دکوراسیون داخلی منزل

دکوراسیون داخلی منزل هر آنچه که باید بدانید

اگر از مفاهیم طراحی داخلی آگاه باشید و آنها را در دکوراسیون داخلی منزل و فضاهایی مثل دکوراسیون داخلی اتاق خواب و.. خود پیاده کنید، می‌توانید در ساخت خانه رویایی خود نقش بسزایی داشته باشید. علاوه بر این، داشتن یک فضای داخلی خوب طراحی شده، ارزش زیبایی و مالی ملک را بالا می‌برد و آن را از همه لحاظ بهبود می‌بخشد.همچنین ترکیب عناصر طراحی به شما کمک می‌کند تا ظاهری زیبا و دلپذیر داشته باشید.

دکوراسیون داخلی فضاهای داخلی خانه شامل: پذیرایی، اتاق خواب، آشپزخانه سرویس های بهداشتی، طراحی داخلی پنت هاوس می‌شود.

هفت اصل طراحی داخلی که باید قبل از دکوراسیون داخلی منزل بدانید

این اصول پایه و اساس هر طراحی داخلی هستند. از این رو، در حین انجام فرآیند باید از آنها آگاه باشید. می‌توانید حس کنید که چگونه همه چیز منسجم و کنار هم به نظر می‌رسد. شما می‌توانید با دانش اندکی از اصول اولیه طراحی منزل خود را چیدمان کنید. این دانش را با تمرین و آزمایش همراه کنید و در راه ایجاد یک خانه زیبا بکار ببندید.

تصویر ۷ اصل طراحی داخلی که باید قبل از دکوراسیون داخلی منزل بدانید

 • تعادل

با توزیع مناسب عناصر در سراسر اتاق، تعادل به ایجاد احساس هماهنگی بصری اشاره دارد که باعث ایجاد احساس تعادل در طراحی و دکوسیون داخلی منزل شما می‌شود. این کار را می‌توان به روش های مختلفی انجام داد، مانند استفاده از اشکال، رنگ ها، الگوها و حتی بافت ها.

سه روش معمول برای دستیابی به تعادل در طراحی داخلی وجود دارد.اولین گزینه تعادل متقارن سنتی است، که اساساً موارد را به طور متقارن در دو طرف یک محور مرکزی قرار می‌دهد.

تصویر تعادل

در مقابل، تعادل نامتقارن اجازه می‌دهد تا اشیاء متفاوت حول خط مرکزی فرضی قرار گیرند. برای حفظ وزن بصری توزیع شده، اشیاء باید اندازه های مساوی داشته باشند. تعادل نامتقارن معمولاً حالتی زنده تر و طبیعی دارد.

در نهایت تعادل شعاعی، شامل قرار دادن اشیا در اطراف یک نقطه کانونی اصلی است که تقریباً همیشه یک دایره ، مانند میز ناهار خوری یا لوستر است.

 • هارمونی

هارمونی زمانی ایجاد می‌شود که همه عناصر با هم برای ایجاد یک پیام واحد عمل کنند. همانطور که ریتم می‌تواند هیجان ایجاد کند، هارمونی نیز باعث ایجاد حس آرامش می‌شود. به عنوان مثال، شما می‌توانید با استفاده از یک رنگ هارمونی ایجاد کنید، حتی اگر فرم های شما از نظر شکل، اندازه و بافت بسیار متفاوت باشد.

تصویر هارمونی

مفهوم هارمونی بر احساس هماهنگی یا یکنواختی در بین عناصر طراحی تاکید دارد که شامل رنگ‌ها، الگوها یا بافت‌ها، اشیا با فاصله یکنواخت یا تکرار قطعات برای ایجاد توهم تداوم است.

به زبان ساده زمانی که آنها به طور متفکرانه تنظیم شوند، شما احساس می‌کنید که چیزها به خوبی کنار هم قرار می‌گیرند.

 • ریتم

مغز انسان به سمت تکرار کشیده می‌شود و به سرعت اشیاء مشابه را تشخیص می‌دهد. در نتیجه، ریتم که بر ایجاد تکرار و کنتراست در فضای داخلی است، به حفظ توجه بصری در سراسر فضا کمک می‌کند.

تصویر ریتم

استفاده از یک رنگ یا طرح در فواصل مختلف یکی از چندین تکنیک برای ایجاد ریتم است. به عنوان مثال می‌توانید یک دیوار را سبز رنگ کنید و سپس همان رنگ را روی کوسن های صندلی غذاخوری قرار دهید که به ریتم تکراری معروف است. متناوب کردن دو عنصر با استفاده از الگوی ABABAB یا ABBABB، مانند جابجایی بین دو نوع مختلف چراغ آویز، راه دیگری برای برای تولید ریتم است. اگر احساس جسارت بیشتری دارید، ریتم پیشروی را امتحان کنید، که عناصر را بسته به اندازه، رنگ یا سایر مشخصات آنها در ترتیب افزایش یا کاهش قرار می‌دهد.

 • تاکید

اتاقی که در آن همه چیز اهمیت یکسانی پیدا کند، پراکنده یا خسته کننده به نظر می‌رسد. شما به یک عنصر برجسته نیاز دارید. این ایده تاکید می‌کند که هر اتاق به یک نقطه کانونی برجسته نیاز دارد و همه عناصر دیگر باید از آن نقطه کانونی حمایت کنند تا توجه دائماً به آن جلب شود. یک قطعه مبلمان یا یک پیانوی بزرگ، یک اثر هنری مانند یک نقاشی، یا یک عنصر تزئینی مانند یک دیوار برجسته ممکن است به عنوان نقطه کانونی عمل کند. علاوه بر این، ممکن است به شکل رنگ، الگو یا بافت تداعی کند.

تصویر تاکید

 • کنتراست

هنگامی که دو یا چند شکل به شدت متضاد با هم ترکیب شوند، تضاد در طراحی و دکوراسیون داخلی منزل ایجاد می‌شود. یک بار دیگر، این کار را می‌توان با استفاده از رنگ، فرم (شکل) یا فاصله انجام داد.

ساده ترین روش برای ایجاد کنتراست، رنگ است، مانند رنگ آمیزی با رنگ های متضاد مانند سیاه و سفید. علاوه بر این، می‌توانید دو شکل غیرمشابه مانند یک آینه دایره‌ای و یک میز ناهارخوری مستطیلی را در کنار یکدیگر متعادل کنید. یکی دیگر از روش های عالی برای دستیابی به کنتراست بدون شلوغی فضا، استفاده از فضاهای مثبت (فضای اشغال شده با اشیاء) و منفی (فضای بین اشیا) است.

 • ابعاد و مقیاس

نسبت ایده کلیدی در این رویکرد است. برای جلوگیری از ظاهر نامناسب وسایل در اتاق، اندازه و ابعاد آنها باید متناسب با یکدیگر باشد. به عنوان مثال، یک لوستر غول پیکر را نباید در یک اتاق کوچک آویزان کرد.

تصویر ابعاد و مقیاس

طراحان اغلب از نسبت ۱.۶۱۸ استفاده می‌کنند که به نسبت طلایی معروف است. یونانی ها آن را اختراع کردند و هنرمندان و معماران از آن زمان برای ایجاد هماهنگی در طراحی از آن استفاده کرده اند.

 • جزییات در دکوراسیون داخلی منزل

این اصل که بیان می‌کند جزئیات را نباید نادیده گرفت، آخرین مورد است. وقتی صحبت از جزئیات می‌شود، هیچ چیز آنقدر جزئی یا بی اهمیت نیست که بتوان به آن توجه نکرد. هر جزییات کوچک، از دستگیره‌های روی کمد گرفته تا آثار هنری قاب‌دار روی دیوار و گلدوزی روی کوسن‌ها، یک چیز به طراحی کلی داخلی می‌افزاید. تفاوت بین طراحی داخلی مناسب و استثنایی در اضافه کردن ریزترین جزئیات به دکوراسیون منزل است.

تصویر جزئیات

هفت عنصر طراحی و نحوه استفاده از آنها در دکوراسیون داخلی منزل

هفت اصل طراحی برای کمک به شما در ایجاد تعادل در دکوراسیون داخلی منزل به گونه ای موثر است که محصول نهایی هم از نظر زیبایی شناسی و هم کاربردی مورد تایید باشد، زیرا طراحی هم هنر است و هم علم.

هر یک از اجزای طراحی را می‌توان به صورت جداگانه مورد بررسی قرار داد تا کیفیت یک فضا را بهبود بخشد، هرگونه کاستی را بپوشاند و فضای داخلی را ایجاد کند که هر بیننده ای را مجذوب خود کند.

می‌توانید خانه خود را با استفاده از ۷ اصل اساسی طراحی داخلی تزئین کنید. تعادل این عناصر برای هر طرحی حیاتی است. این عناصر طراحی فضا، خط، فرم، نور، رنگ، بافت و الگو را در نظر می‌گیرند.

بیایید در مورد این عناصر اساسی و اینکه چگونه می‌تواند شما را در مسیر دکوراسیون داخلی منزل ایده آل خود کمک کند، صحبت کنیم.

 • فضا در دکوراسیون داخلی منزل

در حالی که هر یک از هفت مورد در این لیست برای طراحی داخلی موفق ضروری است، فضا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. طراحی داخلی همه چیز در مورد ایجاد محیط های داخلی زیبا است.

اصطلاح “فضا” فاصله بین و اطراف مبلمان و سایر چیزها و همچنین اندازه آنها را در یک فضای معین توصیف می‌کند. استفاده دقیق از فضای “مثبت” و “منفی” برای دستیابی به تعادل ایده آل در یک فضا ضروری است.

تصویر فضا

فضای منفی به فضاهای بین اقلام اشاره دارد و شامل بخش هایی است که برای جلوگیری از به هم ریختگی اتاق و همچنین فضای گردش برای حرکت در اتاق باز مانده اند. فضای مثبت جایی است که مبلمان اتاق مانند مبل و صندلی راحتی قرار می‌گیرد.

برای اینکه فضایی به طور موثر چیده شده باشد، این دو باید به خوبی متعادل شوند. اتاقی که فضای منفی بیشتری دارد عریض‌تر، بازتر و احتمالاً بزرگ‌تر به نظر می‌رسد، اما زیاد بودن آن می‌تواند یک مکان را ناتمام و غیرشخصی به نظر برساند.

از سوی دیگر، اتاقی که فضای مثبت زیادی اشغال کرده است ممکن است تنگ و بیش از حد مبله باشد.

راه حل ایجاد فضای مناسب و مفید در دکوراسیون داخلی منزل

چگونه می‌توانم این کار را به درستی انجام دهم؟ به‌عنوان یک قاعده کلی، گذرگاه‌های اتاق باید حداقل ۱ متر عرض داشته باشند، در حالی که فاصله بین مثلاً مبل و میز قهوه‌خوری نباید بیشتر از ۵۰ سانتی‌متر باشد.

تصویر راه حل ایجاد فضای مناسب و مفید

یک طراح داخلی باید علاوه بر فضاهای مثبت و منفی در یک پلان دو بعدی، فضای بالای مبلمان را نیز در نظر بگیرد:

سقف ها در کجا قرار دارند؟

آیا می‌خواهم بر سقف تأکید کنم تا ویژگی خاصی را نمایان کنم؟

آیا برای برجسته کردن کالیبر بالای مبلمان باید نگاهم را روی زمین کم کنم؟

دشواری در یافتن تعادل ایده آل بین این دو نوع فضا نهفته است – فضایی که نه خیلی شلوغ باشد و نه خیلی خالی و به طور خاص بر اساس منزلتان چیدمان شود.

 • خطوط در دکوراسیون داخلی منزل

هم عناصر ساختاری اتاق و هم مبلمان آن می توانند خطوطی را ایجاد کنند که تأثیر قابل توجهی بر احساس فضا دارند و می توان از آنها برای جلب توجه به یک نقطه کانونی استفاده کرد. آنها می توانند هم افقی و عمودی و هم پویا باشند.

تصویر خطوط در دکوراسیون داخلی

خطوط افقی

خطوط افقی، مانند خطوط روی میز، به اتاق احساس ثبات می دهد. آنها همچنین ممکن است این تصور را ایجاد کنند که یک فضا بزرگتر است. اما اگر بیش از حد از آن استفاده کنید، اتاق شما ممکن است به سرعت کسل کننده و فاقد جذابیت بصری به نظر برسد.

تصویر خطوط افقی در دکوراسیون داخلی

خطوط عمودی

خطوط عمودی اتاق توسط عناصری مانند پنجره ها، درها یا شاید یک شومینه بزرگ ایجاد می شود. آنها ارزشمند هستند زیرا حس آزادی را منتقل می کنند و می توانند اتاق را بلندتر جلوه دهند. به عنوان مثال، انتخاب یک مبلمان بلند ممکن است چشم را به سمت خود بکشاند و این تصور را ایجاد کند که اتاق بلندتر است. هر طرحی باید تعادلی بین خطوط افقی و عمودی ایجاد کند. با این حال، اگر از خطوط عمودی بیش از حد استفاده شود، می تواند باعث شود افراد احساس محدودیت کنند.

تصویر خطوط عمودی در دکوراسیون داخلی

خطوط دینامیکی

در واقع خطوط دینامیکی مانند مورب ها، زیگزاگ ها و منحنی ها را می توان از طریق کاشی کاری که به صورت مورب یا با ویژگی هایی مانند راه پله ها ساخته می شود، تولید کرد. خطوط صاف و منحنی باعث نرمی، صافی و تعادل می شود، در حالی که خطوط زیگزاگ و زاویه ای حس سرزندگی به فضا می دهند.

 • شکل و فرم در دکوراسیون داخلی منزل

فرم، شکل اتاق و همچنین مبلمان، آثار هنری و لهجه های تزئینی موجود در آن را در بر می گیرد. این فرم‌ها می‌توانند هندسی باشند (آنهایی که خطوط و زوایای دقیق دارند) یا طبیعی مانند فرم‌های نامنظم موجود در طبیعت باشند. علاوه بر این، آنها ممکن است باز یا بسته باشند. طراح داخلی شما می تواند چندین فرم را با هم ترکیب کند تا به خانه شما هر سبک و احساسی را که دوست دارید از قبیل کلاسیک، مدرن، گرم و سرد بدهد.

تصویر شکل و فرم در دکوراسیون داخلی

تعادل در این فرم‌ها نیز کلیدی است و اشکال طبیعی می‌توانند دکوراسیون داخلی منزل را برخلاف شکل های هندسی،‌ نرم‌تر کنند.

 • نور در دکوراسیون داخلی منزل

اکثریت قریب به اتفاق فضاهای داخلی هم از نور طبیعی پنجره ها و هم از نور الکتریکی استفاده می کنند. برخلاف نورهای فلورسنت مصنوعی که به فضا احساس سردی و آرامش می دهد، نور طبیعی می تواند نماد گرما و شادی باشد.درک دو نوع نورپردازی اصلی و اینکه هر کدام چگونه می‌توانند بر فضای یک اتاق تأثیر بگذارند بسیار مهم است.

تصویر نور در دکوراسیون داخلی

نورپردازی ارگانیک

طراحان داخلی می توانند با قرار دادن پنجره‌ها و درها، مقدار ایده‌آل نور طبیعی را به هر فضای داخلی وارد کنند. علاوه بر این، در جاهایی که روشنایی کم است، می توان آن را با ترفندهایی مانند آویزان کردن آینه، برداشتن دیوارهای اضافی بهبود بخشید. همچنین طراحان می‌توانند با استفاده از پارچه‌ها، سایه‌ها و پرده‌ها نور را کنترل کنند.

نورپردازی مصنوعی

هنگامی که نور طبیعی کافی وجود ندارد، یا زمانی که طراحان داخلی می خواهند توجه را به یک اثر هنری خاص جلب کنند، می توان از نور مصنوعی استفاده کرد. انواع مختلف نورپردازی عبارتند از :

تصویر نورپردازی مصنوعی

نورپردازی کاری که شامل نورپردازی میز، نورپردازی سقف و طراحی آشپزخانه و موارد دیگر می شود و به شما کمک می کند تا کارهای خانه را انجام دهید.

در واقع نورپردازی تاکیدی قسمت خاصی از خانه شما را برجسته می کند، مانند یک اثر هنری، یک مجسمه یا یک لوستر.

و نورپردازی محیطی به جای اینکه روشنایی یا کمک به انجام وظایف باشد، کل فضای اتاق را بهبود می بخشد.

 • رنگ در دکوراسیون داخلی منزل

رنگ علاوه بر ایجاد حس و حال در فضا، این توانایی را دارد که فضا را بزرگ‌تر، روشن‌تر یا دنج‌تر کند. البته، بسیار مهم است که رنگ با عملکرد مورد نظر اتاق مطابقت داشته باشد، به عنوان مثال، رنگ های آرام بخش برای اتاق خواب ها یا رنگ های انرژی بخش در یک دفتر کار خانگی کاربرد دارد.

تصویر رنگ در دکوراسیون داخلی

کیفیت یک رنگ بسته به زمان روز و اینکه آیا در نور طبیعی یا مصنوعی دیده می شود تغییر می کند، بنابراین موفقیت در استفاده از آن مستلزم در نظر گرفتن این موضوع قبل از انتخاب است.

تصویر رنگ در دکوراسیون داخلی

چرخه رنگ در اینجا توضیح داده نخواهد شد، اما مهم است که بدانیم رنگ های مختلف احساسات مختلفی را برمی انگیزند. به عنوان مثال، بنفش نشان دهنده سلطنت، قرمز قوی و نشان دهنده گرسنگی است، در حالی که رنگ سبز نشان دهنده آرامش است. در نتیجه، بسیار مهم است که نسبت به طرح رنگی که می خواهید در دکوراسیون داخلی منزل خود استفاده کنید، آگاه باشید.

 • بافت در دکوراسیون داخلی منزل

بافت به دلیل احساسی که دارد بسیار مهم است و انتخاب بافت در یک اتاق تحت تأثیر همه چیز از مبلمان و پوشش کف گرفته تا پارچه ها و المان های تزئینی است. عمق و جذابیت پلان اتاق با ترکیب و تضاد بافت های مختلف افزایش می یابد.

دو نوع بافت بصری و واقعی وجود دارد. می توانید هر دو را دستکاری کنید تا جلوه مورد نظر را ایجاد کنید.

بافت واقعی

این چیزی است که از یک ماده واقعاً احساس می شود. به عنوان مثال، ابریشم صاف به نظر می رسد، در حالی که کتان می تواند ترد و خشن باشد. از طرف دیگر چرم نیز صاف است اما ظاهری کاملاً متفاوت با ابریشم دارد.

بافت بصری

بافت بصری چیزی است که به نظر می رسد. به عنوان مثال، کاغذ دیواری سنگی دقیقاً مشابه سنگ واقعی نیست، اما توهم سنگ را ایجاد می کند که بیشتر روستایی و سنتی است تا مدرن.

 • الگو

مانند بافت، الگو نیز می تواند به یک فضا علاقه و زندگی ببخشد. ممکن است به شکل یک قالیچه، کاغذ دیواری، مبلمان نرم یا حتی اثر هنری ظاهر شود. سبک الگو، خواه گلدار، هندسی، انتزاعی یا هر طرح دیگری باشد، باید طرح کلی را تکمیل کند.

همچنین اندازه الگو در رابطه با مساحت و منطقه ای که پوشش می دهد برای جلوگیری از شلوغی در دکوراسیون داخلی منزل بسیار مهم است.

همانند فرم ها، الگوها توجه را به ویژگی های داخلی خاص مانند راه پله، سقف یا دیوار جلب می کنند. این جلوه را می توان با استفاده از دیواری با رنگ های زنده یا کاغذدیواری برجسته به دست آورد.

لازم نیست الگوها را با دیوارها تطبیق دهید. آنها را می توان برای موارد مختلفی استفاده کرد، از جمله در قاب عکس، پارچه مبلمان، کوسن و موارد دیگر. امکان گنجاندن الگوها در خانه شما تقریبا نامحدود است.

درپایان اگر تمایل به دانستن اطلاعات مفید در مورد دکوراسیون داخلی اداری دارید میتوانید این مقاله را هم بخوانید.

جمع بندی

هفت اصل طراحی و دکوراسیون داخلی منزل که ممکن است به شما در ایجاد یک محیط خیره کننده کمک کند را حتما بشناسید و هنگامی که در حال برنامه ریزی برای بازسازی خانه خود برای آینده هستید، حتما از آنها استفاده کنید!

طراحی داخلی باکیفیت همیشه بر اساس ترکیبی از این 7 عامل خواهد بود. وقتی می‌دانید چگونه رنگ‌ها، خطوط و فضا را به طور مؤثر ترکیب، هماهنگ و متعادل کنید، آن وقت است که می‌توانید واقعاً خانه خود را به چیزی تبدیل کنید که هرگز تصور نمی‌کردید.


سوالات متداول

تاثیر رنگ ها در دکوراسیون داخلی منزل چیست ؟

انتخاب رنگ مناسب در دکوراسیون داخلی خانه علاوه بر ایجاد حس و حال در فضا، این توانایی را دارد که فضا را بزرگ‌تر، روشن‌تر یا دنج‌تر کند. البته، بسیار مهم است که رنگ با عملکرد مورد نظر اتاق مطابقت داشته باشد، به عنوان مثال، رنگ های آرام بخش برای اتاق خواب ها یا رنگ های انرژی بخش در یک دفتر کار خانگی کاربرد دارد.

ابعاد استاندارد برای درنظر گرفتن فضاها چقدر هست ؟

طراحان اغلب از نسبت ۱.۶۱۸ استفاده می‌کنند که به نسبت طلایی معروف است. یونانی ها آن را اختراع کردند و هنرمندان و معماران از آن زمان برای ایجاد هماهنگی در طراحی از آن استفاده کرده اند.

5/5 - (2 امتیاز)

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط