تصویر انواع پرده

با انواع پرده آشنا شوید…

پرده ها علاوه بر حفظ حریم خصوصی و جلوگیری از ورود نور مستقیم خورشید به فضا، سبک، فرم و رنگ را به هر پنجره ای می بخشند. انواع پرده در هر خانه، با بافت، مدل، رنگ و الگوی متمایز خود، نقش مهمی در زیبایی طراحی داخلی دارد.

تصویر با انواع پرده آشنا شوید

انتخاب پرده‌های ایده‌آل برای خلق و خو و علایق هر فرد به زمان و دقت نیاز دارد، اما در نهایت، می‌تواند به ایجاد سبک و هدفی خاص کمک کند. سطح حریم خصوصی مورد نظر، طراحی داخلی، ترجیحات شخصی و حوصله فرد برای مراقبت از پرده، همگی به انتخاب مدل پارچه، رنگ و مدل پرده بستگی دارد.

پرده چیست ؟

تصویر پرده چیست

یکی از وسایلی که در دکوراسیون داخلی منزل بسیار مهم است، پرده است. پرده نوعی لباس برای پنجره است و نمای کلی فضای داخلی خانه را کامل و به کنترل محیط و جریان نور طبیعی به داخل اتاق کمک می کند. هماهنگی پرده با سایر وسایل منزل، از جمله مبلمان، میز ناهارخوری و فرش، باید در درجه اول مورد توجه قرار گیرد. هر خانه دارای چندین پنجره در هر اندازه است، بنابراین انتخاب پرده مناسب برای پنجره های اتاق نشیمن، آشپزخانه و اتاق خواب و… نیاز به توجه و دقت زیادی دارد.

  • انواع پرده با توجه به نحوه استفاده از آنها

تصویر انواع پرده با توجه به نحوه استفاده از آنها

بسته به محل استفاده و عواملی مانند نور، گرما و صدا، نصب انواع پرده پنجره به روش های مختلفی انجام می شود. نصب انواع پرده را می توان به صورت تکی، چندتایی و یا به صورت یک مجموعه کامل که شامل پرده، یراق آلات،والان و سایر تزیینات است انجام داد.

پرده دو طرفه

دو پنل پرده مجزا پرده دو طرفه را تشکیل می دهند. این نوع پرده پنجره اغلب در طرح های کلاسیک و مدرن استفاده می شود. در این نوع از انوع پرده پنچره دارای پرده در دو طرف پنجره است و امکان باز و بسته شدن مستقل هر پنجره را فراهم می کند. برای متقارن جلوه دادن پنجره و پرده، می توان پرده هر یک از پانل های پرده دوطرفه را گره زد و در کنار آن بسته کرد. این پرده ها یک گزینه رایج برای تامین حریم خصوصی هستند و بر اساس نور روز باز و بسته می شوند.

پرده یک طرفه

تصویر پرده یک طرفه

پنجره به طور کامل توسط یک پرده تک پنل پوشانده می شود. این پرده با ایجاد ظاهری نامتقارن در محیطی مدرن قابل استفاده است و می توان به هر دو سمت پنجره با کشیدن باز و بسته کرد.

پرده آویزان

پرده آویزان یک پارچه بلند و تا حدودی نازک است که از میله پرده و بالای پنجره آویزان می شود. این پرده ها چشم انداز قابل توجهی ایجاد می کنند.

والان

تصویر والان

پرده کوچکی به نام والان، بالای پرده اصلی نصب می شود و ظاهری چشمگیر ایجاد می کند. این پرده ها را می توان به صورت مستقل و به تنهایی استفاده کرد و بیشتر به صورت تزئینی در انواع پنجره کاربرد دارد.

مجموعه پرده

پکیج کامل نصب پرده شامل تمام چیز هایی است که برای یک پنجره نیاز است و شامل یک یا دو پرده ، والان ، شرابه پرده جمع کن و لوازم جانبی مانند میل پرده می شود.

  • انواع پرده با توجه به سبک آنها

تصویر انواع پرده با توجه به سبک آنها

شما می توانید با به کارگیری اصول طراحی داخلی و ایده های زیادی برای دکوراسیون، تصویرسازی و نقاشی، بهترین سبک را برای آویزان کردن انواع پرده انتخاب کنید.

پرده کلاسیک

تصویر پرده کلاسیک

سبک کلاسیک برای هر اتاق از خانه و هر فضا بسیار محبوب است. پرده های کلاسیک را می توان در مکان های مختلفی از جمله آشپزخانه، پذیرایی و اتاق خواب نصب و استفاده کرد. این پرده های زینتی اغلب بلند هستند و به ندرت با والان استفاده می شوند. پرده کلاسیک را می توان به تنهایی یا به عنوان یک مجموعه کامل از پرده های تزئینی استفاده کرد.

پرده معاصر

تصویر پرده معاصر

نوع دیگری از سبک پرده، پرده معاصر است که معمولاً در رنگ روشن تر یا تیره تر از فضای مجاور و هماهنگ با آن استفاده می شود. پرده های معاصر اغلب در رنگ های خاکستری و الهام گرفته از زمین دوخته می شوند. آنها از ظرافت بیش از انداره برخوردار نیستند و ظاهر پیچیده تری دارند، اما برای استفاده روزمره ایده آل هستند و اغلب دارای بافت ها یا طرح های مختلف پارچه هستند.

پرده مدرن

تصویر پرده مدرن

پرده های مدرن، همانطور که از نامشان پیداست، ماهیت مینیمالیستی دارند و نمایانگر طراحی مدرن هستند. پرده های مدرن اغلب دارای پارچه های تصویری، پارچه هایی با الگوهای خطوط مستقیم یا ویژگی های انتزاعی هستند.

  • انواع پرده با توجه به الگوها و طرح ها

تصویر انواع پرده با توجه به الگوها و طرح ها

انواع پرده پنجره می توان را بر حسب طرح پارچه و یا الگوی ساخت و نصب به پرده کرکره ای ، پرده شید رول ، پرده زبرا و پرده تصویری تقسیم کرد.

پرده کرکره

تصویر پرده کرکره

پرده کرکره ای که به نام لوردراپه نیز شناخته می شود، نوعی پرده پنجره عمودی است که می تواند از جنس های مختلفی ساخته شود و به شکل پرده های حصیری، پرده های چوب سخت ساخته شده از چوب وینیل، چوب خام، یا بامبو یا با پارچه دیگر باشد. در این انواع پرده، کنترل نور و حریم شخصی در اختیار خود فرد است.این نوع پرده اگر از مواد محکمی مانند چوب تشکیل شده است که در نوسانات فصلی و دما به عنوان عایق بهتر عمل می کند.

پرده شید رول

پرده های شید رول سبک خاصی از پرده های کرکره ای هستند که از یک نوع پارچه ساخته شده است و می توانند به طور مستقل برای هر لنگه پنجره نصب شوند. یک پرده شید رول تنها با باز و بسته شدن، میتواند میزان نور و دید به بیرون و حفظ حریم خصوصی را مدیریت کند.

پرده زبرا

تصویر پرده‌زبرا

پرده های زبرا در واقع به عنوان پرده های کرکره ای یا پرده های شید رول نیز شناخته می شوند که از دو لایه پارچه معمولاً توری و پارچه تشکیل شده اند، انواع خاصی از پرده های کرکره ای هستند. یک جایگزین نسبتاً مدرن برای پرده های افقی، این پرده های عمودی هستند. با تغییر لایه افقی پارچه و یکی در میان، آنها پوشش کامل پنجره و حفظ حریم خصوصی، باز شدن کامل پرده و دید بیرونی و تنظیم کلی نور را فراهم می کنند. پرده‌های زبرا در طرح‌های مختلف، پارچه‌ها، بافت‌ها و رنگ‌های متنوع و همچنین طرح‌های چاپی و تصویری وجود دارند.

پرده تصویری

پرده های تصویری که به نام پرده های چاپی طرح دار نیز شناخته می شوند. آنها را می توان به عنوان پرده های یک طرفه، پرده های دو طرفه، پرده های والان یا شکل های دیگر استفاده کرد. جذابیت و زیبایی این نوع پرده، موجب کاربرد گسترده آن ها در سبک مدرن پرده شده است.

  • انواع پرده با توجه به جنس پارچه

تصویر انواع پرده با توجه به جنس پارچه

انواع پرده های پنجره با استفاده از جنس های مختلف نصب می شوند. میزان نور ورودی به فضا، حفظ حریم خصوصی و رسمی کردن فضا از تفاوت های اصلی بین پارچه ها است.

در جاهایی که روشنایی و شفافیت بسیار مهم است، پرده‌های پارچه‌ای نازک مانند پرده‌های حریر نصب می‌شوند، اما پرده‌های تیره‌تر و ضخیم‌تر معمولاً در اتاق‌ خواب ها،سالن تئاتر و سایر مکان‌هایی که نیاز به فیلتر نور طبیعی است استفاده می‌شود.

انواع پارچه پرده عبارتند از:

پارچه نخی

به دلیل نیمه شفاف بودن پارچه نخی، نور می تواند از طریق آن عبور کند و در عین حال سطح معقولی از حریم خصوصی را حفظ کند.

پارچه کتان

پرده‌های کتان پنبه‌ای کمی ضخیم‌تر از پارچه‌های نخی هستند و حریم خصوصی بیشتری ایجاد می‌کنند.

پارچه مخمل

تصویر پارچه مخمل

یکی از محبوب‌ترین انواع پرده، پرده مخملی است که از پارچه مخملی سنگین تشکیل شده است. این نوع پرده بهترین حریم خصوصی را ارائه می دهد و به عنوان یک لایه عایق برای پنجره عمل می کند و آن را برای استفاده در اتاق خواب ها، اتاق های غذاخوری و سایر مناطقی که در معرض نور هستند ایده آل می کند. زیرا می تواند تا 25 درصد در هزینه های سرمایش و گرمایش صرفه جویی کند.

پارچه ابریشمی

ابریشم پارچه ای خیره کننده و مجلل است که در انواع پرده ها برای اهداف مختلف استفاده می شود. یک پرده ابریشمی نیمه شفاف نور را به درجات مختلفی با توجه به ضخامت ابریشم منتقل می کند.

انواع مختلف پرده های ابریشمی معمولاً در هر دو سبک کلاسیک و معاصر نصب می شوند. تمیز کردن پارچه ابریشمی زمان و هزینه زیادی دارد.

پارچه حریر

تصویر پارچه حریر

پرده های حریر خالص که بیشترین نور را حتی در حالت بسته به داخل عبور می دهند، از پارچه های نازک و نیمه شفاف تشکیل شده اند. کمترین میزان حریم خصوصی را پرده های حریر ارائه می دهند، اما کاربرد آن ها تنها محدود به کاربرد تزئینی نیست. رایج ترین گزینه برای آویزان کردن پرده های حریر در اتاق پذیرایی و ناهارخوری است.

سخن پایانی:

یکی از دغدغه های اصلی افراد در چیدمان منزل، انتخاب پرده ای مناسب برای دکوراسیون داخلی بوده است. تغییر پرده در خانه یا محل کار شما یکی دیگر از روش های ساده و مقرون به صرفه برای به روز رسانی دکوراسیون است. برای اینکه بتوانید، بهترین و مناسب‌ترین انواع پرده را برای خانه یا محل کار خود داشته باشید، ما در این مقاله تلاش کردیم اطلاعات کاملی از انواع پرده را در اختیار شما قرار دهیم.

تصویر انواع‌پرده - نکستا دیزاین

2/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط