تصویر دکوراسیون رستوران

آنچه که شما در این مقاله میخوانید

دکوراسیون رستوران و اصول اولیه طراحی که باید بدانید

احتمالاً پس از خواندن این مقاله خواهید فهمید چگونه چارچوبی برای طراحی و دکوراسیون رستوران خود ایجاد و توسعه دهید. حتی اگر قبلاً رستوران خود را ایجاد کرده اید، شما باید دستورالعمل های اساسی خاصی را که باید به آنها پایبند باشید را بدانید.

تصویر اصول اولیه طراحی و دکوراسیون رستوران

پیشنهادات طراحی داخلی و دکوراسیون رستوران

دستورالعمل های کلی خاصی وجود دارد که به شما در هنگام برنامه ریزی برای دکوراسیون رستوران کمک می کند.اقدامات عالی زیر را رعایت کنید:

طرح خود را به دقت برنامه ریزی کنید

قبل از انتخاب مبلمان و رنگ، طراحی داخلی رستوران خود را در نظر بگیرید. مطمئن شوید که کارکنان و مشتریان شما فضای کافی برای جابجایی دارند و جریان را از جلو به پشت ملک در نظر می گیرند. علاوه بر این، به این فکر کنید که آشپزخانه و سرویس بهداشتی شما کجا خواهد بود.

 • جریان

جریان میزان ترافیک مشتریان، پرسنل و مواد در رستوران شما است. این یک مسئله  بسیار مهم در دکوراسیون و چیدمان رستوران به ویژه در اتاق ناهار خوری و فضای کاری شما است.

تصویر جریان

ساختن یک نمودار قبل از ایجاد پلان زمین بسیار مهم است، زیرا به شما امکان می دهد مشخص کنید که چه چیزی به کجا تعلق دارد و به شما کمک می کند یک پلان طبقه موثر ایجاد کنید.

اینها مواردی هستند که باید درباره شان فکر کنید:

 • پرسنل در حال حرکت از منطقه آشپزخانه به منطقه دیگر.
 • جریان ظروف از طریق سیستم ظرفشویی و بازگشت به منطقه خدمات.
 • مشتریان در حال حرکت از درب ورودی به منطقه اصلی غذاخوری.
 • جریان تمام مواد برای کاهش تماس بین مواد کثیف و تمیز
 • نورپردازی را در نظر بگیرید

شما می خواهید نورپردازی را با نور طبیعی و مصنوعی به بهترین شکل دریافت کنید، که وقتی با هم ترکیب شوند، احساس آرامش را فراهم می آورد. نور قابل تنظیم را در ساعات مختلف روز نصب کنید. زیرا می تواند حال و هوای رستوران شما را بهبود بخشد یا تخریب کند.

تصویر نورپردازی را در نظر بگیرید

اینکه چگونه می خواهید فضا را روشن کنید یکی از موضوعات کلیدی است که در طراحی و دکوراسیون رستوران باید به آن توجه کنید. هیچ چیز دیگری با قدرت نور قابل مقایسه نیست. هنگام ایجاد طراحی داخلی برای رستورانی که هدف آن جذب هرچه بیشتر مشتری در روز است، نورپردازی مناسب را در نظر بگیرید.

یک پیشنهاد خلاقانه برای دکوراسیون رستوران، استفاده از شمع برای نورپردازی پراکنده و ایجاد حالت رمانتیک است. نور کم ممکن است برای طراحی یک رستوران کوچک مفید باشد زیرا به ایجاد یک محیط دنج و راحت کمک می کند.

انواع نورپردازی

سه نوع نورپردازی اصلی وجود دارد: محیطی، وظیفه ای و تاکیدی.

هر نوع هدف متفاوتی را دنبال می کند و می توان از طریق نورپردازی های مختلف به آن دست یافت.

تصویر انواع نورپردازی

نورپردازی محیطی منبع اصلی نور در یک اتاق است و می تواند طبیعی یا مصنوعی باشد، این نوع نورپردازی به مردم اجازه می دهد تا ببینند و راحت حرکت کنند.

نورپردازی وظیفه ای به مشتریان و کارکنان شما اجازه می دهد تا وظایفی را انجام دهند که ممکن است به منبع نور متمرکزتری نیاز داشته باشد، مانند خواندن منو یا پخت و پز. این می تواند به شکل لامپ های بالای سر، چراغ های فلورسنت روشن در آشپزخانه یا یک چراغ رومیزی کوچک روی میز مهماندار شما باشد.

نورپردازی تاکیدی به فضای شما درام می بخشد و برای ساختن نقاط کانونی استفاده می شود. همچنین می توانید توجه را با نورپردازی تاکیدی به یک اثر هنری یا آبنما برد.

 • رنگ های مناسب را برای دکوراسیون رستوران خود انتخاب کنید

تجربه مشتریان شما، مدت زمانی که در رستوران شما می مانند و احساس آنها به طور قابل توجهی تحت تاثیر رنگ هایی است که شما برای دکوراسیون رستوران خود انتخاب می کنید.

رنگ‌ها می‌توانند رضایت مشتری را افزایش دهند، اشتها را افزایش دهند، این تصور را ایجاد کنند که منطقه غذاخوری شما بزرگ‌تر است. با این حال، آنها همچنین ممکن است تأثیر منفی بر مصرف کنندگان شما داشته باشند.

تصویر رنگ های مناسب را برای دکوراسیون رستوران خود انتخاب کنید

بنابراین مهم است که در نظر بگیرید که چگونه طرح رنگ داخلی رستوران شما با مشتریان ارتباط برقرار می کند. برای رسیدن به این هدف، ابتدا باید روانشناسی رنگ ها را درک کنید و سپس کشف کنید که چگونه رنگ های مختلف را در یک طرح رنگی جذاب و مکمل بصری ترکیب کنید.

در نتیجه برای فضای داخلی رستوران خود رنگ ها را با دقت انتخاب کنید زیرا آنها بطور قابل توجهی بر تصمیمات مصرف کننده تأثیر می گذارند. از استفاده از رنگ های بی جان خودداری کنید. در عوض، روشنایی اتاق را با رنگ های پر جنب و جوش برجسته کنید.اما از زیاده روی در آن اجتناب کنید.

 • در مورد موسیقی فکر کنید

اگر موسیقی رستوران شما، با مشتریان، نوع غذایی که سرو می کنید و دکوراسیون رستوران شما مطابقت نداشته باشد، تجربه کلی غذا خوردن می‌تواند آزاردهنده باشد. هنگام تصمیم گیری در مورد موسیقی رستوران خود ، مخاطبان خود را در نظر داشته باشید. صدا باید فضای کلی را بهبود بخشد نه اینکه آن را کاهش دهد.

 • به چیدمان در دکوراسیون رستوران خود بسیار توجه کنید

نه تنها از جنبه طراحی، بلکه از جنبه کاربردی نیز، چیدمان یک رستوران بسیار مهم است. استفاده بهینه از فضای موجود مهم است، به خصوص اگر رستوران شما کوچک باشد. پس بیایید با چیدمان صندلی در رستوران شروع کنیم. به موارد زیر فکر کنید:

تصویر به چیدمان در دکوراسیون رستوران خود بسیار توجه کنید

آیا می‌خواهید رستوران بزرگ‌تر به نظر برسد یا می‌خواهید با قرار دادن میزها در کنار هم فضایی گرم ایجاد کنید؟

می توانید چند صندلی اضافی به بار خود اضافه کنید؟

محیط قرار است رسمی و صمیمی باشد یا اجتماعی و سرزنده؟

فضای بیرونی برای نشستن وجود دارد؟

قصد دارید رویدادهای قابل توجهی مانند جشن تولد یا جشن های کاری ترتیب دهید؟

 • انعطاف پذیری

انعطاف پذیری ظرفیت استراتژی شما برای برآوردن نیازهای مختلف مشتریان، کارکنان و فعالیت های روزانه شما است. این تنظیمات را می توان در منو، سبک سرویس دهی، محل غذا خوردن یا چیدمان آشپزخانه انجام داد. استفاده از دیوارها یا پارتیشن های متحرک یک راه عالی برای اعمال انعطاف پذیری است. بدین ترتیب رستوران به سادگی می تواند با تغییر اندازه برای رزرو یا رویداد خاصی تنظیم شود.

تصویر انعطاف پذیری

 • سادگی

یک اصل اساسی در طراحی به این مفهوم اشاره دارد که کمتر، بیشتر است. بنابراین همه چیز را ساده نگه دارید و یک محیط آرام ایجاد کنید تا مهمانان شما بتوانند روی غذاهای خود تمرکز کنند.

برای دستیابی به سادگی می توان از استراتژی های متعددی استفاده کرد. اگر منو با حذف محصولات غیر ضروری ساده تر شود، راه اندازی آشپزخانه آسان تر خواهد شد. علاوه بر این، کارمندان شما را قادر می سازد تا به طور مداوم و بهتر دستور العمل ها را انجام دهند. برای اینکه راهروها منظم تر و راحت تر به نظر برسند، می توانید میزهای ناهارخوری را به روشی ساده بچینید.

 • صرفه جویی در فضا

ما نمی توانیم فقط میزها و وسایلی را که در آشپزخانه می خواهیم را طراحی کنیم. این منجر به یک دکوراسیون رستوران موثر نمی شود. باید حواسمان به فضایی باشد که کارکنان نیاز دارند. در اینجا برخی از عناصر که به یک فضای کاری مولد منجر می شود، آورده شده است.

 • میز کار
 • سینک آشپزی
 • سینک برای شستن دست و ظروف
 • محل ذخیره سازی ظروف
 • محفظه برای تابه
 • ذخیره سازی مواد اولیه
 • نگهداری محصول نهایی در انبار
 • عرض راهرو مناسب برای حرکت
 • یک سبک و تم برای دکوراسیون رستوران انتخاب کنید

طراحی داخلی و دکوراسیون رستوران شما باید متمایز باشد، بنابراین مهم است که یک تم برای دکوراسیون خود انتخاب کنید. اگر تعداد زیادی سبک مختلف برای مهمانان وجود داشته باشد، نمی توانید آنها را تحت تأثیر قرار دهید و بیشتر گیج خواهند شد. درعوض، رستوران شما باید یک سبک خاص را تداعی کند.

تصویر یک سبک و تم برای دکوراسیون رستوران انتخاب کنید

سبک مدرن دکوراسیون رستوران

بسیاری از طراحی‌های داخلی رستوران‌های مدرن، مینیمالیست، با فضای سفید زیاد و رنگ‌های کم‌رنگ هستند.

مشتریان مدرن از چیدمان شلوغ رستوران خوششان نمی آید. فضای داخلی رستوران های مدرن احساس باز بودن را حفظ می کند. با ترکیب این روش با مینیمالیسم، به پنجره‌های خود توجه کنید و اجازه دهید زیبایی محیط اطرافتان به جای شما صحبت کند.

سبک کلاسیک دکوراسیون رستوران

گرایش های طراحی داخلی رستوران کلاسیک و قدیمی همیشه انتخاب خوبی هستند. در سادگی زیاده روی نکنید. با گنجاندن ویژگی‌های طراحی الهام‌گرفته از کلاسیک، می‌توانید با موفقیت سبک قدیمی را با جدید ترکیب کنید.

سبک سنتی دکوراسیون رستوران

کسانی که رستوران سنتی را برای صرف غذا انتخاب می کنند دوست دارند در فضایی کاملا متفاوت با رستوران های دیگر باشند، بنابراین معماری و طراحی داخلی رستوران سنتی بسیار مهم است.

تصویر سبک سنتی

رستوران سنتی ویژگی های خاصی دارد، از نورپردازی گرفته تا چیدمان فضا، طرز تهیه غذاها و لباس کارمندان، حتی موسیقی هایی که در این نوع رستوران ها پخش می شود بسیار مهم است. در یک رستوران سنتی، همه چیز باید دست به دست هم دهد تا یک محیط متفاوت را ایجاد کند.

 • توجه به سقف و کفپوش در دکوراسیون رستوران

کفپوش و سقف نباید یکنواخت باشد! از بافت یا رنگ برای تبدیل هر سقفی به یک لذت بصری استفاده کنید.

تصویر توجه به سقف و کفپوش در دکوراسیون رستوران

همچنین یک پیشنهاد سرگرم کننده برای دکوراسیون رستوران، خلاقیت در کفپوش ها است. الگویی را انتخاب کنید که به خوبی با بقیه وسایل شما ترکیب شود.

امکانات مختلفی برای کفپوش رستوران وجود دارد، اما باید ویژگی های زیر را در نظر بگیرید:

ایمن: شما می خواهید کفپوش لغزنده نباشد، بنابراین بدون توجه به موادی که استفاده می کنید، به فکر اضافه کردن یک پوشش ضد لغزش باشید.

سر و صدا: از آنجایی که رستوران ها اغلب با مشکلات سر و صدا مواجه می شوند، باید به فکر نصب کفپوشی باشید که صدا را خفه و جذب کند. دو بهترین گزینه فرش و بتن است. علاوه بر این، ممکن است بخواهید پانل های عایق صدا را روی سقف و دیوارها نصب کنید.

دوام: کفپوش در اکثر رستوران ها به دلیل فعالیت پا و ریختن مواد غذایی دچار سایش و پارگی سریع می شود. برای جلوگیری از تعویض کفپوش هر چند سال یکبار، کفپوش چوبی را در نظر بگیرید زیرا ماندگاری طولانی، مقاوم در برابر سایش و جذاب است.

تصویر توجه به کفپوش

نگهداری: ریختن مواد غذایی و مایعات اغلب در رستوران‌ها اتفاق می‌افتد، بنابراین شما می‌خواهید کف‌پوشی ساده برای تمیز کردن و نگهداری باشد. اگرچه آنها می توانند لکه ها را پنهان کنند، اما تمیز کردن کفپوش ها می تواند چالش برانگیز باشد. تمیز کردن چوب سخت بسیار ساده است، اما برای حفظ ظاهر آن، باید به طور مرتب واکس زده و صیقل داده شود. سرامیک انتخاب بعدی است زیرا نگهداری راحت، تمیز کردن نسبتا آسان و مقاوم در برابر سایش است.

ایده های الهام بخش طراحی داخلی و دکوراسیون رستوران

با طراحی داخلی و دکوراسیون رستوران که شناخت برند و وفاداری مشتری را افزایش می دهد، یک تجربه لذت بخش برای مشتریان خود ایجاد کنید.

برای ایجاد محیطی خیره کننده که مشتریان شما از صرف غذا در آن لذت ببرند، فقط ۷ اصل طراحی داخلی را در نظر داشته باشید: رنگ، فرم، نور، خط، الگو، بافت و فضا.

در اینجا چند پیشنهاد برای دکوراسیون رستوران وجود دارد که به آنها می پردازیم:

با ورودی چشم نواز توجه را جلب کنید

اگر به عابرین خارج از رستوران خود به عنوان مشتری اصلی خود متکی هستید، باید به نحوی آنها را جذب کنید. و چه راهی بهتر از طراحی منحصر به فرد درب ورودی رستوران برای انجام این کار؟ با استفاده از این ایده‌های طراحی نمای رستوران، درهای ورودی رستوران خود را برجسته کنید:

تصویر با ورودی چشم نواز توجه را جلب کنید

 • تابلوی نئونی با نام رستوران شما
 • نقاشی دیواری اطراف ورودی
 • در و پنجره‌های تمام شیشه‌ای برای اینکه مشتریان نگاهی دزدکی به فضای داخلی داشته باشند
 • رنگ های پررنگی که خودنمایی می کنند
 • چند میز در فضای باز با روکش کلاسیک

 

 • از گیاهان برای دکوراسیون رستوران خود استفاده کنید

گیاهانه علاوه بر چشم نواز بودن، تقویت کننده حس آرامش اند که استرس را کاهش می دهند و می توانند 87 درصد آلاینده های موجود در هوا را تنها در 24 ساعت از بین ببرند. با افزودن گیاهان روی قفسه ها، ساختن یک دیوار کامل از گیاهان، یا آویزان کردن آنها از سقف به رستوران خود نشاط و پویایی القا کنید.

 • یک دیوار ویژگی اضافه کنید

دیوار تاکیدی محبوب یک گزینه برای دکوراسیون رستوران است زیرا توجه بازدیدکنندگان را به یک منطقه مرکزی هدایت می کند. علاوه بر این، یک دیوار برجسته به شما این امکان را می دهد که رنگ ها و شخصیت کسب و کار خود را به نمایش بگذارید و در عین حال تم و سبک طراحی داخلی رستوران خود را تکرار کنید.

 • بر آشپزخانه تاکید کنید

آشپزخانه هر رستورانی قلب تپنده آن است. طرح آشپزخانه اپن را در طراحی داخلی رستوران خود بگنجانید،تا مشتریان بتوانند فوراً آن را ببینند. عطر غذاهای خوش طعمی که در حال آماده شدن هستند، می تواند محیط را بهبود بخشد.

تصویر بر آشپزخانه تاکید کنید

 • تایپوگرافی را امتحان کنید

تایپوگرافی می تواند در دکوراسیون رستوران شما گنجانده شود تا برند شما را بیشتر تقویت کند. در نظر بگیرید می توانید که یک نقاشی دیواری تایپوگرافی شامل نام رستوران خود در کنار برخی اقلام رایج مانند بادمجان، قارچ و آجیل بسازید.

تصویر تایپوگرافی را امتحان کنید

 • از استفاده از گچ لذت ببرید

استفاده از گچ نه تنها لذت بخش است، بلکه خاطرات بی دغدغه دوران کودکی را تداعی می کند. گچ همچنین سازگار و گذرا است، بنابراین می توانید برای تابلوهای خوش آمدگویی، تابلوهای ویژه روزانه و حتی کل منوی شما، از گچ استفاده کنید.

تصویر از استفاده از گچ لذت ببرید

 • آینه ها را بگنجانید

اگر فضای ناهارخوری شما کوچک است، استفاده از آینه در دکوراسیون رستوران شما یک روش آزمایش شده و واقعی برای ایجاد احساس عمق بیشتر در محیط است. از آنجایی که تقریباً در هر طرحی آینه وجود دارد، برای یافتن آینه ای که مکمل دکوراسیون شما باشد مشکلی نخواهید داشت.

تصویر آینه ها را بگنجانید

 • از تزیینات جزئی میز غافل نشوید

اگرچه نمی‌خواهید با تزئینات زیاد روی میزهای رستورانتان آنها را شلوغ کنید (در نهایت، مشتریان شما برای وعده‌های غذایی خود به فضا نیاز دارند)، اما می‌توانید با گل آرایی کمی ذوق و ملایمت به آن اضافه کنید.

 • از فضای باز بهره ببرید

در طول شیوع کووید-19، بسیاری از رستوران‌ها از فضاهای غذاخوری بیرونی خود به روش‌های خلاقانه استفاده کردند. تراس رستوران خود را با پوشش گیاهی طراحی کنید تا دوستداران فضای باز بتوانند غذای خود را در آنجا میل کنند.

تصویر از فضای باز بهره ببرید

 • یک منوی زیبا ایجاد کنید که برند شما را به نمایش بگذارد

نکاتی در مورد طراحی رستوران ها نباید به دکوراسیون و فضای داخلی محدود شود. یکی از اجزای جدایی ناپذیر معماری رستوران شما، طراحی منو است. شما چیزی بیش از یک غذا می فروشید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط