به شما الهام بخشد. به طور کلی فضای سبز می تواند ترکیبی از گیاهان و گلدان های مختلف باشد یا با اضافه شدن مبلمان و وسایل دیگر به فضایی زیبا تبدیل شود.
4.2/5 - (4 امتیاز)

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط