تصویر طراحی باغ ویلا

طراحی باغ ویلا ، هرآنچه که باید بدانید

اگرچه طراحی باغ ویلا در نهایت به سلایق شخصی افراد متکی است، اما پیروی از برخی اصول اولیه طراحی می تواند یک ظاهر منسجم و زیبا را ایجاد کند. اولین عنصری که در طراحی باغ ویلا مورد توجه قرار میگیرد،گیاهان هستند. هرچند گیاهان نقش مهمی در طراحی منظره دارند، اما آنها تنها یکی از عناصر طراحی را شامل می شود.

تصویر طراحی باغ ویلا، هرآنچه که باید بدانید

شش اصل اساسی طراحی باغ ویلا

طراحی باغ ویلا از طریق شش اصل اساسی طراحی، زمینه های مشترکی را با سایر اشکال هنری دارد. در اینجا به بررسی این عناصر می پردازیم.

  • سادگی
  • کانونی سازی
  • تعادل
  • نسبت / مقیاس
  • ریتم و خط
  • وحدت

اصل سادگی در طراحی باغ ویلا

دستیابی به سادگی در باغ ویلا به این معنی نیست که شما باید به سمت ظاهری پراکنده با تنها چند گیاه بروید. همچنین نباید سایر ویژگی‌ها، مانند مناظر سخت و جلوه‌های نور را حذف کنید.

بسیاری از طرح‌های باغ ویلا کاملاً پیچیده هستند. در واقع سادگی آن‌ها در اجتناب از بهم ریختگی و تکرار گیاهان، اشکال، بافت‌ها و رنگ‌های خاص است. حتی یک باغ معمولی، مانند یک باغ کلبه ای که ممکن است گیاهان زیادی را در یک فضای کوچک نگهداری کند، همچنان می تواند با رعایت یک طرح رنگ مکمل، سادگی را به دست آورد.

اصل کانونی سازی در باغ ویلا

هنگامی که به یک منظره نگاه می کنید، اولین چیزی که توجه شما را جلب می کند، نقطه کانونی است. طراحی باغ ممکن است بیش از یک نقطه کانونی داشته باشد، اما به طور معمول دارای یک نقطه کانونی اولیه است.

نقاط کانونی ثانویه، که با نقطه کانونی اولیه برای جلب توجه رقابت نمی کنند، طراحی کلی منظره را بهبود می بخشند. زمانی که یکی در حیاط جلو و دیگری در حیاط خلوت باشد، دو نقطه کانونی اصلی در یک چشم انداز رقیب نیستند.

تصویر اصل کانونی سازی در باغ ویلا

نقاط کانونی شامل ویژگی‌ها و ساختارهای مختلفی مانند گیاهان، سازه‌های باغ، مناظر سخت و مناظر آبی است. حتی عناصری مانند بافت، حرکت و رنگ می توانند به عنوان نقاط کانونی عمل کنند. اشکال هندسی، مانند خطوط و دایره هایی که توسط اجزای طراحی خاص تشکیل می شوند، نیز به کانونی شدن کمک می کنند. به عنوان مثال، خط مستقیم یا منحنی یک مسیر پیاده رو یا باغ را می توان برای جلب توجه به یک گیاه برجسته یا ساختاری مانند آلاچیق استفاده کرد.

اصل تعادل در طراحی منظر

تعادل در طراحی باغ ویلا، منظره ای دلپذیر و تجربه ای راحت برای بیننده ارائه می دهد. یک منظره نامتعادل در واقع می تواند باعث ناراحتی بیننده شود.

دستیابی به تعادل به این معنی است که شما وزن بصری برابری در دو طرف یک منظره دارید، اما به این معنی نیست که باید دقیقاً تعداد و انواع گیاهان، سازه‌های باغ یا رنگ‌های هر طرف حیاط برابر باشد.

با این حال، ما در اینجا سه نوع تعادل را که ممکن است در طراحی باغ ویلا استفاده شود را توصیف می کنیم:

 تعادل متقارن

تعادل متقارن اغلب در طرح‌های منظره رسمی استفاده می‌شود، انعکاسی از یک طرف طرح را به سمت دیگر ایجاد می‌کند. به عبارت دیگر، اگر یک خط خیالی در مرکز یک طرح منظره بکشید، هر بخش تصویر آینه ای از طرف دیگر است.

تعادل نامتقارن

تعادل نامتقارن اغلب در طراحی‌های منظره غیررسمی استفاده می‌شود، وزن بصری یکسانی در دو طرف محور مرکزی دارد، اما عناصر طراحی تصاویر آینه‌ای از یکدیگر نیستند. طرح‌های منظره نامتقارن آرام‌تر به نظر می‌رسند. گروه‌بندی‌ها، ترکیب‌ها یا خوشه‌های گیاهان و سازه‌ها می‌توانند عدم تقارن در چشم‌انداز ایجاد کنند و در عین حال تعادل را به دست آورند.

تعادل پروگزیمال / دیستال

این نوع طراحی که تعادل پرسپکتیو نیز نامیده می شود، بر روابط بین اجزای چشم انداز دور و نزدیک تأکید دارد. به نمای پیش زمینه، میانی و پس زمینه یک طرح می پردازد. بنابراین، برای مثال، اشیایی در پیش زمینه که به بیننده نزدیک‌تر هستند، وزن بصری بیشتری دارند، حتی اگر به طور کلی کوچک‌تر از مثلاً درختان بلند در پس‌زمینه باشند.

اصل تناسب / مقیاس در طراحی باغ ویلا

طراحی باغ ویلا شامل دو جنبه نسبت است. در حالی که نسبت نسبی، اندازه یک شی را در مقایسه با سایر اشیاء در چشم انداز در نظر می گیرد. نسبت مطلق، فقط اندازه یک شی خاص را در نظر می گیرد. مقیاس انسان که نشان دهنده اندازه بدن انسان است، نمونه ای از نسبت مطلق است.

تصویر اصل تناسب،مقیاس در طراحی باغ ویلا

به عنوان یک نمونه، یک پاسیو بزرگ که مقیاس یک خانه را تحت الشعاع قرار می دهد، نامتناسب به نظر می رسد و طراحی کلی را از تعادل خارج می کند. یک گیاه کوچک در یک کوزه بزرگ، مخصوصاً اگر قرار باشد کاشت ظرف یک نقطه کانونی باشد، از تأثیر مورد نظر خود بسیار فاصله دارد زیرا نسبت نسبی آن کاهش یافته است.

تناسب فقط اقلام ملموس را در نظر نمی گیرد. فضای باز را نیز در نظر می گیرد. لازم نیست هر گوشه و کناری در یک منظره حاوی گیاهان، سازه ها یا سایر ویژگی های باغ باشد. فضاهای باز نه تنها تعادل، بلکه تناسب در طراحی را فراهم می کنند.

اصل ریتم و خط در طراحی باغ ویلا

همانطور که آهنگ ریتمیک، تکرار را به تم موسیقی اضافه می کند، ریتم در منظره ، عناصر یک طرح را تکرار می کند. ریتم منظره با فواصل استاندارد از هم جدا می شود که بیشتر به صورت فضا نمایش داده می شود. به عبارت دیگر، ریتم ممکن است از گروه بندی گیاهان و فضای بین گروه بندی ها تشکیل شود. حتی مناطق نشیمن مجزا با فاصله بین هر قسمت، ریتم منظره را فراهم می کند.

تصویر اصل ریتم و خط در طراحی باغ ویلا

خطوط منظره توسط فرم ها و اشکال تخت های باغ، پیاده روها، پاسیوها، گیاهان و حتی خود خانه شکل می گیرد. در نظر داشته باشید که خطوط یک منظره همیشه صاف نیستند. خطوط منحنی به کاهش سختی خطوط مستقیم کمک می کنند و همچنین می توانند به آرامی با ارائه یک تغییر تدریجی در طراحی به بیننده کمک کنند .

همچنین، خطوط منظره همیشه مسیری را در امتداد افق دنبال نمی‌کنند. درختان، دیوارها و حصارها از جمله اجزای منظره هستند که خطوط عمودی ایجاد می کنند.

اصل وحدت در طراحی باغ ویلا

هنگامی که یک طراحی باغ ویلا به وحدت می رسد، اصول فوق الذکر به طور هماهنگ به عنوان یک واحد با هم کار می کنند. طراحی کلی آن ناهنجار و بهم ریخته نیست و چشمان بیننده را خسته نمی کند.

تصویر اصل وحدت در ویلا

در یک طراحی یکپارچه، وقتی از هر زاویه به آن نگاه کنید خوب به نظر می رسد. طراحی یکپارچه، اجزایی را تشکیل می دهد که به جای رقابت برای جلب توجه، یکدیگر را تکمیل می کنند. زمانی به موفقیت در طراحی دست یافته‌اید که باغ ویلا شما منظره‌ای مناسب برای نمایش ارائه کند، در حقیقت از داخل خانه خود هنگام تماشای بیرون از پنجره لذت ببرید.

مشارکت مولفه ها در اصول طراحی

در حالی که اصولی که در بالا ذکر شد بر طراحی باغ ویلا تأثیر می گذارند، اجزای فردی که از این اصول پشتیبانی می کنند ممکن است تحت تاثیر بیش از یک اصل قرار گیرند.

به عنوان مثال، رنگ در طراحی منظره مولفه ای است که ممکن است بر اصول متعددی مانند تمرکز، تعادل و وحدت تأثیر بگذارد. به همین ترتیب، انتخاب گیاهان نیز ممکن است بر اصول متعددی مانند سادگی، تناسب و ریتم تأثیر گذار باشد. یک طراحی باغ ویلا مؤثر نه تنها شش اصل اساسی را در نظر می گیرد، بلکه زیرمجموعه هایی را نیز در نظر می گیرد که این اصول را پر می کنند.

رنگ در طراحی باغ ویلا

طرح های رنگی در طراحی باغ ویلا تا حد زیادی بر اساس ترجیحات شخصی است. برخی از افراد به سمت پالت رنگ های سرد متمایل می شوند، در حالی که برخی دیگر رنگ های گرم را ترجیح می دهند. همچنین انتخاب رنگ های روشن یا رنگ های ملایم باعث می شود که طرح رنگ حتی ذهنی تر شود.

همانطور که انتخاب رنگ مهم است، اما یکی از آخرین مولفه هایی است که طراحان باغ ویلا از آن بهره می برند. این شبیه به هنرمندی است که قبل از اضافه کردن رنگ، طرحی از موضوع خود می‌سازد. او ممکن است طرح کلی بکشد، تصویر را با یک نقطه کانونی تزیین کند، طرح را با اضافه کردن تعادل پس‌زمینه تنظیم کند و مطمئن شود که همه چیز به تناسب است قبل از اینکه قلم مو را برای افزودن رنگ به دست بگیرد.

هنگام انتخاب رنگ برای طراحی باغ ویلا، رنگ خانه یا رنگ سازه های دیگر و تزئینات باغ را در نظر بگیرید. فقط گل‌ها نیستند که رنگ را به منظره می‌افزایند. شاخ و برگ، میوه‌ها، توت‌ها و حتی پوست درخت نیز می‌توانند رنگ‌هایی را به منظره اضافه کنند.

گیاهان در طراحی باغ ویلا

انتخاب گیاه بخش زیادی را در طراحی باغ ویلا پوشش می دهد. نه تنها باید به نوع گیاه توجه کنید، بلکه آب و هوا، خاک، ارتفاع، شرایط نوری و سایر عواملی که برای رشد انواع مختلف مواد گیاهی موثر هستند نیز باید مورد توجه قرار گیرند. حتما گیاهان مناسب برای منطقه ای که در آن زندگی می کنید را انتخاب کنید.

تصویر گیاهان در ویلا

درختان بزرگ، درختان کوچک، درختچه ها، گیاهان چند ساله، انگور و پوشش های زمینی تنها برخی از انواع گیاهی هستند که باید در نظر گرفته شوند. فرم های گیاهی زیادی با اشکال گرد، ستونی، قائم، آبشاری و گلدانی شکل وجود دارند. اینها و سایر عناصر طراحی معماری موجود در انواع مختلف گیاهان به یک چشم انداز خوب کمک می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط